PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabam tekliyor ve cok zengin calısıyor. ??

ahmet3425
22-09-2011, 09:50
arkadaslar 2 yıl once soktugumuz motoru ustune taktık ama tekleme problemımız var ve ınanılmaz derecede asırı benzın yakıyor durdugu yerde 5 lt benzini 15 dakkada bitirebilıyor. Rolantıde de stop edıyor.

Ustalarda su ara cok mesgulmus kımı aradıysam ısım var elım dolu dedı. Is basa dustu 2 senedır yatan araba neden tekler?

Arac 2.0 turbo renault 21

emre_
22-09-2011, 09:55
yatan arabanın filtreleri ve yağının değişimini yaptınızmı deponun içinde benzin varmıydı çok az miktardaki benzinle bütün pislikler çekilir yağ yağ filtresi benzin filtresi mutlaka değişmeli hava filtresinide bi kontrol edin birde muhtemelen ayarsızlık var arabaya çok benzin geliyor o kadar benzin yakıp durduğu yerde bitirmesi bence bu şekilde

s2k
22-09-2011, 09:57
Buji? Ateşleme ?

Maxi
22-09-2011, 09:59
araç enjektörlümü?

3rk4n
22-09-2011, 10:00
Hortumlarda delik olmasın.

Maxi
22-09-2011, 10:05
enjektörlüymüş

enjektörlerin biri veya birkaçı takılı kalmış olabilir

Kakus
22-09-2011, 10:11
Yanlış konuşmak istemem ama; debimetreye baktınız mı?

Edit: biraz araştırıp bu mesajın doğruluğu hakkında düzeltme yapıcam.

2Edit: Araç hava ile benzin oranını ayarlıyamıyor olabilir. Map sensöründen (sizin aracınızda muhtemelen map sensörü vardır, benimkinde debimetre&akışmetre&maf falan diye geçiyordu ) olabilir ya da Map'ın takılı olduğu emiş hortumunda bir sıkıntı olabilir. Gaz kelebeği de aklıma gelmiyor değil...

s2k
22-09-2011, 10:13
enjektörlüymüş

enjektörlerin biri veya birkaçı takılı kalmış olabilir

Enjektör tıkalı olsa zengine düşermi araç? :) yanlış düşünüyor olabilirim ama :P

R21TURBO 41
22-09-2011, 10:13
Map sensörüne giden hava hortumu.
Gaz kelebeğinin altındaki kırmızı üçgen potansiyometrenin ayarı.
Beyninde içinde olduğu siyah kutuda bulunan potansiyometrenin ayarı.
Benzin basıncı ? Regülatörün giriş çıkışları.
Radyatörün üzerindeki rolanti valfi hava girişleri.
Motorun resimlerini koyarsan daha faydalı olabilir , hava yada elektronik bağlantılardan biri yanlış yada eksik...

EREN34
22-09-2011, 10:39
Ahmet bu yakaya getirme sansin var mi arabayi??

Maxi
22-09-2011, 11:00
Enjektör tıkalı olsa zengine düşermi araç? :) yanlış düşünüyor olabilirim ama :P

tıkalı değil TAKILI :)
yani full açık

TaGo
22-09-2011, 11:03
Debimetre, TPS yada Enjektör. Bunları kontrol ettirin

s2k
22-09-2011, 11:03
tıkalı değil TAKILI :)
yani full açık

Rezillik ok okuma özürlüyüm :hahaha::D:D:D

ahmet3425
22-09-2011, 12:22
enjeltorlerı temızlettım testını yaptırdım hersey normal bujılerıde degıstırdım zengın karısım devam edıyor stop edıyor az once 20 lıralık benzın almıstım bıtmıs olabılır dıye dusunuyorum. Kafayı yemek uzereyım

ahmet3425
22-09-2011, 12:24
Ahmet bu yakaya getirme sansin var mi arabayi??

Cok zor kanka bır depo benzın yakarım oraya gelene kadar. :( cekıcıde dunyanın parası

EREN34
22-09-2011, 12:29
Cok zor kanka bır depo benzın yakarım oraya gelene kadar. :( cekıcıde dunyanın parası

Merdan onu çözer ondan hayatta kaçmaz bu tip şeyler.

s2k
22-09-2011, 12:31
TPS ? Bi makinaya bağlama şansın yokmu ?

hava akışmetresi yada o işi yapan ne varsa üstünde debimetre falan?

