PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigara bırakma yöntemleri ?

hondafit
26-09-2011, 11:53
yaklaşık 10 senedir sigara içiyorum yaşımda çok genç artık bırakmak istiyorum.en kolay nasıl bırakabilirim?
nikotin bantlarıyla ve nikotin sakızlarıyla günlük 2 teke kadar düşürmüştüm bi ara ama sonradan tekrar başladım.
kısacası benim gibi bırakmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler olabilir acaba?
edit:konuyu nereye açacağımı bilemedim.

HaKo
26-09-2011, 11:57
iradenle bırakırsın en kolay, ben diğer saçma sapan toz toprak hap bant tekniklerine inanmıyorum hepsi para tuzağı

dixi
26-09-2011, 11:57
13 yaşında sana kim başlattı bu zıkkımı merak ediyorum.

rodya
26-09-2011, 11:59
champix - ekşi sözlük (http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=champix)

Çevremdeki bikaç kişi bıraktı bu şekilde.

hondafit
26-09-2011, 12:01
champix ve zyban ilaçlarını duymuştum ama fiyatları uçuk

rodya
26-09-2011, 12:03
sigara yada hastane veyahut cenaze masrafları bedava mı?

tool
26-09-2011, 12:05
sitede biride kitaptan bahsetmisti, aramanin gucune inanip bulunabilir forumda

SekoLive
26-09-2011, 12:06
çevremde bırakan ve teşebüüs eden cok arkadaşm oldu
çat diye bırakanlar ciddi anlamda bıraktılar. bugun 1 yarın 2 diğer gün 3 sonra 1 vs. diye gidenler bırakamadılar. Onlardan gördüklerim üzere tavsiyem içmiyorm diyip bırakmandır.
insan oğlu (şartlar dahilinde) isteyip yapamadıgı şey sanrım yokdur. yeterki gerçekden istesin

hondafit
26-09-2011, 12:07
sigara yada hastane veyahut cenaze masrafları bedava mı?

şuan işsiz olduğum için o ilaçlara bir kerede para verecek durumum yok.

kifanhom
26-09-2011, 12:08
bırakmayı istedikten sonra bırak gitsin, ama yeterki bunu yapmayı iste
yoksa hava cıva

hondafit
26-09-2011, 12:08

ilgili bütün kitapları okudum abi

çat diye bırakanlar ciddi anlamda bıraktılar. bugun 1 yarın 2 diğer gün 3 sonra 1 vs. diye gidenler bırakamadılar. Onlardan gördüklerim üzere tavsiyem içmiyorm diyip bırakmandır.
insan oğlu (şartlar dahilinde) isteyip yapamadıgı şey sanrım yokdur. yeterki gerçekden istesin

bir kerede bırakmak lazım aslındada olmuyo işte :(

peace
26-09-2011, 12:15
hiç denemedim bırakmayı ama şöyle bişey var bende cevremde kimse içmiyosa benimde aklıma gelmiyo pek.

metinalan
26-09-2011, 12:20
champix - ekşi sözlük (http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=champix)

Çevremdeki bikaç kişi bıraktı bu şekilde.

champix ve zyban ilaçlarını duymuştum ama fiyatları uçuk

ben kulandım çok faydası yok , nikotin sakızı bi nebze faydalı yine, bende birtürlü bırakamıyorum tr şartlarında çok fazla içen var buda durumu çok zorlaştırıyor sıgara yasağı falan genelde cogu yerde hikaye

mgnPower
26-09-2011, 12:21

bu sanirim bahsettigin kitap. kitap ve filmi var elimde upload edebilirsem aksam isteyenlere link atarim.

Allen Carr
Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu
Çeviren
Fatmagül Aaltonen

Eğer öğrettiklerimi uygularsanız, hayatınızın geri kalanında sigara içmediğiniz içi mutlu olacaksınız.

* Yöntemi tektir.
* Sigaraya olan psikolojik ihtiyacınız sigara içtiğiniz sırada ortadan kaldırılıyor.
* Sigarayı bırakmak eksiklik demek değildir.
* Sigara içmeyen biri olarak kendinizi iyi hissedin.

harrem
26-09-2011, 12:21
Tedavi merkezlerine gitmede ne yaparsan yap.Onlar hem para tuzagı hemde bır ıse yaramıyor yada bende yaramadı. Gecen sene Ankara da mora isimli tedavi merkezleri var sigara alkol vs ıcın yardımcı oluyorlar Konyadan kalktım gittim,sigarayı bıraktırma oranları %93mus. 1 saat koltuk gibi biseyde oturtuyorlar vucuda 2 adet kablo baglıyorlar bu ıslem sonunda yaklasık 20 -30 ml bır sıvı verıyorlar bunu her canın ıstedıgınde damlatıyosun agzına bu ıslemlerle guya beyındekı nıkotını sılıyorlarmıs neyse ordan cıktıgımda 3 saat butun sinirlerim alinmiş gibiydi, göbeğimin ustune de bi demir yapıstırdılar o da beni uyaracakmıs sigara konusunda ole soylendi. 3. gün demiri düsürdüm. tam 1 hafta hic icmedim daha sonra gunde 1.5 paket olmak uzere tekrar basladım tek bir artısı oldu bana sigaraya basladıgım ılk gunu sıgaranın o ılk tadını seneler sonra tekrar aldım bu guzeldı :) kısaca bu iş tamamen ırade ısı gerı kalan hersey sadece motıve acısından yardımcı oluyor sana o kadar...

hondafit
26-09-2011, 12:24
bu sanirim bahsettigin kitap. kitap ve filmi var elimde upload edebilirsem aksam isteyenlere link atarim.

