PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen Elektronikten (Ohm) dan anlayan yardım etsin.

mancolog
26-09-2011, 00:23
Konu çok basit, Motorun üzerinde ateşleme çipi var ve ısınınca kafayı yiyor!

Çözüm olarak motorun üzerinden başka yere alacağım. Ancak ateşleme chipi ile bobinler arasındaki kabloyu yaklaşık 50 cm kadar uzatmam gerek. Aynı kalınlıkta kabloyu, lehimleyerek uzatacağım.

Bu işlem fizik kurallarıa göre Omajı arttırıp voltajı düşürecektir. Buradaki OHM ve Voltaj değişimi benim ateşleme sistemimi etkiler mi? Bilen birileri varsa lütfen bilgisini paylaşsın.
,Teşekkür ederim

Dou

yavuz364
26-09-2011, 00:27
bobin ile buji arasındaki kablodan bahsetmiyorsanız hiç sorun olmaz.. 10 metre bile olur..

mancolog
26-09-2011, 00:28
bobin ile buji arasındaki kablodan bahsetmiyorsanız hiç sorun olmaz.. 10 metre bile olur..

Hayır Bobin ile ateşleme çipi (ignitor) arasındaki kablodan söz ediyorum

yavuz364
26-09-2011, 00:30
birşey olmaz istediğiniz kadar uzatın..

khan
26-09-2011, 00:50
Istedigin yere tasiyabilirsin sikinti olmaz. Ama sikintinin isi kaynakli ve igniterdan olduguna eminmisin isi igneterda sikinti yaratmaz, eriyip birlestirme yapacak kadar isi olmadigi takdirde tabi.

Direnc arttigi zaman amprej duser, voltaj sabittir, dolayisiyle dusen amperaj driverlara zarar veremez, tersi zarar verir. Tetik geldigi icin oradan sinyalda kayip olmadigi surece, parazit yapmadigi surece sikinti olmaz. Kablolari iyi yalit problem olmaz.

mancolog
26-09-2011, 01:18
Istedigin yere tasiyabilirsin sikinti olmaz. Ama sikintinin isi kaynakli ve igniterdan olduguna eminmisin isi igneterda sikinti yaratmaz, eriyip birlestirme yapacak kadar isi olmadigi takdirde tabi.

Direnc arttigi zaman amprej duser, voltaj sabittir, dolayisiyle dusen amperaj driverlara zarar veremez, tersi zarar verir. Tetik geldigi icin oradan sinyalda kayip olmadigi surece, parazit yapmadigi surece sikinti olmaz. Kablolari iyi yalit problem olmaz.

Bu 3. ignitor. Forumları araştırdım hepsi bu ignitorların fabrika çıkışı sorunlu olduğunu yazıyor. Başka bir arabanınkini uyduruyorlar keza ben de öyle bir yola geçiyorum ancak bu sefer ignitorun yerini değiştireyim diyorum.

İgnitorun üzerine buz koyunca soğuyor ve sorun geçiyor (anlık )

Osman Bahadır
26-09-2011, 03:09
Bobin öncesi mesafe etkisiz. Bobin-buji, bobin-distribütör arasını uzatma yeter.

ignitor, bobin kadar olmasa da ısıdan etkilenebilir. Uzaklaştırmakta fayda var.

naim_crx
26-09-2011, 10:54
Motor içinde istediyin yere koy herhangi bir kayıp yaşamazsın o kadar mesafede .

exca
26-09-2011, 21:02
bunun yerine alüminyum bir soğutucu , termal macun ,ve bir işlemci fanı kullanabilirsin alternatif olarak ,kabloyu uzatman bi sıkıntı yaratmaz ...

tdipower
26-09-2011, 21:08
uyduruk kablo kullanırsan misfire yaşayabilirsin üst devirlerde, ama düzgünce yaparsan sıkıntı olmaz :)

Maxi
27-09-2011, 07:11
o kabloyu uzatabilirsiniz ama bir sonuç çıkmayacaktır yani çözüm olmayacaktır
ısıdan etkileniyorsa o parçayı kullanmamak lazım, zaten çalışırken kendide ısınacaktır