PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Son karar alfa romeoooo :)

Ef Driver
28-10-2011, 15:25
Degerli dostlar ve arkdaşlar alfa romeo almaya karar verdim sonunda simdi tek kararsızlıgım 2004-2005 model arası 156 full sunrooflu düşünüyorum ve 147 2004-2005 model de düşünüyorum aynı şekilde sunrooflu sizce hangisi mantıklı daha az sorunlu gözlemlerini ve izlenimlerini benimle paylaşacak arkdaşlar lütfen yorumlarını esirgemesinler simdiden tşkler :)

typermelih
28-10-2011, 15:35
alfa normalınde mantıklı bır arac değil ama madem alfa 147 mantıklı sankı

Ef Driver
28-10-2011, 15:40
alfa normalınde mantıklı bır arac değil ama madem alfa 147 mantıklı sankı

neden mantıklı degil alfa romeo ?

tunerviper
28-10-2011, 15:53
neden mantıklı degil alfa romeo ?

bende merak ettim

ENGean
28-10-2011, 15:55
ah gencecık cocuk yaktı kendını :D kanka emınmıısn yaa :)

Ers
28-10-2011, 15:59
Şuanki aracımı almadan önce çok araştırmıştım ama istediğim temizlikte bi alfa bulamadığım için fd6 civic aldım, kesinlikle ve kesinlikle selespeed şanzıman alma, sorunlu.

diğer forumlardan 2 adet alıntı paylaşayım alfayı merak edenler okusun.

1) neden alfa romeo?

alfa romeo’yu çok beğeniyorsunuz, belki de satın almak istiyorsunuz. alfa romeo’nun sportif başarılar ile dolu geçmişini belki duydunuz, belki duymadınız. fakat bildiğiniz birşey var: trafikte diğer araçların arasında ne kadar farklı, ne kadar estetik, ne kadar karizmatik değil mi? eee, siz de farklı bir kişisiniz, sıradan olmak istemiyorsunuz. eh, hem sıfır fiyatları hem de 2. el fiyatları gayet makul gözüküyor. ama alfa hakkında hiçbir bilginiz yok.
ne olur ne olmaz diye birilerine danışmak istersiniz herhalde, değil mi?

bu düşüncenizi arabalardan anlayan bir tanıdığınıza açtınız….ve müthiş bir tepkiyle karşılaştınız: “sen deli misin, alfa’lar benzini su gibi içer, para yetiştiremezsin. hem yedek parça sıkıntısı da had safhadadır, en ufak bir şey için 3 ay beklersin, araban serviste çürür. üstelik alfa bizim memlekete uymaz, çünkü dayanıksızdır, hemen bozulur. sen aklını peynir ekmekle mi yedin??????”.

moraliniz bozuldu değil mi? hayalinizdeki o yırtıcı bakışlı arabanın bu kadar sorunlu olduğunu bilmiyordunuz. başka marka araba bakacaksınız mecburen. eh, o markalarda herkeste olan modeller var. herkesin hemfikir olduğu gibi sağlam, ekonomik, hızlı…ve fena halde sıkıcı! içinize sinmiyor bir türlü. gözünüzü kapadığınızda alfa romeo’nun beyinlere kazınan üçgen ızgarası ve tatlı hırıltılarla çalışan italyan motorunun sesi gelip beyninize yerleşiyor.

peki bu tanıdığınız acaba gerçekten sizi doğru mu yönlendiriyor, ne dersiniz? internette bir sürü alfa fanatiği olduğunu duyuyorsunuz, alfisti mi ne diyorlar kendilerine, neden bu kötü arabalara böyle aşkla bağlılar acaba?

sahi, sizin bu tanıdık var ya, hiç alfa kullanmış mı yoksa “amcasının oğlunun ortağı kullanıyordu da” ondan mı duymuştu?

gelin kulaktan dolma bilgileri boşverin, gerçek alfa kullanıcılarından bu iddiaların asıllarını dinleyin:

öncelikle, alfa bir ufo değildir. bugün üretimde olan tüm modelleri, aynı sınıflarda üretilen modellere rakip olarak tasarlanmaktadir. ancak alfa, modellerini, pekçok rakibinde bulamayacağınız bazı baharatlarla önümüze sunmaktadir. tasarım, imaj, kullanım özellikleri, alfa'yı rakiplerinden biraz ayırır. bu ayrım, oldukça ince karar bir ayrımdır. güncel alfa modelleri, belirli bir performans payı da katılan, fakat konfor özellikleri de gayet yerinde olan araçlardır. bu otomobiller, sadece sürat tutkunlarını tatmin edecek şekilde değil, aileleri de mesud edecek şekilde şekillendirilmektedirler.

