PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yoğuşmalı Kombi Mantığı?

OnurD.
12-09-2011, 14:42
Herkafadan bir ses cikiyor. Benimde kafam karisti. Bi kombi alicam, parada sorun degil ancak; bu isi yapan arkadasim yogusmaliya verme o parayi izmirde degmez derken, bazisida yogusmalinin iklimle ne alakasi var diyor. Biri diyo izmirde nem var yogusma olur. Biri diyor evinin izalasyonu, yalitimi cok iyi hic gerek yok yogusmasiz al diyor. Hepsi birbirleriyle celiskili. 24saat kapatmayi dusunmuyorum. Evim yeni yani izolasyonu yalitimi cok iyi. Para sorun degil ama gereksizse neden 1000tl fazla vereyim. Yardim ve onerilerinizi bekliyorum.
forumda kombi onerilerileriyle ilgili konular var fakindayim ancak, benim sorum farkli. Viessman dusunuyorum kombi olarak zaten. Sadece yogusmanin mantigi nedir diye merak icerisindeyim :)

Not: sorun yaratiyorsa, baska bir konuyla birlestirilebilinir yada kapatilabilinir.

Tesekkurler simdiden...

Type-R
12-09-2011, 14:56
Bizde kombi alırken çok düşündük yoğuşmalımı yoksa normal olanımı die..

Eviniz çok büyük değilse yoğuşmalıya hiç gerek yok bence.. benim ev 190- 200 m2 yoğuşmasız buderus aldık gayet memnunuz..

Bide yoğuşmalı alırsan illaki peteklerinde büyük olması lazım.. Küçük kalorifer peteklerinde pek randıman alınmıyor.

senna
12-09-2011, 15:45
Telden yazıyorum ayrıntılı hesap lazım kurtarıyorsa yogusmali almak iyi olur

OnurD.
12-09-2011, 15:56
Telden yazıyorum ayrıntılı hesap lazım kurtarıyorsa yogusmali almak iyi olur

Hesabi nasil yada neye gore yapariz? Plan m2 ne lazimsa mevcut elimde paylasabilirim :)

senna
12-09-2011, 16:00
Isı kaybı hesabı yapılması lazım evin makine mühendisleri yapabilir evin konumu vs herseyiyle guzel bir hesap yapilabilir

OnurD.
12-09-2011, 16:21
Takma gerek yok diyen zaten muhendis arkadasim :) yalitimin ve evin konumu vs iyi dedi. 5-10tl kar belki kar yaparsin diyo. Ama simdi arkadasimda olsa, el elden ustundur diye 1-2 yerle daha gorustum; yogusmali kombiyi 70derecede calistirirsan yogusma olmaz, cikis50 giris30 civari olursa yogusma gayette guzel olur diyo. İsyerinden biri yogusmali viessman var bende , yogusmasiz var arkadasta diyo ben hic kapatmiyorum 120tl oduyorum, komsum evde olmayinca ve yatarken kisar o 170tl oduyor diyo.

Klimada da millet ne gerek var derken fazladan para verdim inverter toshiba aldim. 10tl fakla evi sogutup-isitiyorum. Gayette degdi yani fazladan verdigim para. Yogusmali ayni mantik degil diyolar.
Petekten geri donen suyun gonderilene gore farki nekadar cok olursa okadar yogusma yapar diyende var.

Zor isler bunlar kafam dahada cok karisti :)

BARR
12-09-2011, 17:28
Biz Viessman taktırdık geçen sene yoğuşmalı en bilmemle modelden işte anlamam ben iyide bi para verdik 4000-5 civarı. Neyse;

24 saat bizim kapatmıcaksan yoğuşmalı alın ne olursa olsun uzun vadede çok daha ekonomik dedi bu işle ilglenen eş dost vs.. Özellikle kışın çok rahat etttik Onur haberin olsun almışken 1 kere alacaksın yeni ev yoğuşmalı al gitsin.

