PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araba çalışıp bikaç saniye içinde stop ediyo

merve
23-08-2011, 18:32
aracımda 2 seferdir başıma gelen bir durum söz konusu. aracı rampa yukarı parkta bıraktığımda (ön kısmı yukarı gelecek şekilde) araba çalışıp bikaç saniye içinde stop ediyo. ilk olduğunda yakıt azdı ve bikaç gün o şekilde kalmıştı. stop edince yakıtın geri kaçıp hava yaptığını düşündüm. çünkü marş basıyo,sanki yakıtı çekmiyo gibi. düz yere indirip,elimle mazot pompasını sıkarak yakıtın gelmesini sağlıyorum çalışıyo. bir kez olunca önemsemedim. yalnız dün 1buçuk saat kadar oturduğum bir yerin parkında yine rampada bıraktım, yine aynı şey oldu. bukez o yol hep yokuş olduğundan, aracı geri geri hızlandırarak ters çevirdim yokuş aşağı olunca çalıştı. sanırım durma süresine göre çalışmasıda kolaylaşıyo. ya bu neden olabilir. ikinci kez ve kısa sürede olunca bir sorunu olduğunu anladım, yakıtı çekmiyo ve hava yapıyo.
şimdiden teşekkür ederim umarım yardımcı olursunuz, baya canım sıkıldı :(

Günkut
23-08-2011, 18:37
Anlattıgınza göre pompa geliyor ilk olarak aklıma muhtemelen pompadır.

Araba marşı ceviriyor ve almıyor bosa döndüğü içinde hava yapıyor manuel havayı alıyorsunuz bu sırada yakıt enjektörlere gelmiş oluyor ve marş.

Ome_RS
23-08-2011, 18:37
yine yakıt azdır pompa depodan alıp motora gönderememiştir yada pompada baska bi problem olabilir

merve
23-08-2011, 18:39
ve şunuda belirteyim, araç ilk bu olayın olduğu rampa kısımda bu kış boyunca kapıları dahi açılmadan yatmıştı. ve çalıştırdığımda sorunsuz çalışmıştı. yani sorunu neyse son birkaç ayda hızlı gelişen bir durumdan kaynaklanmalı. uzun süreli bir sorun olsa o zaman olurdu diye düşünüyorum.

halilkarakas
23-08-2011, 18:41
sürekli az mazotlu kaldıysa deponun dibindeki pislikler pompayı tıkamıştır v.s

yani sorun pompada açıp temizleme şansı varsa yaptırın bence...

otuzdört
Bence ilk marsı kavramaması normal olabilir, pompaya benzin cekememiştir ama 2.de calısması gerekirdi.

merve
yine yakıt azdır pompa depodan alıp motora gönderememiştir yada pompada baska bi problem olabilir

ilk yakıt azlığına bağlamıştım ama bukez öyle değil. birde 5yıldır arabamı sürekli park ettiğim bir yer. bu zamana kadar olmayıpta şimdi olması ilginç.

merve
23-08-2011, 18:43
Bence ilk marsı kavramaması normal olabilir, pompaya benzin cekememiştir ama 2.de calısması gerekirdi.

tam aksine ilk marşta sorun yok, araç çalışıyor. 10-15 saniye sonra stop ediyor.belki anında gazına bassam etmicek. ama bende çalıştırıp hep beklerim 1dk felan. stop ettikten sonra 2. de hiç çalışmıyor.

Ome_RS
23-08-2011, 18:44
ilk yakıt azlığına bağlamıştım ama bukez öyle değil. birde 5yıldır arabamı sürekli park ettiğim bir yer. bu zamana kadar olmayıpta şimdi olması ilginç.

aynı yere rampaya aracı ters olarak bıraksana bi kaç sefer bası asagı gelicek sekilde o zaman da aynı problemi yapıcakmı yaparsa hem vurdurarak calıstırman kolay olur.
bana kalırsa pompa depodan yakıt çekmiyor

merve
23-08-2011, 18:45
sürekli az mazotlu kaldıysa deponun dibindeki pislikler pompayı tıkamıştır v.s

yani sorun pompada açıp temizleme şansı varsa yaptırın bence...

aslında kaldı, son zamanlarda yakıtı hep sonuna kadar kullanıyodum ve çok fazla yakıt almadım. bu olay olunca ki ilk 1ay önce olmuştu, dikkat etmeye başladım sonuna kadar kullanmamaya ama dediğim gibi dün gece kısa sürede tekrar oldu.

