PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 renault 12(toros) projesı

ferhatgunes
17-10-2011, 22:57
Arkadaslar ,ustalar merhabalar.elimde dededen kalma daha motoru 8.000 km önce koomple regdefiye edlimiş,hiç kazası ve kusuru olmayan 5 vites bi tsw toros var.arabalarım içinde en cok sevdigim ve para harcarken içimin yanmadıgı tek araba bu diyebilirim.e21 323 sahibi olmama ragmen okula falan hep torosumla giderim.
konuya baslamadan önce eger ''toros gibi bi araba'',''harcanan paraya yazık'' gibi cevap yazacaksanız yazmayın cunkı aracımın seri bi arac olmadıgını,agır oldugunu,kasa yapısının spor amaclara uygun olmadıgını zaten ben en basda biliyorum.sırf yag eksiltiyor diye piston kollarına kadar fransız malı malzeme kullanıp 2.000 lira ya regdefiye etmiş biriyim.(abilerim beni yalnıs anlamayın torosumu 6 yıllık sevgilime degişmişmemiş biriyim.)

şimdi size sorum;aracı gunluk GENELDE lpg ile kullanıyorum.lpg den feraget etmeden aracı (su an 60 hp falan) 100-110 hp sınırına nasıl çekebilirim?ne önerirsiniz?önerilerinizi fiile kim gecirir?maaliyetler nasıl olur?

Cliosportve
17-10-2011, 23:08
Emme manifoldu ve ateşleme sistemini değiştirmen gerekir

Ayrıca eksozt sistemi ve ateşleme sisteminide Elektronik ateşlemeye adapte etmen gerekicek

Ayrıca madem bunca iş yapılıyor kapak taşlama yapılırsa sanırım seni tatmin edicek kadar serileşir

ferhatgunes
17-10-2011, 23:19
kapak taslama derken kapagı kaynakla doldurmayımı kasdedıyorsunuz yoksa yanma odasını genısletmeyımı orayı cozemedım.ateşleme sistemini elektronık yapmanın ne gibibi faydası olacak?(tamamen bılmedıgımden soruyorum)

boosted_pug
18-10-2011, 01:42
uno turbolardan cıkan t2 turbo yada muadılı bı turbo ısınızı gorur onun harıcınde motor ıcı dayanırmı bılmıyorum ama debrıyaj yuzde 90 dayanmaz daha guclu bı cozum bulmalısın ıntercooler dır vs. butarz parcaları cıkmacılardan dızel araclarınkılerden temın edebılırsın son olarakda aracı enjeksıyona ve elektronık ateslemeye cevırırsen olabılecek en az sıkıntıda aracına keyıfle bınersın

Hızlı_Fransız
18-10-2011, 03:12
1400cc ise aracın renault 11 turbonun tüm ekipmanları uyar kafanı kullan renault 11 turboya çevir motor aksamını :) karbüratörlü olarak bile sorunsuz binersin :)

cliver
18-10-2011, 12:20
1400cc ise aracın renault 11 turbonun tüm ekipmanları uyar kafanı kullan renault 11 turboya çevir motor aksamını :) karbüratörlü olarak bile sorunsuz binersin :)

çok doğru söylemiş arkadaş bunu bi araştır derim bende..;)

0M42
18-10-2011, 12:30

Yapabileceğin işlem ya bu olur yada swap.

Swap konusunda kendi şanzımanını kullanacaksın mecburen biliyorsun bu araçların şanzımanları kendine özel doğal olarak kullanacağın debriyaj da torosunki olacak beklediğin guçlerde bu debriyaj kaçırmadan işlev görürmü süpriz olur ama görmeyeceği ihtimali yüksek.

Madem arabanı bu kadar çok seviyorsun fazla kasmadan mütevazi küçük hacimli 90 - 100 hp civarı bir motor seç kendine swapla ama bu şekilde ruhsat roblemin olabilir bu işleri yapanlar var varsa böyle bir tanıdığın bununda üstesinden gelebilirsin.Bu şekilde turbolayıp kullanacağın araçtan daha sorunsuz ve güzel olacağı kesin.

0M42
18-10-2011, 12:34
Kendi motorunu "100 - 110 hp" yapıp sorunsuz dertsiz tasasız binmek pek kolay olmasa gerek.O motordan o güçleri sorunsuz uzun vaadeli almak aracın değerini göz önüne aldığımızda iyi para ister diye düşünyorum.

ferhatgunes
18-10-2011, 20:08
kango motorunu 2 gunluk kaporta işlemi sonucu takabilirim aslında .daha once baska bı aracımda motor degısıklıgı yapmak ıstedıgımde aracı change yapmadan yasal nasıl olacagını ogrenmısdım
1.cıkan motorla yerıne takacagın aynı marka olacak
2.cıkar motorla yenı gelen +- %30 hp cinsinden güç farkını asmıcan.slindir sayısı onemlı degıl

ferhatgunes
18-10-2011, 20:35
methanol uygulama sansım varmı pekı araca bu halınde?

