PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fan motoru kömürü ve hararet hk.

wordsman
11-09-2011, 19:45
Arkadaşlar,
bugün 98 honda civic aracımda ilk kez hararet sorunu yaşadım, Ankarayı bilenler bilir istanbul yolunda şu sıralar yol çalışması var, trafik belli yerlerde çok yavaş ilerliyor (metre metre cinsinden yani) bugün bu sıkışıl trafikte yolun sonuna gelmiştimki hararetin yükseldiğini fark ettim, ve hızla yükseliyordu kırmızı ışığa çok yaklaştımkı hararet ibreside kırmızı noktaya çok yaklaştı ne yapacağımı şaşırdım arabayı stop ettim artık. Yeşil ışık yanınca hemen bi benzinliğe girdim bu arada hareket edince haret azaldı kaputu açtım fan çalışıyor hemen kısa sürede hararet normal seviyesine geldi, tabi bu arada ilk kez hararet problemi yaşadım ve çok korktum contayı yakacaz diye, klimayı açtım havalandırmayı açtım rolantide hiç fayda etmedi. Neyse eve kadar normal bir şekilde geldim.

Eve gelince aracı boş bir yola çıkardım yine dur kalk yaptım 20 metre gitmedimki hararet yine yükselmeye başladı hemen kaputu açtım baktım fan çalışmıyor, şöyle sağına soluna bakarken fan motoruna elimle bi vurdum tak çalışmaya başladı, bir süre takip ettim sorun yok normal çalışıyor fan açıyor. Bir kaç saat sonra yine aynı denemeyi yaptım fan yine açmadı, tak kafasına vurunca çalıştı, sonra doğru sanayinin yolunu tuttum daha önce gittiğim bi elektrikçi vardı ona gösterdim durumu, elektirkçiye gidince yine aynı durum oldu, fan motoruna vurunca tak çalıştı,
elektrikçinin ilk dediği şey "fan motorunun kömürü bitmiş kömür uydurmamız lazım "dedi. fakat parçacılar kapalı olduğu için yaptıramadım. Bu arada aslında fan kömürü diye bişey satılmıyormuş normalde fanı direk değiştirmek gerekiyormuş ama diğer kömürlerden oraya uyduruyorlarmış.
Müsait bir zamanda hemen gidip yaptıracağım,

Böyle riskli zamanlarda hararet yükselince ne yapmak gerekir? ben havalandırmayı falan açtım ama bi fayda etmedi?

bir de her ihtimale karşı fandan direk kablo çekip açma kapama dümesi yaptırsam mı? bu gibi
durumlarda faydası olur mu?

bir de bu fan motoru kömürü ne işe yarıyor? normalde direk elektrik bağlantısı fanı çalıştırmaya yetmiyor mu?
saygılar

timucintt
11-09-2011, 21:14
kömür olmazsa dönen kolektöre eletrik gitmez.... kömür bitmişse temasta kesilir ve kolektör dönmez buda fanını döndürmez... düz bağlasanda birşey ifade etmez kömür bitikse gene dönmez fanın :)

diğer türlü arabayı istersen kaputu sökülü olsun kaluruferde sonuna kadar açık olsun devir daimda etisn sonuna kadar bu sıcakta fansız arabaya binilmez yakarısn contayı pistonu eteği gömleği.... en güzel arabayı çalıştırmadan fanı radyatörden söküp elektrikcie gitmek.. ayrıca parçacıya gerek kalmaz... elektrikcinin elinde mutlaka kömür vardır kesip biçsin uydursun işi ne...

wordsman
11-09-2011, 21:46
motorun kafasına vurunca çalışıyor onun hikmeti nedir acaba?
vurunca son bitik yere temasmı gerçekleşiyor

bir de hararet, aşağıdaki resimdeki işaretlediğim yere kadar yükseldi bir zararı olmuşmudur?

http://c1109.hizliresim.com/11/9/11/20993.jpg

timucintt
11-09-2011, 21:48
motorun kafasına vurunca çalışıyor onun hikmeti nedir acaba?
vurunca son bitik yere temasmı gerçekleşiyor

evet vurduğun zaman kömür değiyor... dönme hızıyla yine boşluk oluşup duruyor fan...

sürekli o ısıda kalmadıysa sorun olmaz 1 2 kere çıkmış bişi olmaz... ama sürekli 5 6 dk boyunca öyle gezersen üst kapak contası yanar direkt.... ama sizin kasalar çelik conta olduğu için yanması biraz daha geçtir ;)

wordsman
11-09-2011, 21:52
timucintt,
cevapların için teşekkür ederim, birde resim için yorum yapsanız, hararet son noktaya çok yaklaştı ama allahtan sıkışık trafikten kurtuldum ve tekrar eski haline döndü,
bu kadar yüksek hararetin bir zararı olmuşmudur?

timucintt
11-09-2011, 21:53
cvpı yeniledim üstde :D

Vtec
11-09-2011, 22:00
Radyatör suyuna baktınızmı eksiltme yapmış mı ?

wordsman
11-09-2011, 22:00
o son noktada çok kalmadım maksimum 1 kadar, sonra kurtuldum trafikten,
honda'ma çok güveniyordum, hararet ortayı hiç geçmezdi herzaman ortada sabit dururdu. ilk kez başıma böyle bişey geldi korktum contayı yakacaz diye,
bu hafta içi halledeceğim bu kömür işini,
tekrar teşekkürler.

