PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsattan Rehin Kaldırma

Evrenoz
22-08-2011, 18:37
Banka kredisi ile satın alınan bir aracın kredi borcu bittikten sonra ruhsatından "rehinlidir" ibaresinin kaldırılması için neler gerekiyor.

Bankadan kredinin bittiğine dari yazı ve noterden onay belgemiz var.

Ayrıca kredi ödemesi 2009 senesinde bitmişti, yukarıda bahsettiğim belgeyi de 2009 senesinde almıştık. Belgenin bu kadar eski olması bir sorun teşkil eder mi?

Ertan-R
22-08-2011, 18:46
Yanlış bilmiyorsam notorden aldıgınız belgenin belli bi tarihi var.Keşke aldıgınızda aracın dosyasına koydursaydınız aynı gün rehin kalkardı.

serdar_07
22-08-2011, 18:49
trafik tescile gidiceksiniz elinizdeki belgelerle 5 dk sürmüyo zaten hemen kaldırıyolar...biz aynı şekilde yaptık..belgeleri yenilemeniz hakkında bir bilgim yok..

Shadow_Dancer
22-08-2011, 18:51
Bende kaldırmadım, 2009dan beri rehinli görünüyor araba..Tahmini ne kadar masraf çıkıyor?

ulu_cupra
22-08-2011, 18:55
Önce bankadan borcu yoktur yazısı alıyosun.
Noterde tastiklettiriyosun.
Trafik şube işlemleri için internetten randevu alıyosun.
Randevu günü gidip rehin kaldırma işlemini yapıyosun.

Enes-x
22-08-2011, 18:56
Banka yazısı ve noter onayını Trafik tescile vermek gerekiyor.Yalnız birgün önceden randevu alınıyor artık iem.gov.tr den....Randevusuz gidip bi şans denenebilir..

Ertan-R
22-08-2011, 19:05
Bende kaldırmadım, 2009dan beri rehinli görünüyor araba..Tahmini ne kadar masraf çıkıyor?

Bir tek noter masrafı 100tl ye yakındı galiba.Ruhsat daki rehinli yazısı rahatsız ediyorsa yeni ruhsat çıkarmak lazım+.Şuan kredili alınan araçların ise ruhsatında rehinlidir yazmıyor.Ben noterden evragı alıp şubeye aynı gün verdim anında rehin kalktı.

Shadow_Dancer
22-08-2011, 19:08
Bir tek noter masrafı 100tl ye yakındı galiba.Ruhsat daki rehinli yazısı rahatsız ediyorsa yeni ruhsat çıkarmak lazım+.Şuan kredili alınan araçların ise ruhsatında rehinlidir yazmıyor.Ben noterden evragı alıp şubeye aynı gün verdim anında rehin kalktı.

Eyvallah sagolasın.. Rahatsız etmiyor ama yarın bi gün satmak istesek rehini kaldırmak lazım sanırım..

onursumer
22-08-2011, 19:09
hazır konu açılmışken bende soriym bende kredi bittikten sonra rehini kaldırmadım çokta uzun sure geçti 100tl masrafı varsa kaldırmasam araç satışında hepsini aradan çıkarsam sıkıntı çıkıyormu?

şurda artık satma vaktim gelmişken boşuna masraf yapmıyım :)

Evrenoz
22-08-2011, 19:38
Teşekkürler arkadaşlar..

iem.gov.tr'den randevu aldıktan sonra ruhsatı yenileme için ne yapıyoruz? Orada mı yeniliyorlar?

Bir de iem.gov.tr'den randevuyu hangi başlıkla alıyoruz?

|KaAn|
22-08-2011, 19:43
Şu an e-rehin üzerinden işlemler yürüdüğü için ruhsatta ilgili ibare yer almadan sorgulamada rehinlidir sahası çıkıyor. Noter üzerinden gerek kalmadan ekrandan rehin giriş-kaldırım yapılabildiği için yanlış bilmiyorsam bankanın tahsil ettiği bir ücret var (100ün üstünde diye hatırlıyorum.)

individual
22-08-2011, 20:10
süper oldu bu konu benimde aynı böle bir derdim vardı.bizimkide 2002 den beri hacizlidir satılamaz yazıyor ama borcu yoktur kağıdını almış babam ve ruhsattan kaldırma sırası uzayınca sıkılmış gitmiş hala öle duruyor.