Allen Carr
Çeviren
Fatmagül Aaltonen

Eğer öğrettiklerimi uygularsanız, hayatınızın geri kalanında sigara içmediğiniz içi mutlu olacaksınız.

* Yöntemi tektir.
* Sigaraya olan psikolojik ihtiyacınız sigara içtiğiniz sırada ortadan kaldırılıyor.

bu kitabı okudum bi işe yaramadı bende

hondafit
26-09-2011, 12:27
bide o kadar saçma sapan bi sigara düzenim var ki anlatamam.evde kimse içmediği için bende evde içmiyorum eve kaçta gelirsem geleyim mesela akşam 7 de ertesi güne kadar sigara canım istemiyor ama dışarıda olayım 15 dk da bir sigara istiyor canm

cabrioleter
26-09-2011, 12:35
Alo 171 Sigarayı bıraktırma hattı. devletin ücretsiz hizmeti diye biliyorum

facia
26-09-2011, 12:36
Sen bırakmak istemiyorsun... Boşuna yöntem felan arama , bırakmak istersen bırakırsın zaten... Bunun yöntemimi olur?

Bu iş iradeyle alakalı, gerisi palavra... Yada yanına adam tutucan sen sigara yaktığında o tokatı basacak sana bir süre sonra tırsıp yakamıcan...

wekoo
26-09-2011, 12:37
ben campixle ile bıraktım yaklaşık 1 yıldır allaha şükür kullanmıyorum..... eşim kullandı o bıraktı yanımda çalışan elemanımda bıraktı tavsiye ederim......

yanlız biraz adamın psikolojisini bozuyor ilaç buna dayana bilirsen bırakıca emin olabilirsin...

Evrenoz
26-09-2011, 13:06
İrade herşeyin ilacıdır.. Doğru..

Ancak unutulmaması gereken birşey var. Bu meret fiziksel olarak açıklanmış bir bağlılık yaratıyor. Bu bağlılık tıpkı uyuşturucu gibi, eroin gibi.. Salt irade ile aşılabilir mi? Evet aşılabilir ancak ciddi efor sarfetmek gerekir..

Örneklemek gerekirse;

Sigarayı bırakmak için 500 birim irade gerekiyorsa ve kişide 300 birim irade varsa bu kişi hiçbir zaman sigarayı bırakamaz.. Ancak Champix veya türevi bir ilaç aradaki 200 birim irade eksikliğini giderecek bir fiziksel destek sunuyorsa iradesi ile sigarayı bırakamayan kişi aldığı destekle beraber bırakabilir..

Bu sebeple herşey kafada bitiyor klişelerine girmeye gerek yok.. Herkes biliyor kafada bittiğini.. Hatta kafanızı iyi kullanırsanız dokunmadan cisimleri hareket bile ettirirsiniz..

An itibarı ile ben de bu ilacı araştırmaya başladım.. Yorumlar gerçekten etkileyici, teşvik edici..

AşkınS.
26-09-2011, 13:09
İrade meselesi bence..
babam 35 senedir içiyordu 6 aydır içmiyor ki bundan önce çok bırakmaya çalıştı bıraktı da ama ağzında yaralar çıkmaya başladıkça çekilmez bi hal alıyodu.tekrar başlamıştı şimdi tam kararlı ve 6 ay bitmek üzere.ağzında hala yaralar çıkıyo ama bi iki ay daha idare etmek zorunda ilaç kullanıyor :)
bence iradenize sahip çıkın.

hondafit
26-09-2011, 13:11
Sen bırakmak istemiyorsun... Boşuna yöntem felan arama , bırakmak istersen bırakırsın zaten... Bunun yöntemimi olur?

Bu iş iradeyle alakalı, gerisi palavra... Yada yanına adam tutucan sen sigara yaktığında o tokatı basacak sana bir süre sonra tırsıp yakamıcan...

senin yorumuna en iyi şekilde burada cevap verilmiş.
sigarayı bırakmak istemesem niye kalkıp böyle bir başlık açayım?
ayrıca ben belki bırakamayacam sigarayı ama sigarayı bırakmak için burada söylenilen yöntemler başkalarına yardımcı olabilir...

Ancak unutulmaması gereken birşey var. Bu meret fiziksel olarak açıklanmış bir bağlılık yaratıyor. Bu bağlılık tıpkı uyuşturucu gibi, eroin gibi.. Salt irade ile aşılabilir mi? Evet aşılabilir ancak ciddi efor sarfetmek gerekir..