1. alfa’lar çok benzin yakar. sen o kadar zengin misin?

madem öyle alın işte size kendinizi zengin göstermek için fırsat: özellikle 1,6 lt hacimli twinspark motorlar standart kullanımda aynı sınıfta ve benzer ağırlıktaki rakiplerinden çok farklı bir tüketim değerine sahip değillerdir. 2004 model 1,6 156 sadece istanbul şehir içi dur-kalk trafiğinde kullanıldığında yakıt tüketimi 10lt/100 km civarındadır. bu, araçlardaki yol bilgisayarından alınmış bir veridir. otoban kullanımında ise bu rakam 6lt civarlarına doğru düşmektedir.

fakat yukarıdaki bu iddiayı doğrulayacak durumlar da olacaktır. alfa’nın kalbi herşeyden önce sportif ruha sahip motorudur. devir arttıkça hırçınlaşan motor sesi sizi daha fazla gaza basmaya teşvik edecektir. elinizin altında devir kesiciye girerken bile hala hızlanmaya devam eden bir makine varken makul bir kullanım tarzı belirlemek tamamen sizin sabrınıza ve kulaklarınızı ne kadar tıkalı tutabileceğinize bağlıdır.

2. alfa romeo’nun yedek parça sıkıntısı vardır. araban serviste çürür bak.

bunu diyenin otomotiv sektörü ile olan ilgisinden kuşku duyun. alfa romeo distribütörlüğünün 2001 yılında zeytinoğlu grubu’ndan tofaş’a geçmesinden sonra bu konuda hiç bir sıkıntı kalmamıştır.
yetkili servislerin dışında alfa’nın türkiye’deki ilk modellerinden beri hizmet veren özel servisler de gayet kaliteli hizmetlerini sürdürmektedirler. eğer bir alfa sahibi, aracının uzun süredir parça beklediğinden bahsediyorsa bilin ki standart olmayan, aksesuar grubuna giren bir parça yüzündendir.

3. alfa’lar dayanıksızdır, hemen bozulurlar. aldıktan 3 gün sonra bozulan alfa’lar varmış.

vardır muhtemelen ama onlar da kaza yapmıştır herhalde. fakat, özellikle yeni nesil alfa’ların resmi otoritelerin kayıtlarına giren arıza istatistikleri bu iddiaları çürütmektedir.

her ne kadar alfa’ların üretim kalitesi japonlar kadar olmasa da alfa’ların bu suçlamayla karşılaşmasının ana nedeni kullanılan malzemeden çok işçilik problemleridir.

her marka araçta olduğu gibi elbette alfa’larda da bazı kronik sorunlar ve hassas parçalar vardır. twinspark motorlar için başı çeken sorun varyatör adı verilen motor parçasıdır. motorun torkunu belli bir devir aralığında düzenli dağıtmayı ve çekiş gücünün devamlılığını sağlamayı amaçlayan bu parça yağsız kaldığı durumda bozulmaktadır. her ne kadar bu parçanin bozulmasi motorun işleyişini ve performansını etkilemese de ilk çalışma anında çıkardığı ses rahatsız edebilmektedir. ancak bu sorunda çözülmüştür.. varyatör değişiminde servislerin taktıkları “valf” sayesinde varyatörün ömrü 50.000 km. ve üzerinde seyretmektedir..

alfa modellerinin bir diğer hassas noktası ön takımlardır. yüksek hızlarda rakipsiz bir stabilite ve viraj hakimiyeti sağlayan süspansiyon geometrisi ülkemiz şartlarında yol bozukluklarından olumsuz etkilenebilmektedir. ancak bozuk satıhlarda özenli kullanımda süspansiyonlarla ilgili önemli herhangi bir şikayet oluşmamaktadır.