Maxi
22-09-2011, 12:33
eğer enjektörler %100 sağlam ise 2. kontrol edilmesi gereken malzeme ntc sensörüdür
yani su sıcaklık sensörü, beyin su sıcaklığını -30 derece falan görüyorsa sürekli jiklede kalıyor olabilir (paso zengin yani, hava sıcaklık sensörünede bakın)

son olarak benzin basıncınada bakmak lazım

edit:
benzin basıncının artmasına yakıt geri dönüş hattının tıkalı olmasıda sebep olabilir,
geri dönüşü kontrol etmek lazım.

ayrıca
neden tps ve buji olabilir deniyor anlayamıyorum ?
birisi bunu açıklayabilirmi ?

adam araba hayvan gibi benzin yakıyor diyor, içiyor yani
bu, bujiden olabilirmi sizce ?
yakıt nerede ? nereye gidiyor ?
yakıtı yiyen bujimi ?

her teklemeyi bujiden zannetmeyelim
çok zengin - çok fakir karışımda tekleme yapar

Eray Yümsel
22-09-2011, 12:35
hakan abinin dediği olay başıma geldi ama benım araba direk buji ıslatıyodu renoda soğuk okuyup devamlı zengın götürmeye sebep olabilir.

bide buji ihtimali yüksek

ahmet3425
22-09-2011, 12:55
eğer enjektörler %100 sağlam ise 2. kontrol edilmesi gereken malzeme ntc sensörüdür
yani su sıcaklık sensörü, beyin su sıcaklığını -30 derece falan görüyorsa sürekli jiklede kalıyor olabilir (paso zengin yani, hava sıcaklık sensörünede bakın)

son olarak benzin basıncınada bakmak lazım

edit:
benzin basıncının artmasına yakıt geri dönüş hattının tıkalı olmasıda sebep olabilir,
geri dönüşü kontrol etmek lazım.

ayrıca

yakıtı yiyen bujimi ?

Sıcaklık sensorunden oldugunu zannetmıyorum cunku cıkle falan hak getıre 2000 rpm nın altına duserse cat stop edıyor. Sureklı gaza basmak zorunda kalıyorum dedım ya demın aldıgım benzın bıttı galıba kara kara dumanlar atıyordu egzosdan sımdıde calısmıyor akude bıttı zaten kecılerı kacırmak uzereyım :(

ahmet3425
22-09-2011, 13:01
bırde arkadaslar ıkıtellı dolapdere sanayı sıtesınde arabam buralara yakın arabayı goturebılecegım bır usta falan varmı acaba? Ozellıkle turbo motorlardan anlayacak bırısı. Kımse ugrasmak ıstemıyor ne yapacagımı sasırdım kendim enjektorlerını soktum temızlettım gerı taktım bujılerını soktum yenılerını taktım (atesleme sırası dogru)

Intercoolerımda hasar vardı onu soktum gıttım bıtane 50 lık pımas boru aldım kestım taktım yıne aynı yıne aynı dahada elımden bısey gelmıyor.

s2k
22-09-2011, 13:02
ayrıca

yakıtı yiyen bujimi ?

Buji tekleme nedeniyle söylüyor herkes sanırım ilk akla gelen aradan çıksın diye onun dışında tps hatalı okuyorsa kelebek kapalı iken WOT gibi okuyup ona göre benzin haritasını kullanıyor olabilir diye düşünüyoruz nacizane :D:D:D

Kakus
22-09-2011, 13:03
Abi bende aynı durumu yaşadım uzun bi süre. Dediğim gibi debimetre - akışmetre - maf - map (otomobilinde hangisi var bilmiyorum) bu tarz benzin&hava oranı ayarlayan şeylerden şüphelenmelisin.

Eray abimde biliyor, tıpa tıp aynı durumu yaşıyordum.

ahmet3425
22-09-2011, 13:07
elımde bıtane sıfır 3.0 barlık map sensoru var modiflye amaclı almıstım onuda bı degıstıreyım bakalım ne olacak.

Maxi
22-09-2011, 13:12
Buji tekleme nedeniyle söylüyor herkes sanırım ilk akla gelen aradan çıksın diye onun dışında tps hatalı okuyorsa kelebek kapalı iken WOT gibi okuyup ona göre benzin haritasını kullanıyor olabilir diye düşünüyoruz nacizane :D:D:D

:D
yok be bahadır
sadece tps ye göre yakıt yollanırmı ?
o zaman boşta 6000 devir çevir enjektörler max duty işesin ? araç stop eder yaw

GokhanRS
22-09-2011, 13:14
kanka aracında hava yakıt karışımını ne analiz ediyorsa ona yönlen.