Örneklemek gerekirse;

Sigarayı bırakmak için 500 birim irade gerekiyorsa ve kişide 300 birim irade varsa bu kişi hiçbir zaman sigarayı bırakamaz.. Ancak Champix veya türevi bir ilaç aradaki 200 birim irade eksikliğini giderecek bir fiziksel destek sunuyorsa iradesi ile sigarayı bırakamayan kişi aldığı destekle beraber bırakabilir..

Bu sebeple herşey kafada bitiyor klişelerine girmeye gerek yok.. Herkes biliyor kafada bittiğini.. Hatta kafanızı iyi kullanırsanız dokunmadan cisimleri hareket bile ettirirsiniz..

An itibarı ile ben de bu ilacı araştırmaya başladım.. Yorumlar gerçekten etkileyici, teşvik edici..

facia
26-09-2011, 13:11

Örneklemek gerekirse;

İrade dediğin şey zaten 500 birimlik olaya karşı 300 birim üretiyorsan irade değildir... Gerçekten bırakmak isteyen kişi iradesini 500br'lik üretmek zorunda...

Evrenoz
26-09-2011, 13:14
İrade dediğin şey zaten 500 birimlik olaya karşı 300 birim üretiyorsan irade değildir... Gerçekten bırakmak isteyen kişi iradesini 500br'lik üretmek zorunda...

Arkadaşım neyi savunuyorsun ben anlamıyorum ki..

Adamın iradesi zayıftır, 300'ün üzerine çıkamıyordur.. İstiyordur bırakmak ama yapamıyordur, olmamış veya görülmemiş bir şey mi? Bu durumda ne yapalım, e bırakalım ölsün mü diyelim. Adam 500'e ulaşsa zaten ne senin ne benim ne de bir başkasının aklına ihtiya duymaz. Kendiliğinden bırakır, kimsenin de haberi olmaz. İrade yetmiyor ki destekleyiciler hakkında fikir istiyor.. İmkansız mı yetmemesi? Kafanı dışarı çıkar bak, binlerce insan görürsün uyuşturucu tedavi merkezlerinde.. Tedavi olmayı gerçekten isteyen ama salt irade ile bunu başaramayan...

Ne kadar meraklısınız bilirkişi olup insanların bilgi istediği konularda duvar çekip moral bozmaya..

Ha şunu der isen haklısın; önce isteyeceksin. "Sigara içmeyi seviyorum, bırakmak istemiyorum ama ilacı içelim, bıraktırırsa eyvallah" diyen birinde bu veya benzeri ilaçların işe yaraması zordur. De burada anlatılan da zaten böyle bir durum değil...

GTCihad
26-09-2011, 13:15
bu ilaç olayına hiç inanmam ama champix benimde dikkatimi çekti araştırmaya başladım ... gerçi herkesin dediği gibi irade ve niyet önemli gerçekten bırakmayı hiç düşünmedim ...

UtkuG
26-09-2011, 13:18
Bence herşey iradeye bağlı azaltıcam artık demekle olmuyor:) İsteyen adam şimdi bile bırakabilir

hondafit
26-09-2011, 13:18
ayrıca az önce küçükte olsa biryerden başladım gittim nikotin sakızı aldım.
uzun zaman önce kullanmıştım bayada azaltmıştım.tekrar denemeye karar verdim

Ludacris
26-09-2011, 13:23
Bende oruc baslamadan 1 hafta once biraktim
1 ay boyunca toplam 10tane anca ictim.
Fakat asil cozum pat diye birakip geri donmemek
1 taneden bisey olmaz dememek.
Ve bence o boslugu doldurmak adina marjinal biseyler bulup oyalanmak

harrem
26-09-2011, 13:24
Tütüne son diye bir sey var kullanan oldumu aramızda hiç? ben sipariş ettim geldi bir arkadasım kullandı bıraktı ama ben bırakırım falan diye kullanmıyorum :D saka bir yana tekrar bırakmayı denersem ve bırakamazsam ömür boyu bağlı kalacagımı bıldıgım ıcın cesaret edemıyorum ne yapayım baslasam mı ki bu tutune sona??

slowmotion
26-09-2011, 13:29

%100 katılıyorum

samet_61
26-09-2011, 13:46
champix... full hd kalıtede ruyalara hosgeldın:D

EM-RE
26-09-2011, 13:49
Bir şey yazıcam ama bu yazıcağımı biri yazsa ve ben okusaydım ha s.. lan derdim.
Bu Allen Carr in kitabını bir müşterim getirdi al abi oku ben 2.okuyuşumda bıraktım dedi masanın üstüne koydu kitap abartmıyorum 2 aydır masanın bir orasından öbür tarafına gidiyor.Adam yine geldi 2 aydır sigara içmıyor okudunmu dedi yok dedim neyse bu gittikten sonra işimde fazla yoktu bir 50 sayfa okudum ulan bi baktım hiç sigara içesim yok tırstım kapattım kitabı :D
muhtemelen bitirsem bırakırım harbiden beyin yıkıyor kitap başka hiç bir şey değil.
De ben hala bırakmak istiyormuyum istemiyormuyum onu bilmiyorum sanırım.

