PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cevremize Ve insanlara nekadar saygiliyiz ?

ef186
05-09-2011, 01:34
Benim kendi adima tilt oldugum bir konudur bu .

Alisveris merkezlerinde engelli otoparkina parkeden normal otomobillerin siliceklerini kaldiririm (yalan yok arada kirdiklarimda olmustur ) nekadar acelemde olsa buna ozel zaman ayiririm . Ozel alanlari hatta tuvaletlerde bile ozurlu alanlarini kullananlara mutlaka bir laf solerim .Emniyet seridini kullanan herkezin kulagi en az 1 kezde benden dolayi cinlamistir .Aranizda varsa onlarinda kulanlarina gelmistir bu cinlama ...

Biz halk olarak yardimsever bir toplum degilmiyiz neden bu tip konularda atip tutmaya gelince mangalda kul birakmiyoruz da is icraate geldiginde insanlarin haklarini (ihtiyaclarini) gaspediyoruz ...

İSTANBUL'UN GÖBEĞİNDE BÜYÜK AYIP - WEB TV :: Hürriyet (http://webtv.hurriyet.com.tr/2/21382/18647567/1/istanbul-un-gobeginde-buyuk-ayip.aspx)

Sonunu izleyin mutlaka ...

Mutu
05-09-2011, 01:38
4 gün önce arabayı park edip indim, ilk defa kullandığım bir parktı. Boi bulduğum ilk yere park ettim kontağı kapatıp aracı kitledim, amblemi görünce direk arabayı çektim. Carrefour otoparklarında yazan yazı gelir hep aklıma. "Park yerimi alıyorsun, peki ya özrümü"

gökh@n_gr
05-09-2011, 01:43
çok doğru söylemiş işin özeti videonun sonunda..

levent
05-09-2011, 01:50
Bunlar + çevreyi kirletenlere tiltim bende engelli otoparkına araç park edenlere aynı şeyleri yapıyorum aşşa yukarı..

En basit örnek,
Bayram dönüşü Antep-Mersin otobanda onlarca pet şişe vardı hatta bitane 1,5lt liği 160 km/h ile giderken zor sıyırdım son anda görerek, atanların kulaklarını bolca çınlattım. Millet uzun yol yapıyor eyv, araç içine bitane poşet al koy atıklarını sonra durduğunda atarsın arkadaş. Bu ne terbiyesizliktir.

34btr1907
05-09-2011, 02:02
sondan 2.kadına ayar oldum ukala...anası babası muhtaç olsa o anda o asansöre mangalda kül bırakmaz en duyarlı vatandaş olur tepkilere laflara bak .

not:herkezinde acil ne çok işi varmış memleketimde

Eyup Duygun
05-09-2011, 02:08
Her alanda bu tip olaylar cok var.

En basitinden 10 katlı bi apartmanda oturuyorum.

9. kattayız bende 9 dan cagırıyorum yolda gelirken o anda 6. kattan biri daha cagırıyor e önce orada duruyor 6. katta binen şahıs 9. kattan cagrı yapıldıgını görüyor.Stop tusuna basıp bu cagriyi silip 0. kata tek basına iniyor bunu yapan bi millete ne laf anlatıcaz ki ..

emvtec
05-09-2011, 02:17
onlarda özürlü ama beyin özürlü.böle insanlar yüzünden bi adım ilerleyemiyoruz.kadına bak bide çıkarmısın dio akşam akşam sinirlerimi oynattı...

erdem325
05-09-2011, 02:17
ben buaralar cok denk geliyorum, ankara icerisinde ambulansin sifr yol vermeyen serefsiz oglu serefsizler yuzunden guc bela ilerledigini goruyorum..
ana ata kayiyorum, hatta denk getirdigimi skstiriyorum arabayla o derece..
acayip delleniyorum bu konuda..

Boost Up
05-09-2011, 02:23
Ambulans konusu için hem fikir değilim, sirenlerini öttürürken kırıta kırıta gidenler oluyor.

CinAli_06
05-09-2011, 02:35
bende genelde otoparkta veya tabelayla ayrılmış yerler parkedenleri gördüysem boş geçmiyorum ya sileceklerini kaldrıyorum yada sileceklerini söküp öyle indiriyorum yaptığımdanda pişman olmuyorum. geçmiş zamanda da bahçeli trafiğini durdurup arabadan inip özürlü bir vatandaşımıza yardım etmiştim karşıdan karşıya geçmesi için.Elimden geldiğince dikkatli olmaya çalışıyorum bu konularda.

BurakCengizhanoğlu
05-09-2011, 02:58
Sorsan Elhamdülillah müslümanlar ama trafikte bunalınca emniyet şeridini kullanırlar ;)

C!N
05-09-2011, 02:58
Engelliyim, aracım da engelli plakalı; otoparklarda engelli araçları için ayrılmış alanlarda normal plakalı araçları gördüğüm zaman, o parkettikleri yerden çıkamayacakları şekilde önlerine ya da arkalarına park ediyorum, eğer işimi ivedi şekilde bitirmem gerekmiyorsa, daha da uzatarak yapıyorum. Şu ana kadar hiçbir araç sahibiyle muhattap olmadım, ama bekliyorum ilk muhattap olacağım kişiyi, ukalaca, su üstüne çıkacak tavırlara karşı tavrımı şimdiden hazırladım; gerekirse aracımı o gün orada bırakıp başka bir araçla oradan ayrılacağım

Bir de önceki gün (cuma, 2 eylül) başıma gelen bir olay; günübirlik gezmek amaçlı Ankara'ya gittiğimde, akşam saat 20,30 civarı bahçeli7'de engelli park yerini bulmak için 3 tur attım. Caddeye girdiğimde gördüğüm ilk görevliye sordum ve Vakıfbank önünde engelli park yerinin olduğunu söyledi. İlk turumu attım ne bir park yeri ne de engelli bir araç gördüm o caddede, 2. defa tekrar döndüm, görevli engelli yerlerinin dolu olduğunu söyledi, özellikle baktım hala caddede parketmiş tek bir engelli aracı yoktu, ayrılmış yerler dışında bir yere parketmem durumumda ücret talep edeceklerini görevli arkadaş belirtmeden de geçmedi, 3. turumda artık gözümü karartmıştım, hala hiç bir engelli plakalı aracın olmadığı caddede gideceğim mekana yakın bulduğum ilk boş park yerine adeta çöktüm, görevliye ücret filan vermeden hatta kaale bile almadan ayrıldım oradan, 2 saat sonra aracımın yanına gittiğimde hala yerinde ve sağlamdı.

aslan
05-09-2011, 08:21
valla bende engelli aracına sahibim hiç kimsenin gözünün yaşına bakmam çekmişse yerime çekerim arkasına dönsün dolaşsın arasın beni bir ara zabıta çekmişti engelli yerine onun bile arkasına çektimki çıkmasın diye plakamdan bana ulaşıp aramıştı aracınızı çekin diye

KingoAtmo
05-09-2011, 08:30
Arka sis farını açıp, arkasındaki sürücüyü kör edenlere ,
şehir içinde uzun uzun kormaya basanlara,
Kavşakta yol vermemeyi marifet sananlara,
En sol şeritten gidipte dönüşe 1 metre kala sağ şeride geçmeye çalışıp koca yolu tıkayanlara ne demeli.
Saygısızız, cahiliz :)

AhmetYılmaz
05-09-2011, 09:03
Burası türkiye.

ulasoztas1
05-09-2011, 09:04
herkesinde acil işi varmış kardeşim memlekette. Videonun sonunda noktayı koymuş zaten arkadaş.