Frid
22-08-2011, 21:48
ek olarak tespite gitme ihtimalide olabiliyor bazen trafık şubenin kafası güzel oldugu zamanlarda

onursumer
22-08-2011, 21:50
şimdi bu rehin kaldırma işinde bankayamı ucret oduyoruz yoksa trafik tecilemi ?

eğer bankaya odemiyorsa trafik tecil ise satış sırasında yapsamda ayrıca bu ucreti odeyecekmiyim :)

karsiyakaliozi
23-08-2011, 07:01
banka belgeyı ucretsız verır belge tarıhının onemı yok ruhsatın o sayfası değişir ama gerek yok satarken ekrandan kaldırıyorlar satısı yapabılıyorsunuz alan yenı sahıbıde ruhsat değiştirecegi için sızın ruhsat değiştirmenıze gerek kalmıyor

Evrenoz
23-08-2011, 08:05
ek olarak tespite gitme ihtimalide olabiliyor bazen trafık şubenin kafası güzel oldugu zamanlarda

Bu büyük eziyet olur.. Jant-lastik-yay sökme takma gerekir..

emresener
23-08-2011, 12:38
Bankadan Kredinin bittiğine dair kağıtlar alınıyor belli bi para karşılığı tabi pazarlığıa bağlı olarak denızbank 250lira istemişti 50liraya aldık sonra:D
Bankanın bağlı olduğu noterde Tasdiklenıyor. 75tl
Trafik şubeye gidliyor Yeni ruhsat çıkıyor.. 60tl

kaldırmak için tarihe gerek yok. benım kredım 2008de bıtmıştı daha 1ay önce kaldırdım :D

AYDIN
23-08-2011, 15:18
Satana kadar aldırmana gerek yok. Satarken de gerek yok. Benim kredim bitti aracı rehinli yazan ruhsat ile sattım. Trafiğe gidip bankadan aldığın yazıyı verip sistemde rehini kaldırman yeterli.

kurpat
23-08-2011, 16:12
egm ile bizim bankanın yaptığı yeni anlaşma ve online sistem doğrultusunda, şubede banka olarak egm sisteminden rehin koyup, kendi koyduğumuz rehni kaldırabiliyoruz. yaklaşık 3-4 aydır bu sistemi kullanıyoruz.

bankanıza sorarsanız böyle bir sistemleri varsa ve kaldırabilirlerse hiç uğraşmazsınız ;)

Evrenoz
23-08-2011, 16:53
Bugün babam gitti, dün akşamdan sıra almıştık.

Bostancı karakolundan gerekli düşümü yapmışlar, ruhsat sayfası yenilenmemiş. İstenildiği an satış yapılabileceği, nereden bakılırsa bakılsın rehinin kalkmış olduğunun görülebileceği bilgisi verilmiş.

Herkese teşekkürler. ;)

Shadow_Dancer
23-08-2011, 16:55
Hayırlı olsun darısı başıma :)

individual
23-08-2011, 17:22
aynen hayırlı olsun darısı başıma :)

Frid
23-08-2011, 18:56
Bu büyük eziyet olur.. Jant-lastik-yay sökme takma gerekir..

hayır şase motor araç rengi yakıtı gibi genel bilgilerin tespit işlemi isteniyor saydıkların engel teştik etmiyor, neyseki sorunsuz halletmişsiniz hayırlı olsun

|KaAn|
23-08-2011, 19:31
Evren hayırlı olsun,net olsun diye bizim şubedekilerden birine sormuştum bende işleyişi.İşinin görüldüğüne sevindim.

merve
23-08-2011, 19:32
Bugün babam gitti, dün akşamdan sıra almıştık.

Bostancı karakolundan gerekli düşümü yapmışlar, ruhsat sayfası yenilenmemiş. İstenildiği an satış yapılabileceği, nereden bakılırsa bakılsın rehinin kalkmış olduğunun görülebileceği bilgisi verilmiş.

Herkese teşekkürler. ;)

bir tek ben kendi haline bırakmışımdır sanıyodum. 2008den beri benimde kredi bittiği halde kaldırmadım. bizde satarken yaparız diye düşünmüştük ama kaç yıl oldu satmadım :) peki ruhsat değişimi olmadan ne kadar masrafı çıktı?
hyırlı olsun bu arada =)

Dayı2
23-08-2011, 20:15
banka yazısı noter onayı ile trafik tescil şubeye gidip rehini kaldırıosn oakdar yeni ruhsat evrmiolar ruhsatta hala rehinli yazıo ama sıkıntı yok ;)

Evrenoz
24-08-2011, 08:10
bir tek ben kendi haline bırakmışımdır sanıyodum. 2008den beri benimde kredi bittiği halde kaldırmadım. bizde satarken yaparız diye düşünmüştük ama kaç yıl oldu satmadım :) peki ruhsat değişimi olmadan ne kadar masrafı çıktı?
hyırlı olsun bu arada =)

Teşekkürler,

Bankadan rehin kaldırma yazısını 2009 da almıştım, 80-90 TL bir masrafı vardı. Notere ne kadar ödediğimi ise hatırlamıyorum keza o da 2009'daydı.

Dün yapılan bilgisayardan rehin kaldırma işleminde herhangi bir masraf çıkmadı.

individual
24-08-2011, 17:18
arkadaşlar benim bir sorum olucak bu konuda bilgim yok benim aracım üsküdar bağlı gayrettepe şubeden ruhsat değişimi yapabilirmiyim. ? yada rehin kaldırma işlemini ?

SekoLive
24-08-2011, 17:19
ikametin ordaysa yapabilirsin diye hatırlıyorm burak.

individual
24-08-2011, 17:21
ya 25 senedir şişlide oturuyoruz araç üsküdar şube gözüküyor oraya mı gidip yapmam gerekiyor bu işlemler için ?