Evrenoz
26-09-2011, 13:52
Bir şey yazıcam ama bu yazıcağımı biri yazsa ve ben okusaydım ha s.. lan derdim.
Bu Allen Carr in kitabını bir müşterim getirdi al abi oku ben 2.okuyuşumda bıraktım dedi masanın üstüne koydu kitap abartmıyorum 2 aydır masanın bir orasından öbür tarafına gidiyor.Adam yine geldi 2 aydır sigara içmıyor okudunmu dedi yok dedim neyse bu gittikten sonra işimde fazla yoktu bir 50 sayfa okudum ulan bi baktım hiç sigara içesim yok tırstım kapattım kitabı :D
muhtemelen bitirsem bırakırım harbiden beyin yıkıyor kitap başka hiç bir şey değil.
De ben hala bırakmak istiyormuyum istemiyormuyum onu bilmiyorum sanırım.

Emre bana bıraksana kitabı bi ara eğer okumuyorsan. İlaç konusunda kesin karar verene kadar okuyayım bari.

yearone
26-09-2011, 14:02
Sadece irade....

EM-RE
26-09-2011, 14:03
Tamam ben bir bitirym bugun yarın bitircem zaten kafayı taktım mahallede veririm.

SONE-R
26-09-2011, 14:05
çok erken yaşta başlamışsın be kardeşim.. senin başladığın yaşlarda ben de izmaritle falan denemiştim ama nedense alışmadım sigaraya.. geçen pavyona gittik, sözde sigara yasağı var. yanımdaki 2 arkadaşım içti, ben içmeyen biri olarak resmen sigara dumanı altında geberdim. t-shirt'üm leş gibi duman kokuyordu. bu b.ka hem para verip hem nasıl içiyorsunuz yaw..

Quantum
26-09-2011, 14:07
Champix kullanmayın.. Neden niye diye sormayın ama kullanmayın.. Çok samimiyim bu konuda.. İlaç sektöründeyim, o kadar diyeyim..

Evrenoz
26-09-2011, 14:08
Tamam ben bir bitirym bugun yarın bitircem zaten kafayı taktım mahallede veririm.

Bitirince haber ver araşırız, alırım :)

Ahmet_28
26-09-2011, 14:13
arkadaşlar iyi güzel söylüyosunuz evet doğruda söylüyorsunuz en büyük etken kendi irademiz ama iradesine hakim olamıyorsa napacak ?bunun istememekle alakası yok iradesi kuvvetli değil demekki.bende kullanıyorum bir çok kişi kullanıyor bu meleti varsa etkili bir çözüm yolu bilenler yazsın bırakmak isteyenlere önayak olsun

kop42
26-09-2011, 14:16
2 gun oldu gunde 2 paket ıcıyorum ıcmıyorum dedım ve bıraktım bakalım nerye kadar gıdıcek veya temellı bırakıcakmıyım suanda canım ıstemıyor ama gözlerım cıft goruyor herseyı gölgelı goruyorum ve ellerım tıtrıyor baska bı sıkıntı yok sanırım bu sefer oldu :)

Ahmet_28
26-09-2011, 14:17
champix... full hd kalıtede ruyalara hosgeldın:D

Champix kullanmayın.. Neden niye diye sormayın ama kullanmayın.. Çok samimiyim bu konuda.. İlaç sektöründeyim, o kadar diyeyim..

forumda bazen enterasan konular oluyor yoksa sigarayı bırakmak için champix kullanan arkadaşlarmı bunlar :D

Quantum
26-09-2011, 14:29
Allen Carr ın meşhur kitabı..
Uygun değilse admin arkadaşlar silebilir.

Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: sigara.pdf (http://hotfile.com/dl/130751143/d193b12/sigara.pdf.html)

cabriolet
26-09-2011, 14:29

bende sigara içmeyin neden diye sormayın içmeyin desem bu kadar insan bırakıcak mı sigarayı :)

keşke bi açıklama yapsaydında bilseydik bizde neden içmememiz gerektiğini çünkü şuanda üstümü giyindim eczaneye gidip champix alıcaktım gerçekten internetten araştırdığım kadarıyla kullananlar hayatından memnun :)

GTCihad
26-09-2011, 14:30
Pfizer'ı görünce bir güven geldi ama söylenenleri dikkate almak lazım

GTCihad
26-09-2011, 14:32

Hotfile.com: 1-CLICK Dateihoster: sigara.pdf (http://hotfile.com/dl/130751143/d193b12/sigara.pdf.html)

Teşekkürler ... :icon_tup:

Quantum
26-09-2011, 14:36

bende sigara içmeyin neden diye sormayın içmeyin desem bu kadar insan bırakıcak mı sigarayı :)

keşke bi açıklama yapsaydında bilseydik bizde neden içmememiz gerektiğini çünkü şuanda üstümü giyindim eczaneye gidip champix alıcaktım gerçekten internetten araştırdığım kadarıyla kullananlar hayatından memnun :)

Çalıştığım sektör sebebi ile çok ayrıntıya giremiyorum..
İçindeki maddeleri konuyla ilgisi olmayan kişiler okuduğunda hiç bir şey anlamayabilir ancak çok dikkate alınması gereken maddeler olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka ama mutlaka doktor gözetiminde ve her an takibinde kullanılması gereken bir ilaç.. Aspirin alır gibi alınacak masum bir ilaç değil..

