PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egsoz manifoldu neden kızarır ?

0M42
10-10-2011, 09:20
Selamlar.

Turboyu tekrar kadette bağladım arkadaşlar.Ancak bu seferki uygulama daha farklı karburatör turbonun emişinde yani sıralama karburatör-turbo-manifold şeklinde.

Egsoz manifoldu olarak daha önce yaptığım ve kullandığım manifoldu kullandım.Dün gece bastık marşa egsoz manifoldu yüksek devirde kısa zamanda kızarmaya başlıyor önceden böyle bir şey söz konusu değildi.Bu kızarmanın sebebi ne olabilir ? EGT yi soracaksınız muhtemelen ancak EGT saatim olmadığı için bilemiyorum ama dediğim gibi daha önce böyle bir durum söz konusu değildi.

Daha önceki sistem bilindik şekilde yani turbo kompresör çıkışı karburatöre giriyordu.

Karburatör turbonun önünde olduğu için turbo emiş direncini arttırıp buda egsoz kısmında daha yüksek basınca neden olduğundan olabilirmi ? Böyleyse ne yapmam gerekir bunun üstesinden nasıl geliriz.

senna
10-10-2011, 09:24
fakire kalıyordur muhtemelen ama tehlikeli iş yapıyorsun turbo borularının vs sızdırmazlığını düzgün sağlayamazsan problem yaratabilir karbüratör yetmiyor olabilir bu şekilde çalıştığı için

0M42
10-10-2011, 09:49
Sızdırma sorunu yok kontrolünüde yaptım o konuda eminim bağlantılar sağlam yani.Hem bu uygulama yurt dışında çok yaygın.Karburatörün yetmeme durumuda olamaz zaten slx karburatörü memeler zaten büyük atmosferikken bu şekilde zenginde çalışıyordu motor.

Fakirde çalışsa bu kadar kısa sürede kızartırmı manifoldu ? Aracı yürütmedik bile durduğu yerde 2 dk sürmüyor yüksek devirde manifold ortadan kızarmaya başlıyor.Peki son olarak yukardada bahsettiğim karburatörün turbo emişi önünde olması turbonun emiş direncini arttırırmı ? Arttırırsa böyle bir şeye sebebiyet verirmi ?

0M42
10-10-2011, 09:57
Benim yaptığım sistem bu şekilde ;

http://img850.imageshack.us/img850/1394/vosvosturbomw2.jpg

xplod
11-10-2011, 10:09
ya ekzost hattında aşırı back pressure vardır, ya da fakir çalışıyordur motor. yanlış biliyorsam düzeltin, vakumda çalışan karbüratörle basınçta çalışan karbüratör setupları birbirinden farklı değil miydi?

akıncı
11-10-2011, 14:09
avans ayarın bozuk olabılır kontrol ettınmı? bı ıhtımalde eksoz sıstemınde tıkanıklılık,ateşleme sıtemınde sorun motora gıren yakıtını tam yakamadığı ıçın manıfoldta yanıyor olabılır afr değererı ne durumda bence bunlardan bırınde sorun

senna
13-10-2011, 07:40
egt sensörü bağla mutlaka:)