merve
23-08-2011, 18:48
aynı yere rampaya aracı ters olarak bıraksana bi kaç sefer bası asagı gelicek sekilde o zaman da aynı problemi yapıcakmı yaparsa hem vurdurarak calıstırman kolay olur.
bana kalırsa pompa depodan yakıt çekmiyor

ozaman olcanı sanmıyorum. yalnız ilk olayda vurdurma yaptık motor arıza ışığı yaktı. onu bi daha hayatta yapmam. düzde bırakıyorum sorun yoktu bayadır. ama araçta bir sorun var demekki. hani kendime geçici çözümler üretmek istemiyorum. düzde bırakimde hiç olmasın gibi. esas sorunu bulmak istiyorum. içim rahat etmiyo kısaca :(

Ome_RS
23-08-2011, 18:52
ozaman olcanı sanmıyorum. yalnız ilk olayda vurdurma yaptık motor arıza ışığı yaktı. onu bi daha hayatta yapmam. düzde bırakıyorum sorun yoktu bayadır. ama araçta bir sorun var demekki. hani kendime geçici çözümler üretmek istemiyorum. düzde bırakimde hiç olmasın gibi. esas sorunu bulmak istiyorum. içim rahat etmiyo kısaca :(

uzun zamandır arac sende hiç yaptırdın mı bilmiyorum ama carbon clean enjektör ve pompa temizliği yaptırmanı öneririm hem motor hemde bu parçaların sağlığı için gerekli bir işlem hem yakıtın düşer hem aracın performansı artar kotu yakıttan kaynaklanan pislik yolları tıkama olayı varsada bunun önüne geçmiş olursun biz serviste yapıyorduk bayagı verimli oluyrdu.cok masraflı bir işlem değil faydasını görürsün
bunlardan sonra düzelmezse servise baktırmanda fayda var.

merve
23-08-2011, 18:56
Anlattıgınza göre pompa geliyor ilk olarak aklıma muhtemelen pompadır.

Araba marşı ceviriyor ve almıyor bosa döndüğü içinde hava yapıyor manuel havayı alıyorsunuz bu sırada yakıt enjektörlere gelmiş oluyor ve marş.

aynen böyle oluyo, mesela ilk olayda ben marşı baya çevirdim, almadığında çok hava yaptı. bu sefer havasını almak uzun sürdü. ama dün gece olduğunda bildğimden stop edince sadece birkez denedim ve bıraktım. bukez hava almaya gerek kalmadan ters çevirince çalıştı.

Günkut
23-08-2011, 18:56
En yakın serviste pompanı enjektörlerini temizlettir birde pompanın basıncını ölçtür bakalım ne olucak sonuc.

merve
23-08-2011, 19:00
uzun zamandır arac sende hiç yaptırdın mı bilmiyorum ama carbon clean enjektör ve pompa temizliği yaptırmanı öneririm hem motor hemde bu parçaların sağlığı için gerekli bir işlem hem yakıtın düşer hem aracın performansı artar kotu yakıttan kaynaklanan pislik yolları tıkama olayı varsada bunun önüne geçmiş olursun biz serviste yapıyorduk bayagı verimli oluyrdu.cok masraflı bir işlem değil faydasını görürsün
bunlardan sonra düzelmezse servise baktırmanda fayda var.

evet ilk sahibiyim, 5yıl oldu tam, hiç yaptırmadım. serviste arkdaşıma anlattım o da söyledi carbon clean yapalım ona diye. ama sorun çözülür mü bilemediğimden birde burda danışayım dedim. bide yakıta çok dikkat ediyorum yaa. hep aynı yerden aynı yakıtı alıyorum. senlerdir shell euro dizel kullanıyodum. çıktığından beride shell gtl kullanıyorum. farklı bi shell den bile almam, hep aynı yer. ama nedir durumları bilemem tabi.

Ramcho®
23-08-2011, 19:00
mazot filtren de tıkalı olabilir....

merve
23-08-2011, 19:03
mazot filtren de tıkalı olabilir....

50000 de değişti (45000 bakımına biraz geç girmiştik). şuan araç 67000 de, en son 65000de tekrar bakıma girdi fakat mazot filtresi değişmedi. 17000 km de tıkanma olasılığı varmıdır?

