PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Filtre borusunun kısa olması +/-

rebel
24-08-2011, 15:21
iyi günler arkadaşlar home made cai yapıcam . filitre kitlerine 150-200 tl biçiyolar çok çok gereksiz görüyorum . kaput altı çok musait .emme sağda filtre sola doğru uzanıyo ve farın arkasında kapalı olarak duruyor.Ben kazanı kaldırıp sola giden filtreyi emmedeki bağlantı yerinden döndürerek sağ farın altına göndermeyi düşünüyorum.üzerindeki boruyu çıkarıp ısı izalasyonlu daha geniş çaplı ve yarı yarıya kısa olacak yaklaşık 50 cmlik bir borunun vereceği artı yada eksi nedir ? uzun oması dezavantajta çok kısa olmasıda zarar olabilirmi ?
filtre aem dry flow düşünüyorum bu konu hakkında öneriye açığım ?

DetailEF
24-08-2011, 15:26
Kısa olup soğuk hava alırsa senin yararına sürekli, kısa tutup soğuk hava aldırmaya bak, fazla kıvırma boruyu :)

BoraRS
24-08-2011, 15:31
iyi günler arkadaşlar home made cai yapıcam . filitre kitlerine 150-200 tl biçiyolar çok çok gereksiz görüyorum . kaput altı çok musait .emme sağda filtre sola doğru uzanıyo ve farın arkasında kapalı olarak duruyor.Ben kazanı kaldırıp sola giden filtreyi emmedeki bağlantı yerinden döndürerek sağ farın altına göndermeyi düşünüyorum.üzerindeki boruyu çıkarıp ısı izalasyonlu daha geniş çaplı ve yarı yarıya kısa olacak yaklaşık 50 cmlik bir borunun vereceği artı yada eksi nedir ? uzun oması dezavantajta çok kısa olmasıda zarar olabilirmi ?
filtre aem dry flow düşünüyorum bu konu hakkında öneriye açığım ?

Filtre borusunu uzatma sebebi soğuk hava alabilmesi için motordan uzak ve ön tampona yakın bi yere ulaştırılması. Yoksa direk soğuk hava aldırabileceğin motordan uzak bir nokta var ise ne kadar kısa olursa o kadar faydalı olur. Uzun ve kıvrımlı boruların dezavantajı havanın boruya daha fazla çarparak sürtünmesi ile ısınmasıdır.

flexamin
24-08-2011, 15:33
ben denedim. ta sisin oraya indirdim :) araba geriledi. ( passatım varken). sonra geri eski yerine koydum motor ile filtre arasında plaka koydum diklemesine ısınmayı bir nebze engelledim.

ya benim yaptığım gibi yapıcaksın yada kutu içinden devam ediceksin

GokhanRS
24-08-2011, 15:43
bende de tam tersi sol sisin arkasına indirirsem tork gereğinden fazla artıyor beygir 3-4 belki.

ama tork ciddi ciddi artıyor öncesi sonrası tekrar tekrar denedim öyle 3-5 torkda değil rahat 20 25 tork artıyor bunun sebebini anlayamadım

rebel
24-08-2011, 16:37
ben denedim. ta sisin oraya indirdim :) araba geriledi. ( passatım varken). sonra geri eski yerine koydum motor ile filtre arasında plaka koydum diklemesine ısınmayı bir nebze engelledim.

ya benim yaptığım gibi yapıcaksın yada kutu içinden devam ediceksin

hocam b5 için düşünmüyoruz :) saolun öncelikle araç farklı bu olay a3 1.8 t de yaşayan arkadaş olmuştu vosvoslara yaramıyor sanırm

rebel
24-08-2011, 16:47
Kısa olup soğuk hava alırsa senin yararına sürekli, kısa tutup soğuk hava aldırmaya bak, fazla kıvırma boruyu :)

Filtre borusunu uzatma sebebi soğuk hava alabilmesi için motordan uzak ve ön tampona yakın bi yere ulaştırılması. Yoksa direk soğuk hava aldırabileceğin motordan uzak bir nokta var ise ne kadar kısa olursa o kadar faydalı olur. Uzun ve kıvrımlı boruların dezavantajı havanın boruya daha fazla çarparak sürtünmesi ile ısınmasıdır.

bende de tam tersi sol sisin arkasına indirirsem tork gereğinden fazla artıyor beygir 3-4 belki.