Birde mutlaka elektronik kontrol ünitesi al kablosuz odalarda sensörler var bizim ayrı ayrı oda sıcaklıklarını kafamıza göre ayarlayabiliyoruz arabadaki çift bölgeli otomatik klima gibi düşün. Ayrıntısını bilmiyırum ama o alette bi 400euro civarı bişey sensörlerle.

dgoo
12-09-2011, 17:32
Beko seminerlerinde evin petek uzunluğunun yanlış hatırlamıyorsam 7 metre üzerinde olması halinde yoğuşmalı kombiyi tavsiye ediyordu. Ev 4 odanın üzeri değilse net 170 i aşmıyorsa bence yoğuşmasız.

senna
12-09-2011, 17:34
yoğuşmayı zaten belirli sıcaklıkta yapar onun altında ve üstünde yapmaz, yoğuşma dediğin şey zaten gazı yaktığında barındırdığı hidrojen oksijenle birleşip su buharı oluşturduğunda o buharı yoğuşturup ortaya çıkan hal değiştirme enerjisini kullanıyorsun, buda belirli sıcaklıklarda olur her sıcaklıkta olmaz durum bu eğer evin konumu alanı vs kurtarıyorsa yoğuşmalı almak mantıklı ama yetmiyorsa yoğuşmasızda olabilir, bildiğim kadarıyla yoğuşmalı kombiler belirli bir kapasiteden başlıyor o yüzden iyi seçim yapmak lazım, yoğuşmalı diye uygun olmayan bir kombi alıp daha fazla zarar edebilirsiniz

seko
12-09-2011, 17:52
recete soyle ne derlerse yaklasık 2 katı buyuk pkkp radyator alıyorsun yogusmalı kombiyi 40-30 calıstıyorsun normalde radayatorlerin ısı hesabı 90-70 calısmaya gore verilir bu sayede dah az tuketiyorsun mantık budur ama isin ozu yeteri kadar buyuk radyator secmekte OK ?

semihakkuş
13-09-2011, 14:11
arkadaşım evinde kaç metre kare petek olduğunu ve oturduğun dairenin binanın iç dış izalasyon durumunu söğlersen sana kaç binlik kombi alıcağını yada yoğuşmalı yoğuşmasız olucağını söğlerim kombi olarakta 2 tavsiyem var öncelik buderus ve viessman bu ikisi arasında seçimini yap derim hem kalite hemde çalıştığı zaman rahatsız edici bir ses vermez

seko
13-09-2011, 14:58
kombini secerken muhakkak pompasını sor mutlaka grundfos olsun arkadas tavsiyesi :)

OnurD.
13-09-2011, 21:22
Evim 135brut, Tahminide 115 net falandır. Daire yeni ve izalasyonlu, Kuzey-güney çift cephe. Keşfe arkadaşımı gönderdim 7.10m petek + havlupan olcak. Ve Yoğuşmasıza karar kıldım sanırım. Arada 1050TL fark var ve amorti süresi çok uzun.

Viessman Vitopend 100 almayı düşünüyorum, Arkadaşımın vailand baskılarına rağmen nedersiniz ?

Ozgu_Akcan
13-09-2011, 21:34
ben tadılat sonrasında (2008)'de demırdokumun yogusmalı kombısını aldım yanlıs hatırlamıyosam o zaman 2500 3000 TL gıbı bı rakama servıs elemanları geldıgınde sordum yogusmalının ozellıgı nedır ne gıbı avantaj sunabılır bıze dıye adamın dedıgı şu abı yogusmalı kombıler 500m2 ustu yerler ıcın ıdealdır ozellıgıde normaller **** gazımı atık gazımı ne dısarı atıyomus yogusmalı kombıde bu gazı bır kac kere cevırıp tekrar yakıyomus butun meselesı bu demıstı bosuna okadar para vermıssın demıstı...

bılmıyorum ne kadar dogru ne kadar yalnış

yusufaltintepe
07-04-2014, 21:08
Yeni konu açmıyayım arkadaşlar konuyu hortlatıyorum :)

kuzey cephe 190m2 dublex için yoğuşmalı ne tavsiye edersiniz

modify34
07-04-2014, 21:12
buderus marka yoğuşmalı kombi almanızı tavsiye ederim.