4. alfa servisleri yetersizdir, bilgisizdir, kara cahildir vs.

haddimize değil tofaş’ı savunmak ama yetkili servisler düzenli olarak tofaş tarafından eğitimden geçirilmektedir. yeni nesil (147-156-166-159) alfa’lar konusunda münferit olaylar dışında önemli bir şikayet duyulmamıştır. . hatta normalde fren balatalarının garanti kapsamının dışında olmasına rağmen sırf fren yaparken “gıcırtı” sesi gelmesi nedeniyle tofaş’ta garanti kapsamına sokulup yetkili servisler tarafından değiştirilmektedir...

ayrıca unutulmamalıdır ki yeni alınan tüm alfa romeo modelleri 2 yıl mekanik garantiye sahiptir, ve bu garanti cüzi bir miktar ile 4 yıla kadar uzatılabilmektedir..
ayrıca birmot’lar servis bölümlerini fiat ve alfa romeo için ayırma çalışmalarına başlamış olup, alfa sahiplerine verilecek hizmet kalitesinin de arttırılması planlanmaktadır.

5. alfa’lar güvensizdir. sakın kaza yapma! aman diyeyim…

2001 yılında yapılan euroncap testlerinde alfa’nın 147 modeli çarpışma testlerinde beş üzerinden üç yıldız almıştır. bu skor bazı rakiplerden kötüdür ancak yandan çarpma testlerinde 147 beş üzerinden beş yıldız almıştır. 147 makyajlandıktan ve ekstra güvenlik donanımları eklendikten sonra tekrar bu teste sokulmamıştır.
156 modelinin euroncap tarafından yapılmış resmi bir testi bulunmamaktadır. 159 modeli ise testleri beş yıldız alarak tamamlamıştır.
burada unutulmaması gereken nokta euroncap testlerinde, kaza olduktan sonra aracın gördüğü hasar üzerinden aracın ne kadar güvenli olduğunun belirlendiğidir. yani, pasif güvenliğin dışında aktif güvenlik unsurları bu testlerde dikkate alınmamaktadır. daha önce bahsedilen dengeli yapısı ve süspansiyon geometrisi ile alfa’lar yıllardır yol tutuş konusunda haklı bir üne sahiptir. standart haliyle bile bir alfa’nın viraj kabiliyeti rakiplerinden kat kat üstündür ve yoldan çıkarabilmek özel beceri ister.

6. alfa’nın 2. eli yoktur, alırsan elinde kalır.

italyan arabalarının 2. elde diğer markalardan biraz daha fazla değer kaybettiği bir gerçektir. ancak giderek kötüleşen 2. el piyasasında artık diğer markaların da alfa’dan aşağı kalır yönü kalmamıştır.
alfa’lara 2. elde çok talep olmamasının nedenleri sizin de şahit olduğunuz kalıplaşmış düşüncelerdir. alfa hiçbir zaman türkiye’de geniş kitlelere satılmamış, dolayısıyla çok net bir kullanıcı görüşü oluşmamıştır. çoğu bilgi kulaktan dolmadır. eski modellerde yaşanan sorunlar ve üzerine zeytinoğlu grubu’nun düştüğü finansal darboğaz nedeniyle yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar insanların kafasındaki alfa imajını hakettiği yerin çok altına atmıştır.

7. alfa’lar yürümez. ben pejom ile alfa’yı geçmiştim biliyormusun?

allah iyiliğinizi versin. kamera şakasıdır o.

yine de en azından bu iddianın ilk kısmına ciddi bir cevap verelim: alfa’ların motorları sınıflarının en yüksek beygir gücü değerleri arasındadır. fakat bir aracın performansını belirleyen başka unsurlar vardır, aktarma organları, vites oranları ve ağırlık gibi. bu unsurlar gözetilerek üretilen arabalarda başka konularda fedakarlık yapmak gerekir, ki konfor bunların başında gelir. unutmayın ki alfa’ların top modelleri dışında kalan modeller sadece performans amaçlı değildir. alfa romeo modellerinde performans/konfor dengesi iyi ayarlanmıştır. ama sadece performans arıyorsanız yanlış yerdesiniz demektir.

her üretici, ürettiği modellere bazı karakteristik özellikler atar. genel olarak konuşursak japon üreticilerde sorunsuzluk ön plana çıkar, alman’larda konfor, italyan’larda ise hiç kuşkusuz estetik. işte, alfa romeo’da üretim felsefesi de atak ve estetik araçlar yaratmak şeklindedir.

