PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kompresyon Test Sonuçlarım Hakkındaki Yorumlarınızı İstiyorum

PULAT
12-10-2011, 12:13
Arkadaşlar aracı bugün servise götürüp kompresyon testine soktum. Sonuçları grafik olarak bana verdiler. Servis şefi arkadaşımın söylemesi Motorun daha 150.000 km rahat gidebileceği yönünde. Tabiki bakımları aksatılmazsa. Sizlerinde yorumlarınızı istiyorum. Bu grafik nasıl okunur değerlerin anlatmaya çalıştığı şey nedir vs gibi...

http://img5.imageshack.us/img5/9913/12102011016.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/5/12102011016.jpg/)

PULAT
12-10-2011, 12:14
Bu arada araç megane coupe f7r. 165.000 km de LPG li.

BurakCengizhanoğlu
12-10-2011, 12:21
Merakımdan soruyorum, kompresyon testini her aracın yetkili servisi yapabilir mi ?Fiyatı nedir uzun sürer mi
Bu arada sayılarından anlamam ama 150 bin km daha gider demişlerse maaşallah diyorum :)

Osman Bahadır
12-10-2011, 12:22
İki sıra test verisi var. Biri yağsız, diğeri yağlı.

Ama her iki testte de 1.silindirde komprasyon kaybı var. 3.silindire göre 1.silindir epey zayıf görünüyor. 3.silindir ile 2 ve 4. silindirler arasındaki fark makulken 1.silindirde bariz komprasyon farkı var. Yağlayınca bir miktar değerler toparlanmış ama fark hala sabit.

Ben arkadaşınız kadar iyimser olayamacağım.

Osman Bahadır
12-10-2011, 12:45
Gökhan hocam, içine de kurt düşürmeyelim. Silindirlerin ayrı ayrı komprasyon değerleri gayet makul. Kuruda en düşük olan 1.silindir 11bar çıkmış ki servis sınırları içinde. Ama her silindirin ayrı ayrı belirli bir değerin, ki bu senin aracında muhtemelen 10bardır, üstünde komprasyona sahip olması yeterli olmuyor. Aynı zamanda silindirler arasındaki komprasyon farkının da 2 barı aşmaması esastır. Bu durumda ben araban motor istiyor diyemem. Ama 150bin gider de diyemem. Muhtemelen fakir kalan LPG enjeksiyonundan kaynaklı kapakta, subap ve subap yuvalarında aşınmaya bağlı oluşmuş olabilir bu komprasyon kaybı.

Maxi
12-10-2011, 12:55
1. silindirde biraz sikinti var
kac bin gidececegini kimse bilemez
Sorun yok hersey tozpembe denemez

PPR engineering
12-10-2011, 13:20
1.silindiriniz düşük görünüyor bu sırf segman piston problemi olarak düşünmeyin sübaplarınız sübap yuvaları contada ufak kaçaklar çatlaklar her şey olabilir..

kanashibari
12-10-2011, 13:34
Evet pistonlar arası fark %15 diye biliyorum. Daha yukarı ise bu orandan kayıp var demektir. Muhtemel sebepleri subap kaçırıyordur, contada problem vardır, en son segmanlarda sorun olabilir.

PULAT
12-10-2011, 14:19
Silindir basina en dusuk 9 olmaliymis servisin soyledigi. Bu arada ust kapak contam yanik termostat sokulu dolasiyorum. Birde son susturucum 1.6 susturucusu. Bunlarin etkisi varmidir motora?

Bu arada test icin servis 60 tl ucret aldi merak eden arkadaslarimiz icin.

Osman Bahadır
12-10-2011, 14:30
Silindir basina en dusuk 9 olmaliymis servisin soyledigi. Bu arada ust kapak contam yanik termostat sokulu dolasiyorum. Birde son susturucum 1.6 susturucusu. Bunlarin etkisi varmidir motora?

Bu arada test icin servis 60 tl ucret aldi merak eden arkadaslarimiz icin.

Birbirleri arasındaki farkın da 2 barı aşmaması gerekir.

