PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : maddi hasarli kaza sonrasi yapilmasi gerekenler. acil!

Thracian
03-09-2011, 19:47
Arkadaslar az once maddi hasarli bir bir kaza yaptim,

Oncelikle kaza soyle oldu, trafik isiklarindan kalktik benim aracim 2010 connect onumde 307 var sol seritimizde bmw. İsiklardan hareket ettik bmw 307 nin onune kirdi, 307 ani fren yapti bende arkasindan ama durmadim ve carptim. 307 de sadece plakalik kirildi, bende sofor ve yolcu hava yastiklari acildi ve sag arka kelebek cami patladi, benim on tamponumda ufak tefek bir hasar bile yok.

Araclrdan indik sukur ki sadece maddi hasarli, bmw ve 307 dekiler indi araclara baktik, ben aileme ve ortagima haber verirken ikiside olay yerinden ayrildi. 155 aradim, tutanak tutun dedi, araclar tutanak tutulmadan ayrildi, olay yerinin bir kac fotografini cektim,

Bu saatten sonra ne yapliyim.

Ufuk
03-09-2011, 19:50
Plakalarını falan aldıysanız gidin polise şikayet edin kaza yaptık olay yerinden kaçtılar diye.
Geçmiş olsun..

Enes-x
03-09-2011, 19:53
Kazaya karışan araçlar kaçtı ise plakalarını alıp ,polis çağırıp tutanak tutturman gerekiyordu.

ÜSTÜNERC
03-09-2011, 19:54
arkadan carptıgın ıcın suc oranı bolunecek sanada 307 yide bmw yede ama en cok sen suclu olacaksın arkadan carptıgın ıcın :( sıkayet et bence bı sonuc cıkar elbet

fastchild
03-09-2011, 19:57
arkadan çaptığın iççin suçlu sen olacaksın abi

onursumer
03-09-2011, 20:14
bmw ile 307 neden ayrıldı ? anlaşma vs gibi birşeymi oldu yoksa kaçtılarmı

arkadan vurduğun için suçun en buyuk kısmı sana gelicek tutanak tutmanız gerekiyor eğer anlaşamazsanız polis tutmalı veya kaçtılarsa aynı şekilde polisin tutanak tutması gerekiyor

Kadyr
03-09-2011, 20:20
kaskon varsa ordan yaptır zaten arkadan sen vurdun takip mesafesi ihlali derler sana

Osman Bahadır
03-09-2011, 20:36
Arkadan çarpmışsın. Diğer tarafların sigortası ödeme yapmaz. Kaskon varsa kaskodan, yoksa cebinden ödeyeceksin. Bu yüzden bu saatten sonra tutanak tutulması birşeyi değiştirmez.

TaGo
03-09-2011, 20:41
polise plakada versen tutanak tuttuğu anda iş dava açılmasına döner. Sende kendine yakıştırıosan önüme kırdılar kaçamadım dersin. Araçları bulurlar adamlar itiraz eder, sendende tanık isterler 1.5 sene sürecek bir dava süreci olur

snan1910
03-09-2011, 20:50
arkadan vurmasanda olay yerinden kaçınca yaralanma vs yoksa takipsizlik kararı çıkıyor davada bir şeye ulaşamıyorsun.kaskon varsa tutanak tuttur yoksa mecbur cepten ödencek.. geçmiş olsun..

UtkuG
03-09-2011, 21:04
Arkadan vurdugun ıcın suclu olurdun ama olay anında polıse ıhbar etmen gerekırdı plakaları bu saatten sonra polisin ilgileneceğini sanmam geçmiş olsun

bykarakus
03-09-2011, 21:18
Benimde ayni durum basima geldi kacanlar suclu oluyo kasko sirketi ugrasiyo karsi taraftan aliyo parayi plakayi alamadisan kameralardan bulursun ...

Schumi
03-09-2011, 21:24
Öndeki araçların söförleri alkollü yada ehliyetsiz (geçerli ve yeterli değilsede) olmadığı sürece sen arkadan çarptığın için zaten tüm kusur oranları sana işlenicek. Ama öndeki elemanlar daha önceden alkol felan yüzünden ehliyet kaptırmış yada motorsiklet ehliyeti ile araç kullanıyorlarsa veya dahada kötüsü alkollü ise ancak hak talep edebilirsin. Öndeki araç muaynesiz dahi olsa hak talep edemezsin.