Talih.b16
18-10-2011, 20:47
vallaha kardeşim nosda basarsın methanolde büyük turboda takarsında yannış anlama o motor pek randıman vermez alt yapı pek müsait deil gibi geliyo macera olur yani

Yogi
18-10-2011, 20:52
dizel 1.5 kangoo motoru koyabiliyorsan ne güzel olur çiplersin hem gider hem az yakar

Hızlı_Fransız
18-10-2011, 21:40
vallaha kardeşim nosda basarsın methanolde büyük turboda takarsında yannış anlama o motor pek randıman vermez alt yapı pek müsait deil gibi geliyo macera olur yani

1400cc ise bloklar aynı gayetde alt yapısı olan ve 1400cc 8v bloktan egz. motora göre cok bile ;)

renault 5 gt turbo world record 11.09@127mph glenn robson hi 5 tuning scoff efi-parts santapod - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=StMHMvm-huw)

rcx
19-10-2011, 03:43
dereceli eksantirikleri felan olması lazım bu motorun yada komple kapak değiştirip pistonlarıda değişitirip sadece blok orjinal olcak renaultun bi firması var adı aklıma gelmedi o firmada kapak mapak hepsi var modifiyeli bu motor için bulabilirsen üst kapak psiton vs vs buna olması lazım ama araç yapı olarak çok sert makas atıyım hoplayım zıplayım olmaz bence vede ağır bence uğraşma sağlıklıca bin

berkay_aydin
19-10-2011, 07:05
dizel swap gerçekten iyi olur :)

1.24
19-10-2011, 23:41
turbo için motorun uygun değil.o güçlere dayanabilir ancak her an kırılma ihtimali var.gömleklerin turboya pek dayanamaz.ama denemekte fayda var tabı.küçük bi dizel turbosu alıp takar denersin.egsoz,sogutma,karburator sistemlerin degişecek.

intercool borular flanşlar hortumlar kelepçeler.yağlaması vs hepsi bayaa kafanı agrıtacak.ama yaparsanda senden keyiflisi olmaz.kendimden biliyorum :D

olcay_bora
19-10-2011, 23:57
dize swap güzel olurda bi dci 65 lik motor 7 8 k arası bi maliyete denk gelio işşçilik dahil
bence guzel bi karburator uygulaması en iisi olur

ahmet43
20-10-2011, 02:46
disel swap çok farklı ve tek olur bencede

bilalMW
20-10-2011, 17:08
dizel swap çok güzel arkasına dci depo kapağı yanına only dizel ayrıca kozmetik olarakta topladnmı misss..

Hızlı_Fransız
21-10-2011, 00:46
turbo için motorun uygun değil.o güçlere dayanabilir ancak her an kırılma ihtimali var.gömleklerin turboya pek dayanamaz.ama denemekte fayda var tabı.küçük bi dizel turbosu alıp takar denersin.egsoz,sogutma,karburator sistemlerin degişecek.

intercool borular flanşlar hortumlar kelepçeler.yağlaması vs hepsi bayaa kafanı agrıtacak.ama yaparsanda senden keyiflisi olmaz.kendimden biliyorum :D

Ya varya araştırmanda kafana göre konuşmuşsun sana hiç birşey demiyorum :heyoo::heyoo::heyoo:

onn_dear
21-10-2011, 00:59
herkes nasıl yürüyeceğine yorum yapmış ama arkadaşlar bu araç bahsettiğiniz şekilde yürüdükten sonra nasıl duracak?

turbo16
21-10-2011, 12:36

aynen ancak şanzıman ve debrayaja girişmen lazım rakam 3-5 arası değişir

akıncı
21-10-2011, 22:17
adam 500hp yapacam dememışkı,gomlekler dayanmaz,yok bılmem ne olur adam gıbı uğraşılırsa turboda 50 60 hp almak çokta zor değil bence,ayrıca motoru çok sorunsuzdur ve uzun ömurlü r12 motoru ama şanzımana aynı şeyi soyleyemem,bır turlü yağ kaçağı kesılmeyen bır model ,perıyodık olarak şanzıman yağı kontrol edılmesı lazım 5. vites dişlilerini öğütüyor genelde neyse uğraşılırsa olmayacak bişey değil kolay gelsın :)