PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : oksijen sensörü, vuruntu sensörü ve maf sensörü temizliği. . .

primera sr20de
27-09-2011, 19:06
mrb arkadaşlar aracımda bu sensörlerin kirlenmiş olduğunu düşünüyorum bu sensörleri temizleyen temizleten var mı birde ne ile nasıl temizlemek gerekiyor balata spreyi diyenler var ama yağlı olduğu için önermeyende var yağsız devre elektronik temizleyici spreyleri tavsiye edenlerde var sizce ne yapmalıyım . . .

AYRICA ARKADAŞLAR CARBON CLEAN YAPTIRMAK FAYDALI MI

Osman Bahadır
27-09-2011, 19:11
Balata spreyi yağlı olmaz. Balataya yağlı birşey sıkılmaz zaten. WD40 gibi yağlayıcılar yağlı olur.

Devre spreyi dediğin elektronik board temizleyici spreyler MAF için iş görür.

Vuruntu ve oksijen sensörlerinin temizlenmesi çok da işe yaramaz. Vuruntu sensörü zaten pek kirlenmez. Oksijen sensörü üzerinde de ancak kurum oluşur. Onu da spreyle temizleyemezsin. Fırçalasan zarar verme ihtimali var. Bence MAF haricine hiç dokunma.

melih
27-09-2011, 19:16
basınçlı hava oda yaramaz ama dene balata spryi falan olmaz

primera sr20de
27-09-2011, 19:18
Balata spreyi yağlı olmaz. Balataya yağlı birşey sıkılmaz zaten. WD40 gibi yağlayıcılar yağlı olur.

Devre spreyi dediğin elektronik board temizleyici spreyler MAF için iş görür.

Vuruntu ve oksijen sensörlerinin temizlenmesi çok da işe yaramaz. Vuruntu sensörü zaten pek kirlenmez. Oksijen sensörü üzerinde de ancak kurum oluşur. Onu da spreyle temizleyemezsin. Fırçalasan zarar verme ihtimali var. Bence MAF haricine hiç dokunma.
aracım tüplü olduğu için vuruntu sensörü arızası verdi ama arıza ışığı yanmadı bilgisayara bağlayıp arızayı sildiler maf hariç diğerlerini bozulunca değişmek lazım o zaman sprey iş yapmıyo anladığım kadarıyla ya birde arıza ışığı yanmıyosa arıza yok demek değil mi bu ışık bu işe yaramıyo mu :)

primera sr20de
27-09-2011, 19:19
basınçlı hava oda yaramaz ama dene balata spryi falan olmaz

balata spreyi işe yarar mı yaramaz mı :)

yavuz364
27-09-2011, 19:21
Vuruntu sensörü kirlenen yada temizlenen birşey değil :) Hiçbir kir vuruntu sensörünün çalışmamasını sağlayamaz.. Sensör bozulmuştur..

primera sr20de
27-09-2011, 19:28
carbon clean işe yarar mı peki . . .

Osman Bahadır
27-09-2011, 19:30
aracım tüplü olduğu için vuruntu sensörü arızası verdi ama arıza ışığı yanmadı bilgisayara bağlayıp arızayı sildiler maf hariç diğerlerini bozulunca değişmek lazım o zaman sprey iş yapmıyo anladığım kadarıyla ya birde arıza ışığı yanmıyosa arıza yok demek değil mi bu ışık bu işe yaramıyo mu :)

LPG'li arabada oluşabilecek ateşleme hatalarının sebebi LPG enjeksiyonundaki kesintiler olabilir. LPG'li arabada ateşleme arızası kodu alınca ilk bakılması gereken nokta benzinde de aynı arızayı verip vermediğidir. Benzin ECU'su kendisi benzin enjektörüne düzgün sinyal gönderirken kendi kontrolü dışındaki LPG enjeksiyonunda oluşabilecek anlık bir kesinti durumunda silindirlerde düzgün yanma olmamasını ancak ateşleme arızası olarak yorumlar. Bu yüzden vuruntu sensörü arızasını vermiştir.

