PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nam Amortisör? ( Namistain )

Safak
04-11-2007, 00:51
Nam yapımı coilover kullanan var mı? varsa nasıl?

FaTiH44
04-11-2007, 01:36
paliolara takan vardı,hiç biri memnun kalmadı.tekrar söktüler.Çok sert olduğundan ve zıplamasından şikayetçilerdi.

1.6 VTi
04-11-2007, 01:51
aynı şekilde de 106 s16'sı olan bir tanıdığım takmıştı öve öve bitiremedi ve 106'lardaki avantajlarını anlata anlata bitirememişti, belki fransız grubunda faydalıdır diye düşünüyorum ben de...

ef186
04-11-2007, 02:39
Geyik bir yana yapılan işlemin teknik detayı nedir biri anlatabilirmi ben uygulamadım o nedenle merak ediyorum içindeki yağ mı değişiyo nooluyo :D

Yekta
04-11-2007, 04:24
amortisör içindeki yağ delikleriyle oynayıp yapılıyor sanırım.. misal 3 taneyse 1 tanesini kapatıp sertleştiriliyor..

Dragger
04-11-2007, 06:44
Benim de yaptıran arkadaslarım hic memnun kalmadılar.

Hic güvenli gelmiyor bana, özellikle cok alcaltılmıs otomobillerde...

Görsel acıdan iyi durabilirler ama mazallah cok büyük kazalara sebebiyet verebilir o sekilde mühendislikten yoksun alcaltılmıs otomobiller...

Benim gözümde yayı kesik otomobilden farkı yok bu uygulama yapılan otomobillerin...

orc
04-11-2007, 07:10

Görsel acıdan iyi durabilirler ama mazallah cok büyük kazalara sebebiyet verebilir o sekilde mühendislikten yoksun alcaltılmıs otomobiller...

Benim gözümde yayı kesik otomobilden farkı yok bu uygulama yapılan otomobillerin...

duyduguma gore birkac kisi nam coilover yüzünden kaza yapmıs..

1nsane
04-11-2007, 07:14
duyduguma gore birkac kisi nam coilover yüzünden kaza yapmıs..

Hoşnutsuzluklar, eleştiriler belirtirilir ama bence bu kanıt olmadan söylenmemesi gereken bişey.

Dodo-FB
04-11-2007, 07:54
-Benim bir arkadaşım opel astrasına yaptırdı cocuk 10 numarada yanlıyor 1.5 sene falan olmuştur hiç sorun olmadı daha ..

buffybey
04-11-2007, 10:31

Neden güvenli değil bu işlem arkadaşlar? Bu işin kazaya sebebiyet veren kısmı nedir? Ağırlık merkezi aşağı çekilmiş ve amortisörleri sertleştirilmiş bir araba, eski haline göre daha iyi yol tutmaz mı? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Tayfun-E30
04-11-2007, 10:51
-Benim bir arkadaşım opel astrasına yaptırdı cocuk 10 numarada yanlıyor 1.5 sene falan olmuştur hiç sorun olmadı daha ..

hakanmı arkadaşın adı?

Tuner
04-11-2007, 11:25
Neden güvenli değil bu işlem arkadaşlar? Bu işin kazaya sebebiyet veren kısmı nedir? Ağırlık merkezi aşağı çekilmiş ve amortisörleri sertleştirilmiş bir araba, eski haline göre daha iyi yol tutmaz mı? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

şimdi şöyle söyliyim ağarlık merkezi 4 tekerden aynı anda ve aynı ölçülerde inerse dengeli olur ama tahminlerimce bu işlemlerde bunun mühendislik olarak yapılması zor yüksek hızlarda 1-2 milim bile ciddi sorunlar çıkartabilir. eskisine göre daha iyi yol tutmayacağı gibi çok sert olucağından esneme payı olmayacak buda devamlı arabanın zıplamasını sağlayacak, yüksek hızda bu zıplamalar arabayı komple yerden kesecektir yada kesme ihtimali vardır ama orjinal olarak alınan coiloverlar da sertler ama esneme payları var ve dört lastiği orantılı bir biçimde indirebiliyorsun.

