PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EPDK'dan kritik akaryakıt kararı

B.Aktepe
20-09-2011, 09:52
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), cari açığın azaltılması ve yerli biyoyakıtların üretiminin teşviği için akaryakıta tarımsal ürün katkısı konusunda yaptığı düzenleme ile önemli bir karara imza attı.Buna göre Kurul, 2013 yılından itibaren benzin ve motorinde her yıl arttırılmak üzere yerli katkı ilave zorunluluğu getirdi. Bu tarihten itibaren akaryakıta her yıl artan oranlarda yerli tarım ürünlerinden üretilen etanol ve biodizel ilave edilecek.

EPDK'dan yapılan açıklamaya göre, Kurul dün aldığı karar ile piyasaya akaryakıt olarak arz edilen benzin türlerine, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yüzde 2, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle de en az yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol ilave edilmesi zorunlu kılındı.

Piyasaya akaryakıt olarak arz edilen motorin türlerinin, yerli tarım ürünlerinden üretilmiş yağ asidi metil esteri (YAME) içeriğinin 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle en az yüzde 1, 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle en az yüzde 2, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle en az yüzde 3 olması zorunluluğu getirildi.

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN EK GELİR VE İSTİHDAM İMKANI

EPDK Başkanı Hasan Köktaş da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, aldıkları kararın önümüzdeki birkaç yıl içinde hem cari açığın azaltılması hem de yerli tarım üretimi açısından çok büyük önem taşıdığı söyledi.

Bu kararı, Hükümetin yerli ürün kullanımının teşvik edilmesi yönündeki kararı ve bu kapsamda geçtiğimiz günlerde yayımlanan Başbakanlık Genelgesi çerçevesinde aldıklarını vurgulayan Köktaş, Türkiye'nin petrol ihtiyacının çok büyük bir kısmının ithalat yoluyla karşıladığı dikkate alındığında, bu karar sayesinde, yerli tarım ürünlerinden elde edilecek biyoyakıtların enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını bildirdi.

Yerli katkının payı tedricen arttıkça o orandaki döviz çıkışının da son bulacağını dikkati çeken Köktaş, ayrıca yerli tarım ürünlerinden biyoyakıt üretiminin teşvik edilmesiyle belirli tarım ürünlerine olan talebin artacağını ve tarım sektörü için ek gelir ve istihdam imkanı oluşacağını kaydetti.

Bu karar üzerinde çok uzun zamandır çalışıldığını ve konuyla ilgili Maliye, Tarım ve Köyişleri, Enerji Bakanlığı ile rafineri, dağıtım şirketleri gibi tüm kesimlerin değerlendirmelerini aldıklarını belirten Köktaş, “Konunun ülkemizin tarımsal üretim imkanlarından, ekonomimize katkısına, fiyatlara ve vergi gelirlerine etkisine kadar tüm boyutlarını ele alarak tedrici bir geçişi uygun gördük” dedi.

BİODİZEL TESİSLERİ YENİDEN EKONOMİYE KAZANIRILACAK

Kararın Türkiye'deki atıl durumdaki biodizel tesislerinin tekrar ülkeye kazandırılmasına da katkısı olacağını belirten Köktaş, şöyle konuştu:

“Türkiye'de biyodizel dünyadaki gelişmelerin etkisinde 2000'li yılların başında gündeme gelmişti. Biyodizelin ilk başlarda ÖTV dışında tutulması nedeniyle yatırımlar dünyaya paralel biçimde hızla arttı. Bugün ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon ton kurulu kapasite bulunduğu tahmin ediliyor. Zamanla, petrol piyasasında haksız rekabet oluşturduğu iddialarının sonucunda vergi avantajının ortadan kalkması ile biyodizel üretim kapasitenin büyük kısmı atıl duruma düşmüştü. Harmanlama zorunluluğu getirilmesi ile bu atıl kapasitenin kullanılması sağlanacak.”

*Hurriyet ten alıntıdır.