yusufaltintepe
07-04-2014, 21:23
buderus aklımda ama 11 senedir demirdöküm kullanıyorum maşallah tık demedi kiracımın kombisi bozulmuş benim demirdökümü ona bağlatıcam kendime yeni alıcam ama şuan heralde demirdökümde eski kalite yok yorumlar pek olumlu değil

melihyilmaz
07-04-2014, 21:46
Bende demirdokum p24 aldim bakalim nasipse 1 aya takilacak bu kis belle eder kendini. Cok karisik isler insallah pisman olmam. ALLAH kolaylik versin

yusufaltintepe
07-04-2014, 22:15
Eca nasıl arkadaşlar kullanan varmi

AdemAr
07-04-2014, 22:42
viessman veya buderus imkanınız varsa. yoksa demırdökümde olabılır

turbo16
08-04-2014, 01:01
senede 4 ila 5 ay tam performans kullansan toplamda 100-150 tl kar etsen 7ila 10 senede farkı kaparsın bence önemli hesap bu

bide izmir desin iklim i düşün

yusufaltintepe
08-04-2014, 08:02
Buderusun kalorisi malesef kurtarmıyor min 26000 kalori lazım demirdöküm için son zamanlarda çok şikayet duydum ve okudum eva kafama takıldı nasıldır diye

DOHC
08-04-2014, 08:12
Yeni konu açmıyayım arkadaşlar konuyu hortlatıyorum :)

kuzey cephe 190m2 dublex için yoğuşmalı ne tavsiye edersiniz

İstanbul için ampirik hesap olarak m2 başına 100-120 kcal ısı kaybı alınır.
190 m2 için yani 19000-22800 kcal kombi yeterlidir.
yoğuşmalı kombiler en verimli 55-45 C sıcaklık sisteminde çalışırlar. Normal kombiler ise 90-70 C veya 75-65 C olarak hesaplanırlar. Müteahitler maliyetler düşsün diye 90-70 C dizayn ettirirler ama hiçbir kombi 90-70 C çalıştırılmaz zaten.
Yoğuşmalı kombiler daha düşük sıcaklıkta verimli çalıştıkları için radyatör boyutlarının daha büyük olması lazım.
Sizin evde koncansiyonel kombi vardı, sökülecek yoğuşmalı mı takılacak? Veya yeni boş ev kombi mi takılacak? Müteahit ile radyatör seçim kriterlerini sormanız lazım.
Ha radyatörler kısa ise yoğuşmalı kombi elbette yine kullanılabilir ama bu durumda 75-65 C kullanırsınız, tam yoğuşma veriminden faydalanamazsınız.
Yoğuşmalı kombiler klimalar gibi çalıştıkça su üretirler, kombi yakınında bu suyu dışarı atabileceğiniz bir gider var mı?
Marka olarak bilindik marka alın, kafanız rahat etsin. Sonuçta hepsinin servisi, 3 yıl garantisi var......

yusufaltintepe
08-04-2014, 08:49
Su anda 26000k demirdöküm kullanıyorum 22000k dublex zor isitir gibime geliyor o yüzden min 26000k bakıyorum ama markada kararsız kaldım yogusmali olacak orası kesin ama marka ne olacak eca suan en yakın duran

DOHC
08-04-2014, 09:26
Eski bir ECA çalışanı olarak, ECA Confeo Premix kombi iyidir. Servisleri de iyidir.
Demidöküm sizi üzmediyse bugüne kadar DD'de bakılabilir.
Buderus, Viessmann hem ürün pahalıdır, hem servisleri pahalıdır. Bence değmez.

SekoLive
08-04-2014, 09:31
Eski bir ECA çalışanı olarak, ECA Confeo Premix kombi iyidir. Servisleri de iyidir.
Demidöküm sizi üzmediyse bugüne kadar DD'de bakılabilir.
Buderus, Viessmann hem ürün pahalıdır, hem servisleri pahalıdır. Bence değmez.
Buderus
bozuldugunda muhattap bulamadık alırken en iyisi iye tavsiye ettiler pahalıydı da . aldık ama bi bozuldu ısısandı sanırım distiributörü araki ulaşasın...

çok uğraştırdılar bizi.

elektronik v.s. olayında şans lazımda bizi servis olarak cok yordular alacakların aklında olsun.

yusufaltintepe
08-04-2014, 11:53
Sanırım eca alacağım teşekkürler arkadaşlar

free-hifi
08-04-2014, 12:05
Bende kısmetse yeni ev alacağım müteahit takmıyor :( bize düştü 90m2 yüzde 70 güneş görüyor hangisini tavsiye edersiniz.

DemirDöküm Nitromix P24 Yoğuşmalı Kombi (21264kcal-h) 24 Kw

bunuda öneriyorlar

3Rs!N
08-04-2014, 13:05
Fiyat olayına bir şey diyemem fakat 2 sene doğalgaz işi yaptım.7 senedir de evimde kullanıyorum.
Benim tavsiyem vaillanttan yana servis olarak da fazlası ile başarılıdır.