EM-RE
05-09-2011, 09:07
Aslında çok zor bir uygulama değil artık herkesin cep telefonu kameralı filan...
Trafik diyecek ki çekin birader resmini gönderin bize onaylayalım yaslayalım cezayı bak nasıl herkes şipşakçı oluyor ilk haftada güzelce bir reklamını yapmaya bakar,görelim delikanlıyı bir daha koyabiliyormu?.Öyle bir şey olsa ben tripodu koyar slr la öyle çekerim kabak gibi gönderirim.Bu konuyu dün optimum'un otoparkında yer bulamadıktan sonra konuşmuştuk kendi aramızda konu üstüne geldi.

gökberk
05-09-2011, 09:15
Kesinlikle katılıyorum da bu emniyet şeridi olayını ihlal ettiğim oluyor bazen.
Bazen yavaş gittiğim zaman arkamdaki sürücüler rahat geçsin diye emniyet şeridine giriyorum.

Bülent76
05-09-2011, 09:17
Çok güzel bir konu bence.
Ben de milletçe saygısız olduğumuzu düşünüyorum.
Tekerli sandalye kullanmak zorunda olan vatandaşlar için kaldırımların bitimine yapılan rampaların önüne park eden insanlara aşırı derecede sinir oluyorum. Mesela adam tek başına tekerlekli sandalye ile gidiyor, kaldırım yüksek, tam ineceği rampanın önüne hanzonun birisi, 50-60 metre yürümemek için arabasını park etmiş, şimdi bu özürlü vatandaş oradan nasıl insin??? Ne kadar düşüncesizce, ne kadar bencilce bir davranıştır bu. Söylesen bir de özür dilemek yerine diklenir, sana ne der, çıkışır.
Bir de kırmızı ışıkta geçenlere sinir oluyorum. İstanbul'da ve Ankara'da sanırım mobeselerden dolayı bu pek mümkün olmuyor ama İzmir'de sırf bu insan müsvetteleri yüzünden trafik allak bullak oluyor. Adam kırmızıda geçiyor, çarpışma tehlikesi atlatıyoruz, korna çalıyorum, sonra durup ne var, ne korna çalıyorsun diye bana dikleniyor. Bu tarif edilemez bir durum bence...

abdullahçöllü
05-09-2011, 09:18
Her alanda bu tip olaylar cok var.

En basitinden 10 katlı bi apartmanda oturuyorum.

9. kattayız bende 9 dan cagırıyorum yolda gelirken o anda 6. kattan biri daha cagırıyor e önce orada duruyor 6. katta binen şahıs 9. kattan cagrı yapıldıgını görüyor.Stop tusuna basıp bu cagriyi silip 0. kata tek basına iniyor bunu yapan bi millete ne laf anlatıcaz ki ..

bende 10.katta oturuyorum.. +++++++++++

Day Walker
05-09-2011, 09:20
Dün olivium'a gitmiştik engelli park yerleri her zaman ki gibi ayılar ve bilimum o. çocukları tarafından dolmuştu engelli bi vatandaş geldi baktı ki yer yok gitti şikayet etti ben çıktım buraya arabayı çekin dedim yok dedi ben burda bekliycem bana ayrılmış olan yere park edicem dedi

SekoLive
05-09-2011, 09:20
Aslında çok zor bir uygulama değil artık herkesin cep telefonu kameralı filan...
Trafik diyecek ki çekin birader resmini gönderin bize onaylayalım yaslayalım cezayı bak nasıl herkes şipşakçı oluyor ilk haftada güzelce bir reklamını yapmaya bakar,görelim delikanlıyı bir daha koyabiliyormu?.Öyle bir şey olsa ben tripodu koyar slr la öyle çekerim kabak gibi gönderirim.Bu konuyu dün optimum'un otoparkında yer bulamadıktan sonra konuşmuştuk kendi aramızda konu üstüne geldi.

shop olayı cok gelişti üşenmez shoplarız yalan yanlıs cezalar göndertiriz millet olarak böyle şeylere kafamız basıyor

bende cok dikkat ederim kimsenin hakkını gasp etmemeye , fakat
dün hacıosman metroda yakınlarımı bekledim 7 kat yapmslar aşşa in in bitmiyor orda asansore binenleride yadırgamıyorum ciddi anlamda 7 kat şu sıcak havalarda herkese sıkıntı...
hoş bizimkiler yine binmediler asansore :D

abdullahçöllü
05-09-2011, 09:21
yolun en solunda 20 ile gidip sağ taraftaki dükkanların tabelalarına baka baka adres arayanlara sesleniyorum: sağa çekip durarak o dükkanların birine sorarsanız aradığınız adresi bulursunuz ve trafiği tıkamamış arkadan tonlarca küfür yememiş olursunuz..

Bülent76
05-09-2011, 09:22

:icon_tup: Haklısınız, çok güzel bir düşünce. Eve ceza geldiği zaman bir daha yapmaması gerektiğini anlar.

abdullahçöllü
05-09-2011, 09:27
ışıklarda yeşil ışığı bekleyen sarı yanınca kornaya basanlarada sesleniyorum kornanızın fişi bi yerinize 220 woltla girsin. ben yapıyosam banada girsin.. kornaya basmayı hiç sevmem.. basmam gereken zamanlarda bile basmıyorum diye yanımda oturandan çok uyarı almışımdır.. çünkü kornayı çok gereksiz buluyorum.. herkes dikkat ederse kornaya gerek kalmaz sanırım..

abdullahçöllü
05-09-2011, 09:30
kuyruklarda aralara sızanlar TR deki tek akıllılar sizlersiniz.. size üstün kaynakçılık ödülü verilmeli aslında.. sadece sizin aceleniz var. diğerleri dünyaya kuyrukta beklemeye geldi zaten.. başka yaşayacak hayatları yapacak işleri yok..

onursumer
05-09-2011, 10:05
bizim milletimizin klasik tavsi ışıne geldiği gibi davranması

o asansore bi engelli tanıdığı ihtiyacı olsun bakın gorun neler yapıyor ama onun acil işi varsa kullanabilir

ToNy
05-09-2011, 10:17
O videonun sonundaki kadın müsvettesine bende tilt oldum, Utanıp sıkılacağına Bide gider yapıyor kameramana yüzsüz pislik...
Dua etsin o kameraman ben değildim kadın madın dinlemeden atardım onu asansörden gitsin merdivenleri kullansın...

Onuralp
05-09-2011, 10:28
Eskidendi o eski yardımseverlikler. Malesef... Hele ki tatil yörelerinde, bitmiş bizim toplum.
Arkamızdan gelen bir nesil var ki evlere şenlik.

BAŞAR
05-09-2011, 10:29
video nun sonunda yapıştırmış cevabı bence o asansörü kullananlarında farklı bir engeli var ...

Ogedov
05-09-2011, 10:40
Biz enayi milletiz hiçbir zaman hakkımızı savunmayız yada kimse umursamaz, toplum yada kamuoyu tepkisi diye bişey yok bizde. ben araba kullanmaya başladığım günden beri emniyet şeridine girmedim girene tepki gösterdim, gerektiğinde emniyet şeridini kapattım ama baktım kimse destek olmuyor hatta ben emniyet şeridini kapatırken önüme girmeye çalışanlar oluyor bende dayanamadım son 1 senedir emniyet şeridinden çıkmıyorum hiç kimse kusura bakmasın memlekette herkes kendi menfaatini düşünürken ben sinir hastası oluyodum artık kafam rahat...

yaşar
05-09-2011, 10:50
Söylenecek söz bırakmamış videonun sonundaki kardeşimiz .

