PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kimi Raikkonen Artık bir dünya ŞAMPİYONU !

Eriador
21-10-2007, 19:40
http://www.shell.com/home/ferrari-en/html/iwgen/formula_one_2007/races/brazil/r05_large.jpg

brezilya yarışı az önce bitti we Kimi son 2 yarışa 17 puan geride girmesine rağmen dünya şampiyonu !

2005 yılında ki motor arızalarını yaşamasan zaten şampiyondun ...tebrikler Kimi hakettiğin şeyi sonunda aldın...

bu arada Alonso culara bi çift lafım war ... bu adam Schumi nin rekorlarını kırcaktı hea ? 2005 de Kimi nin motor arızalarından ... 2006 da Schumi nn motor arızaları sayesinde şampiyon olan Balonso ... motor arızaları yetmezmiş gibi bide adamın altında en iyi araç wardı ... eşit şartlarda bi çaylağı yenemedin sen kim Michael Schumacher efsanesi olmak kim ...

cnnturk tarafından yarış anlatımı ;

Formula 1 'de sezonun son iki yarışına Vodafone McLaren pilotu Lewis Hamilton'ın 17 puan gerisinde giren Kimi Raikkonen şampiyon oldu.

Son yarış olan Brezilya Grand Prix'sine şampiyonluk iddiasıyla gelen üç isimden biri olan 28 yaşındaki Ferrari pilotu, Interlagos pistindeki mücadeleyi takım arkadaşı Felipe Massa'nın önünde kazandı ve F1 kariyerindeki ilk şampiyonluğuna ulaştı.

Brezilya yarışı öncesinde Fernando Alonso'nun dört ve Raikkonen'in yedi puan önünde bulan Hamilton yarışı yedinci bitirince tarihin ilk çaylak şampiyonu olma hayaline veda edip ikinciliğe razı oldu. Üçüncü sırada finişe ulaşan Alonso da farklı takımlarda üst üste dünya şampiyonluğu hedefini gerçekleştiremedi.

Bu sezon altıncı yarışını kazanan Raikkonen sezonu 110 puanla tamamladı. Fin sürücüyü 109'ar puana sahip McLaren pilotları Hamilton ve geçen iki yılın şampiyonu Alonso izledi.

Mücadeleyi son 18 tura kadar, pole'da başlayan Massa'nın arkasında götüren Raikkonen ikinci pit stoplarda takım arkadaşını geçti ve liderliğe yükseldi. Bundan sonra hata yapmayan Fin sürücü yarışı rahat şekilde bitirdi.

Interlagos'a klasman lideri olarak gelen ve yarışa ikinci sırada başlayan Lewis Hamilton, şampiyonluk için çekiştiği Raikkonen'e ve Alonso'ya daha ilk turda geçilerek dördüncü sıraya düştü.

Alonso'nun atağına cevap vermek isterken pist dışına çıkan Hamilton sekizinci sıraya kadar geriledi. Çaylak pilot, Trulli ve Heidfeld'i geçerek iki basamak yükselse de sekizinci turda yaşadığı arıza nedeniyle yavaşladı ve kendini 14'üncü sırada buldu.

Formula 1 tarihinin ilk çaylak şampiyonu olma arzusuyla Brezilya'ya gelen Hamilton finişe ancak yedinci sırada ulaşınca bunu başaramadı.

Brezilya'da finiş göremeyen isimlerden Rubens Barrichello 15 yıllık F1 kariyerinde ilk kez bir sezonu puansız kapatırken, Heikko Kovalainen bu sezon tüm yarışları bitiren tek pilot olma şansını kaçırdı.

Sezonun kapanış yarışıyla ilgili bir diğer ilginç not da Williams'ın yeni pilotu Kazuki Nakajima'nın pit stopta iki mekanikere çarpmasıydı. Olayda ciddi bir yaralanma meydana gelmedi.

Brezilya GP sonuçları

1. Kimi Raikkonen, Ferrari, 1 s. 28 dk. 15.270 sn.
2. Felipe Massa, Ferrari, +00:01.493 sn.
3. Fernando Alonso, McLaren, 00:57.019
4. Nico Rosberg, Williams-Toyota, 01:02.848
5. Robert Kubica, BMW Sauber, 01:10.957
6. Nick Heidfeld, BMW Sauber, 01:11.317
7. Lewis Hamilton, McLaren, + 1 tur
8. Jarno Trulli, Toyota, 1 tur
9. David Coulthard, RedBull-Renault, 1 tur
10. Kazuki Nakajima, Williams-Toyota, 1 tur
11. Ralf Schumacher, Toyota, 1 tur
12. Takuma Sato, Super Aguri-Honda, 2 tur
13. Vitantonio Liuzzi, Toro Rosso-Ferrari, 2 tur
14. Anthony Davidson, Super Aguri-Honda, 3 tur
b. Adrian Sutil, Spyker-Ferrari, 28 tur kala
b. Rubens Barrichello, Honda, 31 tur
b. Heikki Kovalainen, Renault, 36 tur
b. Sebastian Vettel, Toro Rosso-Ferrari, 37 tur
b. Jenson Button, Honda, 51 tur
b. Mark Webber, RedBull-Renault, 57 tur
b. Sakon Yamamoto, Spyker-Ferrari, 69 tur
b. Giancarlo Fisichella, Renualt, 69 tur

b.: bıraktı

alp1903
21-10-2007, 19:45
helal valla ferrari iyi bi transfer yaptı degdi :icon_tup:

efe-E
21-10-2007, 19:49
hay ben buzadam'ın şansına... Hamilton baba seneye kesin mi kesin şampiyon...