sonuç olarak siz bir alfa romeo’yu beğendi iseniz bu arabayı gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.. bu arabayı aldığınızda dünya otomotiv tarihinden bir parça satın aldığınızı zamanla anlayacaksınız.. aldığınız arabanın 1900’lü yıllarda hangi arabadan, hangi konseptten esinlendiğini hissedeceksiniz.. buda size anlatılmaz bir haz verecek, alfanızı daha çok seveceksiniz…

sahi, alfa romeo’nun kullandığı “cuore sportivo” sloganının ne anlama geldiğini hiç bu açıdan düşünmüş müydünüz?

2) neden alfa romeo alınmaz..deneyimlerim..

neden alfa romeo alınmaması gerektiği konusunda deneyimlerimi yazmak istiyorum
2 yıla yakındır alfa romeo 147 selespeed kulllanıyordum
sattım kurtuldum darısı diğerlerinin başına

1- araç aslında sıradan bir araç mubalağa edildiği gibi yer uçağı şu bu değil yaktığı kadar giden bir araç

2-aracın parçası pahalımı yoo pek değil herhangi bir avrupa araçtan çok daha fazla pahalı değil ama bunu parçacılar ve servisler bilmiyor
en basit arka arma veya ön arma 65 lira bildiğiniz sticker ucuz plastik üzeri resimli parçası normal bir satıcıda uygun fiyata fakat dürüst satıcısı çok az ..

3-alfa servisleri ve yedek parçacıları kullanıcı profilini çok iyi analiz etmişler o yüzden alfa kullanıcılarını yolunacak kaz gibi görüyorlar

4-servis dışındaki özel servisler artık leşçi olmuşlar öyledikleri tek şey abi bu araç alfa ..biniyorsan katlanırsın iması ağızlarından eksik olmuyor ve sizikazıklamak içinde bahaneleri bu

5-alfa romeo nasıl bir araç .? kesinlikle bir artısı yok sürekli bakım isteyen bir araç ..bendeki sorunlumuydu motor sorunsuz demesemde sorunsuza yakındı ama selespeed gerçekten soruna heran gebe bir şanzıman bendeki neden sorunsuzdu ..çünkü aşırı bakım yaptırıyordum narin araçlar ..
bir gün ara ile birbaşka arkadaşımda alfa aldı .motor yağtırmasına rağmen o da izmirde kelli felli bir servise güya en iyi alfa servisi biziz diyorlar
araç sürekli yağ eksiltiyor ..yakmada değil kırık bir bardak gibi yağ eksiltiyor ..arkadaştan 6000-7000 bin lira para aldıkları halde yaptıkları işin arkasında durmayacak kadarda tuhaflar..

selespeed şanzıman normal çalıştığında çok keyifli..normal çalışırsa o da ..alfa romeo bence asla bir sleespeed şanzımanlı alfaya yaklaşmayın
çünkü izmirdeki servisler sürekli selespeediniz arızalı deyip değiştirme peşindeler ..mesela küçük bir temas sorunu var diyelim robot bitmiş değişecek ver hediyesi 3000 lira diyorlar selespeedden kendileride anlamıyorlar
mesela selespeedde yağ hava alma vidası var onu açıp sorunu çözecekleri yerde hemen selespeed bitmiş yenisi alınacak diyorlar
DAHA DÜNE KADAR ATLARA NAL ÇAKANLARDAN bugun selespeed onarmaları zaten beklenemez

6- artık aracımı alfa servislere götürmeyeceğim dediğinizde karşınıza diğer leş kargaları çıkıyor .. abi sen bunu alfa servise götür anlamayız dedikklerinde yok götürmüyorum dediğinizde yaparız ama maliyetli olurla karşılaşıyorsunuz.. yaparım ama masraflı olur .. sürekli alfa romeo kullanıcısı kazıklanmaya aday

7- araç çokmu yakıyor ..yakıyor kardeşim ..ha bu arac 5200 cc değil 4700 cc değil.. ama 2000 cc bir araç ne kadar yakabilirse emin olun hepsini yakıyor
dur kalka hiç gelmiyor eğer alfa hastasıyım illa alacağım diyorsanız şehir içi için asla önermem