Elimden geldigi kadar dikkatliyimdir bu konuda,ama millet olarak uzun yıllar geçmesi gerekiyor, bakınız kadın yanlış yaptıgı halde bile o durumu savunabiliyor üstelik kızıyor kapat kapıyı acil işim var diyebilecek kadar aciz saygısız ve küstah,bir an asansör bozulsun diye dua ettim uyuz kadın için.
Egitim şart .

erhann
05-09-2011, 11:21
Engelliyim, aracım da engelli plakalı; otoparklarda engelli araçları için ayrılmış alanlarda normal plakalı araçları gördüğüm zaman, o parkettikleri yerden çıkamayacakları şekilde önlerine ya da arkalarına park ediyorum, eğer işimi ivedi şekilde bitirmem gerekmiyorsa, daha da uzatarak yapıyorum. Şu ana kadar hiçbir araç sahibiyle muhattap olmadım, ama bekliyorum ilk muhattap olacağım kişiyi, ukalaca, su üstüne çıkacak tavırlara karşı tavrımı şimdiden hazırladım; gerekirse aracımı o gün orada bırakıp başka bir araçla oradan ayrılacağım

Bir de önceki gün (cuma, 2 eylül) başıma gelen bir olay; günübirlik gezmek amaçlı Ankara'ya gittiğimde, akşam saat 20,30 civarı bahçeli7'de engelli park yerini bulmak için 3 tur attım. Caddeye girdiğimde gördüğüm ilk görevliye sordum ve Vakıfbank önünde engelli park yerinin olduğunu söyledi. İlk turumu attım ne bir park yeri ne de engelli bir araç gördüm o caddede, 2. defa tekrar döndüm, görevli engelli yerlerinin dolu olduğunu söyledi, özellikle baktım hala caddede parketmiş tek bir engelli aracı yoktu, ayrılmış yerler dışında bir yere parketmem durumumda ücret talep edeceklerini görevli arkadaş belirtmeden de geçmedi, 3. turumda artık gözümü karartmıştım, hala hiç bir engelli plakalı aracın olmadığı caddede gideceğim mekana yakın bulduğum ilk boş park yerine adeta çöktüm, görevliye ücret filan vermeden hatta kaale bile almadan ayrıldım oradan, 2 saat sonra aracımın yanına gittiğimde hala yerinde ve sağlamdı.
uygunsuz yere fatura yatirmak icin park ettigim icin bana neren engelli diyen trfafik polisi vardi :confused:

Mr.K
05-09-2011, 11:47
Valla aarabamın ıcını genelde *** goturur sıgara ızmarıtı dahı(mecbur kalmadıkca atmam:D) emnıyetten gıdenlerıde sg serıtteysem gecırmem.Emnıyetı kullanmam(yalan bu :D)

ıst trafıgı cok *** bı trafık heran heryerde kavga edıcek adam potansıyelı dolu,o yuzden en guzelı makas ata ata aradan sıvışmak.Kımse gecıpte s.mesaj falan vermesın sımdı gecıp bana.

Shadow_Dancer
05-09-2011, 11:52
Geçen hafta büyükçekmece sahilde engelli otoparkına park eden araçları alıyordu trafik. O bölgedekiler çok hassasmış bu konuda, vatandaş direk şikayet ediyor. Gayet haklılar.. Kimsenin birbirine saygısı yok ki engellilere olsun.

Chatin
05-09-2011, 11:57
En sol şeritten gidipte dönüşe 1 metre kala sağ şeride geçmeye çalışıp koca yolu tıkayanlara ne demeli.

kesinlikle çok doğru. acımadan 155 i arıyorum.

videonun sonundaki tespit çok güzel bu arada. ama bu halkın bu işlere ayak atmasının nedeninde kendilerine yetersiz hizmetin verilmesi de var. misal yaşlılar için bilirsiniz dizlerde sorunlar olur. şimdi o yaşlıların da bir asansör kullanması gerekir bence. tamam özürlü asansörü kullanılmasın ama yaşlılar asansörü de yapılsın derim.

K.O.
05-09-2011, 12:11
güzel konu , videonun sonundaki adam çok doğru sölemiş.o kadar çok örnek varki bu tarz konularda..

BthnKrkt
05-09-2011, 12:21
son bir aydır yol yapımı için ilçemizin içinden geçen ve kavsak büyük olduğu halde lastikleri çok aşınmasın diye ter şeritten dönen tır ve kamyon sürücülerine ağızlarını açıp tek laf etmeyen polis teşkilatından nefret ediyorum 2 3 sefer aradık söyledik tamam ilgileniriz diyorlar ama hareket yok kaldıkı taşıma sınırlarının çok çok üstünde 10 larca araç calısıyor ve hergun birlerinin üstüne çıkmalarına ramak kalıyo. Ve bunlara göz yumanlar benim aracımdan çıkan ses için dükkana gelip emniyete bile çağırıyorlar.

Ae86
05-09-2011, 12:23
Dün facebook duvarıma şunu yazdım,

"SEKSTE EN ZEVKLİ OLAN ŞEY tamam dikkatinizi çektiğime göre konuya gelelim, yolda yaralı bir hayvan görünce hemen 153 ü arıyoruz ! "

Baya dikkat çekti ve herkez paylaştı.Bunun gibi bir slogan bulup engelli vatandaşlarımız için tabela hazırlayalım belki bu beyinden yoksun insanların dikkatini çekeriz diyicem ama k.ç kaldırmaya üşendim bindim diyecek kadar yüzsüz bir milletiz.Bunun haricinde,

1-20 km ile sol şeritten yada yol ortasından gidip(telefonla konuşur,sağa sola bakar, babasının yolu zanneder vs) yol vermemekte direnen beyinden yoksunlar sizlere güzelce makas atmaktan zevk duyuyorum boşuna söylenmeyin babanızın yolu değil ama anca o zaman şerit değiştirmeyi hatırlıyorsunuz.

2-Sinyal vermeden yada dönülmesi yasak yerden sinyalsiz dönen mahluklar o sinyal kolunu size talmak istiyorum oturdukça sağa sola sinyal verirsiniz....

3-Yaya saygısı olmayan, yayayı bonus sanıp üstüne üstüne daha çok gaza basan salak insanlar o vites kolunu size monte etmek en büyük isteğim.

4-Motor kullanan sürücüleri sıkıştırıp, trafikte saymayan mal insanlarımızı yerde sürüm süründürmek istiyorum belki anlarlar motordan düşen insanın halini.

5-Sarı ışık yandığında arkamdan kornaya basan beyinsizler yeşil yanınca 20 km ile gidip yol vermeyip sizleri iyice delirttikten sonra basıp gitmenin zevki paha biçilemez.

6-Dışarıdaki hayvanlara baktığım için eleştiren, o hayvanlara eziyet eden,savunmasız bir hayvanın allahın vermiş olduğu canı almakta çekinmeyen
beyinden yoksunlar keşke sizleride sokakta aç bırakabilsem, eziyet etsem, savunmasız bırakıp komaya sokana kadar dövsem anlarmasınız acaba ne yaptığınızı hiç sanmam.

Bende biraz içimi döktüm daha yazacak çok şey var ama bunlar geldi aklıma.

Ranthor
05-09-2011, 12:25
ben hemen hemen tüm trafik kurallarına uyuyorum diyebilirim.
en çok arka sislerini yakanlara, emniyetden kaynak yapanlara, yandan aradan girenlere
kısaca "tatlı su kurnazlarına" kızıyorum.

sorsan hepsi müslüman, ama kul hakkı yemeyi ne kadar çok seviyorlar

TheAce
05-09-2011, 12:26

ah o arka siz olayı yok mu, ağzıma gelen bütün küfürleri bir güzel sıralıyorum gevşek oğlanlara... tam bir şerefsizlik başka hiçbir açıklaması yok böyle öküzler yüzünden opsyon listesine konması lazım bu özelliğin...

SekoLive
05-09-2011, 12:32
ben hemen hemen tüm trafik kurallarına uyuyorum diyebilirim.
en çok arka sislerini yakanlara, emniyetden kaynak yapanlara, yandan aradan girenlere
kısaca "tatlı su kurnazlarına" kızıyorum.

sorsan hepsi müslüman, ama kul hakkı yemeyi ne kadar çok seviyorlar

aynılarına ciddi kıl olanlardan birisi benim....

o sis ve emniyet olayına takığım normalde cok sakin kullanırım kimseyi taciz etmem yapılan hatalara ölümcül boyutta deilse gereksiz hırs sinir yapmam ama bu arka sis ve emniyetten öne girenlere kamyon falan olsa altımda bi ufak dokunurum diye düşünüyorum...

sizlerde rica ediyorm ölüm kalım durum olmadıkca emniyet şeridine kapalı trafikde girmeyin kaza v.s. vardır yol kitlendiğinden ambulans - itfaiye v.s yetişemez kötü sonuçlar olur onun vicdan azabı insansanız zaten yeter size.