Schumi
21-10-2007, 19:51
yaw bu alonso benim rekorları kıracakmış. pehh. pistlerden çekildik ama ruhum izin vermez o rekorların kırılmasına. bakma şimdi 206 sürdüğümüze.

Eriador
21-10-2007, 19:54
hay ben buzadam'ın şansına... Hamilton baba seneye kesin mi kesin şampiyon...

seneye kesin şampiyon mu ? seneye mclaren in araç ı full incelemede olcak Ferrari den aldıkları bilgileri kullanamicaklar .. ozamn görcem bakalım mclaren bu kadar hızlı olabilcekmi + dayanıklı olabilcekmi ?

o yüzden kesin şampiyon demek büyük hata

Low-Rider
21-10-2007, 20:00
McLaren'de alamadığı şampiyonluğu ferraride aldı,sevindim kimi'nin şampiyon olmasına,f1' girdiğiden beri sevdiğim bir pilot.

McLaren pilotları da genelde bahtsız oluyor ne diyim :D

MUGENPOWE®
21-10-2007, 20:02
hyrlı ugurlu olsn olm elıdor bahısmı oynadn bu hırsın ne cozmdm :)

Low-Rider
21-10-2007, 20:04
tifosi'ler böyle hırslı oluyolar mügen:D

Low-Rider
21-10-2007, 20:05
seneye kesin şampiyon mu ? seneye mclaren in araç ı full incelemede olcak Ferrari den aldıkları bilgileri kullanamicaklar .. ozamn görcem bakalım mclaren bu kadar hızlı olabilcekmi + dayanıklı olabilcekmi ?

o yüzden kesin şampiyon demek büyük hata
yanlışsın kaanım burda,bu sene McLaren'in ferraiden bilgi çaldığı kanıtlandı,çaldığı bilgileri aracında kullandığı kanıtlanmadı.o yüzden seneye ferrariden çaldıklarını kullanamıycak arabası yürümicek demek yanlış olur çünkü kullanılıp kullanılmadığı belli değil.

Berkan
21-10-2007, 20:07
kimi yi severim ama
yaktın bizi hamilton alonso :D:su::sinir::nokta:

Eriador
21-10-2007, 20:08
oda bi varsyım özgürüm ama sonuçta tüm puanlarının silinmesi gibi bi ceza aldılar demekki birşeyler war ama tabi bu F1 dünyası ve mclaren ağır takımlardan ne olcağı belli olmaz ... benm orda demek istediğim hamilton seneye kesin şampiyon olur demiş arkadaş .. kesin diye birşey yok ne olucağı belli olmaz

efe-E
21-10-2007, 20:15
abi sana şöyle söyliyim o zaman. Kesin ibaresi kullanmadan

"önümüzdeki sezonun şampiyonu belli."

Tunacan
21-10-2007, 20:25
Kimi amca oğlu falan heralde?

Sefa_vts
21-10-2007, 20:41
McLaren takımının komple bi banyo yapması lazım.. bu ne kötü şanstır ya.. :D tebrikler kimi..

Eriador
21-10-2007, 20:42
McLaren takımının komple bi banyo yapması lazım.. bu ne kötü şanstır ya.. :D tebrikler kimi..

ahuauhauha yarıldm ya saol yorum için :)

Low-Rider
21-10-2007, 20:44
büyük konuşma bence efe,bende McLaren'in şampyion olmasını isterim ama büyük konuşmanın sonunda hayal kırıklığı oluyor hep.Hamilton'da şampiyon olucak gözüyle bakıyoru çoğu kişi ama tam tersi oldu..

Eriador
21-10-2007, 20:46
mclaren için olcak en kötü ihtimal oldu son 2 yarışa 17 puan geride giren son yarışda 3. giren kimi şampiyon oldu ...

Low-Rider
21-10-2007, 20:50

:soru: ................

Eriador
21-10-2007, 20:52

pardon bana mı söledin tam anlıyamadım ?

ne alaka onuda anlıyamadım ...

kimi hak ederek şampiyon oldu buna bi itiraz warmı ?

ANGEL'S 200SX
21-10-2007, 21:06
Tebrikler Kimi :icon_tup: Sonuna kadar hakedilmiş bir şampiyonluk, inanılmaz zevkli ve heyecanlıydı.