ama tork ciddi ciddi artıyor öncesi sonrası tekrar tekrar denedim öyle 3-5 torkda değil rahat 20 25 tork artıyor bunun sebebini anlayamadım

arkadaşlar saolun verdiğiniz bilgiler için borunun neden uzatıldığını biliyorum genelde alt tarafa-sise yada far arkasına uzatıyoruz soğuk hava almak için adı üstünde uzatmak :) bizim düşündüğümüz araçta filitreyi sağdan sola geçirdiğimizde ve aşşağı aldığımızda baya baya kısalıyo bu çoğu araçta mümkün değil yer yok çünkü. olursa tek bir kıvrımla halledeceğiz inş . belki bi dezavantajı olabılır dıye dusunduk oyuzden konu açtık

not: motor temsili foto. yakın bi arkadaşıma uygulucaz

http://farm4.static.flickr.com/3295/3130836319_b70988c226.jpg

DetailEF
24-08-2011, 17:02
Emin ol en kısa şekilde en az kıvrımla halledersen senin yararına olur :)

rebel
24-08-2011, 17:07
Emin ol en kısa şekilde en az kıvrımla halledersen senin yararına olur :)

eyvallah dostum :) alıntı resim koydum zaten kıvrım olacak bi durum yok emmenin dirseği çevirip daha geniş çaplı boruyla birlikte filtreyi direk aşşağa gönderecez işlem finish :)

DetailEF
24-08-2011, 17:11
Fazla uğraşmak istersen eğer çok verim almak istersen ara reduction kullan kıvrımda mesela 60 lık boru ile gidiyorsan o kıvrımı 76 lık ile al borunun içindeki hava daha az sürtüneceği için daha az ısınır bu da senin yararına olur ama bu seferde kaynak işçiliği artar, cai aracın can damarıdır uğraş onunla kafa patlat hem keyifli olur hem de zaman geçer :D

SOMEONESPECIAL
24-08-2011, 17:11
Kutu içine açık filtre koymayı düşünüyorum bende...

DetailEF
24-08-2011, 17:17
Kutu içine açık filtre koymayı düşünüyorum bende...

Ben arkadaşımın 1.6ies inde tamponda bulunan alt kutunun önünü kestim, tamponunda hava kanalı olduğu tarafı kestim, orjinal borularıyla Simota filtre koyduk alttanda püfür püfür hava geliyo orjinal sistemden cai yaptım yani çok ta verimli oldu 2. viteste 5000 devirde takılı kalıp saran araba artık 6800 devirde sarıyor ve sonrasında hemen kesiciye giriyor, 3. vites çok daha canlandı varsa ae101 de altta delik açabileceğin bi tampon ve 1.6ies teki gibi altta kutu varsa dediğimi dene abi farkediyo, orjinal bi cai oluyo sana :D

rebel
24-08-2011, 17:29
Fazla uğraşmak istersen eğer çok verim almak istersen ara reduction kullan kıvrımda mesela 60 lık boru ile gidiyorsan o kıvrımı 76 lık ile al borunun içindeki hava daha az sürtüneceği için daha az ısınır bu da senin yararına olur ama bu seferde kaynak işçiliği artar, cai aracın can damarıdır uğraş onunla kafa patlat hem keyifli olur hem de zaman geçer :D

ara reduction örnek resim varmı ? dirsekleri daha geniş tutmak mantıklı . ne kaynak işciliği olacak yahu kaynak makınası olsa ben yaparım :)

emme çıkışı diyelimki 60 ? biz 70 lik boru çektik misal 76 lıkta dirsek döndük ama girişte 60'a daralcak durum ne olur ?

DetailEF
24-08-2011, 17:31
ara reduction örnek resim varmı ? dirsekleri daha geniş tutmak mantıklı . ne kaynak işciliği olacak yahu kaynak makınası olsa ben yaparım :)

emme çıkışı diyelimki 60 ? biz 70 lik boru çektik misal 76 lıkta dirsek döndük ama girişte 60'a daralcak durum ne olur ?

Emme tarafı kaç mm, filtrenin ağzı kaç mm bunlar önemli :)

Bir de daha çok geçirgenlik daha daha az temizleme uğraşı istersen HKS mantar koy :)

rebel
24-08-2011, 17:36
işte emmeyi ölçmedik 60 diye kabul ediyorum çok geniş değil çünkü.
70lik boru 76 lık dirsek döndük ve filitrede 70lik

mantarla aem dry flow da kaldıkta hks nin replikası çok bide çok fazla toz geçirdiğini söylüyolar. hks de daha rahat temizleniye çeşme altına sok yıka :D

80 likten daha küçük mantar varmı ?

