PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Romanyadan Araç Getirme ???

Djalican
18-09-2011, 21:54
Çifte Vatandaslıgım Var Romanyadan Ve Araba Getirmek istiyorum...

Romanya plakası ile Kullanıp 6 ay içerde...6 ay sonrasında girdi çıktı yapıp devam etmek istiyorum...zaten paso gidip gelicem bundan sonra öyle görünüyor...

Herneyse asıl sormak istediğim kuralları nelerdir....ne tür bi vergilendirmeye tabii tutulacagım.

Kısacası sıkıntısız nasıl kullanabilirim RO ( romen ) plakası ile ???

SiMaO
18-09-2011, 21:59
Bende bulgaristan vatandaşıyım aynı olayı yapmaya kalktığımda sınırda durrrrrr diyolar :D 6 Ay burda durduktan sonra araç 6 ay bulgaristanda kalması gerekiyormuş... En azından bana böyle dediler bulgaristanda bu şekilde... Romanya'yı bilmiyorum.

Djalican
18-09-2011, 22:01
Ben Oto muamelecisine sordugumda girdi çıktı yapıp belge imzaladıkdan sonra devam edebiliosun....heralde imzalarkende vergini ödeyip öle çıkıosundur büyük ihtimal....

Bad-Fast
18-09-2011, 22:01
arkadaşın dediği gibi 6 ay orda 6 ay burda gerçi araçlar ucuz iki tane al 6 ayda bir değiştir :p :)

SiMaO
18-09-2011, 22:03
arkadaşın dediği gibi 6 ay orda 6 ay burda gerçi araçlar ucuz iki tane al 6 ayda bir değiştir :p :)

Aynen bende düşündüm onu 1 tane vtı 1 tane gti almak lazım :D

ErenErdem
18-09-2011, 22:03
yukarıda yazılanlar da söylendiği gibi araç 6 ay burada kaldıktan sonra 6 ay türkiyeye geri dönüş yapamaz. Anca 6 ay da bir aracı değiştirirsiniz =)

Djalican
18-09-2011, 22:04

Ucuz fakat el deiştirdikden sonra fiyat tekrardan ölüyor...satmak istediğinde 2X üzülürsün oda benim keseme uymaz işte :D

yahu prosedürü bi çözebilsem kurtulcam su sorulardan....biri 6 ay orda 6 ay burda kalcak dior...diğeri kağıt imzala vergini öde devam et dior....anlamadım ben bişi...

mmustu
18-09-2011, 22:05
bro onurk ile konuştuğumuzda ki onlar bosnada biliyosun aracın 6 ay burada 6 ay orada kalması gerektiğini söyledi giriş çıkıçla olmuyor yani

SiMaO
18-09-2011, 22:05
Birkaç arkadaşımda var 6 ay burda durdu araç şimdi ay sonunda götürcem dio yaza doğru getircem...

Djalican
18-09-2011, 22:07
Vay arkadas 30 liraya bi S2000 ler var kafa göz yararsın :D :D yaz ayına denk getirecez ozaman napalım :D :D

SiMaO
18-09-2011, 22:08
Vay arkadas 30 liraya bi S2000 ler var kafa göz yararsın :D :D yaz ayına denk getirecez ozaman napalım :D :D

Kesinlikle katılıyorum :D :D 10 liraya 206 RC bulmuştum kırmızı sparco koltuk direksiyon felan 10 bin liraydı :D

AEAlmas
18-09-2011, 22:09
Irak'tan getirdik 6 ay kaldı sonra çıkardık ama su var babamin adinaydi araç bana satış yapsa sorun yasamadan binerim çünkü sahibi farklı böyle bı açık var

SekoLive
18-09-2011, 22:09
arkadaşlar bu olay sanrım 2 yıl gibi bi süreye cıkarılmstı eskiden 6 aydı diye hatırlıyorm iyice araştırın googleden falan bi yardım alın

onurk 6 ay olayını söliyosa zaten en iyi o biliyordur gelip gittiği için. demekki yanlıs hatırlıyorm :D