Tunacan
21-10-2007, 21:14
ben itirazım var mı dedim?

sanki kimi senmişsin gibi konuşuyorsun da..

Eriador
21-10-2007, 21:19
ben itirazım var mı dedim?

sanki kimi senmişsin gibi konuşuyorsun da..

ozamn seni 2 defa okumaya davet ediyorum olmadı 3 , 4 ,5 ... belki anlarsın ...

mustafa-u
21-10-2007, 21:35
KİMİ sevdiğim bir pilot..tebrik etmek lazım..:)

McLarende sevdiğim araç ama tatsız bir son..:(

Tunacan
21-10-2007, 21:36
edebini bil saygısızlık yapma!

AyB_Tv
21-10-2007, 21:42
hakeden takım ve pilot kazandı.. ilahi adalet :)

tyMu
21-10-2007, 21:52
Çok güzel olmuş tebrikler kimi :)

Eriador
21-10-2007, 22:08
edebini bil saygısızlık yapma!

peqi özür dilerm yanlış birşey dediysem ama sende biraz dikkatlica oku ! kimi amca oğlu gibi bi bağlantıyı nasıl kurdun bi matnığını açıklarsan çok sevinicem ...

Tunacan
21-10-2007, 22:12
bende yanlış anladıysam ve anlaşıldıysam özür dilerim.
demek istediğim şey bu kadar kimi hayranlığı nereden geliyor merak ettim:)
ferrariye düşkünlüğünü ACT de f1 kısmına yaptığın yorumlardan biliyorum.
marka fanatikliği tamam da sürücü fanatikliğini ilk defa gördüm:) belkide haklısın mercedese ağzının payını verdi diye düşünüyorum ( ki merdeces fanatiğimdir ve ailemde 3 tane mercedes var)
haklı bir galibiyet kesinlikle buna bir lafım yok yanlış anlaşılmasın.

Eriador
21-10-2007, 22:17
benim kimi hayranlığım yok hayran oldğum kişi imzamda gözküyor ( Michael Schumacher ) :) oto forumu burası we oto teknolojisnn son nokta olduğu F1 hakkında bilgis paylaşim dedim o kadr :)

tekrardan kırıcı hatalı yanlış birşey dediysem özür dilerm .. amacım gerçekten kırıcı olmak değildi ..

Berkan
21-10-2007, 22:20
pilot hayranlıgı olmaz(schumi haric) heralde Mclarendayken az sövmuodun tıpkı Alonso Renault dayken bnm yaptıgım gibi :D

1nsane
21-10-2007, 23:05
Ben ciddi ciddi Mclaren'in Hamilton'ı bu yarış sabote ettiğini düşünüyorum. Start falan hadi neyse kendi hatası ama diğerinde bence sabotaj var.

Ferrari taraftarıyım. "Aman Alonso şampiyon olmasında, Hamilton olsun" modundaydım. Hamilton yarış dışı kaldı, Alonso kaza yaptı, Kimi kağıt üzerinde hala şampiyonluğa adaydı 17 puan geride olmasına rağmen. Tartışmalardan uzak kaldı, takım arkadaşı ile didişmedi ve bileğinin hakkı ile şampiyon oldu.

killererkan
22-10-2007, 16:35
Kimi nin kazanmasına müthiş sevindim , alonso hızlı değildi, hamilton da aslında yarışta kalabilirdi ama şanzıman arızasını yolda giderken düzelttiler heralde uzaktan kumanda ile, toparladı ve hatta puan aldı..
önceki senelere bakınca özellikle dayanıklılık konusunda Mclarende müthiş bi gelişme var, helal olsun ,ama ferrarinin hızına yetişmek kolay değil tabi
bide
kimi yarışların sonlarına doğru herkesin yeri belli olduktan sonra canı sıkıldıgı icin en iyi turları atma gibi seyler yapıyo, bu beni çok keyiflendiriyor ama ferrari mühendisleri heralde saç-baş yoluyorlardır..telsizden "easy-easy" dediklerini duyar gbiyim :P

uğur
22-10-2007, 18:14
Bence hamilton caylakligina yenik dustu. Hem kalkista hem de ondan sonra geri dustugunde asiri hirsindan dolayi da cok zaman kaybetti. Kimi ve ferrari hakettigi sampiyonluga ulasti. Massa da bu sene cok iyi yaristi. Onumuzdeki senelerde Massa dan da dunya sampiyonlugu beklerim acikcasi. Ama sampiyonluga ragmen kimi gene buz adam liktan cikmadi. Nerde o schumi nin sampionluk sevincleri. Ha birde alonso nun gecen seneki maymun adamligini unutamicam.

1nsane
23-10-2007, 00:25
Hamilton direksiyonda vites değiştirirken elini kaydırmış, arabayı start aşamasına sokmuş yanlışlıkla. Daha sonra vites kutusunu reset etmiş. Yani pilot hatası. Sağlık ve helal olsun, bize güzel bir sezon seyrettirdi, monotonluktan kurtardı.