s2k
22-09-2011, 13:17
:D
yok be bahadır
sadece tps ye göre yakıt yollanırmı ?
o zaman boşta 6000 devir çevir enjektörler max duty işesin ? araç stop eder yaw

zaten edıyormus :p TPS bozuksa kesin MAP yada MAF ne varsa oda bozulmustur beklemekten e halıyle krank sensoru falanda bozulduysa falan fılan dıyıp uzaklasıyorum konudan :D:D:D

ahmet3425
22-09-2011, 13:29
zaten edıyormus :p TPS bozuksa kesin MAP yada MAF ne varsa oda bozulmustur beklemekten e halıyle krank sensoru falanda bozulduysa falan fılan dıyıp uzaklasıyorum konudan :D:D:D

Doktor naptın sen yahu dunyamı kararttın. Zten psıkolojım bozuk :)

ahmet3425
22-09-2011, 13:30
kanka aracında hava yakıt karışımını ne analiz ediyorsa ona yönlen.

Ne demek ıstedıgını tam anlayamadım kanka.

EREN34
22-09-2011, 13:32
Ne demek ıstedıgını tam anlayamadım kanka.

Yani map mı maf mı neyin varsa hava basıncını okuyan hava sıcaklığını okuyan vs. Özetle parçanın ne işe yaradığını söylerken içinde hava veya yakıt kelimesi geçiyorsa kontrol et diyor kanka

ahmet3425
22-09-2011, 14:44
yatan arabanın filtreleri ve yağının değişimini yaptınızmı deponun içinde benzin varmıydı çok az miktardaki benzinle bütün pislikler çekilir yağ yağ filtresi benzin filtresi mutlaka değişmeli hava filtresinide bi kontrol edin birde muhtemelen ayarsızlık var arabaya çok benzin geliyor o kadar benzin yakıp durduğu yerde bitirmesi bence bu şekilde

Arabayı calıstırmadan once depoyu sokturdum ve bızzat kendı ellerımle once tazzıklı suyla sonrada hava tabancasına benzın koyup temızlemıstım ne olur ne olmaz dıyerek. Yakıt ve depoyla alakalı bısey oldugunu sanmıyorum.

ahmet3425
22-09-2011, 14:52
Map sensörüne giden hava hortumu.
Gaz kelebeğinin altındaki kırmızı üçgen potansiyometrenin ayarı.
Beyninde içinde olduğu siyah kutuda bulunan potansiyometrenin ayarı.
Benzin basıncı ? Regülatörün giriş çıkışları.
Radyatörün üzerindeki rolanti valfi hava girişleri.
Motorun resimlerini koyarsan daha faydalı olabilir , hava yada elektronik bağlantılardan biri yanlış yada eksik...

Ah ilker abı be keske bıraz yakın olsaydık sen cozerdın bu sıkıntıyı hıc suphem yok.

Abı sımdı dedidigin gıbı hortumlarda bır sıkıntı olabılır ama hepsını kontrol ettım hava fıltresının ustunde mafa takılan hortumlar var orda bı sıkıntı olabılır mı dıye dusunuyorum. Telefonun numaran bende yok abı bana bi pm atarsan konusmak isterim.

Beyının ıcındekı potansıyometre daha once araba saglam yururken o hortumun cıktıgı oldu ama hıssedılır bır etkı yaratmamıstı suan takılı oldıgından emınım ama ayarı falan nasıl yapılır onu bılmıyorum.

Gaz kelebegının altındakı ucgenden ve rolantı valfınden suphelenıyorum roralntı valfının soketınde catlak var ucgen olan zımbırtınında kablolarının tellerı gozukuyor koptu kopacak gıbı ama oncedende oyleydı. Aklıma daha baska bısey gelmıyor.

Rstmania
22-09-2011, 16:55
1-ECU
2-Enjektör- ki kontrol edilmiş..
3- Maf yada Map sensörü-
4-Benzin basınç regülatörü
5-Benzin geri dönüş hortumu
6-lambda sensörü
7- Motor suyu sıcaklık sensörü..

kontrol etmen de faydası olanlar...

R21TURBO 41
22-09-2011, 21:47
Ah ilker abı be keske bıraz yakın olsaydık sen cozerdın bu sıkıntıyı hıc suphem yok.

Abı sımdı dedidigin gıbı hortumlarda bır sıkıntı olabılır ama hepsını kontrol ettım hava fıltresının ustunde mafa takılan hortumlar var orda bı sıkıntı olabılır mı dıye dusunuyorum. Telefonun numaran bende yok abı bana bi pm atarsan konusmak isterim.

