PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : düşük devirde inleme sorunu ?

maceren
10-10-2011, 23:42
arkadaşlar 2012 tiguan1.4 tsi (122 bg) white night araç aldım.. araç şu anda 350km de 2 inci ve 3 üncü viteslerde 1800 -2100 devir aralığında bir inleme sanki diferansiyel sesi gibi bir inleme ama araç 4x2 4x4 değil!!

doğuş balgata götürdüm beraber teste çıktık normal dediler ama bana bu ses normal gelmiyor.. TSİ kullananlar yada tiguan kullananlar böyle bir sorun yaşadımı ? nerden geliyor olabilir bu ses?

maceren
10-10-2011, 23:59
koca tech de yokmu bir fikri olan ?

maceren
11-10-2011, 20:35
güncel arkadaşlar..

mehmetRS
11-10-2011, 20:45
diferansiyel gazlarken değilde, daha çok kompresyonda öter.. gazlarkende ötmeye başladıysa işi bitmek üzeredir dicem ama aracınız 350 km deymiş?

mehmetRS
11-10-2011, 20:48
belkide lastikler ses cıkarıyordur? asfatta bir ses yapar?

maceren
11-10-2011, 20:49
diferansiyel gazlarken değilde, daha çok kompresyonda öter.. gazlarkende ötmeye başladıysa işi bitmek üzeredir dicem ama aracınız 350 km deymiş?

araçta diferansiyel yok ama.. zaten anlamadığım bu nerden geliyor bu ses? ddiferansiyel inlemesi gibi bir ses..

Osman Bahadır
11-10-2011, 20:54
araçta diferansiyel yok ama.. zaten anlamadığım bu nerden geliyor bu ses? ddiferansiyel inlemesi gibi bir ses..

:) Diferansiyel yok da nasıl dönüyorsun?

Arkada yok sadece. Önde var.

Ses tam olarak yükte mi, komprasyonda mı geliyor?

maceren
11-10-2011, 21:02
:) Diferansiyel yok da nasıl dönüyorsun?

Arkada yok sadece. Önde var.

Ses tam olarak yükte mi, komprasyonda mı geliyor?

haklısın :))
1800 2100 devir aralığında yükte geliyor özellikle 2 ve 3 üncü viteslerde..

maceren
11-10-2011, 21:03
belkide lastikler ses cıkarıyordur? asfatta bir ses yapar?

asvalt sesi değil.. bundan eminim..

mehmetRS
11-10-2011, 21:05
haklısın :))
1800 2100 devir aralığında yükte geliyor özellikle 2 ve 3 üncü viteslerde..

yani ses yükte geliyorsa böyle yeni bir arabanın diferansiyelinden olmamalı bence..
şanzıman ötüyor olmasın dicem ama otomatiktir muhtemelen..? otomatik şanzıman sesinden hiç anlamam ve ses cıkarırmı onu dahi bilmem.. ya acaba filtredir carrttır curttır bir yerin ağzımı acık kaldıda asıldıgınızda o arada hava cekiş sesini içeri veriyor inleme olarak?

maceren
11-10-2011, 21:06
yani ses yükte geliyorsa böyle yeni bir arabanın diferansiyelinden olmamalı bence..
şanzıman ötüyor olmasın dicem ama otomatiktir muhtemelen..? otomatik şanzıman sesinden hiç anlamam ve ses cıkarırmı onu dahi bilmem.. ya acaba filtredir carrttır curttır bir yerin ağzımı acık kaldıda asıldıgınızda o arada hava cekiş sesini içeri veriyor inleme olarak?

araç otomatik değil manuel.. sanzıman nasıl bir ses yapar?

Osman Bahadır
11-10-2011, 21:08
Bahsettiğin devir aralığı tam da turbonun spine başladığı, geometri değiştirdiği, dolduğu aralık. Aynı zamanda torkun da arttığı aralık. Eğer bunun turbo kaynaklı olağan bir ses olmadığından eminsen, turbo spin sesini tanırım diyorsan ve ses de inleme şeklinde geliyorsa ses aktarma kaynaklı, şanzıman sesi de olabilir;
Tam bu devirlerde tork da artıyor. Artan torkla aktarmadaki hatalar daha rahat ses yapar. Bunun sebebi ise daha tamamlanmamış rodajın olabilir. Şanzımanın ve diferansiyelin de rodajı vardır. Eğer sorun aktarmada ise rodaj sonunda ses düzelebilir.