3Rs!N
08-04-2014, 13:08
Bende kısmetse yeni ev alacağım müteahit takmıyor :( bize düştü 90m2 yüzde 70 güneş görüyor hangisini tavsiye edersiniz.

DemirDöküm Nitromix P24 Yoğuşmalı Kombi (21264kcal-h) 24 Kw

bunuda öneriyorlar

90m2 evde yoğuşmalı kombiden bir verim alacağınızı düşünmüyorum.

Küçük m2 li evlerde yan yana 2 farklı dairede 1i yoğuşmalı 1 yoğuşmasız kombi takıp düz kombide daha az fatura ödeyen müşterim vardı.

MrtYILDIZ
08-04-2014, 13:13
Yoğusmali kombiden verim almak istiyorsan evde en az petekler standarttan en az 3 metretül fazla olması lazım ki 49 dereceyi aşma. Zaten üstüne çıktığında yogusma devreden çıkacak

free-hifi
08-04-2014, 13:27
90m2 evde yoğuşmalı kombiden bir verim alacağınızı düşünmüyorum.

Küçük m2 li evlerde yan yana 2 farklı dairede 1i yoğuşmalı 1 yoğuşmasız kombi takıp düz kombide daha az fatura ödeyen müşterim vardı.

o zaman petekler takılsın ben ölçeyim buradan sizden fikir alırım olur mu ?

ferroo
08-04-2014, 14:35
bızde dusunyoduk yazılanlardan ve edındıgım bılgılere gore vazgectık:D

atituti
08-04-2014, 14:49
110 mt2 guney cephe, daireler ayni ,cephe ayni kombi ayni derece ayni zaten alt katta akrabamiz sartlar tamamen ayniyken neden ben 60 70 lira fazla oduyorum bir aciklamasi varmidir bunun ?

KÖROĞLU
08-04-2014, 16:57
Bu konuda bayağı bilgili arkadaşlar var, ben yaşadığımız bir durumu paylaşıp fikir almak isterim.

Dublex yeni bir eve taşındık sakarya da. net alanı 100 M2 civarında. Bina sıfır, ilk oturan biziz. , etrafında ısı yalıtımı var, camlar ısı cam.

Evin alt kısmında garaj var ve garajda yalıtım var. Evin bir tarafı kör duvar (simetrik ikizi var)

Kombi balkonda, markası vaillant.

Sorunumuz şu, + 10 derece dış hava sıcaklığında 45 derece de çalıştırdığımızda petekler ısındıktan sonra saatte 1 m3 tüketimi var. Yani 24 saat çalışsa 24 m3. İlk ay 600 küsür lira fatura geldi şok geçirdik. eski evimiz yalıtımsız olmasına karşın max 250 TL ödüyorduk.

Dolayısıyla sebebini araştırdık, önce montaj yapan firmayı çağırdık tesisata baktı sorun yok, kombiden olabilir dedi.

Vaillant'ı aradık bir uzman! gönderdiler, kombi uzun aralıklarla durup çalışıyormuş ayar vs yaptı rapor yazdı gitti. Sonuç yok.

Şikayetvar'a yazdık, bir uzman daha geldi yazdı çizdi, kombi borularının açıkta olduğunu, yalıtımının yetersiz olduğunu söyledi. alt kata giden bir boru evin dışından çekilmiş ( nasıl bir mantık anlamadım sıfır evde dıştan boru - burda hakverdik)

Neyse durumu proje yapan firmaya anlattık, geldiler tüketiminin normal olduğundan emin oldukları aynı marka ve model kombiyi taktılar. Bizim tüketim 45 derece de 1 m3/saat devam etti.

gaz dağıtım şirketinden şimdi sayacın değiştirilmesini ve tüketimi test etmeyi bekliyoruz.

Bu arada projeyi yapan firma gelmemekte çok nazlandı, kombi firmasından gelen arkadaş, tesisatın yanlış olduğunu proje ile uyuşmamasının muhtemel olduğunu, ruhsatlarının iptaline kadar giden bir süreç yaşatabilirsiniz dedi. Biz de firmaya bu şekilde baskı yaptık, sıkıyı görünce seve seve geldiler. ( Bu şekilde olmasından hoşnut değilim ama şartlar zorunlu kılıyor)

şimdi sayaç değişsin tüketim yine aynı devam ederse ne yapacağız onu düşünmekteyiz.

