PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Clio RS far sökümü yardım ..

F4R
23-10-2011, 19:22
arkadaşlar merhaba,

rs imin sürücü tarafındaki farının bir ayağı kırık bu yüzden tam oturmuyor yerine. elimde kırık olan ayağının kasası mevcut. şuanki farı söküp, ön camını ve içindeki mercekleri felan çıkarıp bu kasaya oturtacağım.

rs ci arkadaşlar, rs lerin ön farları nasıl söküyoruz? bunun için tamponu sökmeye gerek var mı?

son olarak meguiars ın plastx malzemesini alacağım.

Meguiar's Türkiye Online Alışveriş (http://www.meguiars.com.tr/shophome.php)

bu siteden alabiliyor muyuz? burdan hiç online alışveriş yapan oldu mu? ürünler sorunsuz geliyor mu?

şimdiden teşekkürler.

skyinnwolf
23-10-2011, 19:49
Farları sökmek için tamponu sökmenize gerek yok. Far'ı sökmek için ön ızgarayı sökmeniz gerekicek 3tane üstten civata tutuyor zaten ondan sonra farın üstünde 1 civata altında 1 civata far çıkıyor. Meguiar's dan devamlı alışveriş yapıyorum hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadım Far Bakım Seti - Far Bakımı (http://www.meguiars.com.tr/product_info.php?46_6&products_id=147) bu ürün gerçekten başarılı tavsiye ederim.

F4R
23-10-2011, 19:54
teşekkürler hocam. yarın işten gelince 1 el atayım. peki bir soru daha: farın mika kısmını fardan ayırdıktan sonra ne ile tekrar sorunsuz kapayabilirim? siyah / beyaz silikon? sıcak silikon? hangisi kullanılıyor far kapatılırken?

freelife
23-10-2011, 20:00
siyah silikon kullanıyor herkes ama ben akvaryum silikonu tavsiye ederim yada wacker marka silikon..

skyinnwolf
23-10-2011, 20:51
Genellikle siyah silikon kullanılıyor ama yinede tercih senin.

Cliosportve
23-10-2011, 21:09
tamponun ustunde ince bir cıta geciyor
o tırnaklıdır camurlugu girer
bir sekilde onu ordan cıkabilirsen farın alt vidalarına ulasırsın
ust vida ve ızgaranın ust vidalarını sokersen far bosa cıkar
ama o cıtayı cıkartamassan mecbur tamponu biraz bosandırman lazım
farın alt tarafındaki vidalara ulasmak için
cıtayı alabilmekte bitiyor olay

F4R
23-10-2011, 22:01
bu mesajı bi yerden hatırlıyom ama :))) sğlasın slcm

mechanic
30-10-2011, 20:33
hepsi 5 dk tutar

F4R
30-10-2011, 21:08
pardon yaa bu konuya yazmayı unutmuşum. 2 adet ön far aldım hiç uğraşmadım temizlemeye (zaten beceremedim de :) ) takmak için ön tamponu söktüm komple iyi oldu. tamponun bağlandığı sac yerinden oynuyormuş onu bir vida ile sabitledim. güzel oldu yaa memnunum.

mechanic
04-11-2011, 23:30
pardon yaa bu konuya yazmayı unutmuşum. 2 adet ön far aldım hiç uğraşmadım temizlemeye (zaten beceremedim de :) ) takmak için ön tamponu söktüm komple iyi oldu. tamponun bağlandığı sac yerinden oynuyormuş onu bir vida ile sabitledim. güzel oldu yaa memnunum.

aldığın farlar orjinalmiydi? neden soruyorum yan sanyide farlarda ampul kodu farklı oluyor. 9005 mi 9003 mü ne..

F4R
05-11-2011, 06:50
hocam orjinal değil depo marka ama cuk oturuyo rs lere. gayet güzel. ampüllerinin hiç birini değişmedim hocam. zaten farları ampülsüz aldım. sadece far ayar motorunu taktım farlara ama ayar yapmadım henüz, şuan onlar aktif değil sanırım. bi ara boş zamanımda bakmam lazım...

CEMAL
08-01-2014, 23:08
Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Benim aracımın da far motoru çalışıyor fakat yukarı aşağı ayar yapmak için kullanılan ayar aparatı çalışmıyor. Far ayar motorunu nasıl sökeceğini bilmiyorum. motoru sökmek için farı çıkartmamız mı gerekiyor. Bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

F4R
09-01-2014, 06:18
Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Benim aracımın da far motoru çalışıyor fakat yukarı aşağı ayar yapmak için kullanılan ayar aparatı çalışmıyor. Far ayar motorunu nasıl sökeceğini bilmiyorum. motoru sökmek için farı çıkartmamız mı gerekiyor. Bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

Benim bildigim fari sokmeden cikar far motoru, hafta sonu arabanin yanina gidince bakarim hocam.