Günkut
23-08-2011, 19:08
50000 de değişti (45000 bakımına biraz geç girmiştik). şuan araç 67000 de, en son 65000de tekrar bakıma girdi fakat mazot filtresi değişmedi. 17000 km de tıkanma olasılığı varmıdır?

Km ile fazla alakalı olmayabilir dip kullandım diyorsun depodaki pisliği çekmiştir bu benzini aynı yerden almanlada alakalı değil devamlı alsanda ne kadar temiz ne kadar güvenilir tr şartları ***** zamanı gelmiştir pompanın.

S.Özeren
23-08-2011, 19:16
bu mazotun azlığından dolayı olan bi durum değilmi ? yani bizim otoparktada bazı arabalarda oluyo böyle , mazot fazlayken oluyomu aynı olay ?

merve
23-08-2011, 19:23
ilk bende öyle sandım ama, önceden olmazdı. yakıt ışığı yanık halde aynı yerde 4ay yattı bu araba hiç kullanılmadan, hiçbir şey olmadı. bahsettiğim olay yakıt çeyrek deponun üzerindeyken tekrarladı. bu çokta az bir yakıt değil. üstelik dediğim gibi 5yıldır sürekli park ettiğim yer, defalarcada yakıtı az iken park etmişimdir.

mesela bide bu olay olduktan sonra aracı çok kısa mesafe çalıştırıp bırakırsam, düzlüğe indip çalıştırıp bıraktım diyelim tekrar çalıştırmada saliselik bi geç toparlama oluyo,marşı çok az bi geç alma söz konusu oluyo ama çalışıyo. eğer uzun mesafe kullanıp bırakırsam hiç olmuyo. sanırım bu hava ile ilgilidir ama tam atamıyo havayı sanırım sürmediğm için.

sinan-s
23-08-2011, 19:36
Pompa da sıkıntı olma ihtimali yüksek.Arabayı her zaman çeyrek deponun altına bırakmayın yakıtı..

Osman Bahadır
23-08-2011, 20:22
Pompa öncesindeki yakıt geri dönüş valfi(sibobu) bozuktur. Yokuş yukarı bırakınca hattaki yakıt bozuk sibop yüzünden depoya geri döner. Çalıştırınca da hattaki yetersiz yakıt yüzünden geç marş alır veya almaz. Yokuş aşağı bırakınca ise hattaki yakıt depoya dönmeye zorlamaz ve geri dönüş valfi bozuk olsa bile motor yakıt hattında kalır.

1.4hdi motorda yakıt valfi el pompasının da üstünde olduğu parçayla birliktedir. Eğer bozuksa el pompası ile birlikte değişir veya yakıt dönüş yoluna ilaveten bir checkvalf konulur.

merve
23-08-2011, 21:20
Pompa öncesindeki yakıt geri dönüş valfi(sibobu) bozuktur. Yokuş yukarı bırakınca hattaki yakıt bozuk sibop yüzünden depoya geri döner. Çalıştırınca da hattaki yetersiz yakıt yüzünden geç marş alır veya almaz. Yokuş aşağı bırakınca ise hattaki yakıt depoya dönmeye zorlamaz ve geri dönüş valfi bozuk olsa bile motor yakıt hattında kalır.

1.4hdi motorda yakıt valfi el pompasının da üstünde olduğu parçayla birliktedir. Eğer bozuksa el pompası ile birlikte değişir veya yakıt dönüş yoluna ilaveten bir checkvalf konulur.

evet bu sanki benim problemime en mantıklı durum gibi geldi. msjı okuduktan sonra biraz baktım netten benzer sorunlar yaşayanlar çok olmuş. kimisinde geri dönüş hortumunda kaçak çıkmış ama kimisi de bunun sadece yakıtın boşa gitmesine sebep olacağını söylemiş. stop etme olayı ancak enjektörler yada mazot pompasından kaynaklanabilirmiş.

Osman Bahadır
23-08-2011, 21:35
evet bu sanki benim problemime en mantıklı durum gibi geldi. msjı okuduktan sonra biraz baktım netten benzer sorunlar yaşayanlar çok olmuş. kimisinde geri dönüş hortumunda kaçak çıkmış ama kimisi de bunun sadece yakıtın boşa gitmesine sebep olacağını söylemiş. stop etme olayı ancak enjektörler yada mazot pompasından kaynaklanabilirmiş.