Ama neden tercih ediliyor 1. ucuz 2. tüm araçlara uygulanıyor (artık bazı modeller için yay bile bulamıyabiliyorsun)

bende bu tarz uygulamalarda dolayı kaza yapan kişiler biliyorum kendileri söylemişti arabayı alçaltım yol tutması zayıfladı diye.

Bunlar benim tahminlerim kesinlikle teknik bir bilgi olarak yazmadım.

vtecvti
04-11-2007, 11:29
ben vtec II de kullanıyorum yaklaşık 1 seneyi aştı..sorunsuz birşekilde kullanıyorum.. memnunum..etrafımda kullanan arkadaşlarımda var onlar da memnun. ama hepsi honda markalı..

buffybey
04-11-2007, 11:35
şimdi şöyle söyliyim ağarlık merkezi 4 tekerden aynı anda ve aynı ölçülerde inerse dengeli olur ama tahminlerimce bu işlemlerde bunun mühendislik olarak yapılması zor yüksek hızlarda 1-2 milim bile ciddi sorunlar çıkartabilir. eskisine göre daha iyi yol tutmayacağı gibi çok sert olucağından esneme payı olmayacak buda devamlı arabanın zıplamasını sağlayacak, yüksek hızda bu zıplamalar arabayı komple yerden kesecektir yada kesme ihtimali vardır ama orjinal olarak alınan coiloverlar da sertler ama esneme payları var ve dört lastiği orantılı bir biçimde indirebiliyorsun.

Ama neden tercih ediliyor 1. ucuz 2. tüm araçlara uygulanıyor (artık bazı modeller için yay bile bulamıyabiliyorsun)

bende bu tarz uygulamalarda dolayı kaza yapan kişiler biliyorum kendileri söylemişti arabayı alçaltım yol tutması zayıfladı diye.

Bunlar benim tahminlerim kesinlikle teknik bir bilgi olarak yazmadım.

Teşekkürler Tuner.

grkm
04-11-2007, 11:42

Normal $artlarda belli bir indirme seviyesine kadar iyi ancak indirmeler abartılı ve sertlikte bir o kadar fazla olunca amortisör neredeyse hiç çalı$amıyor. Tabi ön takıma verdiği zararda cabası.. Bu durumda düzgün bir yolda bile süratle doğru orantıda sekmeler ba$lıyor. Dolayısıyla aracın yolla bağlantısını sık aralıklarla kesiyor. Ne frenlemede , ne de yola tutunmada istikrar sağlanmı$ oluyor.

Koni bile amortisörünün 3.5luk yayla kullanılmasını tavsiye ediyor :icon_tup:

buffybey
04-11-2007, 12:08
(Koni bile amortisörünün 3.5luk yayla kullanılmasını tavsiye ediyor ) Bu çok güzel bir bilgi, grkm sağol.

Tuner
04-11-2007, 12:39
(Koni bile amortisörünün 3.5luk yayla kullanılmasını tavsiye ediyor ) Bu çok güzel bir bilgi, grkm sağol.

aldığın amortisörün içinde ilaki bir parça kağıt çıkıcaktır (yada kutu üzerinde) en uygun uygulama olarak onları okutuğunda güzel bilgiler edinebilirsin.

OmerRS
04-11-2007, 13:23
Amortisörü tanımlayan tek parametre sertlik değil ki. en açığı amortisörün çalışma aralığı değiştirilmeden sadece sertleşmesi doğru değil.

