PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alfa 155 Q4 "Turbo Surge" çözüm?

Maxi
10-10-2011, 18:57
Kısaca özetlemek gerekirse
hafta sonu Alfaromeo 155 Q4 için yeni yazılım yaptık
fakat 2800 gibi devirlerde compressor surge olayı karşımıza çıktı

ne ve neden olduğunu biliyoruz da belki farklı bir çözüm üretebilirmiyiz acaba ?
hani derler ya "tıp sürekli ilerliyor" :)

1- istediğimiz devirde veya basınçta emmedeki fazlalık havayı istediğimiz kadar istediğimiz yere verebiliriz ?
Araçta maxidisplay takılı, onun sayesinde bir selenoide kumanda edebiliriz.

2- baktım hem dışarıya hem dönüşe hava verebilen çift çıkışlı dump valveler var.
işe yararmı acaba ?

3- çift pistonlu ve ayarlı valveler var

4- yada aracın üzerindeki açık tip valvenin ayarını en düşüğe alsak?
yay tansiyonu yani ..

5- başka bir çözüm ?

Araçtaki turbo Garret T3/T4 diyebileceğimiz modifiye edilmiş bir turbo
(aracın orjinal turbosu garrett TB0367 dir)
tabi hesapsız kitapsız modifiye, pal çapları veya kanat sayıları veya AR değerlerini bilmiyoruz
ama bu turbo ciddi hava basıyor ve baya alt devirlerde geliyor boost.
zaten sorunda oradan kaynaklanıyor.

bu grafik aracın şu andaki turbo basınç grafiğinden 1 önceki log
peak boost, yani üstlerde 1.4 lere kadar çıkan basınç aslında şu an 1.25 barlarda falan, öyle düşünerek bakınız.

Mavi olarak benim çizdiğim yerlerde normalde basınç olması lazım ama ben wastegate valfinden oraları kısmak zorunda kalıyorum
dediğim gibi 2800 devirlerde surge başlıyor çünkü.
haliyle bu halde boost yavaş geliyor, doğal olarak performans kaybımız var.
amacımız onu çözmek.
http://img834.imageshack.us/img834/5055/boostlc.jpg

Bu grafikte wastegatenin duty ayarını gösteriyor
100 = %100 duty yani tam açık demek
gördüğünüz üzere 2800 devirlerde valf baya kısık
hatta dahada kısıktı, %20 lerde falan tamamen kayboluyor surge
bu şekilde bile birazcık var.
(Kırmızı çizgi güncel yazılım)
http://img812.imageshack.us/img812/9216/wgduty.jpg

biraz videolara baktımda

compressor surge ile bov flutter sound karıştırılıyor
aslında bende eskiden karıştırmışım bu ikisini
bizdeki sorun gazdan ayağımızı çekince değil tam tersi gazlarken (full throttle 2800 rpm) meydana geliyor.
videonun sonlarına doğru, "aynen böyle oluyor"
evGFfuhUaRM

ilQcfz5y0vQ

bu da flutter sound yani "hindi sesi"
adam compressor surge yazmış
QKcJPw0n4QI

turbo16
10-10-2011, 19:26
bende sorun aynı vardı benim olayım wesgate bir yerde hafiif takılı kalmasıydı

kelalper
10-10-2011, 21:45
Megane larda surge nedeni bov ile birlikte açık filtre kullandığın zaman bu surge yapmaya başlıyor. Onu da kesmenin çözümüde geri dönüşüm valfini backing plate ile kapatmak.

H22Power
12-10-2011, 11:20
q4 un orjinalinde dump valve var diye biliyorum abi dump valve olduğu halde surge yapıyorsa diyaframı patlamıştır vacuum geldiği halde açmıyordur forge un aliminyum piston diverter valve ile çözebilirsin onun birde blow off şeklinde olanı var iki girişli bir kısmı kapalı kalıyor bir kısmı açık eğer açık kalırsa bov oluyor kapalı kalırsa diverter valve onun dışında alt devirde surge olsun ustlerde boşaltsın istiosan tial ın bov ları sert yaylı olduğundan o tepkiyi verir..

turbo16
12-10-2011, 11:48
sorun çözüldümü acaba

Maxi
12-10-2011, 12:40
Forgenin ciftli bovu sorunu cozebilir evet ona bakicaz
aracta greddy bov var acik ve ayarli olan.
Sorun cozulmedi henuz birsey yapmadik zaten

akın
13-10-2011, 21:48
q4 un orjinalinde dump valve var diye biliyorum abi dump valve olduğu halde surge yapıyorsa diyaframı patlamıştır vacuum geldiği halde açmıyordur forge un aliminyum piston diverter valve ile çözebilirsin onun birde blow off şeklinde olanı var iki girişli bir kısmı kapalı kalıyor bir kısmı açık eğer açık kalırsa bov oluyor kapalı kalırsa diverter valve onun dışında alt devirde surge olsun ustlerde boşaltsın istiosan tial ın bov ları sert yaylı olduğundan o tepkiyi verir..

Selam araç turboyu doldururken surge yapıyor yani turbonun flowu, emmenin flowundan fazla dolasıyla gelen basıncı kaldıramayıp surge yapıyor Yani kısacası ağzınız dolu ve hala zorlana yemek yediriyorsunuz oda haliyle dışarı çıkarıyor:)

Abi metal boturuya bir kaçtane delik açalım olsu bitsin.Süngerde sardıkmı delikleri missss :):):)