Beyının ıcındekı potansıyometre daha once araba saglam yururken o hortumun cıktıgı oldu ama hıssedılır bır etkı yaratmamıstı suan takılı oldıgından emınım ama ayarı falan nasıl yapılır onu bılmıyorum.

Gaz kelebegının altındakı ucgenden ve rolantı valfınden suphelenıyorum roralntı valfının soketınde catlak var ucgen olan zımbırtınında kablolarının tellerı gozukuyor koptu kopacak gıbı ama oncedende oyleydı. Aklıma daha baska bısey gelmıyor.

NON un şimdiki sahibi 10-15 gün önce benzer bir sıkıntı yüzünden beni aradı telefonda yarım saatlik bir konuşma ile hallettik.. Kelebeğin altındaki potansı gevşetip 2-3mm lik ayar ile düzeldi araba..Motor arıza ışığın yanmıyorsa elektronik hata arama.. Enjektör , buji vs.vs.vs bunlardan olma ihtimali yok.. Zengin çalıştığını söylemişsin AFR değeri ne ? , map sensöründen emme manifoltuna giden hortumu ve sensörün bağlantılarını kontrol et , rolanti valfini sök balata spreyi ile iyice temizle.. Dediğim gibi motor arıza ışığı yakmıyorsa hava hortum bağlantılarında bir yanlışlık var , renaultclub tan NON un sahibine ulaş , çekin arabaları yan yana kafana takılan parçaları deneyin.. Çözemezsen 1 hafta sonra falan müsait olucam , gelir bakarım..

ahmet3425
22-09-2011, 23:54
sag en ustte sarı bır ısık var o yanıyor ne oldugunu bılmıyorum bırde yag basıncı normal oldugu halde yag lambası yanıyor. dedıgın gıbı Non un sahıbıylede bır gorusmek lazım. halledemessem tekrar yardımını ısteyecegım abı.

samet_61
23-09-2011, 00:07
atesleme buji sente ayarı subablar beyın arızaları cok yaktırma sebeblerı

ahmet3425
23-09-2011, 14:13

Abi tam dedidigin sey cıktı butun tesisatı kontrol ettık hepsı saglam ancak beyınden gelen su sıcaklık sensoru 5 voltluk bır cıkıs yapması gerekıyormus ama yapmıyor.

Beyın arızalı cıktı yalnız dıkkatımı ceken su sıcaklık sensorune cıkıs gelmese araba fan acar mı? Cunku bu halde fan actı. Fanın ayrıca bır musuru var bu musurun bu sensorle bır alakası var mıdır yada ayrıca mı calısıyor bu konuya kafam takıldı.

Rstmania
23-09-2011, 17:06
Fan beyne bağlı olmayabilir .. Fanın yarı müşürü var diyorsun. Direk oradan tetikleme alır fan..

Maxi
23-09-2011, 17:16
Abi tam dedidigin sey cıktı butun tesisatı kontrol ettık hepsı saglam ancak beyınden gelen su sıcaklık sensoru 5 voltluk bır cıkıs yapması gerekıyormus ama yapmıyor.

Beyın arızalı cıktı yalnız dıkkatımı ceken su sıcaklık sensorune cıkıs gelmese araba fan acar mı? Cunku bu halde fan actı. Fanın ayrıca bır musuru var bu musurun bu sensorle bır alakası var mıdır yada ayrıca mı calısıyor bu konuya kafam takıldı.

Eski araclarda fan bagimsiz calisir genelde
Beyin cikisindaki 5volt bozuksa size bi tuyo vereyim
Ecu cikisini ayirin bu motor tarafina giden 5volt kablosuna piasada 5tl ye satilan cep telefon sarj adaptorlerinin cikisini verin muhtemelen sorunsuz calisacaktir

ahmet3425
23-09-2011, 21:17
guzel tuyo :) yarın olsunda gıdıp bır deneyelım. Bırde bende bıtane yedek beyın var onuda goturup denıycem. Hayırlısı gelısmelerı buraya yazarım.

ahmet3425
02-10-2011, 01:06
arkadaslar tekrar merhaba.

beyinde bir sorun cıkmadı. istanbulda 1 tane daha 21 turbo vardı ilker abi sağolsun onun sayesinde ulastık sağolsun oda cok yardımcı oldu.

beyinleri değistirdik, map sensörlerini değistirdik, potansı değistirdik vs değistirebileceğimiz suphelendiğimiz ne varsa değistirdik.

malesef sorun devam ediyor. tekliyor dehset derecede egzos patlatıyor.

ayrıca diğer sağlam 21 turboda motor ısı sensorunun fisini cıkardıgımızda sadece arıza lambası yakıyor calısmasında bir değislik olmuyor. bunuda benim sensöre 5 volt gelmiyordu diye denedik.

bu sorunu nasıl cozucem önerilerinizi bekliyorum lütfen yardım edin :(

ahmet3425
02-10-2011, 17:56
arkadaslar yokmu baska fıkrı olan beyın enjektorler atesleme sıstemı bujıler map sensoru potans hersey saglam oldugu halde bır araba baska neden asırı zengıne duser bogulur tekler ????

cem06
02-10-2011, 17:58
sente?