Stop etme olayı genel olarak yakıt sisteminden kaynaklanır. Enjektör ve pompada sorun yokken bir tane checkvalfin geri kaçırması sonucu sistem kısa süre yakıtsız kalırsa da stop eder.

Denemek oldukça kolaydır. Dönüş hortumuna bir sibop konulur. Sorun düzelirse valf bozuk demektir.

merve
24-08-2011, 16:14
araç serviste şuanda, herşeyine bakıldı hiçbir problem görünmüyor. sadece mazot filtresi, o değişiyo, değiştikten sonra denicez, umarım sorun budur ve düzelir..

Ome_RS
24-08-2011, 17:34
Merve aracta problem olmasa bile sen pompa enjektör temizliği ve carbon clean yaptır bakım zamanın gelince

oğuzk
24-08-2011, 17:41
Göstergelerde anormallik var mı ?

levent
24-08-2011, 18:31
Aynısı bizim arkadaşın Polo 1.6 TDi da oldu Merve, 1 depodaki kötü mazottan dolayı eskiden otobüslere kaçak mazot alınca hava yapmış denilen olay meydana gelmiş. 1,5 depoda 2 kez katkı ve çeyrek depo kalan mazot üzerine GTL ile doldurduk , şuan sorun yok . Mazot filtresinin nemlenmesinden dolayı olmuş sanırım servisi arayıp sorduğumuzda böyle yansıttılar

merve
24-08-2011, 22:35
Merve aracta problem olmasa bile sen pompa enjektör temizliği ve carbon clean yaptır bakım zamanın gelince

bakıma daha çok var ömer 2000 km dolmadı daha bakıma gireli, mazot filtresi olayı çözerse ki umarım çözer en kısa uygun zamanda carbon cleen de yaptırcam. şuan araç serviste hala kontrol amaçlı bırakmadılar. rampada kalıcak bu gece, bakalım yarın sorun çıkıcak mı

merve
24-08-2011, 22:37
göstergelerde sorun yok.

ya ben hep gtl ile dolduruyorum, kötü yakıt kullanmamki ben :(

ama bu mazot filtresinden olduğu kesinleşirse, yakıt aldığım istasyonu değiştireceğimde kesin.

Alicanrs
24-08-2011, 22:40
mazot filtrenle pompana baktır bi :) benzini neresinden alıosn trabzonun bide ben trabzonda benzin aldığımda adama diorm 97 oktan benzin koy GTL koyayum mu uşağım diodu :D hamsi yağ filan koymştur :P yanlş anlama bende trabzonluyum sürekli trabzondayım yazları ama benzinciler komik :D

Osman Bahadır
24-08-2011, 22:53
1.4 hdi mazot filtresi soketlidir. Su birikimi veya filtre tıkanıklığı olsa uyarı verirdi. Filtreden olduğunun sanmıyorum.

Yarın hava yapmış diyeceklerdir. Ama sorun zaten havayı neden yaptığı.

Eğer düzelmezse, servis de akıl edemezse yakıt el pompasının(vakvak) da üzerinde bulunduğu valfli yakıt hortumunu değiştirerek denenmeli. 1.4 tdci ve HDi'da en çok arıza veren yakıt elemanı budur. Ve sizin sorununuza sebep olur.

Ramcho®
24-08-2011, 22:54
mazot filtresinden yapar genelde problemi....

cMg
24-08-2011, 22:59
pompa ve filtre geliyor akla ilk olarak, bence "Naman" adlı üyeye özel mesaj ile sorun hakkında bilgi alabilirsin, kendisi PUG yetkili servisi belki örneklerini yaşamıştır.

kaan megi
24-08-2011, 22:59
bu problem benim aracımda da vardı çalıştırıyosun 45 sn sonra istop ediyo ve sonrası inip mazotu pompalamadan çalışmıyo ve zor çalışıyo bu kesinlikle mazot pompasından olmayan bi arza nasıl oldu anlamadım 1 günde 2000 km yol yaptım hiç bi sorun kalmadı şuan aracımda gayet sağlıklı şuan bu sanırım hdi motorlarda tpik bi arza

akif252
25-08-2011, 08:48
anladıgım kadarıya senin aracın dizel eğer dizelse deponda pompa yok