Mutu
05-09-2011, 12:39
ışıklarda yeşil ışığı bekleyen sarı yanınca kornaya basanlarada sesleniyorum kornanızın fişi bi yerinize 220 woltla girsin. ben yapıyosam banada girsin.. kornaya basmayı hiç sevmem.. basmam gereken zamanlarda bile basmıyorum diye yanımda oturandan çok uyarı almışımdır.. çünkü kornayı çok gereksiz buluyorum.. herkes dikkat ederse kornaya gerek kalmaz sanırım..

Ben öylelerini özellikle 3. kornaya kadar bekletiyorum :hahaha:
,

aynılarına ciddi kıl olanlardan birisi benim....

o sis ve emniyet olayına takığım normalde cok sakin kullanırım kimseyi taciz etmem yapılan hatalara ölümcül boyutta deilse gereksiz hırs sinir yapmam ama bu arka sis ve emniyetten öne girenlere kamyon falan olsa altımda bi ufak dokunurum diye düşünüyorum...

sizlerde rica ediyorm ölüm kalım durum olmadıkca emniyet şeridine kapalı trafikde girmeyin kaza v.s. vardır yol kitlendiğinden ambulans - itfaiye v.s yetişemez kötü sonuçlar olur onun vicdan azabı insansanız zaten yeter size.

Bir gün nissan pickup(direkt gözümde farlar) arkamda xenonlu far ve sisleri açık devam ediyor, sağa geçtim yol verdim arkasına tekrar geçip uzunları yaktım, hızlanınca hızlandım, yavaşlayınca yavaşladım, en sonunda sağa geçtin v sisler kapalıydı :D

SONE-R
05-09-2011, 12:47
en çok arka sislerini yakanlara,

ctesi akşamı antalyadan dönerken 34 plaka fiat linea kullanan hıyarın biri ön sisleri açık halde trafikteydi.. adamın arkasına geçtim ben sisleri yakıp yakıp söndürdüm ki anlasın dallama diye ama nerdeee.. sonra 155 i aradım ama gece çevirmeye yakalandı mı göremedim..

deeperblack
05-09-2011, 12:52
Bence o onu yapıyor bu bunu yapıyor demekten başka birşey yapmıyoruz.
Evet hepimiz kurallara aykırı davranan insanlardan şikayetçiyiz ama bence ilk olarak şapkamızı önümüze koyup kendimizi düşünmeliyizyargılamalıyız.
Bize göre çok normal olup başkalarına rahatsızlık veren davranışlar olabilir bence bunları düşünmemiz ve tartmamız gerekli.
Herkes önce kendi kapısının önünü süpürmeli başka türlü hiçbiryere varamayız...

rdmmm
05-09-2011, 13:18
çevreyi kirletenlere aşırı sinir oluyorum. özellikle 2 3 metre ötesinde çöp tenekesi olup yürümeye üşenip çöpünü yere atanlar var. Piknik alanlarında yiyip içip çöplerini ortalıkta bırakan ayılar var. Elimden geldiğince ailecek pikniğe gittiğimizde dönmeden önce kendi çöplerimle birlikte etrafa çöp atan ayılarında çöplerini topluyorum. Ayrıca özellikle alışveriş merkezlerinde 2 araçlık yere aracını tam ortalayıp koyanlara sinir oluyorum direk sileceklerini kaldırıyorum. Babasının çiftliğine park ediyorlar sanki.

Günkut
05-09-2011, 13:24

Burası türkiye.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

Chatin
05-09-2011, 13:38
bu arada arka sis farının bir tanesi yanıyor diye yetinmeyip 2. sis farını da aktif edenler var :)

size önerim boş yere trafikte bu gibi insanlarla vakit kaybedip sinirinizi bozmayın. bu gibi davranışları yapan bilinçsizleri uyarınca ¨trafik polisi misin lağğynn¨ gibilerinden bir tepki almanız işten bile değil. e zaten adamın mantığı belli ne yapsan degişmez bir de üstüne sinirin bozulur iyisi mi hiç trafik polisciliği oynamayıp direkt 155 i arayın. ki her zaman böyle yaparım. ki kendilerinin maaş alma nedenleri de bu ki siz elinizden geleni yapmış oluyorsunuz şikayette bulunarak aslında yardım bile ediyoruz kendilerine (biraz önce bir cümlede en fazla kullanılan ki rekorunun sahibi oldum)

niye bu kadar trafik polisi olmayın diyorum cunku (gerçek bir hikayeden alınmıştır) bugun yarın bir taksici çıkıp da kafanızı sallama ile yarmak ister sonra siz de eliniz ile kafanızı korumak istersiniz ve elinize 168(tam olarak) dikiş atılmasıyla kalırsınız. ve o taksi şöförüne hiçbir şey olmaz. ulkemizin durumu bu olduktan sonra ben sadece ne deseniz de software ini değişemeyeceğiniz adamlarla uğraşmayın derim.

fastchild
05-09-2011, 13:54
sisinde mercek yoksa gündüz kullanmanın anlamı ne ?
ışık sarı yandığında kornaya basmanın anlamı ne ?
dörtlüyü yaktığın zaman yol babanınmı oluyorki biz sana yol vermek zorundayız ?
kart basan minibüsçü neden önce yata yata gelip sonra dakka takmamak için hayvan gibi araba kullanıyorsun ?
arka sisi yakınca araban +100hp mi alıyor ?
harfiyat kamyoları neden sol şeritte ve 140'la giden arabaya nasıl arkadan çarpabiliyor ?
kaldırımın başında rampa varsa neden oraya araba parkediyorsun?
sokakta gazlayınca kızların ilgisinimi çekiyorsun ?
o sinyal kolu süs değil
sol şeritte senden hızlı bir araba varsa yol veririsin arkandaki araba orta şeride geçmeye mecbur değil
emniyet kemeri sadece isofix için değil
kamu araçları sirenleriniz sadece acil olduğu zaman kullanılmalı
engelli parkları-asansörleri-tuvaletleri engelliler için sen bunu görüp hala o yerleri kullanıyorsan kullanmaya devam et çünkü zaten engellisin demektir

bayaa bi döktüm içimi buyrun size liste

Eyüp
05-09-2011, 13:57
Herkes aynı sıkıntılardan muzdarip genelde , emniyet şeridinin kullanılması.

Arka sis ve tek şeritli yola sonradan yapılan kaynak.Kaynak sırasında arabayı vururum yine yol vermem :) Bir keresinde dolmuşçuya vurmuştumda , indik bir dünyada atıştık ama yol vermemiştim..İçindeki yolcuyu indirip o öküz uğraşmıştı.

TheAce
05-09-2011, 14:06
bu arada arka sis farının bir tanesi yanıyor diye yetinmeyip 2. sis farını da aktif edenler var :)

size önerim boş yere trafikte bu gibi insanlarla vakit kaybedip sinirinizi bozmayın. bu gibi davranışları yapan bilinçsizleri uyarınca ¨trafik polisi misin lağğynn¨ gibilerinden bir tepki almanız işten bile değil. e zaten adamın mantığı belli ne yapsan degişmez bir de üstüne sinirin bozulur iyisi mi hiç trafik polisciliği oynamayıp direkt 155 i arayın. ki her zaman böyle yaparım. ki kendilerinin maaş alma nedenleri de bu ki siz elinizden geleni yapmış oluyorsunuz şikayette bulunarak aslında yardım bile ediyoruz kendilerine (biraz önce bir cümlede en fazla kullanılan ki rekorunun sahibi oldum)

niye bu kadar trafik polisi olmayın diyorum cunku (gerçek bir hikayeden alınmıştır) bugun yarın bir taksici çıkıp da kafanızı sallama ile yarmak ister sonra siz de eliniz ile kafanızı korumak istersiniz ve elinize 168(tam olarak) dikiş atılmasıyla kalırsınız. ve o taksi şöförüne hiçbir şey olmaz. ulkemizin durumu bu olduktan sonra ben sadece ne deseniz de software ini değişemeyeceğiniz adamlarla uğraşmayın derim.