(10krktr)

Oz`
02-10-2011, 18:13
Dğzelmedimi araban ??

Maxi
02-10-2011, 18:13
arkadaslar yokmu baska fıkrı olan beyın enjektorler atesleme sıstemı bujıler map sensoru potans hersey saglam oldugu halde bır araba baska neden asırı zengıne duser bogulur tekler ????

düşmez..
birşeyi atlıyorsunuz

edit:
benzin basıncını sormuşmuydum ?

ahmet3425
02-10-2011, 23:51
Dğzelmedimi araban ??

Malesef abi ya naptiysak duzelmedi bagcilar gungoren sanayide form elektronikte yatiyor.

elektrik tesisatinda biseyleri eksik yada yanlismi yaptik acaba diye supheeniyorum
.

ahmet3425
02-10-2011, 23:54
düþmez..
birþeyi atlýyorsunuz

edit:
benzin basýncýný sormuþmuydum ?

Abi harici olarak olcmedik ama hortumlari kontrol ettik geri donus acik gelistede fiskirti ustumuz basimiz benIn oldu.

de motor ariza lambasi yaniyor. valla herseyi yaptik eger elektrik tesisatindan da degilse motorumu acicaz artik napcaz bilmiyorum mekanik bisey olabilir mi diye dusunuyorum ama mekanik olarakda aklima hic bisey gelmiyor belki sente.

gurcell
03-10-2011, 09:15
Şimdi aşırı zengin çalışıyor ve tekliyor, arada patlatıyor diyorsun. Eğer aracında standalone ecu olsaydı Trigger Angle'a bak derdim. Fakat senin aracın standart. Bence öncelikte senteyi kontrol et. Ayrıca krank sensörünü kontrol et, krank sensörü , krank tekerinden uzaklaşmış ise bunları yapabilir. Eksantrik kasnağında sensör varsa onu da kontrol et.

Patlama oluyor diyorsan bunlardan olur.

Araç ateşleme bobinli mi yoksa distribütörlü mü?

Brs_eg
03-10-2011, 09:19
durum bnmkiyle hmn hmn ayni.bende senteden şüpheleniyorum.gidip kontrol ettiremdm daha ama.
http://www.techturkey.com/forum/asiri-besleme/93693-afr-sacmaligi.html

Konuyu takip ediyorum inş kıza zmnda sonuclanir.

burakN
03-10-2011, 10:52
krank sensörü okuyamadığı için aracın tekleme ve zengin karışım yapabilir.

Oz`
03-10-2011, 12:00
1 2 denem isteyeceğim senden
egerki MAf sensorun Varsa fişini çekermisin AYnı şekilde hiçbirsey dğeişmiyormuş gibimi davranıcak ?

Map senssoru vars lütfen aynı şekilde fişini sökerek denermisin lütfen

1 de VArmı bilmliyorum özür dilerim ** o2 sensor varsa söküp denermisin suanda ?

Hiçbirii olmaz ise TPs is söküp dene lütfen

ahmet3425
03-10-2011, 12:16
Şimdi aşırı zengin çalışıyor ve tekliyor, arada patlatıyor diyorsun. Eğer aracında standalone ecu olsaydı Trigger Angle'a bak derdim. Fakat senin aracın standart. Bence öncelikte senteyi kontrol et. Ayrıca krank sensörünü kontrol et, krank sensörü , krank tekerinden uzaklaşmış ise bunları yapabilir. Eksantrik kasnağında sensör varsa onu da kontrol et.

Patlama oluyor diyorsan bunlardan olur.

Araç ateşleme bobinli mi yoksa distribütörlü mü?

Tamam abi kontrol edicem. Araca distrbutorlu.

gurcell
03-10-2011, 12:19
Distribütörlü ise distribütör içindedir krank sensörü, onu kontrol et. Ateşleme sıran doğru mu? Bir de tevzi makaran varsa değiştir.

ahmet3425
03-10-2011, 12:19
egerki MAf sensorun Varsa fişini çekermisin AYnı şekilde hiçbirsey dğeişmiyormuş gibimi davranıcak ?