Sönümleme özelliği, süresi, eski haline gelmesi için gereken süre, içindeki akışkanın vizkositesi vs vs

M3CSL
04-11-2007, 14:16
ömer haklı son yazdıklarında..
sektırme olayında ise konıyı 4 luk ap yaylarla kullandım.. ona rağmen sektırme olayı azda olsa vardı.. sert arabaların ortak sonucu bu...

dragon07
04-11-2007, 15:03
sonuçta amotisörün sertlik ayarı olanlar var yaylar içinde yumuşak sert die olanları var sert olan amotisör ve yaylarda sekmeler tabikide olajaktır.amortisör ve yay en uygun sekilde seçilmelidirki en iyi performans alınabilisin.

Mechanix
04-11-2007, 15:38
Namistain ının mantıklı hiç bir tarafı yok arkadaşlar.Yol kullanımı için o sertlikteki amortisörler her çukurda yada en ufak girinti çıkıntıda seker.Amortisörün olayı zeminden kaynaklanan darbeleri abzorbe edip aynı zamanda yere teması arttırmaktır.
Bound-rebound değerleri birbirinden farklı 4 amortisörle performans alacağınızı bana söylemeyin lütfen.Aradığınız sadece sertlik ve bundan kaynaklanan psikoljik rahatlamaysa namistain iş yapar.Ama çoğu zaman çok kötü bir performans alacaksınız.
Arkadaşı yanlayanlar içinde durum şöyle.Yanlama yol tutuşun bittiği durumlarda olur.Ha "160 a kadar hiç bir şekilde yanlayamıyor , ama 160 dan sonra yanlıyor " derseniz eyvallah derim.50-60 km de arabanın kaymasına sebep olan amortisöre nasıl iyi diyebilirsiniz ki ?

buffybey
04-11-2007, 15:54
Yardımcı olan arkadaşlar sağolun. O zaman aracın süspansiyon sistemini ''çok'' sertleştirmek iyi değil mi? Anladığım kadarıyla biraz esneyecek ve darbeleri absorbe edecek kadar sertleştirilmeli. Doğru olan bu mu? Birde amortisör seti alsam koni,eibach vb... Standart halde doğru açıyla girdiğim virajı, onları taktıktan sonra kaçla girerim? Yaklaşık yada denenmiş bir değer verebilirmisiniz?

Istilldo
04-11-2007, 16:48

astra için drift spec yaptırdınız herhalde coiloverı :soru:

Mechanix
04-11-2007, 19:45
Yardımcı olan arkadaşlar sağolun. O zaman aracın süspansiyon sistemini ''çok'' sertleştirmek iyi değil mi? Anladığım kadarıyla biraz esneyecek ve darbeleri absorbe edecek kadar sertleştirilmeli. Doğru olan bu mu? Birde amortisör seti alsam koni,eibach vb... Standart halde doğru açıyla girdiğim virajı, onları taktıktan sonra kaçla girerim? Yaklaşık yada denenmiş bir değer verebilirmisiniz?

Viraja giriş hızından çok virajdan çıkış hızın artacaktır.Ki zaten önemli olanda bu.Direksiyon tepkisi daha net ve keskin olur.
Süspansiyon sisteminin var olma amacı esnemeyi ve sekmeyi azaltmaktır.Aynı zamanda darbeleri emecektir.Bu yüzden işlevini kaybetmeyecek kadar sertleşmesi uygun olur.

TünayK
04-11-2007, 20:58

...........

Safak
04-11-2007, 21:36
Bahsigeçen Hakan'ın Astra HB 4kapısı ise...

En son konuştuğumda yanladığının yanında arabanın içinde ses çıkarmayan yer kalmadığını müzik sesini açmadan artık gezemediğini söylemişti. Zaten o arabayı ise sattı onu. Kırmızı HB VTi var şimdi. Onu da gördüğümüzde Namistain de yerin dibine sokmakla meşkuldu :)

sforever
04-11-2007, 21:40
Coilover falan yaptırmayı ben de sağlıklı görmüyorum orada..

