PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mapper lar bakınız lütfen

DENON
24-10-2011, 10:19
uzun zamandır kafama takılan bır soru var

şimdi araç lpg lı ve afr ayarı için safc, vafc vb... kullanıyosunuz

aracın benzin afr sını ayarladıgınızda lpg ecusuna ve lpg nın afr oranına mudahale etmiş olunurmu ??

sonuçta lpg nın ecu su oem ecuyu taklit ederek yakıt veriyor

aydınlatırsanız sevvinirim

flexamin
24-10-2011, 10:24
uzun zamandır kafama takılan bır soru var

şimdi araç lpg lı ve afr ayarı için safc, vafc vb... kullanıyosunuz

aracın benzin afr sını ayarladıgınızda lpg ecusuna ve lpg nın afr oranına mudahale etmiş olunurmu ??

sonuçta lpg nın ecu su oem ecuyu taklit ederek yakıt veriyor

aydınlatırsanız sevvinirim

prins dışında diğer lpg sistemlerinde yeniden ayar yapıp kalibre etmek gerekir diye biliyorum.

dragstar
24-10-2011, 10:51
lpg beyini sinyalleri orjinal beyinin enjektör sinyallerinden alıyor, açık kalma sürelerini, msec bazında, safc tarzı bişeyle bu sürelere müdahale ederseniz bence lgd deki zamanlamalarıda değiştirmiş olursunuz

onn_dear
24-10-2011, 11:03
kurcalanacak araca lpg takılmaması gerektiğini biliyorum :D :D

GokhanRS
24-10-2011, 11:06
tekrar tekrar ayar yapılmıcaksa bence ilk mapınızı yapın sonrasında lpg ile pek gezmeden gidip lpg ayarıda yaptırın. ondan sonra sıkıntı kalmaz sanıyorum. ama tüm lpg ciler afr muhabbetlerinden pek anlamaz biraz yönlendirmeniz gerekir. yada bu işi cidden bilen adamlar var o tarz birine lpg ayarınıda yaptırırsanız iyi olur.

DENON
24-10-2011, 11:13
tekrar tekrar ayar yapılmıcaksa bence ilk mapınızı yapın sonrasında lpg ile pek gezmeden gidip lpg ayarıda yaptırın. ondan sonra sıkıntı kalmaz sanıyorum. ama tüm lpg ciler afr muhabbetlerinden pek anlamaz biraz yönlendirmeniz gerekir. yada bu işi cidden bilen adamlar var o tarz birine lpg ayarınıda yaptırırsanız iyi olur.lpg cıler ayar falan yapmıyor zaten , ecuyu takıyor bır kalıbrasyon hadı yallah, bunu ben kendım yapıcam logger ıle log alarak , normalde lpg sıstemının programı elımde zaten mevcut orası sorun değilde bızım araçlar zaten benzınde de üst devirlerde zengın afr ye sahıp ve kafamda hep soru işaretı eger benzın afr sını her hangı bır üniteyle ayarlarsam ve lpg de benzın enjektörlerınde sınyal alarak yakıt verıyorsa lpg enjektörlerınınde yakıtını kısmış yada açmış olurmuyum , sadece lpg afr sının ayarlamak zaten sorun değil benım merak ettıgım buydu

chaylak
24-10-2011, 11:15
Lpg ayari benzin ayarina bakilarak yapiliyor arac once benzinde calisiyor gaz veriliyor kisa bi log alip lpgdede ayni degerleri uyguluyorlar. Safc ile orj ecuya mudahale, ardindan lpg ecusuna ayni degerlerde kopyalama yapabilirsiniz. Ama en guzeli lpg ayari yapacak kisiyi biraz kafalayip yolda ayarlatmak

chaylak
24-10-2011, 11:19
Kendiniz yapacaksaniz daha guzel. Sacma gelir mi bilmem ama lpgde afr daha duzgun oluyor.ornek olarak atiyorum %30 faza bastigimizda benzinde dalgalanan 13-13.5 arasinda surekli oynayan afr, lpgde 13.2ye sabitlenip kaliyordu

GokhanRS
24-10-2011, 11:21
lpg cıler ayar falan yapmıyor zaten , ecuyu takıyor bır kalıbrasyon hadı yallah, bunu ben kendım yapıcam logger ıle log alarak , normalde lpg sıstemının programı elımde zaten mevcut orası sorun değilde bızım araçlar zaten benzınde de üst devirlerde zengın afr ye sahıp ve kafamda hep soru işaretı eger benzın afr sını her hangı bır üniteyle ayarlarsam ve lpg de benzın enjektörlerınde sınyal alarak yakıt verıyorsa lpg enjektörlerınınde yakıtını kısmış yada açmış olurmuyum , sadece lpg afr sının ayarlamak zaten sorun değil benım merak ettıgım buydu

bütün lpg beyinleri aynı değil ama dediğin gibi çoğunda benzine ellersen lpg yide değiştirmiş gibi oluyorsun sonradan tekrar lpg yede ayar çekmek gerekiyor.