Djalican
18-09-2011, 22:13
Bende 2 sene die duydum bi ara ama yalan haber gibi geldi bana....

muameleci ters köşeye yatırdı bizi imzayı at devam et die...hacı baba tekkesi Spec RR :D

SiMaO
18-09-2011, 22:14
2 sene olayı olucaktı fakat öyle olursa türkiyede satışlar baya baya azalıcaktı :D :D

Djalican
18-09-2011, 22:17
Hakkatten ciddi düşerdi artık yabancı plaka Türkiyenin doğusu arap plaka batısı bulgar ve romen plaka :D :D :D

AEAlmas
18-09-2011, 22:18
2 yi Bırak 1 sene yeter ferrari sokarım =)) 2 sene olayını ailecek beklioz

Djalican
18-09-2011, 22:22
2 yi Bırak 1 sene yeter ferrari sokarım =)) 2 sene olayını ailecek beklioz

Ikinci el Ferrari F430 - sat?l?k arabalar OOYYO (http://www.arabaooyyo.com/car-detail/?language=tr&make=ferrari&model=F430&trim=na&url=http%3A%2F%2Fwww.autobox.ro%2Fanunt%2Fferrari% 2Ff430%2Fferrari-f430-2007-id8908)

temiz ferrarimiz var istersen :D :D

AEAlmas
18-09-2011, 22:32
Ikinci el Ferrari F430 - sat?l?k arabalar OOYYO (http://www.arabaooyyo.com/car-detail/?language=tr&make=ferrari&model=F430&trim=na&url=http%3A%2F%2Fwww.autobox.ro%2Fanunt%2Fferrari% 2Ff430%2Fferrari-f430-2007-id8908)

temiz ferrarimiz var istersen :D :D

Güzel ama 360 serisi 30 bin dolar :) Irak'ta :) ama yollardan dolayı tutulmuyor Irak'ta aklımda cls amg de var yeterki kanun çıksın :)

SiMaO
18-09-2011, 22:32
1 tanede ben atayım :d
Seat Leon, 2008. :: Mobile.bg (http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11314111733950966&f1=details)

Bad-Fast
18-09-2011, 22:43
niye kesene uymasın bi ara baya araştırmıştım arkadaşımda çifte vatandaştı getircekti bana başka ile taşındı yalan oldu istanbulda kalsa yasakda olsa kullancaktım burada 10 sa orda 1 fiyatlar her keseye uygun güzel araçlarda var :) he ben s2000 falan getircem dersen biraz kese lazım tabi :)

onursumer
18-09-2011, 22:47
kanun çıkarsalar 2 yıla kadar olucak ama daha yok bi gelişme :D

kanun çıkarsa zaten direk adaşım k nın yanındayım :D

Djalican
18-09-2011, 22:48
GTR 35 e yazılırım direk abi 80 bin Euro :D :D Misss spec :D

Low-Rider
18-09-2011, 22:51
Ucuz fakat el deiştirdikden sonra fiyat tekrardan ölüyor...satmak istediğinde 2X üzülürsün oda benim keseme uymaz işte :D

.
mesela 20bin tl'ye aldığın aracı 6ay sonra ne kadar zararla satarsın orda

S.Mert
18-09-2011, 22:55
bulgar vatandaşı arkadaşım bulgaristandan 800TL'ye Tipo alacağını söylüyordu bir ara :D:D

Djalican
18-09-2011, 22:55

Romence açıklamalarda okuyorum mesela...

ilk sahibinden 5.30 D 2008 BMW dior 50 60 bin km de atıyorum 15 bin Euro

aynı özelliklerde hatta bussines class 5.30 D ikinci yada üçüncü sahibinden dior 12 bin 13 bin euro...