Vuruntu sensörünün çalışıp çalışmadığını anlamak için OBD'den avans değerini görüp takip ederken araca benzin-lpg geçişi yaptırıp avansın değişip değişmediğine bakmak en basit ve güvenilir yöntemdir.

Vuruntu sensörünü temizlemek için sökmene bile gerek yok. Temizlik işe yaramaz. O2 sensörünü de temizleyerek düzgün çalışmasını sağlayamazsın.

MAF için en güzeli yalıtkan, aşındırıcı olmayan, yağ sökücü, yağsız spreyler kullanmandır ki bu da elektronik board spreyidir.

primera sr20de
27-09-2011, 19:33
LPG'li arabada oluşabilecek ateşleme hatalarının sebebi LPG enjeksiyonundaki kesintiler olabilir. LPG'li arabada ateşleme arızası kodu alınca ilk bakılması gereken nokta benzinde de aynı arızayı verip vermediğidir. Benzin ECU'su kendisi benzin enjektörüne düzgün sinyal gönderirken kendi kontrolü dışındaki LPG enjeksiyonunda oluşabilecek anlık bir kesinti durumunda silindirlerde düzgün yanma olmamasını ancak ateşleme arızası olarak yorumlar. Bu yüzden vuruntu sensörü arızasını vermiştir.

Vuruntu sensörünün çalışıp çalışmadığını anlamak için OBD'den avans değerini görüp takip ederken araca benzin-lpg geçişi yaptırıp avansın değişip değişmediğine bakmak en basit ve güvenilir yöntemdir.

Vuruntu sensörünü temizlemek için sökmene bile gerek yok. Temizlik işe yaramaz. O2 sensörünü de temizleyerek düzgün çalışmasını sağlayamazsın.

MAF için en güzeli yalıtkan, aşındırıcı olmayan, yağ sökücü, yağsız spreyler kullanmandır ki bu da elektronik board spreyidir.

carbon clean hakkında bilgin var mı

Osman Bahadır
27-09-2011, 19:38
carbon clean hakkında bilgin var mı

Diğer dyno başlığını okumuştum.

110K'daki Benzin-LPG'li arabanda carbon clean'lik bir durum olduğunu veya sana hissedilir bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

primera sr20de
27-09-2011, 19:44
benzin ve lpg nin enjektörleri farklı olduğu için mi en azından yanma odaları temizlenmiş olur diye düşünüyorum

primera sr20de
27-09-2011, 19:45
Diğer dyno başlığını okumuştum.

110K'daki Benzin-LPG'li arabanda carbon clean'lik bir durum olduğunu veya sana hissedilir bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

benzin ve lpg enjektörleri farklı olduğu için mi en azından yanma odaları temzilenmiş olur diye düşünüyorum

melih
27-09-2011, 19:53
balata spreyi işe yarar mı yaramaz mı :)

yaramaz kanatindeyim
maf sensörunu temizlemende bi sakınca yok ama balata spryi ile ;)

Osman Bahadır
27-09-2011, 19:57
benzin ve lpg enjektörleri farklı olduğu için mi en azından yanma odaları temzilenmiş olur diye düşünüyorum

LPG'li arabada zaten kurum oluşmaz. Kurum oluşumu, carbon clean vs, bunlar temelde dizel araçlara yönelik kısa çözümlerdir. Kaldı ki dizelde bile enjektörden çözücü maddeyi basmakla verimli ve sağlıklı bir temizlik yapılabileceği şüpheli...

Arabanda yapılabilecek tek temizlik emme temizliğidir. Kelebek ve manifold temizliği, istenirse port-polish de yapılır. Carbon-clean'den çok daha güzel sonuç alınır.

Ama bence senin arabandaki sorun yaptığın modlarla, egsoz sistemiyle ilgili. Debriyaj balatanın kaçırıp kaçırmadığını da kendin kullanırken farkedersin zaten. "Usta" yöntemleri genelde değiştirmekten yana sonuçlar verir.

Kadyr
27-09-2011, 20:08
LPG'li arabada zaten kurum oluşmaz. Kurum oluşumu, carbon clean vs, bunlar temelde dizel araçlara yönelik kısa çözümlerdir. Kaldı ki dizelde bile enjektörden çözücü maddeyi basmakla verimli ve sağlıklı bir temizlik yapılabileceği şüpheli...