Ruhsal bozukluktan bahsetmiyorum o zaten olacak..

Mide ve bağırsak kanamalarına kadar giden bir süreçle karşılaşabilirsiniz..

Jem89
26-09-2011, 14:40
Bi ara bende bırakmaya çalışmıştım.. Ama sanırım insanın biraz içinde olması gereken birşey..Yani bırakmayı istemek..

Ben istememiştim.. Severek içiyordum.. Sigara içmek aptallıktan başka birşey değil bu arada kimse alınmasın :) Bende günde 1.5 paket içiyorum hala..

Ama yakındır tekrar bi bırakma girişimim olacak.. Hem sağlık hemde maddi açılardan dolayı :) Ayda 300-350 tl arası sigaraya veriyorum.. Varmı böyle bi lüks.. ?

Neyse bu kadar bahsedince insanın canı çekiyo.. :D Konuyu elimde sigara okuyorum.. Ama son paketlerim bunlar..

cabriolet
26-09-2011, 14:41
Çalıştığım sektör sebebi ile çok ayrıntıya giremiyorum..
İçindeki maddeleri konuyla ilgisi olmayan kişiler okuduğunda hiç bir şey anlamayabilir ancak çok dikkate alınması gereken maddeler olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka ama mutlaka doktor gözetiminde ve her an takibinde kullanılması gereken bir ilaç.. Aspirin alır gibi alınacak masum bir ilaç değil..

Ruhsal bozukluktan bahsetmiyorum o zaten olacak..

Mide ve bağırsak kanamalarına kadar giden bir süreçle karşılaşabilirsiniz..

gidip alsam mı yoksa kendi kendime bırakmaya çalışsam mı diye düşünmeye başladım şimdi ama iradem hep yenik düşüyo bu sigara denen merete tadı iğrenç gelsede içmesi zevkli geliyo hatta şuanda mesajı yazarken bile sigara içesim geliyo :)

ama risk alıp başlıcam ilaca sanırım bi yan etkisi olsada sigaradan daha zararsız olucağını düşünüyorum..

yearone
26-09-2011, 14:42
gidip alsam mı yoksa kendi kendime bırakmaya çalışsam mı diye düşünmeye başladım şimdi ama iradem hep yenik düşüyo bu sigara denen merete tadı iğrenç gelsede içmesi zevkli geliyo hatta şuanda mesajı yazarken bile sigara içesim geliyo :)

ama risk alıp başlıcam ilaca sanırım bi yan etkisi olsada sigaradan daha zararsız olucağını düşünüyorum..

At pakedi bırak, ben öyle yaptım :)

YavuzNaz
26-09-2011, 14:46
sigarayı içmeden yemeyi deneyin bırakabilirsiniz belki :D

cabriolet
26-09-2011, 14:49
At pakedi bırak, ben öyle yaptım :)

onuda denedim ama gidip bakkaldan yeni bi paket aldım kanka 2 gün sonra..
haybeye 28 dal sigara çöp oldu :D

facia
26-09-2011, 14:51
Arkadaşım neyi savunuyorsun ben anlamıyorum ki..

Adamın iradesi zayıftır, 300'ün üzerine çıkamıyordur.. İstiyordur bırakmak ama yapamıyordur, olmamış veya görülmemiş bir şey mi? Bu durumda ne yapalım, e bırakalım ölsün mü diyelim. Adam 500'e ulaşsa zaten ne senin ne benim ne de bir başkasının aklına ihtiya duymaz. Kendiliğinden bırakır, kimsenin de haberi olmaz. İrade yetmiyor ki destekleyiciler hakkında fikir istiyor.. İmkansız mı yetmemesi? Kafanı dışarı çıkar bak, binlerce insan görürsün uyuşturucu tedavi merkezlerinde.. Tedavi olmayı gerçekten isteyen ama salt irade ile bunu başaramayan...

Ne kadar meraklısınız bilirkişi olup insanların bilgi istediği konularda duvar çekip moral bozmaya..

Ha şunu der isen haklısın; önce isteyeceksin. "Sigara içmeyi seviyorum, bırakmak istemiyorum ama ilacı içelim, bıraktırırsa eyvallah" diyen birinde bu veya benzeri ilaçların işe yaraması zordur. De burada anlatılan da zaten böyle bir durum değil...

O iş öyle değil işte... 2 dayım 1 ine içme içmeye devam edersen ölüceksin dediler sallamadı öldü... Kardeşine içmeye devam edersen kollarından kesmeye başlıcaz dediler sallamadı , abisi ölünce seve seve bıraktı... Eeee değişen irade nerde burda?

Bu iş istek işidir ne kadar çok istersen bırakırsın... Birinin yazdığı kitabı okuyarak bu yola girmek istiyorsan henüz sigara bırakma fikri kafanda oturmamış demektir.

Ben iradesizim demek ben sigarıyı bırakmak istemiyorum demekten başka birşey değildir. Kendimize bahane uydurmayı bırakalım. Bende sigara içtim. Bende 10 kere bırakmaya çalıştım. Bırakamadığım her denememde kolay olanı seçtim. Yok rakı masası var burdada içim içmem... Yok arkadaşın oğlu oldu yakalım burda keyifine bir daha içmem ya da çok efkarlanırsın yakarsın ... Bunun sonu yok...