hatta bi scirocco var 9.600 Euro 3. sahibinden... ben alsam onu kim bilir neler olur :D

BU®AK
18-09-2011, 22:56
6 ay burada giriş yapıyorsun 6 ay bağlı olduğu yerde kalıyor aracın. Bende de 3 araç var seneye inşallah girip çıkmaya başlayacam :D

Low-Rider
18-09-2011, 22:58
Romence açıklamalarda okuyorum mesela...

ilk sahibinden 5.30 D 2008 BMW dior 50 60 bin km de atıyorum 15 bin Euro

aynı özelliklerde hatta bussines class 5.30 D ikinci yada üçüncü sahibinden dior 12 bin 13 bin euro...

hatta bi scirocco var 9.600 Euro 3. sahibinden... ben alsam onu kim bilir neler olur :D

orada el değiştirtikçe fiyat düşüyor o zaman

söylesene onlara burda 10el değiştiren vti lar gti lar hala aynı fiyat diye:D

Djalican
18-09-2011, 23:01
orada el değiştirtikçe fiyat düşüyor o zaman

söylesene onlara burda 10el değiştiren vti lar gti lar hala aynı fiyat diye:D

Yah benim sohc VTEC in aynısından buldum...adam 600 euro fiyat çekmiş wuhahah bindiğim arabadan utandım bi an :D :D

AEAlmas
18-09-2011, 23:18
S14 te parça sıkıntılı derler ama 3 bin dolara 2. S14 U alacağımı düşünemezler :)

Djalican
18-09-2011, 23:25
Abi mantıklı olanda zaten alıcan yurt dısından bi S14...Türkiyedede aynısından olucak....Getir Buraya change yap hoooppp gerisin geriye götür sat :D :D

VTI alıp EK9 yapasım var mesela benimde :D

Eyüp
18-09-2011, 23:43
Bizimkiler Bosnadan dönmüş ama 100 sene önce :D Keşke çifte vatandaşlığım olsa..

Bende Amerikaya okumaya gitmeyi düşünüyorum , aklımdaki araç ; 6-7bin dolarlık bir S2000 :)

Honda : S2000 | eBay (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Honda-S2000-_W0QQcmdZViewItemQQ_trkparmsZalgoQ3dLVIQ26ituQ3dUC IQ26otnQ3d1Q26poQ3dLVIQ26psQ3d63Q26clkidQ3d2875465 487420292247QQ_trksidZp5197Q2em7QQitemZ26085550051 4)

Ufuk
18-09-2011, 23:48
Bu olay 2 sene biliyorum bende.Aslında ordan full dolu m3 alıcaksın abi gelip burda sökceksin iyi para eder.

qwertynord
18-09-2011, 23:55
Bu olay 2 sene biliyorum bende.Aslında ordan full dolu m3 alıcaksın abi gelip burda sökceksin iyi para eder.

iyi güzelde 2 gün sonra oldu ya sordular nerde abicim bu araba diye ne cevap vericeksin?

suç dimi bu olay yurt dışından arba getirttim parçaladım parça parça sattım blok hariç??

Ufuk
19-09-2011, 00:07
Yok kendimi yanış anlattım sanırım..Bmw forumlarını okuduğum kadarıyla bmw lerin bazı parçaları özel ve pahallı.Mesela ordan davul direksiyon+ön göğüsteki ekranı olan deri koltuklu işte orjinalden güzel jantlı olan bir m3 getirip burda o parçalarını söküp yerine 3 kollu direksiyon + normal cd çalar + tr yapımı koltuk koyucaksın öyle dönüp satıcaksın.
Mesela e36 m3 te contour jant iyi para ediyor burada.Orda alıcaksın gelip burda satıcaksın replika takıp geri döneceksin.