CEMAL
09-01-2014, 07:16
Benim bildigim fari sokmeden cikar far motoru, hafta sonu arabanin yanina gidince bakarim hocam.

cevabını bekliyorum. Umarım hafta sonu benim için çok geç olmaz. Çünkü her an motoru sökecem diye kırabilirim. Kafayı takmış durumdayım :D

F4R
09-01-2014, 10:58
Saga veya sola cevirip kilidini acman lazim motorun. Sonra cikar zaten. Takarkende cevirip kitlenrek takiliyor

iynn-RS
09-01-2014, 11:14
konu geçmiş ama bılgı olsun yazalım.

tamponu sökmeden farı çıkarmak bıraz zor. mk1 rs lerde farın altında bı cıta daha var fazladan. o cıta cıkmadanda farın vıdası sokulmuyor. o cıtayı çıkarmak ıcınde tamponu sökmek gerekıyo. tek far çıkacaksa yarısını sökmek yeterlı. farın yan tarafında ve davlumbazın ıcındekı vıdaları sokup tamponu bıraz one almak yeterlı.

far yukseklık ayar motoru farın dırek arkasında cok basıt çıkar , ampulü söker gıbı cevırıp çıkaracaksın.

Patisever
09-01-2014, 11:16
o cıtayı sokerkende dikkat et eskısı gibi otur yerıne ve çizme

CEMAL
09-01-2014, 12:21
Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi çevirerek motoru çıkartabildim. Fakat saat yönünün tersine doğru söküldüğü için biraz tereddütte kaldım kırarım diye. Neyse sorun motorun ucunda bulunan topuzun yuvasına oturmaması. Yerine oturttum ve sorunu çözdüm.

Sabahta kumanda ile kapıyı açtım fakat kitleyemedim. Anahtar ile kitlemek zorunda kaldım. Başına daha önce böyle bir şey gelen oldu mu? Bu arada pili 1 ay önce değiştirdim. Pilde sıkıntı yok yani

Şu sıralar bir müsibet var üstümde hadi hayırlısı.

Falmor
09-01-2014, 12:27
Kapıların hiçbiri mi kilitlenmedi yoksa sadece biri mi?

CEMAL
09-01-2014, 12:32
Hiç bir tepki yok. sadece anahtarla kitleniyor. İçeride bulunan kapı açma ve kapama butonu çalışıyor. İmmo çalışıyor araba marş basıyor

Falmor
09-01-2014, 12:37
Merkezi kilit çalışıyor,anahtar kodlama çalışıyor.Ya infrared alıcısı arıza yaptı yada anahtardaki düğmede temassızlık var.Ben anahtarı yere düşürmüştüm ve o düğme kırılmıştı.İkisinede bakmak lazım.

CEMAL
09-01-2014, 12:41
Sabah kapı açıldı. marşa basıp işe gittim. Arabadan inince kitlenmedi. Anahtarlığı söktüm taktım gene birşey yok. Bu infrared alıcı aracın tam olarak neresinde oluyor?

tayf
09-01-2014, 12:46
emin değilim ama clio ların alıcıları rf diye biliyorum infared göz yok arabada

Falmor
09-01-2014, 13:02
2005 ve sonrası rf,öncesi infrared olması lazım.Çok emin olmamakla beraber aynanın oralarda biryerlerde olması lazım.

CEMAL
09-01-2014, 13:34
ben rf diye biliyorum. Çünkü anahtarda herhangi bir lamba yok yada optik göz yok

Falmor
09-01-2014, 13:46
Uzak mesafeden,arkanız dönük,duvar arkasından sıkıntısız açılıyorsa rf dir.Benim 2001 RXT de ve 2003 dynamique de aracın dibinden anca açılıyordu pili sıfır taktığımda bile.2005 rs te 100m mesafede arkamı dönsem bile açılıyordu.

ontheair
09-01-2014, 19:07
Clio'ların klasik sorunu bu. Naparsan yap düzelmeyecek. Ucuz yollu bir uzaktan kumanda taktırman lazım. 40 50 TL'lik olanlar işini görür senin. Eğer ihmal edersen kilidi bozarsın.

Aynısı bu ara bende yaşıyorum.

F4R
09-01-2014, 21:04
Far olayini cozmenize sevindim. Kapi, kilit kumanda olaylari basit seyler. Halledersiniz dert etmeyin.

CEMAL
09-01-2014, 21:29
Clio'ların klasik sorunu bu. Naparsan yap düzelmeyecek. Ucuz yollu bir uzaktan kumanda taktırman lazım. 40 50 TL'lik olanlar işini görür senin. Eğer ihmal edersen kilidi bozarsın.

Aynısı bu ara bende yaşıyorum.

Yarın vakit bulursam mevcuz sisteme baktıracağım. Olmazsa sizin dediğiniz gibi yaparım. Bu arada kapıları tek tek kilitlemek çok saçma. Merkezi kilit var ama kapıları anahtar ile tek tek kitlemem gerekiyor.

Far olayini cozmenize sevindim. Kapi, kilit kumanda olaylari basit seyler. Halledersiniz dert etmeyin.

teşekkürler