ama bazı markalar benzin beyni çiplensede lpg ayarları aynı kalıyor. ama genel olarak çoğu benzin enjektörü sinyallerinden etkileniyor. zaten sitede de benzin ve lpg afrlerinin değerleri paylaşılmıştı kolay gelsin halledersiniz zorluk çekeceğinizi sanmıyorum

DENON
24-10-2011, 11:25
Lpg ayari benzin ayarina bakilarak yapiliyor arac once benzinde calisiyor gaz veriliyor kisa bi log alip lpgdede ayni degerleri uyguluyorlar. Safc ile orj ecuya mudahale, ardindan lpg ecusuna ayni degerlerde kopyalama yapabilirsiniz. Ama en guzeli lpg ayari yapacak kisiyi biraz kafalayip yolda ayarlatmakşimdi benım asıl yapmak ıstediğim şu belkı fantazı ve manyakça bır düşünce ama safc ıle ayar yapmayı bılenler anlayacaktır :D

low throttle ve hıgh throttle ayarlarında ben lpg yı kullanabılırmıyım benım derdım o , eger lpg ye safc la mudehale edılırse benım düşünceme göre olur :D

despe
24-10-2011, 11:40
napmaya çalışıyon,

low th de lpg, high te benzinle mi yürücen :D

senden her konuyu beklerdimde şu konuyu beklemezdim :hahaha:

DENON
24-10-2011, 11:49
napmaya çalışıyon,

low th de lpg, high te benzinle mi yürücen :D

senden her konuyu beklerdimde şu konuyu beklemezdim :hahaha:la karıştırma olayı bırcet , benım yapmayı kafayı koyupta yapmadığım bişey olmadıgını daha önce yapamazsın deyip g.t oldugunu unutmaman dileği ile ahah :D

neyse konu pertlemesin

despe
24-10-2011, 12:00
senin ne *** yediin belli değil olum,

çevrende nekadar lpg takan adam varsa t.şk geçtin, okadar karşıydın gittin kendin taktırdın :D

DENON
24-10-2011, 12:01
senin ne *** yediin belli değil olum,

çevrende nekadar lpg takan adam varsa t.şk geçtin, okadar karşıydın gittin kendin taktırdın :D
ben sigara içilmesinede karşıyım zararlı oldugunu bılıyorum ama günde 2 paket içiyorum bircet :heyoo: :D

despe
24-10-2011, 12:04
olum sen s..ler takmam lpg diyodun, lpg takçağıma satar dizel alırım yine takmam diyodun :hahaha:

DENON
24-10-2011, 12:05
olum sen s..ler takmam lpg diyodun, lpg takçağıma satar dizel alırım yine takmam diyodun :hahaha:yalaaaan lpg takacaklarına neden dızel almıyorlar dıyordum , ben almam (belkıde alırım bılemıyorum şu an için :D )

!KO
24-10-2011, 12:06
abi hatırladıgım kadaı ile merruse abi bu olay yuzunden lpg ecusunu yanıltıp kendı kalibrasyonunu lpg ecusuna standart kalibrasyon diye göstermişti
winols la standart kalibrasyon dosyasını editleyerek

yani şimdi safcla yapılan seyleri benzın ecusu yanılıp ona gore benzın verıcek ama lpg ecusu bu sınyallerı kendı standart kalibrasyonuna göre algılayp ona göre yakıt gonderıcek

yani fakirse yine fakir zenginse yine zengın olucak lpgde

ama standart kalibrasyonu yanıltıp benzın ecusundan gelen x aslında x değil y dir dedirtmek lazım anladıgım kadarıyla

turbo16
24-10-2011, 12:17
lpg cıler ayar falan yapmıyor zaten , ecuyu takıyor bır kalıbrasyon hadı yallah, bunu ben kendım yapıcam logger ıle log alarak , normalde lpg sıstemının programı elımde zaten mevcut orası sorun değilde bızım araçlar zaten benzınde de üst devirlerde zengın afr ye sahıp ve kafamda hep soru işaretı eger benzın afr sını her hangı bır üniteyle ayarlarsam ve lpg de benzın enjektörlerınde sınyal alarak yakıt verıyorsa lpg enjektörlerınınde yakıtını kısmış yada açmış olurmuyum , sadece lpg afr sının ayarlamak zaten sorun değil benım merak ettıgım buydu

açıp kapayamazsın senin sorununu beşevler küçük sanyide gazcı suat var sorularını cevaplar bilgilidir

16EC813
25-10-2011, 09:47
dönme imam :D

TegB20VTec
25-10-2011, 10:03
şimdi benım asıl yapmak ıstediğim şu belkı fantazı ve manyakça bır düşünce ama safc ıle ayar yapmayı bılenler anlayacaktır :D

low throttle ve hıgh throttle ayarlarında ben lpg yı kullanabılırmıyım benım derdım o , eger lpg ye safc la mudehale edılırse benım düşünceme göre olur :D

Zaten bu tarz ayar yapabildiğin LPG yazılımı var. Sendeki LPG kiti ne marka?

