PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sekman sorunu

egeturbo
27-10-2007, 18:22
Suzuki maruti marka ufak bir aracım var fakat turbo taktığımızda 0.6 barda kullandığımda gidare ediyordu fakat 1.00 barda kullandığımda pistonların tepeleri malesef cok zarar gördü bende bayilik indirimimi kullanarak kenime piston yaptırdım fakat sadece tepeleri forget görevi var fakat pistonları gönderdiklerinde söylediler içinde sekmnalrı dahil değilmiş şimdi sizce orjinal sekmanaları ile ıolmayacağı için sekman problemimi nasıl aşmalıyım sekman yaptırırak mı yoksa stock hali ile mi

senna
27-10-2007, 21:41
hangi firma yaptıysa onun segmanlarını kullanmakta avantaj var olmadı piston üreticilerinden belki custom segman istenebilir fakat tepesi forged altı falan farklı nasıl oldu anlayamadım

marka ne acaba pistonların

Oz`
29-10-2007, 07:08
1 kere öyle birt sonucolma nedenini araştırsaydın keşke pistonların tepelerini faremi yemiş gibi eğerki öyleyse yeni pistonlarınada aynısını olucak çünkü Detenasyon diye tabr etttiğimiz motorun en büyük düşmanını yaratıyorsun 1 barda.

tepesi forged yanları değil die bi tabir olmaz muhteemelen kandırmış olabilirler seni piston 1 tane parç.adan imak edilir yanı ayrı üstü ayrı değildir

egeturbo
29-10-2007, 09:08
Bende öyle biliyordum fakat tepesine farklı bir alaşımla işliyorlarmış bende yoksa tamemını forget istiyordum bana böyle bir teklifte sundu olmassa iptal ederiz hepsini öyle yaptırırım

gurcell
29-10-2007, 23:38
Br kere forget değil, Forged onu bir söyleyim. Özgün'ün dediği gibi bir pistonun tepesi forged altı normal olmaz, ne bu altı pilav üsrtü kuru mu mu? :) Forged piston dövme yada oyma da değildir, izafi konuşuyorum, bir pistonu dökerken 100 gr metal eriyiği konurken, forged işleminde 150 gr kullanılır, ve bu eriyik çok yüksek basınç altında sıkıştırılarak kalıplanır, böylece moleküller birbirine daha sıkı kenetlenir ve piston çok dayanıklı olur . Ayrıca eğer özel bir markadan forged piston aldıysan sekmanlarını da aynı üreticiden almanı şiddetle tavsiye ederim. Bayiliklerin arasında Wiseco yada JE pistonlarını satan varsa onlardan almanı tavsiye ediyorum.

Oz`
30-10-2007, 00:22
forged demek dövülerek sıkıştırılmş manasına gelir senin pistonların aleminyum forged olması gerekir üstünü seremikle kaplama yöntemi var imkanı yok öle bi olayın ancak seramik kaplarlar

egeturbo
01-11-2007, 21:20
evet dediğiniz gibi üstü kaplanıyormuş ama işimin görüleceği söylendi 0.8 barda garrett gt15 ile kullanıcam yardımlarınız için ve önerileriniz için herkese teşşekkür ederim

mancolog
04-11-2007, 11:16
sorunun cevabina gelince, segmanlarini pistonu yaptirdigin firmaya onerileirni sor. Cunku senin fabrika segmanlarin o basinca dayanamayabilirler. Araban hakkinda bilgi sahibi degilim bu yuzden soyle bir yorum yapacagim.

Eger arabanda standart olarak forged piston yok ise; piston ile gomlek arasinda belli bir calisma boslugu vardir. ornegin 0.05mm diyelim . Eger forged piston alirsan bu piston calisma boslugunu 0.05 ten 0.1 e cikartacaksin (bu rakamlar ornektir). Sebebi sudur. Dovulmus metal ile normal metalin isinmasindaki sure ve genlesme orani farklidir. forged piston daha cok genlesecektir ve bu yuzden o ara dolacaktir. Bunu neden anlattim? Cunku forged piston alir da standart segman koyarsan olculerinde uyumsuzluk olacak.
Onceden de dedigim gibi aracin hakkinda bilgi sahibi degilim, bu soyledikleirm disinda farkli bir senaryo gerceklesiyorsa dediklerimi ununt :)

egeturbo
04-11-2007, 16:49
şimdi avusturalyadaki suzuki topluluğunu buldum might boy a turbo takmışlar motorlarımız bire bir aynı ve stock halde turbolamışlar onla ihi rhb31 takmış biride rhb32 aralrındaki fakr bri sulu gövde diğeri düz göve fakat onlar fiaat 500 ve fiat 580 karbüratörü takmış piston siparişlerim iptal edildi şimdi fiat 500 yada 580 karbüratörü arıyorum

VM5590
06-11-2007, 14:58
Sanırım standart pistonun üzerine ısıl işlem yapıyolar sanayide ,çakma forged yani :) senin segmanların ölçüsünü vererek forged piston üreten firmalara mail atıp sorabilirsin ,bu segmanlar daha dayanıklı oluyor.

egeturbo
09-11-2007, 20:39
yardımcı olan bütün arkadaşlara teşekkür ederim bu konuda gerek ben gerek tech turkey üyelerininde bilgilerine bilgi kattık teşşekkürler

SubieGuy
09-11-2007, 21:26
FIAT karbüratörünü bulman zor olabilir, turboyu karburatörün önüne mi arkasına mı koyduğuna göre birkaç farklı karbüratör önerebilirim.
Turbodan önce ise (blowthrough setup), CC'si uyan herhangi bir atmosferik araç karbüratörü kullanabilirsin. Mesela 1.0 Subaru Justy, Daihatsu Cuore, Renault 5 atmo gibi.
Ama intercooler kullanıyorsan, veya turbo karbüratörün ağzına üflüyorsa, rising rate benzin regulatörüyle birlikte, turbo bastığında şamandırası patlamayacak, geriye kaçış ve fakire düşme yapmayacak bir turbo karbüratörü kullanman gerekir. Bunlar için de en uygunu Renault 5 Turbo, FIAT Uno turbo ve yurtdışında turbo vosvoslar için modifiye edilmiş satılan Dellarto'lar olacaktır.
Bence tek karbüratörden ziyade, her silindire 1 boğaz gelecek şekilde manifold imal edip motorsiklet karbüratörleri takmak en mantıklı iş olur. Eğer enjeksiyona geçeceğim dersen motorsiklet throttle body'leri de çok güzel iş görür, özellikle devir çevirecek şekilde desteklenmiş internal'ler ile Suzuki motoruyla çok zevkli olur. Örneğin 600CBR Honda, eski Yamaha'ların karbüratörleri hurdalıklardan ve Ebay'dan uygun bulunabiliyor.

Pistonların hasar görmesini engellemek için, statik sıkıştırma oranını azaltıp, boost'u biraz düşük tutup, uygun karbüratör ile fakir karışımı engellemeli, ve boost altında avansını geriye çekmelisin. Çoğu atmosferik araç, yükselen devirle birlikte avansı ayarlayan mekanizmalara sahiptir, ama tubo basıncı geldiğinde avansı bir miktar geriye çekmezsen detonasyon, yani pistonları zarara uğratan o vuruntu olur.
Tüm setupu bitirdikten sonra da, uygun bir wideband oksijen sensörü ile tüm devir ve boost seviyelerindeki karışımını görüp, gerekli ayarlamaları yapmak lazımdır...
Kolay gelsin...