DetailEF
24-08-2011, 17:37
Simota'nın ufak mantarları var ama HKS öneririm onun geçirgenliği daha fazla 80'lik koy birşey olmaz, ben e21'de HKS mantar kullanıyorum 80'lik ram air şeklinde karbüratörün direk üstünde :)

rebel
24-08-2011, 17:40
Simota'nın ufak mantarları var ama HKS öneririm onun geçirgenliği daha fazla 80'lik koy birşey olmaz, ben e21'de HKS mantar kullanıyorum 80'lik ram air şeklinde karbüratörün direk üstünde :)

ooo iyimiş :) saolsın

DetailEF
24-08-2011, 17:42
ooo iyimiş :) saolsın

http://b1108.hizliresim.com/11/8/24/16286.jpg

Caps geldi :D

Ome_RS
24-08-2011, 17:47
Ben arkadaşımın 1.6ies inde tamponda bulunan alt kutunun önünü kestim, tamponunda hava kanalı olduğu tarafı kestim, orjinal borularıyla Simota filtre koyduk alttanda püfür püfür hava geliyo orjinal sistemden cai yaptım yani çok ta verimli oldu 2. viteste 5000 devirde takılı kalıp saran araba artık 6800 devirde sarıyor ve sonrasında hemen kesiciye giriyor, 3. vites çok daha canlandı varsa ae101 de altta delik açabileceğin bi tampon ve 1.6ies teki gibi altta kutu varsa dediğimi dene abi farkediyo, orjinal bi cai oluyo sana :D

ben suan öyle kullanıyorum alttan besleme yapmadım ama yapıcam yapmadıgım halde bigtubeden daha iyi verim aldım :)
şimdi sisi sökücem filtre kazanından sisin oraya besleme yapıcam araba tum havayı sisin ordan cekicek filtre yukarıda orj kazan içinde kutu içi performans simota olucak

DetailEF
24-08-2011, 17:48
ben suan öyle kullanıyorum alttan besleme yapmadım ama yapıcam yapmadıgım halde bigtubeden daha iyi verim aldım :)
şimdi sisi sökücem filtre kazanından sisin oraya besleme yapıcam araba tum havayı sisin ordan cekicek filtre yukarıda orj kazan içinde kutu içi performans simota olucak

Biz mantar deneyeceğiz şimdi bakalım daha iyi sonuç alırsak sen de denersin ömer :)

rebel
24-08-2011, 18:00
resim bomba oldu :) ordan soğuk çekiyosa daha ne olsun :)

DetailEF
24-08-2011, 18:01
resim bomba oldu :) ordan soğuk çekiyosa daha ne olsun :)

İndiğimde baktığımda sıcak değil ama buz gibi de değil tabiki normal ölçülerde soğuk demek ki işe yarıyor belki aküyü bagaja alıp filtreyi soldan çıkarabilirim bakıcaz artık :)

peace
24-08-2011, 18:02
bu işi custom yapan bi yer var mı istanbulda? benim araca göre filtre kiti yok tr de.yurt dışında da 1.8 ler için var. sağı solu biçmeden güzel işçilkle kim,neresi yapar ?

DetailEF
24-08-2011, 18:03
bu işi custom yapan bi yer var mı istanbulda? benim araca göre filtre kiti yok tr de.yurt dışında da 1.8 ler için var. sağı solu biçmeden güzel işçilkle kim yapar bu işi.

İzmir'de olsan yönlendirebileceğim bi yer var fakat bu işlerle uğraşacak bence Custom Garage'dır adı üstünde custom :D Gökhan'a selamımı söylersen daha esnek yardımcı olur. Ataşehir'de Highway garage var Mehmet Gazihan'ın o da yardımcı olabilir ona da selamımı söyle selamlar havada uçuşsun ne güzel :D

Ome_RS
24-08-2011, 23:52
herhangi bi eksozcu yada boruya kaynak yapan bi ustada yapabilir.
ben eksozcuma gidince emmeden sag fara direk boru yaptırıcam sensor yeride actırıcam fazla masraflı olmuyor ;)

peace
25-08-2011, 00:50
İzmir'de olsan yönlendirebileceğim bi yer var fakat bu işlerle uğraşacak bence Custom Garage'dır adı üstünde custom :D Gökhan'a selamımı söylersen daha esnek yardımcı olur. Ataşehir'de Highway garage var Mehmet Gazihan'ın o da yardımcı olabilir ona da selamımı söyle selamlar havada uçuşsun ne güzel :D
a.s :D ulaşmaya çalışıcam.eyw

herhangi bi eksozcu yada boruya kaynak yapan bi ustada yapabilir.
ben eksozcuma gidince emmeden sag fara direk boru yaptırıcam sensor yeride actırıcam fazla masraflı olmuyor ;)

teşekkür ettim.sensör sıkıntımız yok sensörden sonrasına boru yaptırmam gerekiyo sanırım.

JDM VTİ
25-08-2011, 01:16
Mümkün olduğunca kısa, kıvrımsız olmalı ve en önemlisi soğuk havayı rahat çekebilmeli.

Nerde yaptırabilirsine gelince, kaliteli bi egzoscu çok rahat şekilde yapar.