PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskı devre Plaket hazırlama Yardım?

deeperblack
28-10-2011, 16:35
Selamlar

Basit bir önlü arkalı devreye ihtiyacım var.
Elimde boş olarak önlü arkalı plaket mevcut.
Çiziminide yaptım ancak çizimi plaket üzerine sağlıklı şekilde geçiremedim.
Sb çıkış alıp pres ütüyle denedim çok sağlıklı olmadı.

Tabi birde ondan sonraki işlem var. R1330 demir 3 kolrür le sanırım baskıdan sonra eritme işlemini yapmam gerekiyor.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa benle tecrübelerini paylaşabilirlermi ?

devre şu şekilde basit birşey.
http://img265.imageshack.us/img265/2959/50190277.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/265/50190277.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img266.imageshack.us/img266/9730/fotografi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/266/fotografi.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

_FrKn_
28-10-2011, 16:42
okulda yaptığımızdan hatırladığım kadarıyla anlatayım.
sb dediğiniz kağıt türü mü bilmiyorum ama farklı bir kağıtla devre yi hoca veriyordu bize.
onu plakete bantlayıp uzun bir süre ütülüyorduk.sonra suyun içinde başparmaklarımızla kağıdı aşındıra aşındıra çıkarıyorduk.ardından bir asit karışımında (kendimde hazırladım ama unuttum 2 farklı malzeme koyuyorduk) maşa gibi birşeyle tutup gezdiriyorduk asidin içinde.sonrasında pamuk aseton yardımıyla temizliyorduk yollar falan çok net çıkıyordu valla.
yaptığım kadarıyla böyle hatırlıyorum belki biliyorsunuzdur ama yaptığımız şekilde söylemek istedim.

erdem325
28-10-2011, 16:42
plakete geçirdiğin çizimin üzerinden cd kalemi denen meretle geçebilirsin, yollarını böylece düzgünleştirmiş olursun..
daha sonra plaketi kesip 3 tuzruhu 1 perhidrol (yanlış hatırlamıyorsam) karışımına koyup hafif hafif sallayarak çizilen yol dışında kalan bakırları çözüceksin..
yalnız karışımı hazırladıktan sonra açık havada yap bu işi, koklaman sağlığın için tehlikeli o karışımı..
artık bakırlar eridikten sonra suyla yıka plaketlerini, daha sonra cd kalemi vs ile çizdiğin yolları bulaşık süngeriyle falan temizleyebilirsin..
son olarakta deliklerini açıp elemanlarını lehimleyebilirsin..

bu arada kusuruma bakma acil çıkmam lazım, ayak üstü yazdım, umarım anlatabilmişimdir..

srkn
28-10-2011, 17:02
çizimi plakete geçirmeden önce cif ve bılaşık süngeriyle bakırı iyice temizleyin baskıyı plakete geçirdikten sonra permanent kalemle üzerinden geçin, çözelti içinde perhidrol-tuz ruhu karışımını 1-3 oranında ihtiyacızın kadar hazırlayıp plaketide içersine atıp hafif hafif karıştırın çizimler kalıcak şekilde bakırı çözecektir. Perhidrol yazıcıoğlundaki eletronikçilerden veya eczanelerden bulabilirsiniz

Evrenoz
28-10-2011, 17:21
Seneler geçti devre hazırlamayalı ama;

Önce bakır bir plaket alıyorduk. Sonrasında da bu iş için üretilmiş bir kalem ile ( cd kalemi gibi birşey ) devre şemasını plaket üzerine geçiriyorduk.

Bunun için genelde önce şeffaf bir kağıda devre şemasını çizer, daha sonra o kağıdı plaket üzerine koyup üzerinden kalemle geçerek çizimi plaket üzerine aktarır, daha sonra da marker kalemle yolların üzerinden geçerdik.

Sonraki kısım ise işin kolay tarafı, aside atıp bir süre bekledikten sonra kalemle çizdiğimiz yerler plaket üzerinde kalır, kalan bakır kısımlar yokolurdu.