maceren
11-10-2011, 21:11
Bahettiğin devir aralığı tam da turbonun spine başladığı, geometri değiştirdiği, dolduğu aralık. Aynı zamanda torkun da arttığı aralık. Eğer bunun turbo kaynaklı olağan bir ses olmadığından eminsen, turbo spin sesini tanırım diyorsan ve ses de inleme şeklinde geliyorsa;
Tam bu devirlerde tork da artıyor. Artan torkla aktarmadaki hatalar daha rahat ses yapar. Bunun sebebi ise daha tamamlanmamış rodajın olabilir. Şanzımanın ve diferansiyelin de rodajı vardır. Eğer sorun aktarmada ise rodaj sonunda ses düzelebilir.

yanlış bilmiyorsam turbonun spine sesi daha mekanik bir ses.. üfleme gibi.. ama bu bildiğin eski araçlar yavaşlayıp devir düşürdüğü zaman bir inleme sesi olur ya bu ona benziyor.

mehmetRS
11-10-2011, 21:13
bence şanzımandan geliyor bu ses..

Osman Bahadır
11-10-2011, 21:14
yanlış bilmiyorsam turbonun spine sesi daha mekanik bir ses.. üfleme gibi.. ama bu bildiğin eski araçlar yavaşlayıp devir düşürdüğü zaman bir inleme sesi olur ya bu ona benziyor.

Ağır yük kamyonlarının düşük viteste yükteyken inleme gibi çıkardıkları sesi bilirsin. Anlattığına göre ben sesi bu şekilde yorumladım ve şanzıman sesi gibi duruyor.

Şanzımanda fabrikasyon bir malzeme hatası olabilir. Muhtemelen rodaj sonunda düzelecektir.

maceren
11-10-2011, 21:15
açıkcası banada öyle geliyor ama bu ses çıkarken direksiyonda çok çok zayıf bir titreme oluyor.. belli belirsiz bir titreme..

berkay_aydin
11-10-2011, 21:16
350 km'de karakteristik bir ses olmasın ? Bence en iyi yöntem aynı tiguan'dan bulup kullanmak..

Osman Bahadır
11-10-2011, 21:16
açıkcası banada öyle geliyor ama bu ses çıkarken direksiyonda çok çok zayıf bir titreme oluyor.. belli belirsiz bir titreme..

Bu araba hidrolik direksiyonlu mu? Yoksa electro-power-servo mu var?

Kadyr
11-10-2011, 21:18

inlememi bilmem ama daha once reno 1.9dti de dahıl suankı 1.9tdi de yukte araba kendi yavaşlarken çok tatlı bı ses cıkıyor otobus yavaşlar gibi sankı benım hosuma gidiyor acıkcası:) ama aynı sesmi bilmiyorum tabi.
vag meeting de bi tiguan vardı sahıbını bulursan sorarsan en guzel karşılaştırmayı alabilirsin

maceren
11-10-2011, 21:18
350 km'de karakteristik bir ses olmasın ? Bence en iyi yöntem aynı tiguan'dan bulup kullanmak..

kullandım diğer tiguanda böyle bir ses yok ama servis normal diyor..

Bu araba hidrolik direksiyonlu mu? Yoksa electro-power-servo mu var?

electro-servo diye biliyorum

mehmetRS
11-10-2011, 21:21
bu sesi duymak istemediğinizi ve diğer tiguanlarda neden böyle bir ses olmadıgını belirtmelisiniz bence, gerç, arkadasın dediği gibi rodajdan sonra yok olabilir ses..

maceren
11-10-2011, 21:23
rodajı bekleyim ama korkum baskı balatadan falan geliyorsa kullanıcı hatası falan derler diye ***** doğuş oto!!

Osman Bahadır
11-10-2011, 21:25
Ben öncelikli ihtimali yine şanzımana veriyorum. Ama tek başına devir değil de, hızla daha alakalı bir durum varsa electro servo motorun devreden çıktığı anda oluşan bir ses de olabilir. Direksiyondaki titreşimi de bu açıklar.

Kavradıktan sonra artık baskı balatadan ses gelmez. Tarifinize göre sesin kaynağı baskı balata olamaz.

maceren
11-10-2011, 21:30
Ben öncelikli ihtimali yine şanzımana veriyorum. Ama tek başına devir değil de, hızla daha alakalı bir durum varsa electro servo motorun devreden çıktığı anda oluşan bir ses de olabilir. Direksiyondaki titreşimi de bu açıklar.

Kavradıktan sonra artık baskı balatadan ses gelmez. Tarifinize göre sesin kaynağı baskı balata olamaz.

yarın birde etimesgut doğuşa göstereceğim aracı.. belki ordaki ustalar anlar..

Schumi
11-10-2011, 22:20
Diferansiyel yok derken kilit diferansiyel yok demek istediniz değil mi? Çünkü diferansiyelsiz otomobil olmaz. :)

Edit: Sayfayı yenilemeden yazarsam böyle güncel olmayan bir mesaj atarım. :)