Ancak kaçtıkları için sen alkollü olduklarını bahane ederek şikayette bulunabilirsin. :)

burak35-
03-09-2011, 21:35
Geçmiş olsun.

berkayGLRN
03-09-2011, 21:47
Geçmiş olsun..

Thracian
03-09-2011, 23:16
Arkadaşlar, hastaneden bende alkolun 0 olduğuna dar yazı aldım poliste dilekçe tuttu,

Aracımın sigortası kaskosu herşeyi tam. Yarın fotoğrafları koyarmı yardımlarınız için teşekkürler

atarktan
03-09-2011, 23:53
Geçmiş olsun.

maxpower
04-09-2011, 00:00
çok geçmiş olsun, umarım kaskonuz sıkıntı yaratmaz ve tutanakla işiniz hallolur.

arkadan çarptığınız için asli kusurlusunuz, karşı taraftan zaten hiçbir şartta(alkol ehliyetsizlik vs dahil) bişey talep edemezsiniz

Schumi
04-09-2011, 00:06
karşı taraftan zaten hiçbir şartta(alkol ehliyetsizlik vs dahil) bişey talep edemezsiniz

Arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun. 6 sene önce bir arkadaşım şehir içi bir caddede aşırı hız sonucu o senenin sıfır passatına arkadan çarpıp o passat'ı birde eczaneden içeri soktu. Kendi aracıda elektrik direğine çarptı. Passat şöförü alkollü olduğu için bütün masrafları kendisi ödemek zorunda kaldı. Hatta direğin parasını ödememek için dava açtı passat şöförü ve kaybetti.

Alkol varsa yada ehliyet yoksa o aracın trafikte olmaması gerekiyor. Arkadan çarpmış olsanda öndeki suçlu.

maxpower
04-09-2011, 00:19
Arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun. 6 sene önce bir arkadaşım şehir içi bir caddede aşırı hız sonucu o senenin sıfır passatına arkadan çarpıp o passat'ı birde eczaneden içeri soktu. Kendi aracıda elektrik direğine çarptı. Passat şöförü alkollü olduğu için bütün masrafları kendisi ödemek zorunda kaldı. Hatta direğin parasını ödememek için dava açtı passat şöförü ve kaybetti.

Alkol varsa yada ehliyet yoksa o aracın trafikte olmaması gerekiyor. Arkadan çarpmış olsanda öndeki suçlu.

bende ehliyetsiz bi vaka biliyorum tesadüf orda da bi passat var. arkadaşın ehliyeti yoktu(18yaşından küçük) bi passat arkadan çarptı ve haliyle tüm masraflar passatın trafik ve kaskosundan ödendi. arkadan çarpmak, ters yöne girmek vs asli kusur, %100 suçlu olunuyor bu durumlarda

akay
04-09-2011, 01:00
geçmiş olsun.

rdmmm
04-09-2011, 01:17
öncelikle geçmiş olsun polis eğer kaza tutanagı tuttuysa ve size alkol raporu verdiyse bu belgelerin asılları ile (üzerleri ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor) sizin aracınızın ruhsatı, ruhsat sahibinin kimliği ve aracı süren kişinin ehliyeti ile birlikte yetkili servisinize giderseniz kaskonuzdan aracınız onarılır. Fakat polisin doldurduğu kaza tutanağında sizin aracınızın aldığı hasar eksiksiz yazılmalı mesela sol önden hasarınız varsa tutanakta sol ön taraf diye özellikle belirtilmeli. Çünkü aracınız yapılırken raporda hasarlarınız tam yazmaz ise eksper bu hasar burda yazmıyor deyip hasarlı yere onarım vermiyebilir. Eğer anlaşmalı tutaknak doldurursanız kişileri bulup 3 lü kaza olduğu için tutanakta 3 aracında olması gerekiyor yani 2 adet tutanak kağıdı doldurcaksınız ve 2 kağıttada her 3 aracın söförünün imzası olması gerekiyor ve karşı tarafların sigorta fotokopileri ehliyet fotokopileri ve ruhsat fotokopileri gerekir. Yine bu durumdada imzalar ıslak olması gerekiyor evrak fotokopi olsa bile altına 3 kişide ıslak imza atmalı. Fakat sizin durumuzda polis rapor tutmuş. Anlaşmalı tutanağa gerek olmaz bence.

edit: düzeltme