1 de VArmı bilmliyorum özür dilerim ** o2 sensor varsa söküp denermisin suanda ?

Maf var ve soktum bısey degısmıyor mapıda sokup denemedım ama 2 ayrı map ile degıstırerek denedım sonuc degısmedı. O2 sensoru yok tps dedıgın gaz kelebegındekı mı?

ahmet3425
03-10-2011, 12:23
Distribütörlü ise distribütör içindedir krank sensörü, onu kontrol et. Ateşleme sıran doğru mu? Bir de tevzi makaran varsa değiştir.

Distribitor sılındır kapagının arkasında krank sensoru onun ıcındeyse bı sokup bakalım ama ben assada bıyerde zannedıyordum. Tevzıyıde bulur degıstırırım o sıkıntı degıl concordlarla aynı atesleme sıstemıne sahıp ztn.

gurcell
03-10-2011, 12:26
Bir de distribütör sökülüp sonrasında motor sente'de değil iken takıldıysa ateşleme erken veya geç olur ve backfire yani patlama olur.

Sen distribütörü sök, motoru senteye getir ve bu motordan anlayan usta ile 1. piston üst ölü noktada iken distribütörü kitabına uygun şekilde tak.

Araba devirleniyor mu yoksa 2000-3000 deviri geçiyor mu?

ahmet3425
03-10-2011, 12:39
Bir de distribütör sökülüp sonrasında motor sente'de değil iken takıldıysa ateşleme erken veya geç olur ve backfire yani patlama olur.

Sen distribütörü sök, motoru senteye getir ve bu motordan anlayan usta ile 1. piston üst ölü noktada iken distribütörü kitabına uygun şekilde tak.

Araba devirleniyor mu yoksa 2000-3000 deviri geçiyor mu?

zor bela devirleniyor abi 4000 5000 e kadar ama baya bi zorlanıyor.

distributor hiç sokulmedi kaza yaptım yapalı motorda hiç bir vidaya dokunulmadı kulaklar ve elektrik tesisatındaki fisler haricinde.

bende o sebepten elektrik tesisatından supheleniyorum.

burakN
03-10-2011, 12:54
belki bir örnek olabilir diye söylüyorum benim hava sıcaklık sensörümü ters bir sokete taktıklarından dolayı aracım sürekli tekliyor ve zengin çalışıyordu bu dedigim sokette emme manifoldunun altındaydı ilk çalıştırmada siyah duman ve ısındıkça beyaza dönüyordu ama araç sürekli teklemiyordu arada bir çıldırıp rolantiyi bile kaldıramıyordu ve genelde rolantide dururken çok yüksek çalışıyordu belki sendede buna benzer bir sorun olabilir bazen soketler birirlerinin yuvalarına oturabiliyor ve karışıklık oluyor. onun haricinde şüphelendiğim krank sensörü olabilir arkadaşta üstte sormuş o2 sensörü varmı diye eğer varsa değerlerini bi ölçmeni tavsiye ederim zengin fakir karışımını vermiyorsa ölçümlerde arızalı olabilir. (not bazı araçlarda katalitik olmadığından veya söküldüğünden dolayı sürekli zengin de gösterebiliyor...) gaz kelebeğine bir bak yağlanma veya herhangi bir pislik kaçması varmı diye sensör yuvalarına bir bak temizle derim eminim çok basit bir arızadır ve inşallah sinirlerine hakim olarak en yakın zamanda çözersin.

gurcell
03-10-2011, 12:55
Sen dediklerimi yap, işin çözülecek. Tesisat ile bir alakan yok. Motorun sente atlamış ve distribütöründe bir ipnelik olmuş bence. Arabanın rölantideki avans derecesini biliyorsan ateşleme tabancası ile avansı kontrol et.

ahmet3425
03-10-2011, 18:10
Sen dediklerimi yap, işin çözülecek. Tesisat ile bir alakan yok. Motorun sente atlamış ve distribütöründe bir ipnelik olmuş bence. Arabanın rölantideki avans derecesini biliyorsan ateşleme tabancası ile avansı kontrol et.

Abı sımdı arabanın yanından donuyorum. Bujılerını soktum bırtanesı catlak cıktı normalde bu bujılerı yenı takmıstım demekkı takan usta takarken catlatmıs.