Evrenoz
26-09-2011, 14:53
O iş öyle değil işte... 2 dayım 1 ine içme içmeye devam edersen ölüceksin dediler sallamadı öldü... Kardeşine içmeye devam edersen kollarından kesmeye başlıcaz dediler sallamadı , abisi ölünce seve seve bıraktı... Eeee değişen irade nerde burda?

Bu iş istek işidir ne kadar çok istersen bırakırsın... Birinin yazdığı kitabı okuyarak bu yola girmek istiyorsan henüz sigara bırakma fikri kafanda oturmamış demektir.

Ben iradesizim demek ben sigarıyı bırakmak istemiyorum demekten başka birşey değildir. Kendimize bahane uydurmayı bırakalım. Bende sigara içtim. Bende 10 kere bırakmaya çalıştım. Bırakamadığım her denememde kolay olanı seçtim. Yok rakı masası var burdada içim içmem... Yok arkadaşın oğlu oldu yakalım burda keyifine bir daha içmem ya da çok efkarlanırsın yakarsın ... Bunun sonu yok...

Tamam arkadaşım sen bu şekilde deneyimlere sahip olabilirsin, sen böylesin diye herkes bu şekilde mi olmak zorunda? Rahmetli dayının "500" 'e ulaşacak iradesi mevcutmuş. Herkesde olmak zorunda mı bu o akrabanda var diye..

İradesi ile bırakmaya çalışıp bırakamayan, sonrasın çeşitli tedavi yöntemleri ile bırakan on binlerce insan var. Yok mu varsayalım bunları? Aynı şekilde sigaranın 3 gömlek üstü uyuşturucu bağımlılığından iradesi ile kurtulamamış ancak tedavi yöntemleri ile kurtulmuş bi o kadar daha insan var yeryüzünde... Ha diyorsan ki yok bu onbinlerce insan halt etmiş, benim dediğim doğru. Selametle arkadaşım, selametle.. İrademle bırakamadığım sigarayı tedavi yöntemleri ile bırakırsam gelir bu konuya yazarım.

atituti
26-09-2011, 14:56
kahveli misbon a dadanarak bırakmıştım üstünede su içiyodum gidiyodu nikotin ihtiyacım

facia
26-09-2011, 14:59
Tamam arkadaşım sen bu şekilde deneyimlere sahip olabilirsin, sen böylesin diye herkes bu şekilde mi olmak zorunda? Rahmetli dayının "500" 'e ulaşacak iradesi mevcutmuş. Herkesde olmak zorunda mı bu o akrabanda var diye..

İradesi ile bırakmaya çalışıp bırakamayan, sonrasın çeşitli tedavi yöntemleri ile bırakan on binlerce insan var. Yok mu varsayalım bunları?

Ben bunları yok varsayalım demiyorum. Ama ben %100 eminim bu tarz tedavi yöntemleri psikolojik . Gerisi bireyde bitiyor.

Sigarayı bırakmak isteyen herkes bırakabilir bence. 100 kez bırakmaya çalışıp tekrar başlayan birisine Allah korusun. 1 tane daha içersen çocuğunu kaybetme riskin olabilir dendiği zaman o adam 1 tane daha içmez...

sıkıntı burda kendimizi değer verdiğimiz insanlar kadar seviyormuyuz? sevmiyormuyuz?

Haa keyifle sigara içip hiç bırakmayı düşünmeyenlerde var onlar apayrı. En doğrusunu yapıyorlar ...

Quantum
26-09-2011, 15:01
Konsantrasyon bozukluğu olabilir insanlarda..

O toplayamadığı dikkati ya da konsantrasyonu tetikleyecek bir takım etkenlere ihtiyaç duyabilir (yakınının ölmesi vs)

Ancak tekrar ediyorum, doktorun çok yakın takibinde ve kontrolünde olmadıkça sigarayı bırakmakla ilgili kimyasalları kullanmayın arkadaşlar..

Vatandaş olarak yazmıyorum işin içindeyim!.. :)

Psikolojik destek alabilirsiniz.. Bu tip merkezler var ve sonuç veriyorlar..

En azından şu kitabı okuyun.. Çok başarılı.. İşe de yarıyor..
Yarısına kadar okudum yetti.. 3 hafta aklıma bile gelmedi sigara içmek.. Sigara kokusundan tiksindim.. Ancak sonra çevremin ricasıyla tekrar başladım zira elimde kırbaçla gezmeye başlamışım, haberim yok :)

Çevrenize bildirin sigarayı bıraktığınızı ve onlara rica edin bir süre size tahammül etmelerini :)

cess
26-09-2011, 15:03
Bencede iradeyle ve gerçekten bırakmak istemekle alakalı..

Kız arkadaşım, benim sigaradan nefret ettiğimi bildiği için bıraktı mesela..Hemde ekstra bişeyler kullanmadan..