Amortisörlerimi sertleştirmiştim, hiç bir şikayetim yok. Yaptıran 3-4 arkadaşım daha var, hepsi de memnun.

gorke
05-11-2007, 00:54
coil yapılmış 2arkadaşım var nizamettin ustadan, araçların içlerinden muazzam şekilde ses gelio artı bi işlevi yok açıkçası bnm için bi viraja belli bi hızla girdin ok ama çıkışında nasıl tepki vercek? kullanım şekli ve talepler doğrultusunda kullanılırlık değişir. ha diosanki arabam full yerde olsun 2 sertlesin ok ama gerisi pek akıllı bişey gelmio bana. yapılan işe filan bişey demiyorum, emek verip yapıolar çünkü, saatlerce uğraşılıo.. kullanılabilirliği bana göre üst düzeyde değil.

Dodo-FB
05-11-2007, 03:55

-Ben bişe yapmadan arkadaşım yaptırmıştı , yüksek hızlarada güzel yanlıyordu aracı

ismi hakan'da değil arkadaşlar ergin'di sattı aracını ..

STeaM
05-11-2007, 08:25
ben arkdaşıımın a3 ne taktırdım. yaptık ve sonuçları çok güzel.
beklenen sonuçlar: araç çok güzel oldu ve yere yakın durması beklenen sonuçtu
beklenmeyen sonuç: araç deli gibi sekiyor, normal coiloverlarda olmayacak kadar çok sekiyor ve arabanın yolda stabl olması imkansız. biraz kontrolsüz acıkcası. 160 ve üzeri hızlarda bu tür sekmeler sorun yaşatıyor. ayrıca ön takım düzeneklerinden istenmeyen sorunlar, sesler problemler yaşanmaya başladı.
bu sorunların bir kısmını yaşaycağımıızı bile bile taktırdık o nedenle firma için kötü yada başka olumsuz bir eleştiride bulunmak istemiyorum.
beklenen sonucunuz ne bunu düşünün?

SOMEONESPECIAL
05-11-2007, 09:10
Anlaşılıyor ki görüntü estetik açısından IN
Güvenilirlik kullanım açısından OUT !

Mechanix
05-11-2007, 10:02
Yay kesmekte görsellik bakımından etkili bir yöntem o zaman.Yada show larda kullanılmak için üretilen coil over lar da aynı şekilde etkili.Ama günlük kullanımda hiç bir iyi yanı yok.

STeaM
05-11-2007, 10:37
Yay kesmekte görsellik bakımından etkili bir yöntem o zaman.Yada show larda kullanılmak için üretilen coil over lar da aynı şekilde etkili.Ama günlük kullanımda hiç bir iyi yanı yok.

mustafa el insaf be kardeşim :) yay kesmek kadarda kasapca bişey deil bu :D
ama yinede güvenlik ve yol tutuş için aman aman bi katkısı yok :icon13:

Mechanix
05-11-2007, 10:45
Bana göre en ufak bir farkı yok valla :)

Dragger
05-11-2007, 16:40
Ben de mustafayla aynı seyi söylemistim ilk mesajımda...

Yay kesmekten hicbir farkı yok bence de...

Neden mi?

Simdi binbir cesit marka model otomobil var...

Bilinen amortisör yay markaları her otomobil icin ayrı seyler üretiyorlar.

Namda bu nasıl? Her marka icin farklı farklı üretilmis yaylar amortisörler mi var?

Tamam görüntüye zaten kimse birsey demiyor, ama orda bu isi yaptırıp da virajlarda deli gibi dönmeye calısırsan Allah korusun canından bile olursun.

Bir otomobili 3.5 düsürmek var 5cm düsürmek var, 5 bile konforu bozuyor sekmeye baslıyorsun yollarda...

Namda yapılmıs, 8cm 9cm düsürülmüs otomobiller var, bu fizik kurallarına bile aykırı...

Tayfun-E30
05-11-2007, 18:23
yaptıran herkez yeri öptürüyo bide böyle bi durum var markalı coillede o kadar bassan sert olucak araçtan sesler gelicek sekicek namın coili ile 3buçuk 5 santim basınca neler oluyor acaba neticede yurt dışında özellikle almanyada bir çok DIY coil projesi var...