4 tane concord bujısı aldım benım orjınal bujıler 0.60 ila 0.80 mm aralıgında concordunkıyse 0.90 mm bu bujıler benım ısımı gorurmu? Cunku yenı bujılerı takınca arabanın devırlenmesı gaz yemesı duzeldı rahatca gaz pedalına tepkı verır hale geldı ama kara duman ve patlatma daha az oranda devam edıyor.

Bırde ozgun sormustu map sensorunun fısını cek dıye onu denedım arabanın calısmasında bı degısıklık olmadı normalde map sensorunun fısının cekıldıgınde bırseylerın degısmesı gerekmez mı?

Daha sonra elektronıkcı usta map sensorunun fısını tekrar cektı ve orta ucuna sase verdı o sırada arabanın bırden rolantısı yukseldı. Anlamadım mevzuyu ama bu map sensoru problemı cozebılırmı dıye dusunmeye basladım.

Bırde ustanın dedıgı krank sensorunde bır sıkıntı olursa araba hıc calısmazmıs ve sente kacıklıgından kara duman atmaz dedi bende 2 arada 1 derede kaldım.

Son durum boyle.

ahmet3425
03-10-2011, 18:16

kırık bujıyı degıstırdım ardından map sensorunun fısını cektım ama calısma durumunda hıc bır degısıklık olmadı. mapın fısının orta ucuna sase verınce araba kendı kendıne rolantıyı yukseltıyor ve calısma durumu normale donuyor gıbı oldu.

Tps yı deneyemedım hangı sensor oldugunu bılmıyorum.

Maxi
04-10-2011, 08:07
map sensörü kablosunu sökünce araç stop eder benim bildiğim
havayı okuyamaz çünkü
ha diyelim beyinde onun için koruma var söksen bile çalışmaya devam ediyor
ama mutlaka sökünce birşeyler olması lazımdı

sizin olay belirmeye başladı ben söylim
araç tekliyor, eşşek gibi zengin ve patlatıyor + arıza ışığı yanıyor
patlatması bence ateşlemeden değil fazla zengin olduğundan

bir kere arıza ışığı yakması bir sensör hatasına işaret
sensör: map - su sıcaklık - hava sıcaklık
kablo soketler bağlantılar
Bunlardan biri çıkacak bence

edit:
bu sizin arabanın dökümanımı ?
http://www.r21club.com/download/r21dokumentace_anglicky/dokumentace10-19_ang.pdf

ahmet3425
04-10-2011, 12:15
map sensörü kablosunu sökünce araç stop eder benim bildiğim
havayı okuyamaz çünkü
ha diyelim beyinde onun için koruma var söksen bile çalışmaya devam ediyor
ama mutlaka sökünce birşeyler olması lazımdı

sizin olay belirmeye başladı ben söylim
araç tekliyor, eşşek gibi zengin ve patlatıyor + arıza ışığı yanıyor
patlatması bence ateşlemeden değil fazla zengin olduğundan

bir kere arıza ışığı yakması bir sensör hatasına işaret
sensör: map - su sıcaklık - hava sıcaklık
kablo soketler bağlantılar
Bunlardan biri çıkacak bence

edit:
bu sizin arabanın dökümanımı ?
http://www.r21club.com/download/r21dokumentace_anglicky/dokumentace10-19_ang.pdf

Evt abı dokuman bızım aracların dokumanı ve onun su an yanımda kitap halinde olanı var ve sanayıye gıdıyorum .

Bu kıtapta butun modellerın beyın seması kablo renklerıne kadar verılmıs sımdı tesısatı komple semaya bakarak ıncelemeye gıdıyorum.

Ardından sensorlerı tekrar bı elden gecırecegım voltajlarını olcucem vs. Hayırlısı bakalım.

ahmet3425
04-10-2011, 14:55
bırde soyle bır durum var araba asırı zengın calıstıgı ıcın pıstonlara bırıken fazla benzın muhtemelen motor yagının ıcıne karısmıs cunku yag cubugu benzın kokuyor bu normal bısey mıdır?

ahmet3425
08-10-2011, 21:52
cok sukur sorun cozuldu arkadaslar bu aksam ıtıbarıyle arabam saat gıbı calısıyor.

Sorun elekrık tesısatından cıktı. Map sensorunun fısıne enerjı gelmemesı ve elımdekı dokumandan elektrık tesısatını takıp etmemle.

Emme manıfoldunun arasında saseye sıkısmıs potansıyo metrenın soketını bulduk kablolar sase almıs ezılmıs yanmıs hepsı bırbırıne degıyordu (3 kablo) halıyle beyın soketıne gelen butun kablolar sınyal verıyormus yanık kabloları duzeltınce arıza lambası sondu motorunda calısması duzeldı :)
problemı dıger 21 turbo (non 11) in sahibi kemalle birlikte cozduk. sagolsun kardesım cok ugrastı.
uzaktanda olsa elınızden gelen yardımı esırgemedıgınız ıcın sızlerede cok tsk ederim.