Bu tür bir durumla karşılaşıp, çözen varsa önerileri çok hayati bizim için. Paylaşırsa sevinirim.

3Rs!N
08-04-2014, 17:05
o zaman petekler takılsın ben ölçeyim buradan sizden fikir alırım olur mu ?

Olur tabi ki neden olmasın ama 90 m2 eve 6.5-7 mt petek takılır tahminime göre vaillant takacaksanız 202-5 modeli yeterli gelir ama aralarında 100 200 lira oynuyordur fiyatlar şuan ne durumda bilmiyorum.242-5 modelini de takabilirsiniz. birisi 17binlik diğeri 20binlik Çalıştığım şirket vaillant bayisi olduğu için diğer kombiler hakkında bilgi sahibi değilim.Bilgim dahilinde her konuda yardımcı olurum.

3Rs!N
08-04-2014, 17:13
110 mt2 guney cephe, daireler ayni ,cephe ayni kombi ayni derece ayni zaten alt katta akrabamiz sartlar tamamen ayniyken neden ben 60 70 lira fazla oduyorum bir aciklamasi varmidir bunun ?

Şartlar aynı ise pek bir şey diyemem ama tesisat aynı mı,petek metrajı aynı mı, Kullanma şartları birebir aynı mı?

Birde akrabanızın altında daire var mı sizin üstünüzde daire var mı ve doğalgaz kullanıyorlar mı? Bu sizin söylediğiniz genelde çatı katı olan dairelerin başına geliyordu ben çalışırken.

3Rs!N
08-04-2014, 17:52
şimdi sayaç değişsin tüketim yine aynı devam ederse ne yapacağız onu düşünmekteyiz.

Bu tür bir durumla karşılaşıp, çözen varsa önerileri çok hayati bizim için. Paylaşırsa sevinirim.

Şimdi fazla yakma durumları çok çeşitli sebeplerden olabilir yapılan her iki tesisatın da tamami ile düzgün yapıldığından emin olmak lazım her ikisi de etkiler çünkü sonrasında takılan kombi eve yeterli mi petek metrajına göre yazılmış mı ? Daire dublex kombinin koyulduğu yerden tesisata su basarken pompasını zorluyor mu?Kullanılan boru çapları ne durumda dar boru kullanılmışsa ondan kaynaklı da olabilir. Tesisatın bir kısmı dışardan gidiyor dediğinize göre tek etken buda olabilir o boruya yalıtım yaptırsanız iyi olur.

Birde çok yakma kısmında kullanım şekli çok önemli yaşanan bir olayı anlatayım.

Önceden çalıştığım firmanın mühendisi bir arkadaşına iş yapıyor adam şikayet ediyor çok yakıyor bu kombi nedendir gel bak vs şeklinde mühendis arkadaş gidip inceliyor evi tabi.

Mühendisin dediği eve girmek için kapıyı açtılar yüzüme sanki alev geldi ev yanıyor. :) Odaları dolaşmaya başlamış bir odada ev sahibinin kardeşi odada ders çalışıyor :) Çocuk odanın camını açmış sıcaktan dolayı ondan sonra neden çok yakıyor.Şimdi beni yanlış anlamayın belki siz en verimli şekilde kullanıyor olabilirsiniz ben bilgi olsun diye paylaşayım dedim.

KÖROĞLU
08-04-2014, 18:05
Şimdi fazla yakma durumları çok çeşitli sebeplerden olabilir yapılan her iki tesisatın da tamami ile düzgün yapıldığından emin olmak lazım her ikisi de etkiler çünkü sonrasında takılan kombi eve yeterli mi petek metrajına göre yazılmış mı ? Daire dublex kombinin koyulduğu yerden tesisata su basarken pompasını zorluyor mu?Kullanılan boru çapları ne durumda dar boru kullanılmışsa ondan kaynaklı da olabilir. Tesisatın bir kısmı dışardan gidiyor dediğinize göre tek etken buda olabilir o boruya yalıtım yaptırsanız iyi olur.

Birde çok yakma kısmında kullanım şekli çok önemli yaşanan bir olayı anlatayım.