timucintt
11-09-2011, 22:04
o son noktada çok kalmadım maksimum 1 kadar, sonra kurtuldum trafikten,
honda'ma çok güveniyordum, hararet ortayı hiç geçmezdi herzaman ortada sabit dururdu. ilk kez başıma böyle bişey geldi korktum contayı yakacaz diye,
bu hafta içi halledeceğim bu kömür işini,
tekrar teşekkürler.

birşey dğeil ama iyi bir elektrikcide hallet bu işi... fandan değilde kablo tesisatındada bir temassızlık olabilir soketinde oksitlenmede olabilir.. çünkü hondanın fanları öyle durduk yere bozulan kömür bitiren fanlar değildir çok sağlam fanlardır...

alperx
11-09-2011, 22:07
1. bir daha böyle birşey olursa gene kafasına vur çalışsın, hararet normale dönene kadar motoru calıstır, STOP etme.

2. eger fan hiçbir şekilde çalışmıyorsa , araç çalışırken, radyatöre MÜMKÜNSE ÖN TARAFTAN değilse ÜST TARAFINDAN yavaşça SU DÖK. Fanla radyatör arasından da dökebilirsin. motora suyu degdirmemeye çalış. hararet hemen düşecektir. ondan sonra stop edersin.

3. Fan işi kömürle mömürle halledilmeyecek kadar ciddidir. O kadar önemlidir ki, motor yapıldığında, tamirden çıkıldığında, en ufak bir elektrik tesisatıyla uğraşıldığında, tamirciler ne yapar ? işlerini garantiye almak için motoru çalıştırır beklerle motor ısınır FAN DEVREYE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE girer, ve ondan sonra aracı servisten çıkarırlar. O yüzden paraya kıy ve SIFIR bir Orjinal FAN SATIN AL.

Motoru eline almak istemiyorsan bunlara dikkat et.

Kolay Gelsin :)

wordsman
11-09-2011, 22:21
Kömürü önce bir deneyelim olmazsa alırım diye düşünmüştüm, ama kömür değiştirmekle olacak gibi değilse tabiki yeni fan alacağım mecbur,

birde hararet yüksekken motoru stop etmemizin ne gibi bir sakıncası var?

Maxiboost
11-09-2011, 22:22
Devirdaimi ve su seviyenide kontrol et derim. Normal sicakliktan 20mt bile gitmeden yukselmeye baslamasi biraz garip.

wordsman
11-09-2011, 22:27
Sorun fanın açmaması, fan açmadığı zaman arabaya biraz yüklenince hararet haliyle yükseliyor, özellikle dur kalk yapınca, suyunu kontrol ettim herşey normal.
acil fanı değiştirmem yada tamir ettirmem gerekiyor,
teşhis bu yönde.

dc_crx
11-09-2011, 22:27
bir sakıncası yok ama olduğun yerde rolantide çalışması daha iyi olur suyunu sık sık kontrol ettir bide kömür değişmesinden yana değilim.. ne gibi bir sıkıntısı olur dersen bir sıkıntısı olmaz ama yeni alsan daha iyi olur bence.. fan müşürünü filanda istersen değiştir çok pahalı birşey değildir geçmiş olsun bu arada.. bide belki hava yapmıştır isterseniz onada bir bakın sabah motor soğukken radyatörün kapağını açın aracı çalıştırın ufaktan gazın verin biraz suyun çarkalandığını görün 1-2 dk ondan sonra kapagını kapatın.. havası varsa eğer havayı almış olursunz.

wordsman
11-09-2011, 22:48
Radyatör suyuna baktınızmı eksiltme yapmış mı ?

Eksiltme yok.

wordsman
12-09-2011, 20:33
Arkadaşlar,
bugün akşam iş çıkışı elektrikçinin yolunu tuttum,
elektrikçi fanı söküp fan motorunun içini açtı, kömürlerde bişey yokmuş dedi, fakat bobin çok siyahlaşmış birde yaylar çok yumaşamış kömürleri tam itemiyor o nedenle bazen temassızlık oluyormuş,
çözüm olarak bobini güzelce zımparaladı, yaylarıda genişleterek tekrar taktı, orda biraz denedik sorun yok, sanayiden ayrılınca bende baya bi bekledim kaputu açıp, şimdilik bir sorun gözükmüyor, ustaya sordum özellikle başka bişeyden olabilir mi ? diye fan müşiri falan, yok dedi burdaki temassızlıktan kaynaklanıyordur onuda yaptık, artık sorun olmaz dedi,

seWki26
27-08-2013, 01:28
konuyu cortlatcam ama konu acmak istemedim arkadaşlar B16B aracımda radyaötr delinmişti bi araba hararet göstergesi biraz yukarıya doğru cıkarken hemen manuel fanı devreye soktum sonra bugun değiştirdim radyatörü araba hala fan acmıyo anlamıs değilim bende ortaya kadar geliyo fan acması gereken yerde acmıyo rolantide dururken yukarı cıkmıyo hafiif gaz veriyoruz fan acmadıgından yukarı cıkmaya başlıyo sizce sorun nedir fan müşürümü fanmı devirdaimmi termostatmı ?

ruudvan
27-08-2013, 01:43
hem termostat hem müşür ikisi birlikte garani olur