çaktırmadan uzunları yakmakta bir çözüm bu işe test edilip onaylandı :)

Chatin
05-09-2011, 14:13
çaktırmadan uzunları yakmakta bir çözüm bu işe test edilip onaylandı :)

bir ara ben de yapıyordum da baktım hergün yapıyorum sıkıldım cidden. anca o an söndürüyor sonra yine yakıyor. e noldu değişmedi. uğraşmaya değecek kişiler değiller inan.

yani adamın kendine saygısı yok ki başkasına olsun. kendisine yapılsa bagırır çağırır ama başkasının gözünü sicksignler n'olacak diyip bir de gülen tipler bunlar.

powERS
05-09-2011, 14:21
ön sis lambalarına bence pek söz söylemeyin bu forumda herkes herkesi biliyor.

ama evet arka sis lambalarına ayrıca gıcık oluyorum. (ön ile birlikte yananlar şansına küssün)

emniyet şeridini kullanan zat-ı muhtereme bişey demiyorum zaten annelerini kardeşlerini karılarını sokaktan toplamış kişiler olarak nitelendiriyorum.

engelli vatandaşların haklarına taciz edenler zaten kendini engelli saydığı için onlarada birşey demiyorum. kişi kendinden bilir işi diyerek.

fakat son donemde artan engelli plakalı lux araclardan inen fizikinde ve zihninde engel gozukmeyen şahıslara ve o plakayı ve hakları o bit yavrusu (!) na veren memuru amiri hepsini bi yokluyorum.

34btr1907
05-09-2011, 14:38
bilmediğimden soruyorum : eskisi gibi plakalarda artık engelli işareti yok, arkadaşımın aracıda engelli aracı biryere gittiği zaman ruhsatı gösterip bırakıyor. Bunu dışardan anlamak için aynaya bi levha gibi birşey asmak gerekiyor sanırm ,bunuda ben hiç bir engelli aracında görmedim desem yeridir. Başka anlayabilceğimiz bir noktası varmı bu işin? çünkü vay buraya park etmiş düşüncesiz dediğimiz araç engelli aracı çıkabiliyor normalde...plakadan anlaşılmıyor artık çünkü...

aslan
05-09-2011, 14:51
plakasız engelli aracını ilk defa senden duydum

Chatin
05-09-2011, 14:51
o plakalar engelli permisi ile pahalı arabaları ucuza alan çakallar için yapılan app plaka aslında.(engelli işareti var ama kabartma halinde ve beyaza boyalı. tabii ki yasak aslında) kılıfa uydurulmaya calışılan plakalardan. engelli permisi ile çok ucuza alınabiliniyor.

bu arada kendi adıma konuşayım. sis olmadıkca veya farlarım bozulup da sis farlarına muhtaç olmadıkça sis farlarını kullanmıyorum.

Sercan K.
05-09-2011, 14:58
Çevreye çöp atanlara ve kirletenlere ciddi kıl olurum yakın arkadaşlarımla çok atıştım bu yüzden..Bide ben atmasam ne olur herkes atıyo mantığı var ki adamı hasta eder.

63owen63
05-09-2011, 14:58
İnsan olma bilinci olmadıkça,insanın degeri olmadıkça çok örneklerini yaşacagız daha.

yusufbatırel
05-09-2011, 15:04
konusturmayın benı camıye gıdemıyor engellıler merdıvenler var dıye.caddeye ınersın en luks yer ornek gırdın yedın yemegı hela alt katta luks mekanlara gıttın kapılar daracık 10 senedır yasıyorum ıstanbuldan bı cacık olmaz hep laf sıkıntıyı ceken bızız memleketın butun cehresı degısse uzay cagıda havada ucsak ınsan okuz olduktan sonra egıtım olmadıktan sonra duyarlılık olmadıktan sonra engellı olmakmı ıstanbulda engellı olmakmı soruyorum sıze

C!N
05-09-2011, 15:11
uygunsuz yere fatura yatirmak icin park ettigim icin bana neren engelli diyen trfafik polisi vardi :confused:

Dostum, bana kalırsa çok fazla ciddiye alma öylelerini, polis vs. kim olursa olsun, sadece haklarını bil yeter. Aracımın sol güneşliğinde içişleri bakanliğnın engelli araçlarının park etmesine dair yayınlanmış olan yönetmeliğinden birkaç nüsha bulunduruyorum böyle görevliler ile karşılaşma ihtimalime karşı ve biliyorum ki, Ben aracımı, duraklamanın da yasak olduğu yerler de dahil olmak üzere, trafiği tıkamamak ve tehlikeye düşürmemek şartıyla istediğim gibi park edebilirim, bu verilmiş bir haktır.

Engelli plakalı araçları kullanan engelsiz vatandaşlar hakkında serzenişte bulunan arkadaşlara hitaben; unutmayınız ki o aracı kullanan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu %90 ve üzere oranda engelli yakınları vardir.

aslan
05-09-2011, 15:14
Dostum, bana kalırsa çok fazla ciddiye alma öylelerini, polis vs. kim olursa olsun, sadece haklarını bil yeter. Aracımın sol güneşliğinde içişleri bakanliğnın engelli araçlarının park etmesine dair yayınlanmış olan yönetmeliğinden birkaç nüsha bulunduruyorum böyle görevliler ile karşılaşma ihtimalime karşı ve biliyorum ki, Ben aracımı, duraklamanın da yasak olduğu yerler de dahil olmak üzere, trafiği tıkamamak ve tehlikeye düşürmemek şartıyla istediğim gibi park edebilirim, bu verilmiş bir haktır.

Engelli plakalı araçları kullanan engelsiz vatandaşlar hakkında serzenişte bulunan arkadaşlara hitaben; unutmayınız ki o aracı kullanan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu %90 ve üzere oranda engelli yakınları vardir.

yönetmeliği bana mail atma şansınız varmı rica etsem

Rec.O
05-09-2011, 15:19
Bu konuya bende cok dikkat derim özürlü tuvaletlerini daha kullanmam.Bırak park yerini...Elimden geldiğin ce de otomobildeyken engelliler olmasa bile yaşlılara yol veririm..Engelli yerlerine park ettiklerinde sadece sövüyorudum artık sileceklerini kırmak daha iyi bir yolmuş teşekkürler:) + Olarak o videodaki karıyı indiricen anasını avradını 7 sülalesini.................

erhann
05-09-2011, 15:25
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/307162_10150354629148619_290830253618_9643924_1659 831_n.jpg

abdullahçöllü
05-09-2011, 15:35
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/307162_10150354629148619_290830253618_9643924_1659 831_n.jpg

bu tüm konunun özeti oldu daha bişey yazmaya gerek yok bence.. imam cemaat tükür yere at...:) ilişkilerinde olduğu gibi...

Günkut
05-09-2011, 15:36

Söylenilecek söz ve yatacak yerlerı yok bunların

Yogi
05-09-2011, 15:39
Bu sabah marmaristen istanbula donerken izmir bornovada trafik tikandi onumdeki araba emniyet seridini kapatarak arkadakilerin emniyetten gitmesini engelliyodu. 5 dakka sonra arka arabadan inen haywan, yolu kapatani bir guzel dowdu nedeni ise gec kalmis beyfendi.... Hepimiz bir yerlere gec kaliorz. Emniyet seridini israrla kullananlarin insallah sewdiklerinden biri ambulans icinde giderken emniyet seridi tikali olduu icin hastaneye gec kalir..