8-diyelim ki sonunda satmaya karar verdiniz..müşterisi varmı şöyle söyliim benim ilana 3 ay içinde 35000 kişi bakmış 190 kişi favorisine eklemiş ama kuru gürültü
zar zor sattım oda zararla

9- bir daha alfa romeomu.ASLA ASLA ASLA ..neden ?
sıradan bir araç olmasına rağmen çok iyi bir araçmış gibi lanse edilmesinden parçalarının pahalı olmamasına rağmen leşçi yedek parçacıların pahalı olması gerekmiş gibi izlenim yaratmasından
arabayı onarmaktan ziyade lego gibi sök takcı tamircileri yüzünden

asla bir eşime dostuma alfa romeo tavsiye etmiyorum
alfadan uzak durun ...
Paylaş:

ne bir artısı var aracın imajı dışında ne de binilesi bir yanı.

mr.korhan
28-10-2011, 16:06
Sonuna kadar okudum bazı yerlerinde tebessüm ettim hatta , zira bir arkadaşımda da mevcuttu alfanın turbosu , şanzıman sorununu bilemem ,belkide o şanzımandan yoktu (manueldi) ama sanayi alfa tamircileri maddesi ve satma zamanındaki maddeler aynen yazıldığı gibidir :)

B.Koçer
28-10-2011, 16:18
Bence herkeşler alfa kullanmasın sıkıntı olmasın :)

ProdriveSTI
28-10-2011, 16:20
Bence herkeşler alfa kullanmasın sıkıntı olmasın :)

bak sana inat gider alfa gt alırım :p

B.Koçer
28-10-2011, 16:21
bak sana inat gider alfa gt alırım :p

Çok yakar bozulur aman diyim :(

ProdriveSTI
28-10-2011, 16:22
Çok yakar bozulur aman diyim :(

ehueheuhue :D

3.2 v6'sı nasıl acep,SC geçsem üstünden bide offf daşşşş :p

Ef Driver
28-10-2011, 16:30
yani sonuç alfa almıyoruzz öyle mi :)

AEAlmas
28-10-2011, 16:48
Bmw al para durumuna göre istedigin modeli seç parca cok temiz bulursan sorun acmaz konfor daha fazla yakit lpg tak geç =) 10 litre benim arac arada sırada gazlamayla yakıor fenalarda

asot
28-10-2011, 18:55
alfa romeo cidden geyik araç, İtalyanların imaj satma çabasıyla kakaladıkları bir araba bence ve ben bu kadar değer kaybeden araba görmedim desem yeridir.. para sıkıntısı yoksa 1.4 turbo mito filan alınır ama 147, 156'ya bence hayatta bulaşılmaz..

palamut
28-10-2011, 19:58
ben çok pozitif eleştirilerden sonra arkadaşımın alfa 156sını hevesle bir kaç gün kullanma şansı buldum marea dan tasarım dışında bir farkı yok koltuk konumu ve pedalları bana fazlasıyla rahatsız geldi uzun vites kolu da canımı sıktı. şahsi kanaatim o sınıftaki dönemin herhangi orta sınıf araçlarından ahım şahım bir farkı yok aksine daha rahatsız ve alman araçlarını aratan HERŞEYİ ve yüksek tüketimi canımı sıktı almayı uzun süre düşündüğüm tasarım anlamında aşık olduğum bir araçtan direkt olarak vazgeçtim.

kusura bakmayın daha öncede benzer şeylerde fikir aldım arkadaşlardan ama araçla 4 gün geçirdikten sonra tüm pozitif önyargılarım tersine döndü.

kısa soluklu olarak 147-166-159 ve farklı farklı 156lar kullanma fırsatım oldu hiçbirinin kullanımında tasarımındaki heyecanı hissetmedim. irili ufaklı tipo tempra marealardı...

Ahmet Saraçoğlu
29-10-2011, 00:34
her araç alma aşamamda 166 felaket derecede göz kırpmıştır...ama hiç alamıycam büyük ihtimal...

