PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : piston u teflon la kaplatma

M U R A T
08-02-2006, 13:51
bi arkadaşımdan duyduğum pistonu teflonla kaplatarak basınca daha dayanıklı hale getirildiği. bu yol gerçekten sağlıklı mıdır? deneyen yada bilenler yardım pls. çünkü ileride düşündüğüm turbo projem için gerekli olan piston ların bana uygun üretimi yok.

miniks
08-02-2006, 15:20
valla benım pıstonlarım nos ıcın kaplandı. ama ne ıle kaplandıgını bılmıorum. daha dogrusu kaplanmıs olarak geldı. OZ bilir ne oldugunu malzemenın. ama faydası oldugunu bılıorum. pıston unn 3 yerıne kaplama uygulanıo. her bolge ıcın 25$ 40$ arası fıatlar verılıo. yanı pıston nun tanesı 75$ ya da 120$.
aracın 4 pıstonsa 300$ - 480$. oluo. bu ıslemı yapan fırmayı bılmıorum ama. onu da OZ bılır.

Oz`
08-02-2006, 17:21
fiyat olarak bişi söyleyemem ama
Etekleri genelde Teflon dediiğin malzemeyle kaplıyorlar etekleri kaplanıyor çünkü etek sesini ve aşıntısını azaltsın fikriyle kaplanır

üstü seramic kaplanır basınca daha çok dayanıklı olsun diye

M U R A T
09-02-2006, 10:10
fiyat olarak bişi söyleyemem ama
Etekleri genelde Teflon dediiğin malzemeyle kaplıyorlar etekleri kaplanıyor çünkü etek sesini ve aşıntısını azaltsın fikriyle kaplanır

üstü seramic kaplanır basınca daha çok dayanıklı olsun diye

peki ne kadar dayanıklı olur 0.5 bar basmayı düşünüyoduk daha ne kadar basıncı arttırabiliriz.

Oz`
09-02-2006, 10:23
forgedlarla araba 0.5 ten fazla basabiilirsin tabiki düzgün ayarlarla hmm kaplatırsan nekadar daha fazla basarsın kesin bişi söleyemem ama daha sıhatli olduğu lkesin olucaktır alıcağın piston markasını söylersen daha kesin konuşabilirim:)

M U R A T
09-02-2006, 10:46
forgedlarla araba 0.5 ten fazla basabiilirsin tabiki düzgün ayarlarla hmm kaplatırsan nekadar daha fazla basarsın kesin bişi söleyemem ama daha sıhatli olduğu lkesin olucaktır alıcağın piston markasını söylersen daha kesin konuşabilirim:)

piston markası söyleyemiyorum çünkü hiç markada bulamadık bende en azından kaplatayım diye düşündüm. araba 99 mazda 323 1.5 astina(amerikada protege diye geçiyo). amerikadan gelen bi dergide 1.9 basan 323 gördüm ama kullanılan piston yazmıyodu. acaba ısmarlama piston yapan bi marka varmıdır?

VolcanoS
09-02-2006, 17:13
wiseco var..

Oz`
09-02-2006, 17:31
JE CP Wiseco Arias kaliteli ve custom piston yapabilirler sana

M U R A T
10-02-2006, 01:27
hmmm stock pistonlar 9.5.1 9 yaptırsak işimi görür. piston ve kollar ın maliyeti ne olur ve ne kadar sürede yapılır. bu arada ilgilendiğin için teşekkürler oz.

Suti
10-02-2006, 08:41
politetrafloretilen (teflon ki teflon ozel bi tescilli markadır, selpak gibi bişi yani) sutrunmeyi ve yapışmayı engelliyo yuksek sıcaklıklarda, uygulamasıda uygulancak olan yuzeye yuksek basıncla sıkıştırıp yapıştırma gibi oluyo tabi doru kullanılmaması veya zamanla sonucu yuzeyden kalkmalar da oluyo, ör: evdeki teflon tavalar

Piston tepesine daha cok SiC yani seramik malzemelerle kaplama yapılıyo, Ferrari mühendisleri tam bilmiyorum ya kullanıyolar yada geliştiriyolar ama kullanmaya başlamışlardır...

Seramik malzemeler çok yüksek sıcaklıklara kadar ince bir kesik halinde olsa bile ozelliklerini kaybetmeyen cok sert ama bi okadarda toklugu metale düşük malzemelerdir yani saglamdır ama herangi bi darbede çatlar veya kırılırlar

Kaynak: Metal Dışı Malzemeler (Müzeyyen Hocama teşekkurler) :)

Oz`
10-02-2006, 11:02
hmmm stock pistonlar 9.5.1 9 yaptırsak işimi görür. piston ve kollar ın maliyeti ne olur ve ne kadar sürede yapılır. bu arada ilgilendiğin için teşekkürler oz.

maliyetini senin için öğrenitrim ama aşağı yukarı 800 900$ civarı birşey olduğunu biliyorum zamanaolarakta 1 1.5 ay gibi bir zaman

Oz`
10-02-2006, 11:03
politetrafloretilen (teflon ki teflon ozel bi tescilli markadır, selpak gibi bişi yani) sutrunmeyi ve yapışmayı engelliyo yuksek sıcaklıklarda, uygulamasıda uygulancak olan yuzeye yuksek basıncla sıkıştırıp yapıştırma gibi oluyo tabi doru kullanılmaması veya zamanla sonucu yuzeyden kalkmalar da oluyo, ör: evdeki teflon tavalar

Piston tepesine daha cok SiC yani seramik malzemelerle kaplama yapılıyo, Ferrari mühendisleri tam bilmiyorum ya kullanıyolar yada geliştiriyolar ama kullanmaya başlamışlardır...

Seramik malzemeler çok yüksek sıcaklıklara kadar ince bir kesik halinde olsa bile ozelliklerini kaybetmeyen cok sert ama bi okadarda toklugu metale düşük malzemelerdir yani saglamdır ama herangi bi darbede çatlar veya kırılırlar

Kaynak: Metal Dışı Malzemeler (Müzeyyen Hocama teşekkurler) :)

Sana ve Hocana Teşekkür ederim Kardeşim hehe

M U R A T
13-02-2006, 10:12
maliyetini senin için öğrenitrim ama aşağı yukarı 800 900$ civarı birşey olduğunu biliyorum zamanaolarakta 1 1.5 ay gibi bir zaman

söylediğin fiyata kargo gümrükte dahil mi gümrükçü olduğum için gümrük önemli değil de ve istediğim siparişi nasıl vericem nasıl bağlantıya geçicem.

lumpenst
10-03-2006, 01:04
bence 800-900 dolara custom olarak yaptırabilirsin o pistondan, hatta daha bile ucuza... cogu ünlü firma bu işi yapıyor ya pistonun speclerini yazar gönderirsin ya da örnek orj (cıkma da olur baya ucuz cıkma pistonlar) bi piston gönderirsin yaparlar forgedunu..

Oz`
10-03-2006, 17:15
bence 800-900 dolara custom olarak yaptırabilirsin o pistondan, hatta daha bile ucuza... cogu ünlü firma bu işi yapıyor ya pistonun speclerini yazar gönderirsin ya da örnek orj (cıkma da olur baya ucuz cıkma pistonlar) bi piston gönderirsin yaparlar forgedunu..
zaten o fiyatlara geliyor :D 1000$ lkere geliyor ama kol piston istediğimiz için fiyat artt ı :d