DENON
25-10-2011, 10:18
Zaten bu tarz ayar yapabildiğin LPG yazılımı var. Sendeki LPG kiti ne marka?atiker fast

Utku
25-10-2011, 11:33
tartarınıde bagımsız manuel ayarlanıyo degerler hatta bız benzın ecusuna denklestırmeye calıstık gecen hafta

TegB20VTec
25-10-2011, 11:43
atiker fast

Onun yazılımını bilmiyorum ama LPgcin ayar yaparken incele uğraşmıyo olabilir. Bazı sistemlerde belirli devirler aralığında çok değişik ayarlar yapabiliyosun. Bendeki sistemlerin bitanesinde direk map yapma şansın var. O şekilde bir ayar mevcutsa uğraşmadan istediğini elde edersin.

DENON
25-10-2011, 12:06
Onun yazılımını bilmiyorum ama LPgcin ayar yaparken incele uğraşmıyo olabilir. Bazı sistemlerde belirli devirler aralığında çok değişik ayarlar yapabiliyosun. Bendeki sistemlerin bitanesinde direk map yapma şansın var. O şekilde bir ayar mevcutsa uğraşmadan istediğini elde edersin.evet benım elımde program mevcut baglantı kablosu falan var kendıme ait, sadece logger bağlayıp her devirdeki afr yı ayarlamak kaldı zaten programda basit istersenız değer girerek istersenız şemadaki çubugu ındırerek kladırarak yapılıyor ancak benım derdım benzın gaz geçişini tps ye endexleyıp hı thr-low thr ayarı yapmak zaten safc ıle bunu yapabılırmıyım sorusunu o yüzden sordum

bır başka fikirde şu safc yerine vafc kullanıp , vafc tada 3 nolu vtec seçenegini seçip tam gaz yapınca direk vtec açtığı için arac vafc takı vtec açtıgında düğmeyi kırmızıya çeviren sistemden benzin-gaz ayırıcı butona bağlayıp yapmak :D

cemsultan
25-10-2011, 12:13
Ohooooo, uçmuşsun sen :D

DENON
25-10-2011, 12:20
Ohooooo, uçmuşsun sen :Dne zaman indikki jem bey :D

daha ne manyaklıklar var bende de utanıyorum konu açmaya :D

VteC_MaNiaC
25-10-2011, 13:20
evet benım elımde program mevcut baglantı kablosu falan var kendıme ait, sadece logger bağlayıp her devirdeki afr yı ayarlamak kaldı zaten programda basit istersenız değer girerek istersenız şemadaki çubugu ındırerek kladırarak yapılıyor ancak benım derdım benzın gaz geçişini tps ye endexleyıp hı thr-low thr ayarı yapmak zaten safc ıle bunu yapabılırmıyım sorusunu o yüzden sordum

bır başka fikirde şu safc yerine vafc kullanıp , vafc tada 3 nolu vtec seçenegini seçip tam gaz yapınca direk vtec açtığı için arac vafc takı vtec açtıgında düğmeyi kırmızıya çeviren sistemden benzin-gaz ayırıcı butona bağlayıp yapmak :D

bu baya mantıklı duruyor tam gazda lpg den benzine geçiş için vtec sinyalini kullanabilirsin sanırım.... yani örnek vermek gerekirse vtec açılışını turbonun full boost görmeye başladığı devire ayarlarsın

turbo dolarken LPG de daha fazla yanmış gaz çıkacağı için daha çabuk dolar full boost görüncede benzine geçip güvenli bir şekilde devam edersin...

sanırım bu fanteziye bende dahil oldum :D

DENON
25-10-2011, 13:21
bu baya mantıklı duruyor tam gazda lpg den benzine geçiş için vtec sinyalini kullanabilirsin sanırım.... yani örnek vermek gerekirse vtec açılışını turbonun full boost görmeye başladığı devire ayarlarsın

turbo dolarken LPG de daha fazla yanmış gaz çıkacağı için daha çabuk dolar full boost görüncede benzine geçip güvenli bir şekilde devam edersin...

sanırım bu fanteziye bende dahil oldum :Dfikir konusunda sıkışırsanız telefonum 05327216572/yusuf ahahahahaha :D