Djalican
19-09-2011, 00:10
iyi güzelde 2 gün sonra oldu ya sordular nerde abicim bu araba diye ne cevap vericeksin?

suç dimi bu olay yurt dışından arba getirttim parçaladım parça parça sattım blok hariç??

parçalayıp satmak deil amaç aslında....Change yapacaksın....atıyorum romanyadan EK9 aldın....türkiyedede EK4 un var....2 milyarlık işçilikle bi change....BLOK hariç....haydi gerisin geri sonra sat gitsin romanyada 100 dolara :D :D

Ufuk
19-09-2011, 00:23
parçalayıp satmak deil amaç aslında....Change yapacaksın....atıyorum romanyadan EK9 aldın....türkiyedede EK4 un var....2 milyarlık işçilikle bi change....BLOK hariç....haydi gerisin geri sonra sat gitsin romanyada 100 dolara :D :D

heh aynen işte bende bunu demeye çalışmıştım..

Bad-Fast
19-09-2011, 02:07

o şekli yaptığında bi şekilde yakalanırsan fena cezaları var araştırmıştım :) çoğu tamircide yanaşmaz o işe :)

samet_61
19-09-2011, 02:30
ugrasmayın aynı aracın hurdasını alın change yapın zuhahahaha:) şase change yapılmayacak üstad o yuzden sorun yok yasal anlamda ıse yarayan parcaları deısceksın arkdasın dedıgı gıbı m davul dıreksyon 800 lıra mesela recaro koltu yok burdakınde ordakını etırcen burdakını ona aktarcan motor blok şase deısıgımı olmadan hos onuda cok ıı yapanlar var turkıyedekı mercedes bmw lerınde yuzde 30 u change muhabbetı cok fazlaydı bı zamanlar

mad_max1978
19-09-2011, 02:35
6000 dolara s2000 şaka gibi yaa:(

Mr.K
19-09-2011, 03:05
Araç sahibinin 1yıl içerisinde toplamda Yurtdışında araçla bulunma hakkı 6aydır.Aynı sekılde aracında.

Bu şu demek.Araç benım uzerıme sokuldu turkıyeye,pasaportta gumruk muhuru benım pasaportumda vurulu.Ben bu arac ıle turkıyede TOPLAM 1 YIL ıcerısınde 6ay bulunabılırım.Istersem hergun gır cık yaparım,istersemde 3ayx2 1ayx6 şeklinde kalırım TOTAL 6 ay.

O arac'ı babam 6ay ben turkıyede bulunduktan sonra,tekrar turkıyeye sokamıyor.(zaten sacmalık olurdu).Gumruk kayıdında aracın kaydı zaten bulunmakta çunku.Ama gidipte soyad farklı ad farklı bir kişi tabiki sokabilir.Kısa özet bu şekilde. 6aydan fazla kalmak ıstersenızde gumruk ıle gorusup,mazuretinizi belırtıp gereklı ızını alabılırsınız.Masraf olmasın yada hava kosullarından dolayı gerı donemezsenızde,gunlugu 7.5 liradan ihtisas gümrüğüne(yesılkoy) bırakıp.Tutanakla birlikte(arac uzerınde ve ıcınde bulunanların ısaretledıgınız bır form) anahtarınızı teslım edıyorsunuz.Gumruk sıze kac gun ızın verırse kullanabılırsınız(yok kullanmak ıstemezsenız durumunda bu yazdıgım gecerlı).

2yıl muhabbeti resmi gazete(yada herne ise adı işte) orda yayınlanmadı(yayınlandıysa da ben bılmıyorum)bilgisi olan bilgilendirirse iyi olur.Yayınlansa ben kendı aracımı zaten suan turkıyede bulunduruyo olurdum :o Kafanıza takılan başka birşey olursa bıldıgım kadarıyla sıze aktarırım.2007den beri turkıyeye gırıs cıkıs yapmaktayım araçla..