B.Aktepe
20-09-2011, 10:31
bu konu hakkında düşünceleriniz neler arkadaşlar? e85 i pompalarda görebilecek miyiz ilerde?

yakıt kalitesinde değşiklik olur mu? bilgili arkadaşlar yazarsa sevinirim :)

emre_
20-09-2011, 10:34
biodizel diyo gtl nolucak bu durumda 97 oktan kurşunsuzun hali ne olacak :S

Ranthor
20-09-2011, 10:36
Şeker pancarı üretimi artarsa çok iyi olur.
Brezilyadaki gibi sadece alkolle gezen arabalarımız olur

exca-
20-09-2011, 11:04
biodizel diyo gtl nolucak bu durumda 97 oktan kurşunsuzun hali ne olacak :S

bence de gtl ve 97 nolucak? bi şekilde katmaz istasyonlar bence kırsala ve 95e gömerler fazladan.. bilmiyorum tabi sadece bi fikir aklıma gelen..

kurpat
20-09-2011, 11:19
güzel gelişmeler, kademe kademe artırılması ve ilerleyen yıllarda yerli üretim enerjilere geçeriz umarım.

söylemesi kadar basit bir iş değil tabi, yeterli üretim kapasitesine ulaşmak makul maliyetler tutturmak lazım. 4,5 liraya petrol bazlı benzin'den daha uygun mal edililir heralde :)

miniks
20-09-2011, 11:32
Ethanol eger ilave edilcekse yakıtın kalitesi artar fakat aynı orantıda varilden işlenen yakıtın kalitesi düşürülürse bu seferde oktan gene aynı olur bişi farketmez anlıyacagınız

ama bio dizel için çok iyi oldugu söleniyor

Yogi
20-09-2011, 11:37
biodizeli kullanmak için araçlarda herhangi bir değişiklil yapmak gerekiyormu?

B.Aktepe
31-12-2012, 09:50
Güncel olsun :)

Gunes G.
31-12-2012, 10:04
E85'in pompadan satilmasi bizim isimize gelir tabi yakit yakit diye duvarlari tirmaladigimiz icin ama sanmiyorum ki devlet ucuza E85'i pompaya getirmeyi mantikli bulsun. Bizde daha cok kacirilan vergileri nereden cikartiriz mantigi var yakit ile ilgili, yanlis anlasilmasin bu su an ki hukumetin degil tum hukumetlerin ortak yani. Bu ulkede neredeyse bir asirdir boyle o yuzden ben inanmiyorum halk icin iyi bir sonuc verecek seylerin yapilacagina acikcasi.

E85'i pompada gorebilsek bile, dizelden daha ucuz olacagini sanmiyorum. Zaten fiyatlarin bu hale gelmesinin sebebini hepimiz gayet iyi biliyoruz ki benzinin/mazot'un pahali olmasi degil, uzerindeki suursuzca konulmus vergiler ve bu vergilerin vergileri.

Arenimo
31-12-2012, 10:05
Bio diesel araçlar bildgin balik kokuyo pis bir kokusu var ama yakit kalitesi icin iyi yorumlar var keske 100 oktan yakitimiz olsa diyoruz simdi eeee katki koyuyoruz fiyatada ufak bi koymamiz lazim deyip litresini 6 dan caktilar mi tadindan yenmez

Yigit-Y
31-12-2012, 10:08
ben bu kararın devletin çıkarı olmadığı yani yaralı parmağa işeme muhabbeti olmayacağından ötürü devlet çıkarlarını korur hatta menfatini arttırıcı kararlar alır.bize yansıyacağı pek olumlu bir durum yok. 2013 sonu 5.50 TL tahmini dizel 5.00 TL LPG 3.50 TL olur düşüncesi var ...

16EC813
31-12-2012, 10:13
ee hadi hayırlısı diyelim

VteC_MaNiaC
31-12-2012, 10:18
o diilde bu abuk subuk enerji politikalarımız yüzünden dünyanın en çevreci ülkesi seçileceğiz..

alkolle çalışan arabalar, lpgli araçlar, hybridler derken bi anda baya çevreci olduk

darkmoon
31-12-2012, 10:19
Bio diesel araçlar bildgin balik kokuyo pis bir kokusu var

o biodizel bu biodizel değil sizin dediğiniz biodizel atık yağlardan elde edilen biodizel.. genelde bireysel kullanıma hitap eden biodizel.. normal biodizel direk kanola ayçiçeği mısır fındık ve bilumum yağlı bütün bitkilerden elde edilen biodizel.. direk tarladan elde edilen biodizel normal olarak balık yada patates kızartması kokmaz. :) geneldede kanoldan yapılır biodizel..

konuyla ilgili umarım bio yakıtların önünü açarlar hem çiftçimiz kazanır hem ticaret yapanlar mersinde zamanında yapılmış milyon dolarlar harcanmış bio tesisler var bio yakıt üretimi için ama yasak olduğu için yıllardır yatıyor tesisler.. yani hazırda tesislerde var..