F4R
08-10-2011, 22:08
ben bişey yazmadım ama konuyu takip ediyordum bayadır. valla çok sevndim. bayadır uğraşıyodun. azmettin çözdün sonunda. senin için iiyi bir tecrübede olmuştur. umarın keyifle binersin arabana.

izo
08-10-2011, 22:17
bulmaniza sevindim, benzer bir sorun beni 1 ay ugrastirmisti, kisin cikle devreye giriyordu ilk calistirmada engelliyemiyorduk...

ahmet3425
08-10-2011, 22:51
konuda bır arkadas daha soylemıstı sorunumuz aslında cok basıt bıseymıs ben ztn basından berı elektrık tesısatından suphelenıyordum ve ordan cıktı. Basit bir fis bizi 2 haftadan fazla ugrastırdı.

Herseyı gectım kımse ılgılenmek ıstemedı herkes basından savdı (ustalar) yıne kendı ugrasımla cozdum allah kımseyı muhtac durumda bırakmasın.

beyıncı ustanında hakkını yemeyeyım 2 hafta arabayı dukkanın onunde muhafaza ettı bu aksam aramızda komık bır dıyalog gectı.

Dedımkı ustacım sana borcum nedır? o da dedı kı kardesım bız bısey yapamadık kı ne yaptıysan kendın yaptın kendın cozdun ne borcun olacak :)

Allah razı olsun ondanda en azından ugrastı elınden gelenı yapmaya calıstı. g.bagcılar sanayı sıtesı form elektronık kaya usta. Elektronık problemlerınızde tavsıye ederım esnaf adam.

burakN
10-10-2011, 12:56
konuda bır arkadas daha soylemıstı sorunumuz aslında cok basıt bıseymıs ben ztn basından berı elektrık tesısatından suphelenıyordum ve ordan cıktı. Basit bir fis bizi 2 haftadan fazla ugrastırdı.

Herseyı gectım kımse ılgılenmek ıstemedı herkes basından savdı (ustalar) yıne kendı ugrasımla cozdum allah kımseyı muhtac durumda bırakmasın.

beyıncı ustanında hakkını yemeyeyım 2 hafta arabayı dukkanın onunde muhafaza ettı bu aksam aramızda komık bır dıyalog gectı.

Dedımkı ustacım sana borcum nedır? o da dedı kı kardesım bız bısey yapamadık kı ne yaptıysan kendın yaptın kendın cozdun ne borcun olacak :)

Allah razı olsun ondanda en azından ugrastı elınden gelenı yapmaya calıstı. g.bagcılar sanayı sıtesı form elektronık kaya usta. Elektronık problemlerınızde tavsıye ederım esnaf adam.

evet size sölemiştim aynı sorun bendede vardı arıza olarak hava sıcaklık sensörü gösteriyordu yani aynı şey sendede olmuş yanlış bir yere taktıklarından dolayı tekleyip duruyordu 2 dk da hallettik :) sizinde hallettiğinize çok sevindim bu tip basit sorunlar insanı araçtan soğutuyor :(

GokhanRS
10-10-2011, 13:06
geçmiş olsun kanka hayırlısı.

AvcI
11-10-2011, 14:08
aynı sorunda bir arkadaşımın aracı var, afr zenginde duman atıyor vs

bu saydıklarınız dışında benzin pompası bozulmuş olabilirmi ?

ahmet3425
12-10-2011, 15:50
aynı sorunda bir arkadaşımın aracı var, afr zenginde duman atıyor vs

bu saydıklarınız dışında benzin pompası bozulmuş olabilirmi ?

arac da maf yada map hangisi varsa onun uzerinden calısın derim biz bu yolla cozduk.

benzin pompasına acıkcası ben basından beri hiç bakmadım suphelenmedim bile. eger kara duman atıyor ve zengine dusuyorsa karısımı ayarlayan parcalara bakmalısınız maf yada map hangisi var ise.

ahmet3425
12-10-2011, 15:51
geçmiş olsun kanka hayırlısı.

saol kanka hazır benzin pompası lafı gecmisken su benim benzin pompası nerde :D

arabam cıktı kapının onune cektim sigortasını ve muayenesini yaptırır yaptırmaz binmeye baslıyorum bilgin olsun kanka :)