Mr.K
19-09-2011, 03:11
Change vs işi başınızı yakar.Ama st max tı galıba nıck herneyse onun dedıgı gıbı;

dolu bir m3 getirip motor şase ellenmeden

iç aksamını,hatta kaporta parçasını vs satıp geri gittiğinizde hurdacıya bıle satabılırsınız arabayı(orjınal olmıcagı ıcın alıcı bulmak zor olur.Yada uygun fıyata ılan acıcaksınız vsvsvs..

+ ek bilgi..Yurtdısında eu oldugu surece gumruk sorunu olmadıgından 2.3.4.5.sahıp genelde pek bakılmaz.Zaten genelde sadece 1. sahıbınden ılanları vardır,Turkıye gıbı 2.sahıbınden yok 4.sahıbıyım muhabbeti pek geçmez.

Y.dısında en onemlı olan durum servıs kayıtları + yıpranma durumu/kaporta iç aksam/yuruyen.
Kaza olmadıgı surece boyaya da bakılmaz.Yada degısen bır camurluga vs..:)

turbo&quattro
19-09-2011, 05:07
@Onur K.

Peki ayni pasaportla farkli tarihlerde arac sokma durumu nasil ?

Atiyorum iki tane arabam var. Birini 6 ay Tr de kullandim ve ulkeden ciktim ve ertesi gun&hafta diger arabamla giris yapabilirmiyim ? Bu durumda pasaportami bakiyorlar yoksa aracami ?

Mr.K
19-09-2011, 05:19
@Onur K.

Peki ayni pasaportla farkli tarihlerde arac sokma durumu nasil ?

Atiyorum iki tane arabam var. Birini 6 ay Tr de kullandim ve ulkeden ciktim ve ertesi gun&hafta diger arabamla giris yapabilirmiyim ? Bu durumda pasaportami bakiyorlar yoksa aracami ?

yazdım zaten onu,kişinin 1yıl içerisinde 6ay araç ile bulunma hakkı var :) hem kişi hem araç için geçerli kısacası bu durum

turbo&quattro
19-09-2011, 05:20
yazdım zaten onu,kişinin 1yıl içerisinde 6ay araç ile bulunma hakkı var :) hem kişi hem araç için geçerli kısacası bu durum

Gormemisim :)

Mr.K
19-09-2011, 05:24
6ay 1gün dolduktan sonra gelebilir,araçta+sahibide(cumleme baktım devrık olmus bıraz) bakma sordugun ıyı oldu :)

tr'de yabacı arac kullanmk ısteyenler.Sırket sahıplerı vs aracları sırket calısanları(guvendıgı) bırı uzerıne yapıp,ondan vekalet alarak ulke ıcınde kullanabılırler.Sadece aracı ulkeye arac sahıbı soksun yeterlı.(sız ztn daha onceden 6ay aracla bulundugunuz ıcın ıstesenızde sokamazsınız). Noterde bu tarz anlasmalar var y.dısında..

xxx kısı ulke ıcı ve dısarısında aracımı kullanabılır tarzında..TAbı bısuru sey yazıyo kısa ozetı :)
Şirket olur arkadas olur akraba eş dost vsvs kısacası durum bu. :) 2sene olduysada bırı soylerse cok guzel olur.Yenı yıl hedıyesı olur,pek bir güzel olur..İyi olur..O konuda bılgıyı ınternetten bulamıyorum nerden edınebılırım ?

Ekleme ;

sırket'e ortak olup,yada çalışan olmanız herzaman avantajdır bu tarz durumlarda.Arkadaş eş dost vs bıraz daha sakat(yanı kanunen) aslında sakatlık bır durum soz konusu degılde.Dıger turlu aksı bır durumda ' evet ben 6ay once kendı aracımla burdaydım,suanda sırket aracımızla burdayım gıbı gıbı vsvs..Varyasyonlar cogaltılır'

Mr.K
19-09-2011, 05:30
kanun çıkarsalar 2 yıla kadar olucak ama daha yok bi gelişme :D

kanun çıkarsa zaten direk adaşım k nın yanındayım :D
babam benden cok senı sevıyo zaten :D kanun bı cıksın da hele :D

aldıgın aracın durumuna ve pıyasanın altına mı ustune aldıgın onemlı..