Eriador
05-09-2011, 16:30
Turkiye de milyonlarca engelli var ama sokaga cikin bakin 1 tane 2 ane en fazla 3 tane gorebilirsiniz bu tur beyinsizler yuzunden o insanlar kendini eve hapsediyorlar yazik . Ben 9 ay tekerlekli sandalye ile yasamadim kazadan sonra burdaki ozel engelli alanlarini gorseniz iciniz gider.

Bi defa da disarda yemek yiyordum wc ye gidicektim servis disiymis calisana sordum baska engelli wc si varmi diye sordum adam yok ama 1 dk lutfen dedi manager ini cagirdi 3 kisi normal wc ye girdiler kapiyi soktuler , deynek getirdiler ben cikana kdar kimseyi almadilar son olarakta hesap i istedigim zaman bu seferlik bizden olsun wc icin tekrardan ozur dileriz dediler

Mr.K
05-09-2011, 16:45
Bu sabah marmaristen istanbula donerken izmir bornovada trafik tikandi onumdeki araba emniyet seridini kapatarak arkadakilerin emniyetten gitmesini engelliyodu. 5 dakka sonra arka arabadan inen haywan, yolu kapatani bir guzel dowdu nedeni ise gec kalmis beyfendi.... Hepimiz bir yerlere gec kaliorz. Emniyet seridini israrla kullananlarin insallah sewdiklerinden biri ambulans icinde giderken emniyet seridi tikali olduu icin hastaneye gec kalir..
emniyet ten gıdenlerı durdurmanın en kolay cozumu bktın konvoy gelıyo arkadan :) cek emnıyete yak dortlulerı ac kaputu,sonra gor sen curcunayı :D hahaha

Turkiye de milyonlarca engelli var ama sokaga cikin bakin 1 tane 2 ane en fazla 3 tane gorebilirsiniz bu tur beyinsizler yuzunden o insanlar kendini eve hapsediyorlar yazik . Ben 9 ay tekerlekli sandalye ile yasamadim kazadan sonra burdaki ozel engelli alanlarini gorseniz iciniz gider.

Bi defa da disarda yemek yiyordum wc ye gidicektim servis disiymis calisana sordum baska engelli wc si varmi diye sordum adam yok ama 1 dk lutfen dedi manager ini cagirdi 3 kisi normal wc ye girdiler kapiyi soktuler , deynek getirdiler ben cikana kdar kimseyi almadilar son olarakta hesap i istedigim zaman bu seferlik bizden olsun wc icin tekrardan ozur dileriz dediler

oha iyimiş.

34btr1907
05-09-2011, 18:20
plakasız engelli aracını ilk defa senden duydum

çekerim fotosunu ruhsatıyla beraber bi ara ilk defada görmüş olursun.

o plakalar engelli permisi ile pahalı arabaları ucuza alan çakallar için yapılan app plaka aslında.(engelli işareti var ama kabartma halinde ve beyaza boyalı. tabii ki yasak aslında) kılıfa uydurulmaya calışılan plakalardan. engelli permisi ile çok ucuza alınabiliniyor.

bu arada kendi adıma konuşayım. sis olmadıkca veya farlarım bozulup da sis farlarına muhtaç olmadıkça sis farlarını kullanmıyorum.

engelli olanlar zaten vergiden muaf değilmi araç alırken? çakallık ne alaka ?

satmak istersen normal şekilde vergisini ödeyip standart fiyata satabiliyorsun diye biliyorum

benim bahsettiğim plaka konusu şu şekilde arkadaşımın babası böbrek hastası ve bacakları yok sıfır araç aldılar vergiden muaf şekilde ve sıfır renault bayısının cıakrdıgı plakayı kullanıyorlar app ne desen o ne der adam ben sormustum plakada işaret yok diye trafikte rencide olayı olmasın diye yapılan bı uygulama demişler bahsettiğin gibi kabartma yada boyanmıs bı durum ben görmedim plaka ustunde.

timucintt
05-09-2011, 18:53
emniyet şeridi magandaları - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=ffBBDt8h9tI)

bu zihniyetler heryerde... bu şekilde bu ülke çok kişi ölür boş yere... önce insan olacaksın... duyarsız yaratıklar....

bide şuna bakında insanlık görün.... o beğenmediğiniz avrupalı hristiyan domuzlar bunlar !!!

http://www.youtube.com/watch?v=1tP9kMz1Edk

Aykut106
05-09-2011, 19:51
Birkac seyde ben yazmak istedimde.Valla yazdım yazdım sildim baya çoktu:)
Mesela sis farı açana sis farı açmak anlık çözüm ve bir süre sonra bizimde insanlığımızı alıp götürecek bir davranış bence.Hataya karşı yapılan tepkili çözümde hatalı bir davranış.Ama çığrından çıkarıyorlar insanı işte.Hani trafiğin akışını bozmam ufak tefek kurallar için bazen esnek olmakta fayda var ama En sağ şeritte sellektör üstüne sellektör atan minibüse özellikle şirket minibüsleri, sol şeritte düşük hızda gidip hız şeridi meşgul eden ve trafikte diğer araçların makas vs. olaylara itikleyen sürücülere, yolun ortasında kalmış kucağında çocuk müsaitim ve duruyorum arkamda daaat ne diyeceksin ki vs vs vs sert fren yapıp akıllarını almayı gazlamayı onun bastığı kornayı susturmayı bizde biliyoruz ama çözüm orda değil.Trafik saatlerinde çıkmaktan kaçınıyorum yada ara yollar kendimce çözümüm.

C!N
06-09-2011, 10:18
yönetmeliği bana mail atma şansınız varmı rica etsem

Tabii ki gönderirim, mail addresinizi özel mesajla gönderin, şu an iş yerindeyim, eve gittiğimde bilgisayarımda kayıtlı olan belgeyi gonderirim, ayrıca buaya da kopyalayıp yapıştırırım.

C!N
06-09-2011, 10:25

Tüh yaa kaçırdık, Onun arkasına park edip çıkmasını engellemek ne kadar da keyifli olurdu. Çekilecek bir fotoğraf ile de şikayet yolunun da önünü açmış olurduk.

GokhanRS
06-09-2011, 10:31
videonun sonundaki kapak olmuş tebrikler o arkadaşa

"bana göre onlar daha engelli insanlar, ben bile kullanmıyorum onlar kullanıyorsa"

GokhanRS
06-09-2011, 10:32

bi arkadaş bimere mail atabilirmi bunu. maili neydi 3-5 kişi gönderelim. başbakanlık iletişim merkezine yollayalım kalmasın yanlarına.

aegean76
06-09-2011, 11:05
15 aylık kızım var , alışveriş merkezlerinde bebek arabasıyla dolaşıyoruz...
asansörlerde bir kere yer bulmuşluğum yoktur, merdivenlerden elimle indirip çıkarıyorum..
bebek anne kucağında araba bende seklinde dolaşıyoruz katlar arası..
bende bunu anlamıyorum götü ne kadar kıymrtli milletiz.
hiçbir sağlık problemi olmayan insanlar asansörleri kullanıyor,
birde seyir esnasında gelip arabanın kıçına yapışan tipler varya .. küfürün büyüğü onlara..
basıyorum frene ondan sonra ne hali varsa görsün artık çarparmı, sağamı kırar solamı bilmiyorum...
son sözüm komsulara ..kardesim halı, nevresim vs silkmeyin kardesim balkondan ,kimse sizin ölü derilerinizi ,kılınızı tüyünüzü teneffüs etmek zorunda değil....