Dragger
05-11-2007, 21:48
Tamam 5cm bastın diyelim, yayın direnci kalitesi ne olacak?

Simdi 5cm eibach ile 5cm namda hazırlanan yayı bir tutamayız herhalde :)

Tayfun-E30
05-11-2007, 22:15
yayı inşat demirimi kıvırıyolar yoksa daha gelişmiş bi sistemlerimi var nasıl yaptıklarını bilmediğim için yorumda bulunamıyorum :D ama dikkat ettiysen gelen şikayetleri değerlendir markalı bi coilde olsa aynı şikayetler gelicek :D

gökh@n_gr
06-11-2007, 16:39
ben yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve bi sorun yaşamadım araç içinde ses falan denmiş bende hiç yok ama dibine kadar gömmedim tabi aracımı sadece lastik çamurluk arasını idare edecek şekilde kapattım.

Gkhnkrdnz
04-12-2014, 19:29
Arkadaşlar 2013 polo gti için coil düşünüyorum. Şakir abide yaptırcam ne dersiniz?

Sert@ç
04-12-2014, 19:41
Arkadaşlar 2013 polo gti için coil düşünüyorum. Şakir abide yaptırcam ne dersiniz?

2015 yılına giriyoruz ama 2013 poloya custom coilover yaptırmak sizce ne kadar mantıklı ?
Piyasada onca markalı coilover varken

Gkhnkrdnz
04-12-2014, 19:55
2015 yılına giriyoruz ama 2013 poloya custom coilover yaptırmak sizce ne kadar mantıklı ?
Piyasada onca markalı coilover varken

Fiyatları biliyorsanız dusunme sebebimi anlamış olursunuz herlde ayrıca yaptıran bir suru arkadaş var.

MCN21
04-12-2014, 23:51
Fiyatları biliyorsanız dusunme sebebimi anlamış olursunuz herlde ayrıca yaptıran bir suru arkadaş var.

Sertac hakli para durumunuz yetmiyorsa markali yaylara yonelin. Hayatiniz aradaki 2-3 bin liradan degersizse bilemicem.

Y.Emre
05-12-2014, 00:41

'Aferin'..

Gkhnkrdnz
05-12-2014, 00:44
Sertac hakli para durumunuz yetmiyorsa markali yaylara yonelin. Hayatiniz aradaki 2-3 bin liradan degersizse bilemicem.

Arkadaşlar iyi dusunceleriniz için gerçekten çok teşekkürler ancak yeni model araclarnda bu coili kullanıp memnun olan kişiler duydum. Onun uzerinede kullanan arkadslardan fikir almak istedm

berkay_aydin
05-12-2014, 00:56
Şuana kadar şakir abi ile iş yapıp sıkıntı yaşayanı görmedim ben tavsiye ederim sadece görsel açıdan, diğer konuları söylemeye gerek yok...

Schumi
05-12-2014, 00:57
Polo'yu 245 yaptıracak bütçen var ama coilover için bütçen yok ise bırak yüksek kalsın.

JDM VTİ
05-12-2014, 00:57
spor yay ile devam et..

Eyüp
05-12-2014, 02:31
Polo'yu 245 yaptıracak bütçen var ama coilover için bütçen yok ise bırak yüksek kalsın.

Aklımdan geçti...245hp'lik polonun yapma coil ile yürümesi :)

mertxx
05-12-2014, 04:39
Dostum 2013 model arabaya biniyorsun ve fiyatlardan bahsediyorsun.
Ben 98 model piyasası 12-13 bin olan arabama Bilstein amortisör ile Eibach yay aldım.Evet çok sabrettim ama mantıklı olanı yaptım hemde uzun vadeli.Bence sende iyi düşün taşın...