Önceden çalıştığım firmanın mühendisi bir arkadaşına iş yapıyor adam şikayet ediyor çok yakıyor bu kombi nedendir gel bak vs şeklinde mühendis arkadaş gidip inceliyor evi tabi.

Mühendisin dediği eve girmek için kapıyı açtılar yüzüme sanki alev geldi ev yanıyor. :) Odaları dolaşmaya başlamış bir odada ev sahibinin kardeşi odada ders çalışıyor :) Çocuk odanın camını açmış sıcaktan dolayı ondan sonra neden çok yakıyor.Şimdi beni yanlış anlamayın belki siz en verimli şekilde kullanıyor olabilirsiniz ben bilgi olsun diye paylaşayım dedim.

Yani öyle evde atletle oturalım modunda değiliz. Evin için 20 derece civarında olsa yeterli bizim için. Yıllardır kombi kullanıldığı için sobadan geçtikten sonraki sıcaklığı arama durumu yok.

Yani açıkçası petek metrajlarında sorun olduğunu sanmıyorum.

Ev garaj üstü 2 kat, kombi balkonda, kombinin altındaki borular dışı parlak bir köpükle sarılmış alalade bir şekilde.

üst kata çıkan borular eski tip duvardan giden yarım parmak (sanırım) boru.

2. katta aşağıdaki resimdeki dağıtıcı (adı ne bilmiyorum) var.

giriş antresine binanın dışından giden boru yaklaşık olarak 10 ya da 12 metre falandır. dışı sarılmış ama bence yetersiz. Bir de eski evimle kıyasladığımda boruların iç çapları sanki daha genişti, burda tesisat parke altından çekilmiş ve petek uçlarında şeffaf ( göreceli olarak iç çapı dar) borular var.

kombiye en uzak nokta üst kat banyosu oraya sıcak su 2 dk civarında geliyor.

45 derecede yaktığımızda tüm petekler sıcak ( havalarını kendim aldım)

antreye dıştan giden boruyu iptal etirip evin içinden almalarını isteyeceğim.

Zorlanma konusunda şöyle diyeyim, bi akrabamın triblex evi, 240 m2 net kullanım alanlı, fransız balkonlu vs aylık 270 TL ödüyor. biz yarısı kadar eve 40 derece de 600 ödedik.. bi yerde bir hata var ama bulacağız umarım.

Cevabın için ayrıca teşekkür ederim.

http://www.kocaktesisat.com.tr/images/i100.jpg

DOHC
09-04-2014, 08:44
Çok yakma ile ilgili olarak çok çeşitli nedenler olabilir. Sizin sıkıntı anladığım kadarı ile kombinin sürekli çalışması. Yani kombinin suyu sizin set ettiğiniz değere kadar yükseltememesi ve duramaması. Burda bakılması gerekenler:
1) Kombi min-max gaz basıncı ayarları. Eğer bu değerler olması gerekenden düşükse kombi katalog gücünü veremez, suyu ısıtamaz.
2) Kombi altında Y harfine benzeyen filtre denen parça vardır. Bunun içindeki süzgeç dediğimiz parça tıkanmış olabilir, tesisata yeterince su gitmediği için ev ısınmıyor, kombi sürekli çalışıyor olabilir.
3) Radyatörler olması gerekenden büyük seçilmiştir, kombi bu miktar suyu ısıtamıyor olabilir (Ama toplam 100 m2 dairede pek mümkün görünmüyor)
4) Pompa suyu üst kata basmakta zorlanıyordur.
Diğer başka nedenlerde var ama siz öncelikle filtre denilen parçanın kapağını açıp, süzgeç temizlik durumuna bakar mısınız?
Saatte 1 m3 doğalgaz yakan kombi yaklaşık olarak hep min güçte çalışıyor demektir. Max kapasitede 2.7-2.9 m3 falan yakarlar saate. Bu durumda kombinizin min gaz basıncı değerinin biraz arttırılması uygun olacaktır gibime geliyor benim.....

atituti
09-04-2014, 16:04
arkadaslar kombiyle alakali degil ama bi sorunum var yeni tasindigim evin peteklerinde bi aparat var ustunde 1 2 3 4 5yaziyo sanirim merkezi sistem haricinde odanin isisini arttirmak istersek bunu arttiriyoruz.2 nin ustune ciktigimda acayip ses geliyo bu aparattan uğultu biciminde, bu normalmi ? gece biraz can sikiyo bu durum