Arabanda yapılabilecek tek temizlik emme temizliğidir. Kelebek ve manifold temizliği, istenirse port-polish de yapılır. Carbon-clean'den çok daha güzel sonuç alınır.

Ama bence senin arabandaki sorun yaptığın modlarla, egsoz sistemiyle ilgili. Debriyaj balatanın kaçırıp kaçırmadığını da kendin kullanırken farkedersin zaten. "Usta" yöntemleri genelde değiştirmekten yana sonuçlar verir.

dizelde krumun temziliği manıfold sokulupmu yapılması gerekli ?

emre_
27-09-2011, 20:13
dizel araçlarda özellikle emme manifoldu sökülüp temizlenirse gayet faydalı olur ;)

cem06
27-09-2011, 20:13
mafı balata spreyi wd40 cop eder. izopropil alkol kullanın

Osman Bahadır
27-09-2011, 20:15
dizelde krumun temziliği manıfold sokulupmu yapılması gerekli ?

Dizelde durum daha farklı. Özellikle senin araban gibi birim enjektörlü(pump-duse) bir dizelde manifolda yakıt püskürtülmez zaten. Bu yüzden manifold sökmeye gerek yok. Tabi turbodan gelen bir yağ kaçağı emmeyi yağa boğuyorsa veya PCV emmeyi yağlamışsa o zaman gerekir.

Ben carbon clean işine bir türlü ısınamadım. Ucuz bir yöntem. Özellikle aracın orjinal katı üstünde ise carbon-clean esnasında kat tamamen dolabilir. Dizelde onun yerine würth gibi markaların dizel enjektör katkılarının uzun yolda hafif sıkıştırmalı kullanımla kurumun atılmasından yanayım.

Maxi
27-09-2011, 20:20
MAf sensörüne kafanıza göre sakın birşey sıkmayın, hassastır
illa temizleyecem diyorsanız "araştırın" maf sensörü temizleme spreyleri var, sırf onun için özel .

vuruntu sensörü temizlenmez.

oksijen sensörü, hımm biraz sıkıntılı, birşey sıkmamak lazım ama çokta emin değilim
eski bir diş fırçası ile üzerindeki kurumlar temizlenebilir.

* balata spreyi: adı üstünde balata spreyidir
* wd40 : bir zamanların meşhur pas sökücü spreyi, en son rivayete göre basur için bile kullanan varmış, siz sensörlere sıkmayın genede.
* elektronik kart spreyi: adı üstünde elektronik kart spreyidir

Kadyr
27-09-2011, 20:31
Dizelde durum daha farklı. Özellikle senin araban gibi birim enjektörlü(pump-duse) bir dizelde manifolda yakıt püskürtülmez zaten. Bu yüzden manifold sökmeye gerek yok. Tabi turbodan gelen bir yağ kaçağı emmeyi yağa boğuyorsa veya PCV emmeyi yağlamışsa o zaman gerekir.

Ben carbon clean işine bir türlü ısınamadım. Ucuz bir yöntem. Özellikle aracın orjinal katı üstünde ise carbon-clean esnasında kat tamamen dolabilir. Dizelde onun yerine würth gibi markaların dizel enjektör katkılarının uzun yolda hafif sıkıştırmalı kullanımla kurumun atılmasından yanayım.

anladım.o dedıgıne bende ısınamadım lastıkçi bile yapıyor neye gore yapıyor anlamadım:D. würth bi kere kullandım çok az duman vardı gitmişti aradan baya geçti ilk çalıştırmada yine az duman cıkmaya başladı yine würth lazım sanırım :)

primera sr20de
28-09-2011, 07:26

sensörlerden sadece vuruntu arıza verdi onuda bilgisayardan sildiler egzos sistemine gelince üzerinde bulunan 51 lik orjinal egzos borularını yeriine komple manifolddan itibaren 51 lik düz boru ortayada üzerinden çıkan orta susturucuyu taktık sonada girişi 60 çıkışı 113 olan son susturucu mevcut debriyaj bitmeye meyilli