AhmetYılmaz
08-12-2014, 08:34
Kullanan varmı demiş ? Kullandınız sanırım böyle yorumlar yaptığınıza göre. :) şiddetle öneririm. En yavaşından en hızlı arabasına coil yaptırıyoruz şakir abimde. Adam ne isterseniz onu yapıyor. Yol tutması , sertliği , konforu 10 üzerinden 10. Şiddetle tavsiye ederim. İster 2003 ister 2013. :)

Safak
08-12-2014, 08:39
Kimlerin GTi'ında var ki başka yapma amortisör?

AhmetYılmaz
08-12-2014, 08:49
GTI da kullanan olup olmadığını bilmiyorum ama bi kaç cuprada var. hatta birinde 4 coil var sanırım. Bu sıralar bitanede bocaya yaptırıcaz bakalım. Yorumları paylaşırım.

Hakan-N
08-12-2014, 23:07
ben aracımda uzun süredir kullanıyorum herhangi ses veya sekme olmadı fakat yol tutuş konusunda orjinal hali daha iyi yol tutuyordu diyebilirim

Gkhnkrdnz
09-12-2014, 08:51
Bi kaç haftaya polo ile ilgili yorumları yaparız :)

BıD-Clio
09-12-2014, 11:45
2001 clıo Rxt hb aracımda yaklasık 4-5 sene kullandım belkı hala kullanılıyordur bı sıkıntı yasamadım (Şakir Usta ) yapımıydı
2003 Corsa c 1.7 dtım da 2 sene kullandım oda sakır usta yapımı ve alan arkadas hala kullanıyor sıteye de uye
2006 c2 hdı ımda 6 ay kadar kullandım bı sorun yasamadım suan hala kullanıyorlar
1993 honda si hb aracımada hemen yaptırdım suanda da hıc bı sıkıntısı yok memnunum
Şakir usta işini gercekten hakkıyla yapıyor . Cevremdekı cogu ınsana tavsıye ettmıstım bır kere bıle rahatsız sıkayetcı olan duymadım . Şakir abi namdan ayrıldı kendı dukkanında zaten coıl yapılırken kı ıslemlerı gordugunuzde hak verırsınız ;)

Sezgin
12-12-2014, 15:08
K&W Coillerimi taktırmak dışında herhangi bir işim düşmedi şakir ustaya. Ama sistem şuydu; Bitane hurdacı geliyor, çıkma otobüs kamyon ve binek araç körüklerini, amörtisörlerini falan bırakıyor gidiyor. Sonra bu mallar karıştırılıp custom coil yapılıyor. Tercih sizin :)

karsiyakaliozi
12-12-2014, 15:40
Hayatınız bu kadar ucuz olmamalı yüksek ar-ge teknoloji gerektiren ürünleri mahalle arasındaki imalathanelerden almak çok mantıksız bence bu fikre varmak için ürünü kullanmak gerekmez bence .

weST.27
12-12-2014, 17:10
Gereksiz sırf yazmak için yazılmış olan mesajları pas geçiyorum, tabi ki ilk tercih marka coilover ve marka yay, daha sonra yaptıracağım eğer bütçem yetmiyorsa veya aracım için kaliteli marka sistem yoksa custom coil , oda olmazsa soğuk presstir . 1 yıldır sorunsuz problemsiz kullanıyorum namda yaptırdım hiç bir bağlantım vs yoktur oradakilerle . gayet memnunum

Ranthor
12-12-2014, 18:01
Arabam alçak dursun diye, hala ama hala bu yollara başvuranların olması çok şaşırtıcı.
Sürüş emniyeti, yol tutuş hepsi ama hepsi kötüleşiyor dendi, ispat edildi.

Arabasına fiyat farkı yüzünden bunu yapan kullanıcıların arabalarını ikinci elde alırken dikkat edin. Sadece şekil için, dinamikleri bozulmuş, şasesi zorlanmış bir araç alacaksınız.

mikelazi
22-12-2014, 15:14
namdan sonra 30bin sonra aracın taban sacının esnedigini şahit oldum.

