PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.6 ies egsoztan duman atma !!!

Murat Özcan
21-08-2011, 21:18
Beyler arkadasımın 1.6 ies aracında şu sıralar bır sorun gelişti,araç 133 000 km de sıralı sıstem lpg li,lpg 10 000 km önce takılmıs,araçta headers hava fıltresıde var, gaza asıldıgı zaman egsozdan mavi beyaz karısımı bır duman atıyor şu sıralar,çok şaşırdık acıkcası bu km de boyle bır aracın duman cıkarması ılgınc,acaba dedım sekmanmı ıstıyor araba ama honda motoru 133 000 km diyince yok dedım daha neler çok kararsız kaldık ustaya gosterdık daha önce 5/30 yag koyulmus,şimdi 10/40 koyduk deneyın bakalım 1000 km sora gelın yag eksıltıyorsa bakıcaz dedi kafamız çok karıstı ve arkadasın morali bozuldu sizce sorun nerdedir ?

Cliosportve
21-08-2011, 21:25
Aracın KM sinden şüpheniz yoksa şayet;
-Aracın belki altından yağ kaçakları mevcuttur.Bu aralar 2 arkadaşımın başına geldi.Eksozta kadar atmış yağı arkadan mavi mavi dumanlar atıyordu..Baktık ettik sorun yağ kaçaklarından çıktı sıcak eksozta değince mavi duman atıyor gibi komik bir durum çıktı :D
Üst kapakta subaplardada bir kaçırma olabilir subap lastikleride gidik olabilir bilmiyorum hondalarda sistem nasıl ama aklıma gelenleri paylaşmak istedim
Saygılar

Murat Özcan
21-08-2011, 21:33
alttan baktık hocam kacak falan yok,km de orjınal baskada bırsey gelmedı aklımıza

timucintt
21-08-2011, 21:40
subap lastikleri

Murat Özcan
21-08-2011, 21:55
subap lastikleri

araç lpg li acaba sübab ayarı geldıde gec kaldık onun ıcınmı yag atmaya basladı lastiklere falan zarar verdı

exca
21-08-2011, 22:21
araç lpg li acaba sübab ayarı geldıde gec kaldık onun ıcınmı yag atmaya basladı lastiklere falan zarar verdı

bnm aracımda 211000 de daha yok öyle bire şey

yağsız kaldı mı yada hararet yaptı mı araç?

omR35
21-08-2011, 22:31
Motoru dinlediniz mi hiç ? Ses var mı motorda ? subab lastikleriyse eğer tık tık ses gelir motordan.

timucintt
21-08-2011, 22:45

bazı lpg li araçlarda lpg takıldıktan sonra motor aşırı ısınmaya başladığında subaplar uzamaya başlar ve subap lastikleri körelebiliyor ve yağ sızdırabiliyor bu olmuş olabilir...

Murat Özcan
22-08-2011, 03:59
bnm aracımda 211000 de daha yok öyle bire şey

yağsız kaldı mı yada hararet yaptı mı araç?

hocam ilk yagsı 3 bin önce degıstı arac 3 bın yaptı yag cok azalmıs aracta 125 bınde yag degıstı 128 de bır baktık aracta yag kalmamıs

Motoru dinlediniz mi hiç ? Ses var mı motorda ? subab lastikleriyse eğer tık tık ses gelir motordan.

ufaktan tık tık ses var evet ama lpg sesıde oyle acaba subab lastıklerıylemı ılgılı

bazı lpg li araçlarda lpg takıldıktan sonra motor aşırı ısınmaya başladığında subaplar uzamaya başlar ve subap lastikleri körelebiliyor ve yağ sızdırabiliyor bu olmuş olabilir...

insallah budur ya ustaya tekrar sorucam yarın

orkuteren
22-08-2011, 09:05
[QUOTE=-MuRaT-;2539478]hocam ilk yagsı 3 bin önce degıstı arac 3 bın yaptı yag cok azalmıs aracta 125 bınde yag degıstı 128 de bır baktık aracta yag kalmamıs

buna göre yağ yakıyo o zaman aracınız ...

Murat Özcan
22-08-2011, 13:20
[QUOTE=-MuRaT-;2539478]hocam ilk yagsı 3 bin önce degıstı arac 3 bın yaptı yag cok azalmıs aracta 125 bınde yag degıstı 128 de bır baktık aracta yag kalmamıs

buna göre yağ yakıyo o zaman aracınız ...

hocam bugun gelen yorumlara gore tekrardan bır gosterıcez yag atması cok degıl arkadan bakıldıgı zaman,seyrek bır sekılde vıtes gecıslerınde atıyor

MiaMi
22-08-2011, 15:27
Murat 3,000 km de yağ kalmamış ise yağ segmanların yapışmış ve subaplarında yamukluklar olabilir kardeşim guide içini kanal yaptıysa kaçırır ama o kadar eksiltmez muhtemelen yağ segmanların yapışmışlar.