.::EmrE::.
29-10-2011, 00:39
159 Ti hakkında yorum sahibi olan?

hondafit
29-10-2011, 00:42
satmakta zorlanırsınız alfada.
alınamaycak bir araba değil ama türkiyede zor alıcı bulursunuz

palamut
29-10-2011, 00:43
159 Ti hakkında yorum sahibi olan?

mükemmel yol tutuyor

levent
29-10-2011, 01:23
nedir bu önyargı anlamam, birçok bildiğim alfa kullanıcısı var çevremde gerek akraba gerek arkadaşım gerekse kuzenlerimin arkadaşları bunlar. ve diğer markalardan farklı sıkıntı yaşayan pek görmedim .

weST.27
29-10-2011, 04:13
elinde patlar yapma yazık etme parana

egeturbo
29-10-2011, 10:40
kesinlikle al kesinlikle
hiç yorumlara aldanma son derece parçası ucuz yok şurasını burasını bulamadım diyenin alnını karışlarım bana civatasının orjinal rondelası lazım de istanbul olsun izmir olsun ankara olsun hemen bulursun.
Konforu kesinlikle tartışılmaz yol tutuşu süperdir.Sadece varyatör ile ilgili sıkıntı ve eskiden yedek parça çok olmamasından dolayı akıllarda kötü kaldı.Kesinlikle tavsiye ederim

drummer582
29-10-2011, 11:21
insanlar neden bukadar kötülüyor bu aracı ben anlamıyorum yaa...
ben 2 sene 2004 alfa romeo 147 kullandım daha yeni sattım parçasınıda buldum sorunsuz bindim fazlada yakmadı ve çok keyifli arabaydı...
alfa satılmaz diyenlere:aracımı ilan verişimin 3.günü sattım hemde değerinde...
alfa güzel arabadır ancak anlayana... yine olsa yine alırım gözüm kapalı...

gökhan
29-10-2011, 11:41
yaklaşık 1 yıldır favorilerime eklediğim alfaların %90 ı çok çabuk sürede satıldılar. (fiyatları çok uçuk ve döküntü olmadıkları sürece..) temiz, düşük km li, lpgli kırmızı momo deri, sunroof, 2000 ts yada 1,6 sı bence alınır, istediğin zaman satılır..

gurlekyasin
29-10-2011, 11:46
2004-2005 model 156 sankı 15 yaşında bi araba gıbı duruyor,147 gayet guzel ve şık bir araba...

Utku
29-10-2011, 13:47
2008de mahalleden bı tanıdık almıstı makyajlı 147 sıyah ve tı paket 17jantlar o koltuklar bose muzık sıstemı o konsol araba harbıden cok guzeldı sımdı sahıbındene bakıyorum onun gıbısı yok olsa dırek alırım yemınle yakıtın cozumu lpg azda arabanın dılınden anlıyosak onyargıların altından kalkılır dıye dusunuyorum yanlız satması harbıden sıkıntı satanlar bala satmıs kabul etsınler

Emre Akçay
29-10-2011, 14:02
159 1.9 JTD tadından yenmez yolda gördüğüm zaman sağa çeker bakarım.

egeturbo
29-10-2011, 14:06
ah 1.6 olacak elektronik gaz kelebeği olucak onu böle bi ton yerini kurcalıcaksın bide mk1 kasa 147 olucak varya o 1.8 e cevireceksin bide onu tadından yenmez
159 1.9 çok güzel araç izmirde bi dostumuzda 2.4 ü var dizel gümrük girişli o varya ap ayrı bi dünya

drummer582
29-10-2011, 14:08
2008de mahalleden bı tanıdık almıstı makyajlı 147 sıyah ve tı paket 17jantlar o koltuklar bose muzık sıstemı o konsol araba harbıden cok guzeldı sımdı sahıbındene bakıyorum onun gıbısı yok olsa dırek alırım yemınle yakıtın cozumu lpg azda arabanın dılınden anlıyosak onyargıların altından kalkılır dıye dusunuyorum yanlız satması harbıden sıkıntı satanlar bala satmıs kabul etsınler
satması kesinlikle sıkıntı değil yanlış düşünüyosun düzgün bi alfa her koşulda satılır alıcısı çok fazla..
ben 17500e aldığım 2004 alfa romeo 147 aracımı 2 sene binip 20000e sattım ilan verişimin 3.günü satıldı araç ve telefonum susmadı
çoğu araçtan daha iyi satılır alfa romeo...