Conta 1.göz tarafından yanıksa contadan yapar.

cess
12-10-2011, 16:04
Gökhan hocam, içine de kurt düşürmeyelim. Silindirlerin ayrı ayrı komprasyon değerleri gayet makul. Kuruda en düşük olan 1.silindir 11bar çıkmış ki servis sınırları içinde. Ama her silindirin ayrı ayrı belirli bir değerin, ki bu senin aracında muhtemelen 10bardır, üstünde komprasyona sahip olması yeterli olmuyor. Aynı zamanda silindirler arasındaki komprasyon farkının da 2 barı aşmaması esastır. Bu durumda ben araban motor istiyor diyemem. Ama 150bin gider de diyemem. Muhtemelen fakir kalan LPG enjeksiyonundan kaynaklı kapakta, subap ve subap yuvalarında aşınmaya bağlı oluşmuş olabilir bu komprasyon kaybı.

Aynı durum benimde başıma geldi..
1.piston sınırın üstünde ama düşük, 2.piston nispeten daha iyi, 3. ve 4. pistonlar olması gereken değerlerde çıktı..
Kapak açıldığında egzoz supablarında sorun olduğu anlaşıldı..
Araç çok uzun yıllardır bizde ve periyodik bakımları düzenli olarak yapılıyor..Kapak açıldığında 171.000 km deydi ve bunun yaklaşık 70-80 bini lpg ile kullanılmıştı..
Ben Lpg den şüphelendim hep ama ne zaman kontrol ettirsem lpg de bir sorun çıkmıyor..
Bu konuyu biraz daha açabilirmisiniz? ..Kötü gaz kullanımından da olabilir mi?

Osman Bahadır
12-10-2011, 16:09
Aynı durum benimde başıma geldi..
1.piston sınırın üstünde ama düşük, 2.piston nispeten daha iyi, 3. ve 4. pistonlar olması gereken değerlerde çıktı..
Kapak açıldığında egzoz supablarında sorun olduğu anlaşıldı..
Araç çok uzun yıllardır bizde ve periyodik bakımları düzenli olarak yapılıyor..Kapak açıldığında 171.000 km deydi ve bunun yaklaşık 70-80 bini lpg ile kullanılmıştı..
Ben Lpg den şüphelendim hep ama ne zaman kontrol ettirsem lpg de bir sorun çıkmıyor..
Bu konuyu biraz daha açabilirmisiniz? ..Kötü gaz kullanımından da olabilir mi?

O tek silindirde LPG beslemesi zayıfsa, enjektör az açıyorsa veya tıkalıysa veya 1. silindirin enjektör hortumu diğerlerine göre daha uzunsa bu yakıt beslemesinde sorunlar oluşturarak özellikle o silindiri fakir bıraktırır. Bundan en çok da egsoz subabı etkilenir.

Araç karışıma çıkışta, tüm portlar birleşince o2 sensörü ile baktığından fakirliği algılasa bile hangi silindirde olduğunu algılayamaz ve tüm silindirlere ilave yakıt püskürtülmesi için enjeksiyon sürelerini uzatır. Zaten düzgün yakıt püskürtülmeyen 1. silindire gelen yakıt miktarı ile diğer silindirler arasındaki fark bu şekilde artar ve sorun daha da büyür.

Sonuç olarak, montaj kusursuz olsa bile, hiçbir arıza ikazı yanmasa bile, araç fakir çalışmasa bile enjektörler ve hortumları tek tek kontrol edilmelidir.

cess
12-10-2011, 16:29
Sıralı sistem var araçta fakat yeni tipler gibi her silindire ayrı ayrı enjektör değilde 4ü bir arada olanlardan var,ilk çıkan sistemlerden..
Aynı markanın farklı bayilerine gittiğim halde bunun temizliğinin yapılamadığı illa yenisinin alınması gerektiğini sölüyorlardı..
Araba yapıldıktan sonra başka bir bayi buldum, burdada enjektörlerin yaklaşık 40bin km de temizlenmesi gerektiğini söledi ki ben hiç yaptırmamıştım..
Sonuç olarak enjektörler temizlendi,içleri cidden pisti,yağlanmıştı vs..
Aracın performansı arttı,yakıt tüketimi azaldı ama içimde hep bi kuşku kalıcak:)

PULAT
12-10-2011, 17:52
Arkadaşlar conta değişimi, egzoz manifolt contası değişimi, sübap lastiklerinin değişimi ve keçelerin değişiminden başka ne yapmamı tavsiye edersiniz? Bu arabayı en az 3 yıl sorunsuzca kullanmak istiyorum. Coupe yi seviyorum. Satmaya gönlüm razı değil çünkü kazasız temizini bulmak imkansız gibi.