Murat Özcan
22-08-2011, 20:25
ustaya bugun sordum subab lastıklerı uzamaya baslamıs körelmıs olabılır mı dedım,oda dedı sabahları calıstrdıgın zaman araba tekler yag atar ondan sonra normale doner ancak o durum o sekılde olur dedi,bizde oyle bırsey yok dedık,o zaman sekmanlar dedı ama tayfun abi senın yazdıgın seylerıde soylıcem tekrardan

omR35
22-08-2011, 20:29
Eski aracımda subab lastiği (lifter deniliyor heralde) sorunu yaşamıştım.Tekleme veya aracın yürüründe bir sorun olmaz lifterse eğer.İlk marşta soğukken duman atıyordu ısındıktan sonra pek duman atmıyordu diye biliyorum.Ve motorda tık tık ses yapar gitgide çoğalır bu ses lifterleri değiştirmez iseniz.

Murat Özcan
22-08-2011, 20:41
Eski aracımda subab lastiği (lifter deniliyor heralde) sorunu yaşamıştım.Tekleme veya aracın yürüründe bir sorun olmaz lifterse eğer.İlk marşta soğukken duman atıyordu ısındıktan sonra pek duman atmıyordu diye biliyorum.Ve motorda tık tık ses yapar gitgide çoğalır bu ses lifterleri değiştirmez iseniz.

hocam teklemeden ziyade arabanın rolantısı düşüyor bazen onun ıcın tıtreme yapıor oldugu yerde yururunde bır sıkıntı yok bakalım her kes farklı yorumluyor hangısı cıkıcak merak ediyoruz

omR35
22-08-2011, 20:45
Subab lastiğiyse biraz maliyetli olabilir.Umarım ufak bir sorundur.

Murat Özcan
22-08-2011, 20:46
Subab lastiğiyse biraz maliyetli olabilir.Umarım ufak bir sorundur.

hocam bilemıyoruz kı hangısı olcak usta 1000 km kullan gel dedı bakalım yag eksıltcekmı dedı

Owner89
23-08-2011, 00:10
benm görüşümde emme manifoldunu delerken çapak vs kaçmş olabilir piston yuvalarına buda bi süre sonra sıkıntıyı ortaya çıkarmş olabilir üstünde deldiyse tabiki nekdar önlem alırlarsa alsınlar bence cogu araç hatalı lpg montajından yapiyo

Murat Özcan
23-08-2011, 01:52
benm görüşümde emme manifoldunu delerken çapak vs kaçmş olabilir piston yuvalarına buda bi süre sonra sıkıntıyı ortaya çıkarmş olabilir üstünde deldiyse tabiki nekdar önlem alırlarsa alsınlar bence cogu araç hatalı lpg montajından yapiyo

peki onu nasıl anlarız

Murat Özcan
23-08-2011, 18:54
varmı baska tavsıyesı olan

Ome_RS
23-08-2011, 18:58
Murat senn motor gidik :D
saka bi yana aracın orj km si olmayabilir 133 düşürülmüş olabilir.
serviste unutulup yagsız calıstırılmıs olabilir bi süre (basıma gelmişti)
arac hep kalın yag kullanıyorsa kanallar alısmıstır ince yag kullanınca onuda yakıyor olabilirsin

Murat Özcan
24-08-2011, 01:47
Murat senn motor gidik :D
saka bi yana aracın orj km si olmayabilir 133 düşürülmüş olabilir.
serviste unutulup yagsız calıstırılmıs olabilir bi süre (basıma gelmişti)
arac hep kalın yag kullanıyorsa kanallar alısmıstır ince yag kullanınca onuda yakıyor olabilirsin

denemedeyiz bakalım sanmıyorum farklı bırsey cıksın :D

tuvalrones_23
29-08-2011, 00:49
10 40 yağ ile bi süre kullanın eğer bariz eksiltme (egz mavi duman atma)yaparsa üst kapak açılacak.

silvia_s15
29-08-2011, 01:02
Arkadaşlar benim anlamadığım,motorun ömrü km'bakıyor.Yoksa kullanmayamı bakıyor.
6 ay önce 2 adet 97 model brodway aldık.Benim bro şuan 160bin km'de.Arkadaşın brosu 140binde.

Her iki araca aynı yerde motor bakımı(yağ,buji vs.) yaptırdık.10binlik yağ koydurduk.Benim araç 7bin km oldu,çok az yağ eksiltme oldu.Arkadaşın arabası 3bin km yağ bitirdi.3 hafta önce rektefiye ettirdik.Bana göre km aman aman etkisi yok.Birazda kullanmaya ve bakıma bakıyor.

Eskiden bende km göre yorum yapardım.Ustanın deyişi bakımlarını tam yaptırmassan,araç hararet gördü ise yağ yakması normaldir dedi.

akıncı
29-08-2011, 15:02
bılende konuşmuş bılmeyende subab lastıklerı ise tık tık ses gelır yazmış biri :) bılmıyorsanız yorum yapmayın bence arkadaşlar mılletın kafasını karıştırmayın