Kısaca;

6ay sonra daha karlıda satabılırsın zararlı da satabılırsın..ortalama 500~1500 zararın olur ..kar marjında aynı oranda ,karlı satabılırsen eger.

3senede 407 8lira değer kaybetti.Kaba taslak ordan hesapla.(ortalama tum ulkelerde degerler aynı)..
lagunayı 9lira zararla sattık 2sene sonra ..

UtkuG
19-09-2011, 05:32
Hiçbir zaman 2 yıl olacağını sanmıyorum:) Almanyadan gelen bir tanıdığa sormuştum 6ay kalabilir demişti 6ayı aşınca ne oluyo?

Mr.K
19-09-2011, 05:35
Hiçbir zaman 2 yıl olacağını sanmıyorum:) Almanyadan gelen bir tanıdığa sormuştum 6ay kalabilir demişti 6ayı aşınca ne oluyo?

Sen sanmamaya devam edebilirsin,ben umudumu yitirmiyorum.Cezası var.Aştığın gün başına sanırım.Kısacası legal degıl,illegal.Trafıkte bıle hız sınırınıaşıp radara gırıldıgınde 200lu rakamların yanına sıfırlar eklenır heralde..Bitanesı ya tutarsa,birtanesi kayıtlı ulkeye gırmıs ama cıkıs yapmamıs arac(bır nevı kacak muamelesı).

miniks
19-09-2011, 11:18
romanya nın neresınde oturuosun?

Jehuty
19-09-2011, 12:02
Permi hakkını kullansan 6 ayda bir çıkıp girmekten kurtulmaz mısın ? Fark nedir ? Bende konu açmıştım permi hakkı diye ama hiç bilgisi olan çıkmadı..

Mr.K
19-09-2011, 13:20
Permi hakkını kullansan 6 ayda bir çıkıp girmekten kurtulmaz mısın ? Fark nedir ? Bende konu açmıştım permi hakkı diye ama hiç bilgisi olan çıkmadı..

permih hakkı kesin dönüşte geçerli olan bi durum.Bidaha gerı donmemek uzere o ulkeyı terkedersen 1arac sokma hakkın var..Ama boylesı cok daha ucuz vsvs hmde ıstedıgın zmn arabanı degısıyosun..Permıh hakkını kulandıgın zmn Mx plakan tkıldı mı senden baska bırı arabayı kullanamıyo ve 2yıl satamıyosun devredemıyosun aracını.

Ama bu sekılde y.dısından cıkartılmıs passport ve tc no'ya vekalet verıldıgınde hıc bır sıkıntı olmuyor.

halilkarakas
19-09-2011, 13:21
Bende bulgaristan vatandaşıyım aynı olayı yapmaya kalktığımda sınırda durrrrrr diyolar :D 6 Ay burda durduktan sonra araç 6 ay bulgaristanda kalması gerekiyormuş... En azından bana böyle dediler bulgaristanda bu şekilde... Romanya'yı bilmiyorum.

6 ay sahibiyle orda 6 ay sahibiyle burda durması lazım maalesef :o

bende alıyodum e36 2 milyarada bu olay çıkınca vazcaydım

SekoLive
19-09-2011, 13:23
onur sna bi soru, burdaki mx plakalardan alma hakkınız oluyormu cift vatandaşlıgınız oldugunda? eğer olyorsa onda da avantaj olur gibi.