Osman Bahadır
12-10-2011, 18:20
Arkadaşlar conta değişimi, egzoz manifolt contası değişimi, sübap lastiklerinin değişimi ve keçelerin değişiminden başka ne yapmamı tavsiye edersiniz? Bu arabayı en az 3 yıl sorunsuzca kullanmak istiyorum. Coupe yi seviyorum. Satmaya gönlüm razı değil çünkü kazasız temizini bulmak imkansız gibi.

Conta için kapağı açtığınızda zaten kapağı, subapları, subap yuvalarını da kontrol edersiniz. Hatta gömlekleri, pistonları da ölçmekte, incelemekte fayda var. Zaten o zaman ne yapılması gerektiği, komprasyon kaybının sebebi net olarak anlaşılır.

PULAT
12-10-2011, 18:34
Anladim hocam sagolun. Kapagin rektefiyesi bakalim ne kadar tutacak.

PPR engineering
12-10-2011, 18:43
Anladim hocam sagolun. Kapagin rektefiyesi bakalim ne kadar tutacak.

sübaplar kaçırıyosa eğer sübap rektifiyesi dahil kapakta silinir yüzeyden azcık.250 300 tl alırlar bu sekildeyse..

PULAT
12-10-2011, 19:39
Öncelikle conta takımını yurt dışından getirtmek lazım. Burda 400 tl civarında hatta 450.

Maxi
12-10-2011, 23:38
ya hocam bin git arabana derdin neki ?
sorun gözüküyor olabilir bir miktar
ama bunun için motor açılmaz, aman aman performans kaybı olmadıktan sonra

PULAT
13-10-2011, 08:12
Usta zaten port polish uygulaması yaptırmayı düşünüyordum. Ayrıca aracım boşta çalışırken anormal bir benzin tüketimi var. 4 litreleri buluyor. Yani bi yerlerden hava alıyor araba. Ayrıca üst kapak contası yanık ve termostat sökülü geziyorum. Havalar tam soğumadığından idare ediyoruz ama bunun kışı da var. Fazladan yaktığım yakıtta cabası. Ben nerde trak orda bırak mantığıyla aracını kullanan bir şöför değilim. En ufak tıkırtı canımı sıkar ki bunlar bence yeterince büyük sorunlar!

mr.korhan
13-10-2011, 08:59
yalnız birde şöyle bir çelişki var o zaman söylediklerinizde, mademki siz nerde trak orada bırak mantığında şöför değilsiniz yada en ufak tıkırtı canınızı sıkıyor,, conta yanık termostat sökülü iken gezilirmi ? termostat ne için var,motoru ve içindeki yağın sağlıklı çalışabileceği sıcaklığa eriştirmek için var değilmi ? motor normal sıcaklığına erişmezse daima fazla yakarsın ki bu sıcaklık sensörleri sayesinde ecu tarafındanda bu şekilde yönlendirilir ,araba soğukken daima zengin çalışır. aç güzelce kapağını conta kaçağını,subapları, subap yuvalarını, yanma odanı v.s. kontrol edip topla , daha sonra tekrar bakarsın, ama şu anda zaten aracında conta gibi başına büyük işler açabilecek sorun varken bunları konuşmak yanlış.

PULAT
13-10-2011, 10:15
Hocam bende herhalde isteyerek bu durumda kullanmıyorum. Maddi durumumdan dolayı araştırıyorum. Bilgi sahibi olup ne yapacaksam bilinçli bir şekilde yapmak istiyorum. Bu yüzden yorumlarınıza ihtiyacım var. Bugün contayı değiştirdik bitti gitti. Yarın bişeyler daha yaptırmak istesem her seferinde o kapağı tekrar tekrar çıkartamam. Hava filitresi kapağı değil bu :) Bu grafiğe göre durum buyken neler yapmam lazım nelere dikkat etmem lazım diye sormak istedim. Az çok cevabımıda aldım zaten.

Özet olarak kapak açılmışken hepsi birden aradan çıksın istiyorum. Bunun içinde maddi kaynakları hazırlarken ön bilgi olsun diye burdan sizlere danışıyorum.