1 aracın egimli yerde durduğu için mazotu çekmiyor şamandıran arka koltuğun altında sağ tarafta aracın altını vurdugunda şamandıran kırılmasın diye fabrika şamandırayı tam deponun dibine otutturmuyor arada mesafe var ve toz kir vss parçalar aşada kalsın diye orda bi çukurluk var deponda orayada mazot birikiyor muhtemelen 2 3 lt kadar araban rampada şamandran tamdipte değil ve mazotun az sorunun bu yada bir 2. seçenek

araca mazot al çerek depo felan olsun aynı yerde bırak eğer gene çalışmıyorsa düze çektiğinde yada o pompayı pompaladığında hava filtresinin yanında siyah parça sağ motor kulağınında yanındadır onu pompalayında çalışıyorsa mazot boru teşkilatın bozuktur opompa ve borular bütündür 1.4 hdi lerde genelde bozulur pompalayınca dolar belli bi zaman sonra az az mazotu geri kaçırır servise gidiceksin mazot boru teşkilatını değişiceksin sökmesi şanzumanı sökmeden zordur mazot pompasına bağlantılı oldugundan mazot pompanda arka tarafta hava filtresinin altında oldugundan brak elle sökmeyi aynayla bile zor görürsün uraştırıcaktır ama sorun çözülür (not aracın 100.binden fazlaysa km boru teşkilatının bozuk olması yüksektir dizel araçlarda şamandranın içinde pompa olmuyor)..

merve
25-08-2011, 12:07
anladıgım kadarıya senin aracın dizel eğer dizelse deponda pompa yok

1 aracın egimli yerde durduğu için mazotu çekmiyor şamandıran arka koltuğun altında sağ tarafta aracın altını vurdugunda şamandıran kırılmasın diye fabrika şamandırayı tam deponun dibine otutturmuyor arada mesafe var ve toz kir vss parçalar aşada kalsın diye orda bi çukurluk var deponda orayada mazot birikiyor muhtemelen 2 3 lt kadar araban rampada şamandran tamdipte değil ve mazotun az sorunun bu yada bir 2. seçenek

araca mazot al çerek depo felan olsun aynı yerde bırak eğer gene çalışmıyorsa düze çektiğinde yada o pompayı pompaladığında hava filtresinin yanında siyah parça sağ motor kulağınında yanındadır onu pompalayında çalışıyorsa mazot boru teşkilatın bozuktur opompa ve borular bütündür 1.4 hdi lerde genelde bozulur pompalayınca dolar belli bi zaman sonra az az mazotu geri kaçırır servise gidiceksin mazot boru teşkilatını değişiceksin sökmesi şanzumanı sökmeden zordur mazot pompasına bağlantılı oldugundan mazot pompanda arka tarafta hava filtresinin altında oldugundan brak elle sökmeyi aynayla bile zor görürsün uraştırıcaktır ama sorun çözülür (not aracın 100.binden fazlaysa km boru teşkilatının bozuk olması yüksektir dizel araçlarda şamandranın içinde pompa olmuyor)..

depoda mazot varkende aynısını yapıyor.

merve
25-08-2011, 12:38
1.4 hdi mazot filtresi soketlidir. Su birikimi veya filtre tıkanıklığı olsa uyarı verirdi. Filtreden olduğunun sanmıyorum.

Yarın hava yapmış diyeceklerdir. Ama sorun zaten havayı neden yaptığı.

Eğer düzelmezse, servis de akıl edemezse yakıt el pompasının(vakvak) da üzerinde bulunduğu valfli yakıt hortumunu değiştirerek denenmeli. 1.4 tdci ve HDi'da en çok arıza veren yakıt elemanı budur. Ve sizin sorununuza sebep olur.

yakıt hortumları değişti, düzelmiş..

Osman Bahadır
25-08-2011, 22:51
yakıt hortumları değişti, düzelmiş..

Aklın yolu bir:icon_tup:

Yukarıda da belirttiğim gibi 1.4 tdci/hdi motorda valfli yakıt hortumu en çok değişen, en çok arıza veren yakıt sistemi elemanıdır.

Gözün aydın. Çözülmesine sevindim.

merve
26-08-2011, 01:36
teşekkür ederim, bende çok sevindim. içim rahatladı.

herkese teşekkürler yorumlar için.

akif252
26-08-2011, 08:18
önemli değil burası paylaşım yeri derdini söliceksin derman bulucaksın :)