PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk Türk Savaş Uçağı ve Kayseri Uçak Fabrikası

UĞUR YUMAK
24-10-2011, 21:34
lk Trk Sava Ua ve Kayseri Uak Fabrikas , ataehir haberleri , haber, ataehirli, ataehirden, ataehirin , ataehir, ataehirli, ataehirde, ataehirin, ataehire, ata ehir, istanbul, anadolu, yakas, istambul (http://www.atasehirliyiz.net/atasehir_son_dakika_haberi_atasehirin_gundem_haber leri_istanbul_haberleri_2011_senesi_haberleri.asp? haberID=479)

İlk uçaklarımızın tarihimizde çok bilinmemesi ve istenildiğinde hiç bir şey için geç kalınmadığını aklımızdan çıkartmamak lazım.
5yıl önce yerli otomobil denildi, çok bilen adamlar TREN kaçtı dedi.
5yıl içinde ülkemize Çin ,İran ve bunun gibi abuk subuk ülkelerin araçları ithal edildi ve yollarda geziyor.

Murat Özcan
24-10-2011, 21:42
gene istesek gene yaparız

arteus
24-10-2011, 21:46
hemde en kralını yaparız

rebelh
24-10-2011, 22:52
gene istesek gene yaparız

yapamayız çünkü biz natoya üyeyiz..

kayseride üretilen uçaklar avrupaya satılıyordu biz o zmnlar gerçekten güçlüydük ama sonra natoya üye olduk ve nato uçak fabrikasını kapatmamızı gereken desteği kendisinin vereceğini emretti bizde kapattık.. :)

bana göre tarihimizin en hazin olaylarından biridir..

cliver
24-10-2011, 23:04
Projelerin devam ettirildiğini bir düşünelim:
Yerli uçak imalatı ve dünya çapında tesisler,modeller
Modern demiryolu ağlarıyla örülmüş bir ülke
Yerli tasarım ve inşa ürünü boğaz köprüleri,barajlar
Planlı şehirler,yerleşim birimleri... .

daha önce acılmıs bır konuydu

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/79580-ilk-turk-ucak-fabrikasi-neden-kapandi.html

Mehmet Gazihan
24-10-2011, 23:29
senin üretip senin kullanmana izin vermezler.. sen üretirsin onlar satar..

Türk milleti kadar sömürülen bir millet varmı Allah aşkına.. Savas ucagı kanat parçası yaparsın, bi bakmışsın Dünya da bu işi enucuza sen yapıyorsun.. iyi yaptığın için senden almıyorlar ucuz yaptığın için alıyorlar..

RSBurak
24-10-2011, 23:43
baktıkça üzülüyorum japonlar bu işe 2.dünya savaşında başladı geldikleri noktayı görüyoruz.

timucintt
25-10-2011, 00:01
zamanına göre efsane uçaklar ürettik ama hepsinide yok ettiler.... yazık ya çok yazık...

Nires
25-10-2011, 00:12
biz yaparızda sonra bunu yapan mühendisler nedense tek tek intihar eder :)

Mehmet Gazihan
25-10-2011, 01:20
savunma sanayiinde sana nefes aldırmazlar, ya mühendisin ölür, ya şirket bi yahudiye satılır..

aegean76
25-10-2011, 06:59
Birde Vecihi HÜRKUŞ var arkadaşlar..
vikipediadan okuyun adamın hayatını.. orada da çok enteresan şeyler var....

Jehuty
25-10-2011, 08:41
Sen istediğin kadar üret içindeki radar tanımlama cihazındaki yazılımı dışarıdan temin ediyorsan ürettiğin uçağın içine başkasının parmağı giriyorsa o uçağa ben Türk pilotum binsin kullansın istemem. İstediklerinde/işine gelmediğinde düğmeye basıp uçağı uydudan shut down yapıp silahlarını bile etkisiz halet getirebildikten sonra istersen uçan daire üret ne fark eder..

yusufvozkan
25-10-2011, 09:14
Güzel paylaşım derslerle dolu.

nico
25-10-2011, 09:22
bizim hali hazırda 2023 projemiz var zaten. kendi imkanlarımız la tamamen yerli savaş ucağı üretmek için 10 milyon tl lik bir araştırma ödenegi oluşturuldu. bildiğim kadarıyla 2 yıl içinde tamamlanacak, muhtemelen yabancı bir ortakla boing falan gibi üretim fazı için sermaye oluşturulacak.

rebelh
25-10-2011, 09:36
bizim hali hazırda 2023 projemiz var zaten. kendi imkanlarımız la tamamen yerli savaş ucağı üretmek için 10 milyon tl lik bir araştırma ödenegi oluşturuldu. bildiğim kadarıyla 2 yıl içinde tamamlanacak, muhtemelen yabancı bir ortakla boing falan gibi üretim fazı için sermaye oluşturulacak.

ankara metrosuda bitcekmiş bu sene :)