khan
31-12-2012, 10:32
su anda zaten %2 civarinda var ethanol benzinde.
Turkiyede suansa seker pancari ve sekerkamisi ekiminde kota var arkadaslar, 2001 yilinda IMF 3 milyar dolar parayi verirken bize bu kotayi koymamiz ve ekim destegi verilmemesi konusunda sart kostu. bu alinan karar bence tamamen gostermelik bir karar, suanda ethanol imalatida yasak, her vatandasin sadece yillik 350 litre uretme hakki var, onun haricinde bireysel uretimde yasak ki bu diger bir yasa ile yani her vatandas kendi tuketecegi yakit ve enerjiyi uretebilme hakkina sahiptir yasasi ile tezat olusturuyor. Ankara, konya yani icanadolu TR de gecmis yillarda en cok seker pancari ve kamisin ekildigi bolgeydi ama su an hicbir ciftci ekmiyor, sebebide uretim kotasi sebebiyle uretilebilecek urun masrafini cikartmiyor.
yani hersey gorundugu gibi degil, su an dunyanin en saglam ekonomilerine sahip arjantin ve brezilya IMF borclari odeyemiyecek duruma gelmisti 1999 da ama sonra ethanol yakitina donus yaptilar ve suan geldikleri nokta ortada, buna musade etmezler bizim icin, once kota koyarlar ki koydular eger baskilar gelir kota kalkarsada bir kac cevreci gecinen orgute el altindan destek verip sacma bir kamuoyu yaratirlar yine izin vermezler;)

darkmoon
31-12-2012, 10:48
bende buna mecbur kalıcaklarını düşünüyorum iran 2013 de büyük sıkıntı yaşatıcak küresel petrol ticaretin beşte biri hürmüz boğazında gerçekleşiyor iran hürmüz boğazını kapatırsa ki bu sene bir iki kez girişdi buna petrol fiyatları tarihinde görmediği rakamları görür.. bunu amerikadaki enerji analistleride söylüyor..bugün yada yarın iranın tatbikatı vardı yeni roketlerini deniycekdi basrada..Bizimkiler biraz bunu önceden görmüşse mevcut sistemin türkiyede bu tip bir krizi kaldıramıycağınıda bilirler.. ekonomik krizde hükümetin sonu olur çünkü hükümetin yegane ayakda kalma sebebi ekonomi..

punto_multijet
31-12-2012, 10:49
o biodizel bu biodizel değil sizin dediğiniz biodizel atık yağlardan elde edilen biodizel.. genelde bireysel kullanıma hitap eden biodizel.. normal biodizel direk kanola ayçiçeği mısır fındık ve bilumum yağlı bütün bitkilerden elde edilen biodizel.. direk tarladan elde edilen biodizel normal olarak balık yada patates kızartması kokmaz. :) geneldede kanoldan yapılır biodizel..

konuyla ilgili umarım bio yakıtların önünü açarlar hem çiftçimiz kazanır hem ticaret yapanlar mersinde zamanında yapılmış milyon dolarlar harcanmış bio tesisler var bio yakıt üretimi için ama yasak olduğu için yıllardır yatıyor tesisler.. yani hazırda tesislerde var..

Arkadasın asıl bahsettiği sanırım genelde kamyoncu ve otobusculerin yrm depo bildigiin direk kullanılmıs yag koydugu Türk usulu sistem. diğer turlu dediğin gibi gercek anlamda biodizelde koku olmaz o sekilde

miniks
31-12-2012, 14:21
Valla çok iyi olur benzin kalitesi artar

fakat fiyatların düşmesini kimse beklemesin vergi gene aynı kalır

ham
31-12-2012, 14:32
şimdi bu ethanol yakıtın oktanını arttırmıyomu o zaman 95 oktan diye satılan benzinin atıyoruum 96 oktan olması gerekiyo bize 95 oktan diye satılmaya devam edilirse ethanol karışmamış benzin oktanı düşürülüp ethanol eklendiğinde 95 oktan olan benzin satılırsa benzinin kalitesinde bi değişim olmaz diye mantık yürüttüm. yanılıyor muyum?

Gunes G.
07-01-2013, 16:47
Benzine ethanol kattikca, aracin ayni miktarda yakitla katedebildigi mesafe azalir.

Kisaca ethanol katmaya basladiklarinda, artik eskisi kadar mesafeyi daha fazla paraya gideceksiniz cunku benzin'in fiyatini filan dusurecek degiller ethanol kattiklari icin.

Bu arada gittiginiz mesafeyi belirleyen oktan degil yakitin turu. 10 litre 95 oktan benzinle, 10 litre 109 oktan saf ethanol'le gideceginizden cok daha uzun mesafe gidersiniz.