SONE-R
26-09-2011, 15:05
keyif veren şeyler neden hep zararlı olur :)
bira, rakı, votka ah ah içtikçe insanı gençleştirse zinde yapsaydı ya, verdiği keyfin yanında :D :D

Eyüp
26-09-2011, 15:06
Sigara kuzenim içiyordu günde 2 paket..Hap kullandı bir sıra o sıradada içiyordu , sonra birden bıraktı..Ne hap ne bant :) İnsanın kendi isteğiyle oluyor..

Brs_eg
26-09-2011, 15:10
annemle ben birakamiyorm bi türlü.babam sağlık sorunlarindan dolayi 4-5 sene önce alkolu bıraktı.1 hafta önce doktoru sigara içinde ayni şeyi soledi.kontrolden sora birakti 2-3 günlük asabilikten sora kendini iyi hissetigini ben dişardan bile gozlemledim.Kafada bitirmek vs. önemlide iradede cok onemli eminim babam bikere daha agzina sürmez ama.ben birakmayi denesem 2.gün başlarim :) bende champix düşünüyordum yazdiklarinz dogrudur ama bende alirsam özgür gibi düşünüp gidip alirim büyük ihtimal :)

EM-RE
26-09-2011, 15:29
Dahada yeni bir karton sigara aldık evren şu kitabı şu karton bitincemi bitirsem bakarsın bırakırım filan yazık olcak daha 9 paket var :D

atituti
26-09-2011, 15:33
Bencede iradeyle ve gerçekten bırakmak istemekle alakalı..

Kız arkadaşım, benim sigaradan nefret ettiğimi bildiği için bıraktı mesela..Hemde ekstra bişeyler kullanmadan..

arkadaşım yanlış anlamada keşke öyle bir kız arkadaşım olsaydı , bizimki tam tersi niye içmiyosun diyip içirmeye çalışıyo :)

Evrenoz
26-09-2011, 15:34
Dahada yeni bir karton sigara aldık evren şu kitabı şu karton bitincemi bitirsem bakarsın bırakırım filan yazık olcak daha 9 paket var :D

Hahaha bana verirsin, ben nasıl olsa hemen başlamam kitaba. içerim o arada :D

cabriolet
26-09-2011, 15:44
konuya baktıkça sigara yakıyorum ne boktan bişeydir şu sigara gitmiyo aklımdan.. :)

Burak K.
26-09-2011, 15:48
Bende 2 senedir içiyorum bırakmak istemiyorum istesem bırakırmıyım onu da bilmiyorum. :D

GTCihad
26-09-2011, 15:58
Kitaba başladım bakalım hayırlısı 2 güne bitecek bir kitap bakalım ne olacak :)

halilcan9455
26-09-2011, 16:04
sigara bırakmanın yöntemi filan yok herşeyi kafada bitirmek gerekiyor
benim dedem günde 4 paket içiyordu .millet paket alırken dedem 20 lik karton alıyordu.
doktor ya bırakırsın yada ölürsün diyince. tek seferde bıraktı.(ama ne yazık ki geç kalmıştı)

bence boş bir gününde Hastaneye git onkoloji servisine orda yatan hastaları uzaktan seyret
sonra içinden ben ne yapıyordum diyeceksin zaten.

34btr1907
26-09-2011, 16:11

kitabın videosu

TiSY2b8YYz4

Sigarayı %100 bırakacaksınız. İzleyin. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=TiSY2b8YYz4)

SOMEONESPECIAL
26-09-2011, 16:44

Allen Carr
Çeviren
Fatmagül Aaltonen

* Yöntemi tektir.

ALLEN CARR
Sigara Birakma Yontemleri | Sigarayi Birakma Merkezleri | Sigarayi Birakma Tedavisi | Sigara (http://www.sigarabirakmakicin.com/anasayfa/index.asp)

Valla linkteki merkeze gittim. İlk seansta 5 gün içmedim
6. gün lise öğrencileri gibi kaçak içmeye başladım :)
Son 2 seansta fayda etmedi. Bütçen uygun olsa tavsiye ederdim ama
pahalı bayağı. Gerçi ben para iadeli seçeneği seçtiğimden
geri aldım paramı. Yöntem değişik gelmişti bana. Ama
bu yöntemle bırakıp 1 ay, 3 sene sonra başlayanları
duyunca sihir bozuldu bende. Motivasyonumu bu bozmuştur benim.

hondafit
29-09-2011, 00:19
konuyu canlandırayım.
bırakmaya karar vereli 3 gün olmuş.bu 3 günde nikotin sakızıyla şuan günde 2 tek sigaraya kadar düşürdüm ama çok zorluyor açıkçası.
ilk gün hedefim 4 sigaraydı
ikinci gün 3 e düştü
üçüncü gün 2 ye düştü
inş bu haftanın sonunda günde 1 sigaraya düşürücem.
ha unutmadan günde ortalama 1 buçuk paket içiyordum.

