PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ball Bearing

douu
05-09-2011, 14:35
konuyu daha önce göreniniz oldu mu veya araştıran oldu mu bilmiyorum fakat dizel araçlar için ball bearing turbo üretildigi konusunda bir duyum almıştım. acaba ne zaman cıkacak veya cıktı mı ? cıktıysa nerden bulur türkiyeye nasıl getiririz ?

burçlu turbo ile bile saglam güçler alan dizel araçlar hem daha saglam hem de daha yüksek basınçlarda kullanılabilecek ball bearing turbolarla cok saglam güçler alacak bence. şahsen ben şu anda 2260 almak yerine cıktıysa hemen bu turboyu alma taraftarıyım.

bilgisi olan arkadaş varsa bekliyorum arkadaşlar.

cagonk
05-09-2011, 14:50
yeni e350cdi ın turbosu ball-bearing. klasik dizel turbolarına göre düşük turbo mil rpm ine sahip fakat hızlı spool yapan yüksek basınçlı ilk seri üretim ballbearing dizel turbo. büyük ihtimal 2260 ebatlarından daha büyüktür. selenoid kontrolü elektronik olduğundan aracına nasıl uyarlarsın orası muamma. kolay gelsin.

douu
06-09-2011, 00:39
Düşük devirlerde yüksek basınca ulaşabilmek için bu turbo şart.. Garrett yapıyordu üretimi ama ne zaman çıkacak iste ?

douu
06-09-2011, 00:40
Selenoid kontrolunun elektrik olmasını biraz daha açabilir misin ?

cagonk
06-09-2011, 08:07
evet garrett honeywell üretimi.
elektronik selenoid kontrol resimdeki gibidir. ecu turbo üzerinden basıncı direkt kontrol eder. ball bearing mercedes turbolarının böyle olduğunu duydum ama net emin olmak için ya araç üstünde yada yedek parçadan bakılıp görülmesi gerekir.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (http://imageshack.us/photo/my-images/213/imag0181k.jpg/sr=1)

senna
06-09-2011, 08:10
şu an için belki custom toplanabilir dbb chra kullanılarak muhtemelen olur ama bir ihtimal cooler dp yeniden tadilat isteyebilir

cagonk
06-09-2011, 08:12
Düşük devirlerde yüksek basınca ulaşabilmek için bu turbo şart.. Garrett yapıyordu üretimi ama ne zaman çıkacak iste ?

zaten hali hazırda dizeller vgt sayesinde düşük devirde yüksek basınca ulaşabiliyor. ball bearing in burada ki amacı suan kullanımda olan turbolardan daha büyük olan bir turboyu da düşük devirlerde çalıştırabilmek. ball bearing in dezavantajı yüksek rpm de konvansiyonel turbolara göre sürtünme direnci oluşturmasıdır. burada turbo büyük seçilerek mil rpm i düşürülmüş ve 3lt motor için rekor düzeyde güç ve tork elde edilmiştir. (e350cdi 265 HP (195 kW)/3.800 d/d, 620 Nm/1.600 - 2.400 d/d)

douu
06-09-2011, 09:13
şu an için belki custom toplanabilir dbb chra kullanılarak muhtemelen olur ama bir ihtimal cooler dp yeniden tadilat isteyebilir

toplamadan biraz dilim yandı acıkcası onun yerine hazır olan bir ürünü tercih etmekte fayda var bana göre. takılacak her türlü büyük turboda dp ve ic tadilat istiyor zaten. o fazla problem teşkil etmiyor. sadece şu elektronik selenoid olayı kafa karıştırıcı. biraz daha basit mantıkla acıklaman mümkün mü ?

douu
06-09-2011, 09:16
zaten hali hazırda dizeller vgt sayesinde düşük devirde yüksek basınca ulaşabiliyor. ball bearing in burada ki amacı suan kullanımda olan turbolardan daha büyük olan bir turboyu da düşük devirlerde çalıştırabilmek. ball bearing in dezavantajı yüksek rpm de konvansiyonel turbolara göre sürtünme direnci oluşturmasıdır. burada turbo büyük seçilerek mil rpm i düşürülmüş ve 3lt motor için rekor düzeyde güç ve tork elde edilmiştir. (e350cdi 265 HP (195 kW)/3.800 d/d, 620 Nm/1.600 - 2.400 d/d)

Kast etmek istedigim şey orjinal turbosu degildi :) 1.9 tdi pd130 aracıma 2260v turbo kullandım. yazılımla ne kadar oynadıysakta 2200-2400 devir aralıgından önce istedigimiz gibi alamadık basıncı. ama mantık olarak bu tarz bir turboyla cok daha alttan gelip alabilecegimizden daha fazla tork alabiliriz bana göre. bulunabilirlik ne düzeyde acaba ? :soru:

cagonk
06-09-2011, 10:03
Kast etmek istedigim şey orjinal turbosu degildi :) 1.9 tdi pd130 aracıma 2260v turbo kullandım. yazılımla ne kadar oynadıysakta 2200-2400 devir aralıgından önce istedigimiz gibi alamadık basıncı. ama mantık olarak bu tarz bir turboyla cok daha alttan gelip alabilecegimizden daha fazla tork alabiliriz bana göre. bulunabilirlik ne düzeyde acaba ? :soru:

bence ballbearing mercedes turbosuyla daha alt devirden dolduramazsınız. o turbo e350cdi ın bir önceki nesil turbosundan daha büyük, ama ball bearing olduğu için spool u eskisi gibi.
bulunabilirlik ise parayla alakalı..kolumana gidip servisten sıfır turbo alabilirsiniz :)

Mehmet Gazihan
06-09-2011, 10:55
bu işin formülü şuan için gtb2260vk

350cdi turbosuna servet odenir..

http://c1109.hizliresim.com/11/9/6/5708.jpg

dahiyane VNT teknolojisi...

calısma videosu

http://www.facebook.com/megachips.chiptuning#!/video/video.php?v=10150389346759616

punto_multijet
06-09-2011, 11:30
gerci guc olarak az ama 1.6 mjet turbolarıda guzel nerdese 1000d/d dan itibarren dolarak 4500lere kadar tasıyor

Mehmet Gazihan
06-09-2011, 11:32
1.9 a 3.0 turbosu takıyoruz..

1.6 turbosu takarsak güç düşer aksine..

punto_multijet
06-09-2011, 11:46
1.9 a 3.0 turbosu takıyoruz..

1.6 turbosu takarsak güç düşer aksine..

yok zaten 1.6 turbosu taksın manasında yazmadım. 1.6mjet turbosu baya allta doluyor o manasındaydı

senna
06-09-2011, 12:04
toplamadan biraz dilim yandı acıkcası onun yerine hazır olan bir ürünü tercih etmekte fayda var bana göre. takılacak her türlü büyük turboda dp ve ic tadilat istiyor zaten. o fazla problem teşkil etmiyor. sadece şu elektronik selenoid olayı kafa karıştırıcı. biraz daha basit mantıkla acıklaman mümkün mü ?

selenoid valf senin hava basıncının kontrolünü yapman için oraya konmuş bir eleman elektronik olarak çalışıyor haliyle valfin tam görevini ve içeriğini bilmediğim için hangi durumlarda nasıl bir hava geçitini sağlıyor onu bilmiyorum muhtemelen basınç kontrol içindir turbonun tam kodu belliyse zaten daha iyi bakabiliriz

custom turbo derken yurt içinde yapılan örnekleri kast etmemiştim aslında yurt dışında dbb chra ile toplanan turboları kast etmiştim