Gkhnkrdnz
22-12-2014, 15:53
namdan sonra 30bin sonra aracın taban sacının esnedigini şahit oldum.

Araç nedir? Uygulanan işlem neydi?

VtecDream
22-12-2014, 16:02
Hocam Başaran Amortisöre gidiyosun mutlu mesut evine geri dönüyosun :)

Caesar
22-12-2014, 16:31
Boyalı araba alırım custom coilli almam. Yaptıranlar araçlarınıda yazsınlarda 2. el piyasasında karşımıza gelir alimallah.

Ranthor
22-12-2014, 17:36
Daha gecen gun pasaogluna gittim, ordaki musterilerden birinin arabasina custom coilover yapilmisti adam agliyordu.
Giderken arka yay cikmis, allahtan egzoza takilmis da dusmemiş .

Daha ne diyim ki, hala ama gidip yaptiran var, x marka olmus y marka olmus, her arabaya ayni yayi kullaniyorlar, insaf arkadaslar yapmayin.

civelek
22-12-2014, 18:13
eski sistemde yaylar kısa oldugu için arabayı kaldırdıgınızda yaylar direk boşa çıkıyordu. onu görünce demiştim ztn bununla insanlar nasıl geziyor diye ama simdiki sistem daha farklı dişliler flanşlar büyütülmüş yaylar değişmiş namdaki bildiğin markalı ürün gibi olmuş he genede nekadar güvenlidir bilmem ama eskisinden milyon kere daha iyi oldugu kesin

Sert@ç
22-12-2014, 18:17
Millet neyle uğraşıyor biz ne anlatmaya çalışıyoruz...
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-d-i-y-/196026-suspansiyonun-akillisi-ya-da-onden-arkadan-nassi-bastim-veledi.html

Caesar
22-12-2014, 18:19
Bırakın ölsünler niye kasıyorsunuz ki. Doğum kontrolü kullanılmıyor zaten nufus git gide artıyor. Doğanın dengesini koruması lazım. Teşfik edin bence boşverin.

Sonra istanbul trafiği çok arttı reröre. Sen ölmezsen ben ölmezsem kim ölecek?

mikelazi
23-12-2014, 11:18
Araç nedir? Uygulanan işlem neydi?

skoda 50bin km.de sene 2002 spor yay yok.amörtisör tablası 2.5-3 cm inmişti.amörtisörler sertleştirilmişti.araç wtcc aracı gibiydi.ama yol wtcc yolu degil.80binde sattık aracı.şuan aynı kişide clio var.eibach 3.5 yay koni strt amörtisör.cukks

BuRaK_eFe
05-04-2016, 22:38
Konuyu hortlatıyorum ama Nam coil kullanan arkadaşlar var mıdır acaba corsa d aracımda kullanmayı düşünüyorum ama fikirler beni kararsız bıraktı iyi bir yay mı alsam yoksa coil alıp muayyenede yada toprak yokda coilin avantajlarından mı yararlansam bilemedim şimdi ?

01ayk01
06-04-2016, 11:29
Millet neyle uğraşıyor biz ne anlatmaya çalışıyoruz...
http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-d-i-y-/196026-suspansiyonun-akillisi-ya-da-onden-arkadan-nassi-bastim-veledi.html

Bi daha bana laf etme la kw v2 taktim ben. Biraz fazla bastik hepsi bu :)

Sert@ç
06-04-2016, 12:12
Bi daha bana laf etme la kw v2 taktim ben. Biraz fazla bastik hepsi bu :)

Kw v2 alıp custom işlem yaptıran tek adamsın :D :D

serkanaygün
06-04-2016, 12:37
Kw v2 alıp custom işlem yaptıran tek adamsın :D :D

Ne yaptırılmış acaba, benim de biraz daha fazla basasım var :D

EREN34
06-04-2016, 12:51
Konuyu hortlatıyorum ama Nam coil kullanan arkadaşlar var mıdır acaba corsa d aracımda kullanmayı düşünüyorum ama fikirler beni kararsız bıraktı iyi bir yay mı alsam yoksa coil alıp muayyenede yada toprak yokda coilin avantajlarından mı yararlansam bilemedim şimdi ?