HALUK
29-09-2011, 00:42
tanıyan arkadaşlar bilir hikayemi ;)
yaklaşık 8 ay önceydi tv izlerken öksürük krizine girdim elektriler kesildi geldiginde ambulans içindeydim özel saglık sigortası varmı diye soruyordu bilmedigim bir adam yaklaşık 10 dakika baygın kalmışım, o gün bıraktım kafada 2 dikişli bır kırık agzımda 3 tane kırık dişle
( öksürük krizi gelince nefes almak için ayaga zıplıyorum nefes alamayınca bayılıp düşüyorum düşerken agzımı kapının koluna kafamıda yere vuruyorum)

orta okulda başlamıştım yak bitane diyen arkadaşlar yüzünden +23 sene bir fiil içmiştim samsunla başladım tekel 2000 le devam ettim kısa marlboro ile bıraktım.
aklıma bir kere bile gelmedi inanın ne bıktım otu nede usandım hapı herşey kafada bitiyor;)

mutlaka ve mutlaka bırakmanızı tavsiye ederim dünya varmış ;)

azaltma diye birşey yok birden tamamen bırakcaksın.

Maxi
29-09-2011, 07:05
Bende kendi maceramı kısaca anlatayım hemen.

Bir kere şu söylenenler %100 doğru
bırakma işi tamamen kafada bitiyor ve azar azar bırakma diye birşey yok.

kaç sene içtim bilmiyorum 15 ? 18 ?
ama bırakmaya karar verdiğim günlerde 2 paket içiyordum günde.
eve biri gelirdi duramazdı, içersi bildiğin kahvehane gibi duman olurdu valla.

Benim bırakma kararım hastalıkla veya başıma bir iş gelmesinden sonra olmadı.
Kendime çok kızdım ama ciddi biçimde

ulan dedim nedirki bu sigara? bırakamıyorum? sokarım sigrasınada dalga dümenine
o gün bıraktım ve yanlışım yoksa 5 sene falan oldu hiç içmedim, bir dahada asla içmem heralde.

Ben size bıraktıktan sonraki basamakları anlatayım.

* ilk 2-3 gün en zorudur, mutlaka yanınızda ıvır zıvır sürekli ama sürekli atıştırmalık birşeyler bulundurun, hiç eksik olmasın bunlar elinizden. çok kasacak sizi bu günler.

* sonra ilk 2-3 hafta falan zor geçecek, çok sinirli asabi , yaptığınız işi düzgün yapamazsınız, etrafınızdaki herkes bunu bilmeli ki kavga etmeyesiniz alttan alsınlar.

* daha sonraları yavas yavas bu etki azalmaya başlıyor, günden güne uzaklaştığınızı hissediyorsunuz, hiç bir tane sigara içmemeniz şart.

* çok yemek yiyor ve yedikleriniz size yarıyor, muhtemelen kilo alacaksınız benden söylemesi. (Bunun önemi yok sigarayı bırakmak daha önemli)

* günler geçtikçe artık sigara aklınızdan çıkmaya başlıyor, yemeklerden sonra veya çay içerken artık sigara aramamaya başlıyorsunuz .

* 6 ay sonra ciddi rahatsınız, sigara içmiyor-istemiyorsun ama sanki hala bi ibnelik var gibi geliyor :)

* 8 ay 10 ay 1 sene geçtikten sonra artık %100 tamam
ne sigarası? sigara dumanı öyle bir rahatsız ediyorki seni nefes alamıyorsun
evde biri o gün sigara içsin akşam gelince kokuyu alıyorsun,
sigara içen birinin elbisesindeki saçındaki o pis nikotin kokusunu alıyorsun,
sigara içilen ortama - toplantıya gidip eve geldikten sonra üzerinde ne varsa (donuna kadar) çıkarıp kirliye atıyorsun, o derece yani.. ( tıpkı sigara içmenden önceki gibi ! )

işte böyle basamaklar
ama gerçekten istemiyorsan bırakamazsın
benimde nedenim sigaraya ve kendime sinirlenmiş olmamdı.

yiğit205
29-09-2011, 08:38
kesınlıkle ıcmıyorum dıyıp cat dıye bırakmandır...tabı bırazda ırade meselesı....gucluyse bırakırsın...

HALUK
29-09-2011, 08:56
ama gerçekten istemiyorsan bırakamazsın.

abi konunun anafikri sanırsam bu, daha öncede denedim 30 gün içmedim 31. gün puro yaktım :)
ama şuan arabamda sigara içirmiyorum, sigara içen birini öptügüm zaman eskiden ne kadar igrençmişim, insanlar beni nasıl çekmiş diye düşünüyorum :(

tv lerde ilaçlar otlar bantlar var, inanın hepsi yalan, insan inandıktan sonra parmagına bagladıgı iple çözer bu sigara illetini ;)

hani dicem sarışın mavi gözlü ilik gibi bir rus olur bırakamazsın anlarım :) bu kıyılmış yaprak ot be kardeşim bırak gitsin ;)

Ludacris
29-09-2011, 09:05
El kadar seye mahkum yasanmaz ya
Bende bu aralar ciddi anlamda birakmak istiyorum.
Ama insan hep kendini kandiriyor tamam ya bugun son diyor bu paketten sonra elveda diyor ama oyle olmuyor :)
Daha yarim saat once camel zikkimini aldim arabanin torpido gozune koydum cebimde tasimamaya calisiyorum adeti dusurmek icin ama cozum degil evdede asla icmiyorum aksam ne yemek sonrasi ne cay icerken
Ama calisirken hele biraz sikinti varsa herhangibir dayan cigaretteye