RottingChrist
19-09-2011, 13:35
2 araç alıp 6 ayda bir değiştirmek gibi bir ihtimaliniz yok. aracın üzerine kayıtlı kişi ile birlikte Bulgar topraklarında 6 ayını doldurmuş olması gerekir. ve bu aracın son 1 yıl sahibi olması gerektiğini öğrendim. nerden öğrendin diyenlere babam daha 2 hafta önce gelirken hem Türk hemde Bulgar gümrüğünde bu konuyu araştırdı sonuç bu. Bulgaristandaki oto pazarında gözümün önünde 2000 levaya satılan kız oğlan kız calibrayı gördükten sonra Türkiyede her aldığım araca verdiğim para üzmüştür beni.

Mr.K
19-09-2011, 14:04
onur sna bi soru, burdaki mx plakalardan alma hakkınız oluyormu cift vatandaşlıgınız oldugunda? eğer olyorsa onda da avantaj olur gibi.

egerkı turkıyede okuyosan yada calısıyosan ama yabancı vatandassın gene MX plaka alabılıyosun ama cıft vatandasların MX plaka hakkı sadece kesin donus yaptıklarında var dıye hatırlıyorum..

Son 1yıldır sahıp olma durumunu ılk defa duuyoyrum,oyle birşey başımıza hıc gelmedı bızım(kı genelde araclarda alındıgından max 2*3ay sonra hep tr'gırısıyapıldı)

Ferit
19-09-2011, 14:08
Aracının çalınma riski TR plakalı bir aracınkine göre çok çok fazla. Hırsızlar en çok yabancı plakalı arabaları araklamayı seviyor, hatta öncelikle yabancı plakalıları çalıyor. Çok fazla vatandaş var arabayla gelip arabasız dönen.

halilkarakas
19-09-2011, 14:25
tayyar 10 lira

supra 16 lira :D

RottingChrist
19-09-2011, 15:31
çalınma risk ortalamasını bilmem ama eğer o araç ile giriş yaptıysan onunla çıkman gerekiyor. ha çalındı o zaman vay senin haline. prosedürler içinde boğulup gidersin.

Aracının çalınma riski TR plakalı bir aracınkine göre çok çok fazla. Hırsızlar en çok yabancı plakalı arabaları araklamayı seviyor, hatta öncelikle yabancı plakalıları çalıyor. Çok fazla vatandaş var arabayla gelip arabasız dönen.

GökhanAkarsu
28-06-2015, 21:20
İyi akşamlar hayırlı ramazanlar iyi forumlar.

Konuyu tekrar hortlatıyorum :)

Bir kaç ay içinde nasipse romanya ya gidicem

Uluslararası nakliye firmasında çalısıyorum güvendiğimiz bir. Şöför abimiz var çifte vatandaşlığı var bana gel sana romanyadan araba alıyım dedi bende üzerime alamıyaçağım tr de sıkıntı yaşamamak için pek yanaşmadım ama şöle bi durumda olduğunu söledi tabi varsa

Bana romanyaya gittiğimde kendi pasaportumun üzerine araba alaçağımı yani kendi üzerime fakat Türkiyeye sokamıyaçağımı söledi
Bu durumda arabayı senin üzerine alırız sende bana vekalet verirsin ben arayı kapıdan Türkiyeye sokarım sende burda kullanırsın dedi

Böle bişe mümkünmüdür bunu öğrenmek istedim aramızda bilen varmı ?

Kafayı cok acayip 96 model civic coupe lere takdım ordada 3 5 milyar arası 6 ayda olsa o araca binmek istiyorum

Veya ordan o arabayı alsam gelip kapıda vergisini dilan ödeyip üzerime alabiliyormuyum ?

vinz
28-06-2015, 22:43
mümkün, herkes bu şekilde yapıyor zaten.

ancak aracı tr plaka yapıp getiremezsin .

timur41
28-06-2015, 22:48
Bende çifte vatandaşım Romanya vatandaşlığımda var , bi ara bende giriştim bu işe lakin olmuyor değmez yani vazgeçtim bende o hayalden işin aslı astarını geçecekti çünkü :)