C!N
06-09-2011, 11:10
T.C.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

Emniyet Genel Müdürlüğü

Sayı: B.05.1.EGM.0.85.03.03/64032-9995-171808 13.10.2006

Konu: Malul,Gazi ve Engellilere Ait Araçlar

İlgi: a) 29.01.1996 tarih ve 023 sayılı genelge

b) 01.08.1996 tarih ve 172 sayılı genelge

c) 14.12.2001 tarih ve 0230 sayılı genelge

d) 12.07.2005 tarih ve 122458 sayılı talimat
Malul, Gazi Ve Engellilere Ait Araçların Park Etmeleri Konulu Genelge

BAŞBAKANLIK

ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞINA

İlgili sayılı genelge ve talimatlarda engelli vatandaşlarımızın araçları için park yerlerinin tahsis edilmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve trafikte kendilerine gerekli kolaylığın sağlanması istenilmesine rağmen, Bakanlığımıza gelen şikayet ve müracaatlarda; plakaları üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan engelli vatandaşlarımızın ve gazilerimizin araçları ile özel tertibatı olmayıp sakatlık derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engellilerin araçlarına inme ve binmeleri esnasında, karayolu üzerinde kısa süreyle park etmelerine müsaade edilmediği anlaşılmaktadır.

Bilindiği gibi 01.02.1989 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile Bedensel Engellileri Güçlendirme Vakfı arasında imzalanan protokole göre, bedensel engelli vatandaşlarımızın kullandıkları araçlardan, tescil plakaları üzerinde “özürlü” olduğunu belirleyen işaret ve özürlüler için park kartı verilmiş bulunanların 15 (onbeş ) dakika süre ile park etmelerinin sağlanması gerekmektedir.

Bu nedenle görevlilerimiz tarafından ;

Vatanın bölünmez bütünlüğünün müdafaası esnasında sakatlanıp gazi olanların, plakasında engelli işareti bulunan araçlarıyla hastane, banka, postane, alışveriş merkezleri gibi yerlere gidiş gelişlerinde yaptıkları park esnasında, gazi olduklarını gösteren belgelerini araçlarının ön camında bulundurmaları halinde, özürlüler için park kartı uygulamasından faydalanmaları sağlanacaktır.

*

Tescil plakalarının üzerinde engellilere mahsus ayrım işaretleri bulunan araçların park etmelerine yardımcı olunacak, engelli araçları için tahsis edilen park yerlerine, başka sürücülerin park etmeleri önlenerek, aksine hareket edenler hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 61/o maddesi gereğince gerekli cezai işlem uygulanacaktır.

*

Özel tertibatı olmayıp, sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan engelliler adına tescilli olup, araç sahibi malul ve sakat kişinin kanuni mümessili, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılan araçlara park etmelerinde yardımcı olunacaktır.

*

Engelli vatandaşlarımız ve gazilerimizin araçlarını karayolu üzerinde 15 (onbeş) dakikayı geçmemek üzere park etmelerine trafik güvenliği açısından alınmış tedbirlere uymak ve araçlarının ön camına park kartı/gazi belgesi koymak koşulu ile izin verilecek, bu vatandaşlarımızın hareket güçlükleri dikkate alınarak, kendilerine daha hoşgörülü davranılacak, ayrıca yaya durumundaki engelli vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerinde de gerekli yardım sağlanacaktır.

Yukarıda belirtilen konulara tüm personelimiz tarafından azami özen gösterilmesini ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini rica ederim.

İçişleri Bakanı*

SekoLive
06-09-2011, 11:11
bugün çağlayanda kahvaltılık almak için aracı en sağa yanastırıp 4lüleri yaktım sol taraf cok müsait ikia raba yanyanada geçebilir ve birisi arabanın arkasına sıfır yanasp korna yaptı el işaretiyle hayırdır dedim adam diyo ilerle :) dedim 4lü yanan arabanın arkasına dibine kadar girip yol isteme şekli hangi kanunda yazıyo demekki bişey var 4lü açmısız :) arkası tabi bayağa şişti onun arkasındakilere yazık oldu ama yapacak bişi yok sol taaraf bos hıyar geldi arkamıza girdi. buda ilkkez gördüğüm bi tavırdı.

EM-RE
06-09-2011, 11:11
Kimse kusura bakmasında bende emniyet şeridini kapatanlara uyuz oluyorum sen kapatınca ne oluyor?Arkayı daha fazla şişirince ne oluyor?1 km gerinden belki ambulans geliyor görebiliyormusun?O adam öyle yada böyle bir sebepten girmiş artık daha fazla kilitlemenin ne mantığı var.Yapılanda en az emniyete girelen kadar yanlış bence.Ayrıca her sabah kullandığım tem yolunda sol şeritte ekonomi yapmanın hiç bir mantığı yok.Zaten yol gitmiyor 90 la en soldon gidilmez sellektör atıncada el kol yapılmaz git sağdan.Tamam benzin pahalı en ucuz şekilde gitmeye çalışıyosun bende çok nadirde olsa ekonomi yapıorum ama sol şeridide kitlemiyorum.
Son olarak emniyete giren sivil bir araba her zaman piçliğine girmiştir diye birşey söz konusu değil karısı hamiledir annesi rahatsızdır herşey olmuş olabilir ölümlü dünya bugün ona yarın bize.Çokta samimi yazıyorum bu yazdıklarımdan biri denk gelir ben emniyetten giderken arabasının kıçını emniyete sokan her hangi bir vatandaşı traşlıya traşlıya giderim gaz bile kesmem.Emniyete girenleri savunmuyorum yanlış anlaşılmasın sadece istanbulun en yoğun köprüsünden her sabah ve akşam geçtiğimden toplamda en az 100km yaptığımdan gördüklerimi yazdım.
Engelli konusunda son yıllarda biraz daha gelişme olsada zaten ciddi anlamda gerilerde olduğumuz kaçınılmaz bir gerçek...

SekoLive
06-09-2011, 11:19
emre sen gibi birisinden beklemezdim bunları :) adam sivilse bişeyi varsa az cok belli eder 4 lüleri yakar bi panik hali vardır aynadan baktıgında illa görürsün.
emniyeti kapatan adam bi sren sesi duyunca zaten atar kendini sol tarafa önü boş kalan ambulans polis neyse alır başını gider ama kaza v.s. durumda emiyet seridine girenler yüzünden tamamen dolan yol bi saatten sonra ilerlemiyor. bunla ilgili bir video vardı ambulansdan cekilen. eğer onu bulursam atarım izlersin ona görede bi daha düşünürsün emniyeti kapatanı traşlamayı

cess
06-09-2011, 11:29
Ankara metrosundaki engelli asansörlerinin de bu videodakinden farkı yok malesef..

aslan
06-09-2011, 11:31
Yüce Allah’in koydugu degismez prensipler vardir. Hangi canlinin ne zaman, nerede dünyaya gelecegini, nasil bir hayat sürecegini, ne zaman ve nerede ölecegini tayin eden Allah’tir. Allah’in koydugu kanun geregi insanlar farkli sekilde yaratilmislardir. Kimimiz saglikli, kimimiz engelli, kimimiz erkek kimimiz kadin yaratilmisiz. Bazi insanlarin ömrü uzun bazilarinin kisa. Ancak hepimiz Allah’in kuluyuz ve esit olarak yaratilmisiz hepimiz. Dünyaya bir imtihan için gelmisiz ve bir gün biz de gidecegiz.