Ayrıca devrede atlamalar var ise buralarda kablo kullanman veya yolların gidişatını değiştirip uzatarak dizayn yapman gerekebilir.

aqustic
28-10-2011, 17:32
lazer yazici+ütü+kuse kağıdı ile fevkalade sonuçlar alıyorum.ütü buharsiz ütü olursa daha iyi olur

Kadyr
28-10-2011, 17:34
Eddlng kalem:)

deeperblack
28-10-2011, 17:44
100gr normal kağıt
T-shirt transfer kağıdı denedim. Kuşe denmemedim hiç onuda denemek lazım.
Şuanda deneme amaçlı bir bardağa r1330 demir klorür koydum birazda sıcak su ekledim ama hala bir hareket yok. Evde perhidrol var acaba tuzruhu ve perhidrol daha iyi bir sonuç mu verecek ? Yada nekadar beklemek gerekiyor ?

_FrKn_
28-10-2011, 17:48
100gr normal kağıt
T-shirt transfer kağıdı denedim. Kuşe denmemedim hiç onuda denemek lazım.
Şuanda deneme amaçlı bir bardağa r1330 demir klorür koydum birazda sıcak su ekledim ama hala bir hareket yok. Evde perhidrol var acaba tuzruhu ve perhidrol daha iyi bir sonuç mu verecek ? Yada nekadar beklemek gerekiyor ?

abi zaten perhidrol ve tuz ruhuyla hazırlanıyor olması lazım. biz karışımı leğene koyup devreyide içine koyup sürekli dairesel hareketlerle sallıyorduk leğeni.sabit kalmaması lazımmış.zaten sonuçta karışım şeffaf olduğu için plaketin üst tabakasının gittiğini gözlemleyebilirsin.tamamen silinincede çıkarıp suya sokarsın.kağıt hakkında bir bilgim yok ama sanki fotoğraf kağıdı gibiydi.

rapstar
29-10-2011, 01:41
Bahsedilen kağıt aydınger kağıdımı bilemedim. Meslek lisesi elektronik bölümüydüm ilk sene sonra teknik liseye geçtim o yzden aklımda kaldığı kadar anlatıyorum:D Plaketi güzelce temizleyip permanent kalem ile devre çizildikten sonra tuzruhu ve perhidrol karıştırarak içinde dairesel hareketlerle gezdiriyorduk gayet güzel çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam :)

yavuz364
29-10-2011, 01:53
Cnc de 10 dakkada yapabiliriz :D

ama neden çift taraflı istiyorsun ?? tek taraflı yap hiç uğraşma..

_FrKn_
31-10-2011, 16:27
Bahsedilen kağıt aydınger kağıdımı bilemedim. Meslek lisesi elektronik bölümüydüm ilk sene sonra teknik liseye geçtim o yzden aklımda kaldığı kadar anlatıyorum:D Plaketi güzelce temizleyip permanent kalem ile devre çizildikten sonra tuzruhu ve perhidrol karıştırarak içinde dairesel hareketlerle gezdiriyorduk gayet güzel çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam :)

aydınger kağıdı el ile çizerken kopya kağıdı görevi görüyor.çok bastırmayınca pek bi işe de yaramıyor gerçi.bahsedilen kağıt devrenin çıktısı alınıp plakete yapıştırılan kağıt galiba.

rapstar
31-10-2011, 16:44
aydınger kağıdı el ile çizerken kopya kağıdı görevi görüyor.çok bastırmayınca pek bi işe de yaramıyor gerçi.bahsedilen kağıt devrenin çıktısı alınıp plakete yapıştırılan kağıt galiba.
Benimde baya zaman geçti üstünden acaba dedim o kağıtmı :) zevkli günlerdi ama bölümün lavobosunda kafalar güzel oluyodu perhidrol yüzünden :D