Nam amortisörde Nizamettin abinin tezgah başına geçmeyeli 10 sene olmuştur. 2007 yılı gibi Şakir askere gittiği dönemde geçri. Şakir usta dönünce tezgahı gene ona bıraktı. Mekanikçi Cem hala orada sanırım ama 10 yıldır o dükkanda coil yapan Şakir usta kendi yerini açtı. Face'te sağda solda illa ki denk gelmişsindir Sakiristain diye.

BuRaK_eFe
06-04-2016, 20:26
Hocam özetle Sakiristain mı tavswiye ediyorsunuz ? Ben ankaradayım ankarada Sakiristain var mı nam gibi ?

taytay
06-04-2016, 21:04

Ben kullanıyorum şu ana kadar tecrübe ettiklerimin içinde en iyisi. İzmir de olsaydınız turlardık verirdin kararını.

EREN34
06-04-2016, 22:34
Hocam özetle Sakiristain mı tavswiye ediyorsunuz ? Ben ankaradayım ankarada Sakiristain var mı nam gibi ?

Bence boynuz kulağı geçti. Ben bugün custom coil yaptıracak olsam Şakir ustaya yaptırırdım. Tek yeri Maslak sanayide. Ankara uzaklığı dezavantaj tabi

GKHNGS
07-04-2016, 12:35
Şakiriştain ne kadar da yaratıcı bır isim olmuş :)

burcinkarabacak
14-04-2016, 16:02
Salı günü arabaya eibach sportline 5cm yay taktik. görüntü güzel oldu lakin sert olmasa da sekme yapıyor. spor amortisör ile çözüm bulunur mu acaba ? ya da ne önerirsiniz coil ve air süspansiyon dışında.

Saygılar

http://i.hizliresim.com/7gJVDv.jpg

berk1577
17-04-2016, 11:35
Salı günü arabaya eibach sportline 5cm yay taktik. görüntü güzel oldu lakin sert olmasa da sekme yapıyor. spor amortisör ile çözüm bulunur mu acaba ? ya da ne önerirsiniz coil ve air süspansiyon dışında.

Saygılar

Amortisörün çalışma aralığını düşürdüğünüz için sekme yapar, ya orjinal amortisörlerinizle oynamanız gerekir veyahut spor amortisör takıp bir nebzede olsa sekmeden kurtulabilirsiniz ama aracınız biraz daha sertleşecektir. Koni kesinlikle tavsiye ederim

E46
26-05-2016, 15:33
Peugeot 206 1.4 hdi aracımda 3,5 cm yay 17" jant bulunuyor yüksekliğinden memnunum. Coilover yaptırsam zıplamayı keser ve konforda artısı olur mu uygulama yapan arkadaşlar tavsiyelerini paylaşırsa sevinirim.

rain man
26-05-2016, 18:43

Saygılar

Benzer sorunları HR 3.5 cm'likleri kullanırken yaşamıştım (kendileri daha çok 5'lik gibi davranıyordu), sekmeler daha doğrusu amortisör çalışma mesafesini kısalttığı için tümseklerden veya alçalmalardan geçerken aşırı esneme vs gibi sorunlarım vardı. Çareyi eibach prokit 3 cm'e geçmekle buldum.

Size de tavsiyem daha az düşüren yay ile değişmeniz çünkü 5 cm'e kadar stok amortisörler ile çalışma sağlar diyorlar açıklamalarda ama asla optimum performans yakalanmıyor.

Gearbox
26-05-2016, 19:19

Saygılar

Hayirli olsun. Yaylari Ankara da kime taktirdiniz?

Sekme konusunda 5 lik yerine 3 olanlar ile daha mutlu olursunuz. Ama goruntu olarak asla 5 gibi olmaz