KÖROĞLU
09-04-2014, 17:22
Çok yakma ile ilgili olarak çok çeşitli nedenler olabilir. Sizin sıkıntı anladığım kadarı ile kombinin sürekli çalışması. Yani kombinin suyu sizin set ettiğiniz değere kadar yükseltememesi ve duramaması. Burda bakılması gerekenler:
1) Kombi min-max gaz basıncı ayarları. Eğer bu değerler olması gerekenden düşükse kombi katalog gücünü veremez, suyu ısıtamaz.
2) Kombi altında Y harfine benzeyen filtre denen parça vardır. Bunun içindeki süzgeç dediğimiz parça tıkanmış olabilir, tesisata yeterince su gitmediği için ev ısınmıyor, kombi sürekli çalışıyor olabilir.
3) Radyatörler olması gerekenden büyük seçilmiştir, kombi bu miktar suyu ısıtamıyor olabilir (Ama toplam 100 m2 dairede pek mümkün görünmüyor)
4) Pompa suyu üst kata basmakta zorlanıyordur.
Diğer başka nedenlerde var ama siz öncelikle filtre denilen parçanın kapağını açıp, süzgeç temizlik durumuna bakar mısınız?
Saatte 1 m3 doğalgaz yakan kombi yaklaşık olarak hep min güçte çalışıyor demektir. Max kapasitede 2.7-2.9 m3 falan yakarlar saate. Bu durumda kombinizin min gaz basıncı değerinin biraz arttırılması uygun olacaktır gibime geliyor benim.....

Cevap için teşekkürler, haftasonu sakarya da olacağım. Kontrol edip yazarım tekrar.

Bu gaz basıncıyla ilgili olarak sanırım vaillant uzmanı !!! bi rapor bıraktı, bi cihazdan çıktı falan aldı. Onu taratır koyarım buraya yorumlarız tekrar.

İyi akşamlar.

DOHC
09-04-2014, 21:59
arkadaslar kombiyle alakali degil ama bi sorunum var yeni tasindigim evin peteklerinde bi aparat var ustunde 1 2 3 4 5yaziyo sanirim merkezi sistem haricinde odanin isisini arttirmak istersek bunu arttiriyoruz.2 nin ustune ciktigimda acayip ses geliyo bu aparattan uğultu biciminde, bu normalmi ? gece biraz can sikiyo bu durum

Sizin vana termostatik radyatör vanası sanırım. 2 konumu (markadan markaya değişse de) ortalama 20 C, 3 konumu 24 C falandır. Yani 2'ye ayarladığınız zaman oda sıcaklığı 20 C olunca radyatöre su girişini kapatır.
2'nin üstüne çıkınca ses yapması, sanki sizin dairenizin kazan dairesine (pompalara) yakın bir daire olduğu izlenimini oluşturdu bende. Sıkıntı yüksek pompa basıncı. Yüksek basınçlı suyu dar bir kesitten (boru gibi) geçirmeye çalışırsanız ses yapar.
Bunun çözümü ya pompa ayarlarının doğru yapılması veya balans vanası/basınç düşürücü kullanılmasıdır.
Pompalar genelde tüm dairelerdeki tüm radyatörler açık olduğu zaman (kayıprların en fazla olduğu konum) suyu çevirecek güçte seçilirler. Ama bazı dairelerde, bazı radyatörler kapandığı zaman sürtünme kayıpları azalır ama pompa yine tam güçte suyu basar. Bundan dolayı sistemde fazla basınç olur, açık vanalarda ses yapar.
Siz konuyu apartman-site yönetimine iletin. Sizin yapacağınız pek bir iş yok malesef.

Oznsrl
09-04-2014, 23:56
15 sene buderus kombi kullandık binadaki çoğu kişi kombisini değiştirdi bizim ki hala canavar gibi çalışıyodu son zamanlarda dci gibi çalışmaya başlamıştı ama iyiydi :D mutfak tadilat halinde oldugu için onuda değitşrler el atmışken diyip vaillant aldı babam buderusun servise uyuz olduğu için oda kombiyi alırkende yoğuşmalı önermedi satanlar büyük evler için kullanıyolarmış onu heralde tam htrlamıorm o tarz bişey dedi. yeni kombiler çok iyi çalştığı bile belli olmuyor :D