PPR engineering
13-10-2011, 10:35
gökhan eren'in kapağını açtığımızda conta setiçok aşırı pahalı olduğu için conta yaptırmıştık ve aşırı sağlıklı erenle irtibata geçip sorabilirsin.korkmana gerek yok rektifiye zaten bende yapıyorum dışardan fiyat al gel birde bana sor oan göre yardımcı olıyım sana ama şu anlık korkucak bir şey yok belliki contadan dolayı sıkıştırma değerin böle açıldığında cok daha sağlıklı bineceğinden emin olabilirsin ilerki günlerde ama tabi rektifiye kısmı çok çok çok önemli..

PULAT
13-10-2011, 11:09
Anladım. Maddi anlamda kenara bir miktar koyup Besmele çekip başlamak istiyorum. Daha hiçbi yerden fiyat almadım. Sadece muhabbet sohbet esnasında arkadaşlar sağolsunlar yardımcı olmak adına bişeyler söylüyorlar. Arabalarımız canımızı taşıyor sonuçta. Bugüne kadar yan sanayi parça hiç takmadım aracıma. O sebeple sadece tedirgin oluyorum biraz. Tam anlamıyla hazır olduğum zaman zaten sana da Aytuğ'ada diyeceğim abi geliyorum yanınıza bu arabanın derdi neyse çözelim diye :) Şimdilik ay başını, daha doğrusu maaş farklarının miktarını bekliyorum. En azından conta takımının parasını çıkaracak kadar verseler yeter. Bakalım hayırlısı. Çekişinden memnunum aracın gideri güzel. Kaput altındaki durumda az çok belli oldu iyice netleşiyor yapmak istediklerim ve yapılması gerekenler.

ibratice
14-10-2011, 00:35
3 silindirin biraz yüksek geldi bana o silindir yağ yakıyor olabilir . birde protec le bir motor iç yıkama yaptır içerde mekanik yada hararete bağlı bir problem yoksa düzelebilir.

eg4
14-10-2011, 05:10
arkadaslar bılgı vermısler ama ben bır konuda snu soyleyım komp testınde enjentorlerın sıgortası cıkarılır tam gaz yapıp marsa basılır oyuzden yakıttan kaynaklı bır problem degıl bu.... ıkıncısı egerkı aracınızda conta 1 pıston tarafındakı cıvataları tork kolu ıle bır kontrol edın aracınız sız farkına varmadan hararet sorunu yasamıs ıse bu kapakda deformasyona sebeb olur lpg zaten ozellık olarak contaların sertlesmesıne sebeb olan bır yakıt turudur sogukdur motor bunu ılk patlamadan once sever fakat hararetlı bır yakıt turudur suan ıcın cok fazla bır sorun yok fakat ılerıkı zamanlarda aracı cok fazla sıkıstırmayın cunkı nerde ne zaman ne yapıcagı bellı degıl

eg4
14-10-2011, 05:16
sunuda okumamısım sunuda ekleyım termostak soguk ıken bınıyosan zaten o motor ısınmıcak ver sana sukadar soyleyım okadar cok surtunme varkı motorda segmanların omrunu felaket sekılde bıtırıyorsun usdune bırde kapak bıle catlatırsın soguk motor ıle yakıtının fazla olmasının sebebı termostat onu degıstırdıgınde en az 2 lıtre ıla 3 lıtre normal kullanımda dahı duser o arabaya o sekılde bınerek zaten benzıne fazlasıyla para oduyosun ve rısk alıyorsun bunlar benım tecrubelerım yanlıslarımı bılgılı arkadaslar duzeltıcektır saygılar

exca
14-10-2011, 06:31
benim anlamadığım çok iyi bilgili , tecrubeli ,yaptığı işi ezbere yapmayan , bir çok şeyi öğrendiğim ustalar bile termostatı sökelim dedi bana ısrarla bn sadece bi gün termostatsız bindim araca bu kadar rezillik olamaz, bunu neye dayanarak söylüyorlar?

ibratice
14-10-2011, 23:34
radyatöründe yada soğutma kanallarında tıkanıklık yoksa termostat sökmek iyi değildir motorun hiçbirzaman çalışma sıcaklığında çalışmayacaktır bunun sana birsürü eksisi olacaktır.