EM-RE
06-09-2011, 12:13
emre sen gibi birisinden beklemezdim bunları :) adam sivilse bişeyi varsa az cok belli eder 4 lüleri yakar bi panik hali vardır aynadan baktıgında illa görürsün.
emniyeti kapatan adam bi sren sesi duyunca zaten atar kendini sol tarafa önü boş kalan ambulans polis neyse alır başını gider ama kaza v.s. durumda emiyet seridine girenler yüzünden tamamen dolan yol bi saatten sonra ilerlemiyor. bunla ilgili bir video vardı ambulansdan cekilen. eğer onu bulursam atarım izlersin ona görede bi daha düşünürsün emniyeti kapatanı traşlamayı

Sekocum bahsettiğin videoyu seyrettim biliyorum.Eğer müsait olursan bir gün ikitellide buluşalım caddeye doğru gidip tezimizi hazırlayalım anlıyacaksın demek istediklerimi.Ben çok adam gördüm arabanın içinde tepinende yol werilmeyen öyle dörtlülerle olan bir şey değil malesef.Yanlış anlamıssın sanırım beni bak ne diyorum o adam emniyete girmiyecek sende önünü kesip kapatmayacaksın.Yada söyle düşün eşin hamile ve bir şekilde o emniyetten gitmek zorundasın önünü kurallara çok saygı gösteren vatandaş kesiyor ama sen dakikalara oynuyorsun karar senin sen 4 lü sellektör yapmaya devam edersin cnm bnm :) tercih meselesi bu..
Heee ama siyah a6 a8 yada 7 serisi araban varsa sanayide 100 liraya çakar filan mevcut bu kadar sinirlenmene gerek yok girersin emniyete çünkü paran vardır bu tarz bir araba aldığından kimsede poliste dahil sana birşey demez datlaya datlaya butun yolu geçersin.Buda denemesi bedava her gün gördüğüm araba iş yerime yakın şöforlu gidip geliyor adam,firmanın ismini vermicem bir pil markası dahada bir şey söylemiyim benden sonra çıkıp beni geçiyor emniyetten giderek.Bu bahsettiğim olayda son 2 senedir hergün yanlış anlama.Tamamen göreceli ya ben yaşadığım için dile getirdim yanlış anlaşılmak istemem emniyete giren kadar kilitleyende bana göre hatalı.Aynı şeyleri konuşuyoruz aslında kardeşim bnm :)

tool
06-09-2011, 12:32
otobanda akan trafigi 20kilometre hıza dusurenlere bayiliyorum ;)

senna
06-09-2011, 13:26
otobanda akan trafigi 20kilometre hıza dusurenlere bayiliyorum ;)

rolling vs ayağına bigün tırcılar biçicek valla :D

MiaMi
06-09-2011, 13:45
İtiraf edeyim önünde 2 km boşluk olupta sol şeritte gidenlere uyuz oluyorum , :) arkalarından dolu dolu gelip aynalarına silme geçiyorum.

Pug
06-09-2011, 17:42
Peki hicbir vergi vermemesine ragmen hicbir hakki olmamasina ve o alan kendisine hicbir resmi kurulus tarafindan tahsis edilmemesine ragmen isyerinin onundeki park alanina bilimum cisimler koyup park yapilmasini onlemeye calismak ? Hak midir bu ?
Beton ise iner kenara cekerim , hele ki plastik ise hic ugrasmam tamponun burnu ile geregini yaparim ..

MiaMi
06-09-2011, 17:50
Peki hicbir vergi vermemesine ragmen hicbir hakki olmamasina ve o alan kendisine hicbir resmi kurulus tarafindan tahsis edilmemesine ragmen isyerinin onundeki park alanina bilimum cisimler koyup park yapilmasini onlemeye calismak ? Hak midir bu ?
Beton ise iner kenara cekerim , hele ki plastik ise hic ugrasmam tamponun burnu ile geregini yaparim ..

Aman sakın yapma boşver ben bir defa yaptım yemek yerken scooter geldi yatırdı arka kapıya motoru bide serviste kapı tamir ettirdim.

BARR
06-09-2011, 17:55
Eskidendi o yardımsever, düsünceli, saygılı Türk milleti...

Kaldıysak 1 avuc insan kalmısızdır.

Fox tvde izledim bu asansör görüntülerini, o.cocuklarında utanma arlanma da yok.

Kamera cekiyor, acelem var kapatın kapıyı falan diyor o.rospunun biri.

Bu kadar mı utanmaz olur bi insan, Allah belalarını versin.

Kanal Dde sanırım en sonbir tanesi keyfimden dedi sırıta sırıta... :icon_wack

Mr.K
06-09-2011, 17:57
Kimse kusura bakmasında bende emniyet şeridini kapatanlara uyuz oluyorum sen kapatınca ne oluyor?Arkayı daha fazla şişirince ne oluyor?1 km gerinden belki ambulans geliyor görebiliyormusun?O adam öyle yada böyle bir sebepten girmiş artık daha fazla kilitlemenin ne mantığı var.Yapılanda en az emniyete girelen kadar yanlış bence.Ayrıca her sabah kullandığım tem yolunda sol şeritte ekonomi yapmanın hiç bir mantığı yok.Zaten yol gitmiyor 90 la en soldon gidilmez sellektör atıncada el kol yapılmaz git sağdan.Tamam benzin pahalı en ucuz şekilde gitmeye çalışıyosun bende çok nadirde olsa ekonomi yapıorum ama sol şeridide kitlemiyorum.
Son olarak emniyete giren sivil bir araba her zaman piçliğine girmiştir diye birşey söz konusu değil karısı hamiledir annesi rahatsızdır herşey olmuş olabilir ölümlü dünya bugün ona yarın bize.Çokta samimi yazıyorum bu yazdıklarımdan biri denk gelir ben emniyetten giderken arabasının kıçını emniyete sokan her hangi bir vatandaşı traşlıya traşlıya giderim gaz bile kesmem.Emniyete girenleri savunmuyorum yanlış anlaşılmasın sadece istanbulun en yoğun köprüsünden her sabah ve akşam geçtiğimden toplamda en az 100km yaptığımdan gördüklerimi yazdım.
Engelli konusunda son yıllarda biraz daha gelişme olsada zaten ciddi anlamda gerilerde olduğumuz kaçınılmaz bir gerçek...

Emre fsm yolunda ııkı denk gelmemısız :D tanısmıyo olsak vallahı bıllahı *** traslayıp gecersın benı :D:hehe::hehe:

XoR
06-09-2011, 18:01
Emre fsm yolunda ııkı denk gelmemısız :D tanısmıyo olsak vallahı bıllahı *** traslayıp gecersın benı :D:hehe::hehe:

:D

http://memefy.com/assets/user_memes/1301547038_tacobooty.jpg

yusufcan_k
06-09-2011, 18:43
arka sis farını açana
gecenin kör saatinde motoruyla müzik açana
gece 3 4 gibi egzozlu aracıyla kesiciye gire gire kaçana
farında sisinde mercek olmadan 8000+ xenon takana
daha sarı ışığın parlamasını görür görmez kornaya asılıp tamponunun dibine yanaşana
nerde olursa olsun bangır bangır müzik açana
gecenin saçma sapan saatinde bana mesaj atan AVEA ya

sonsuzzz saygılarımı sevgilerimi iletiyorum ;) :D

turbo&quattro
06-09-2011, 18:44
Dun gece disari ciktim, ictim kafa guzel eve donuyorum...Tam apartmana girecegim gorme engelli bir amca o yagmurda biryerlere gitmeye calisiyor . Sorum nereye gidiyorsun diye bilmemne sokaginin kosesindeki otobus duragina gidiyormus ancak yurudugu yer tamamen alakasiz gidecegi yer ile. Dedigi yer zenci mahallesinin ortasi ve siddetlide yagmur yagiyor . Tuttum kolundan goturdum duraga cebinede parasini koydum . Eve geldim donuma kadar islanmistim ve sicak yatagima girmek icin en fazla 20 dakika kaybetmistim ama bir engellinin belkide tum gecesini kurtarmistim . Bir engelliyi mutlu etmenin verdigi mutluluk hicbirseye degisilmiyor.

ErenErdem
06-09-2011, 19:04
Özellikle İstanbul Torium alışveriş merkezi özürlü park alanlarının hiçbirinde ben özürlü plakalı araç göremiyorum nedense.