User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
44 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Volvo S70 2.0 T5 Turbo Problem

Kanber Tastan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Angry Volvo S70 2.0 T5 Turbo Problem

Selamlar ,

98 Model 2.0 T5 turbolu volvo aracımızda turbo ile ilgili problem yaşıyoruz ,

Düşük devirlerde yarım gazda 2000 - 4000 devir arası turbo basıncı normal olarak çalışıyor fakat tam gazda westgate açıyor ve turbo basıncı düşüyor devir saatinde dalgalanma oluyor , bu olay normal seyirde tam gaz yaptığımızda da aynı şekilde oluyor. Araç izmirde daha önce volvo şerif ustada turbo bakımları yapıldı ama performans konusunda aracın standartlarını bir türlü yakalayamadık şimdi karşımızda böyle bir problem var yardımcı olabilecek olan var mıdır ? Bilgisi olan ?

Teşekkürler.
    KSU ies Sohc Vtec Turbo-Sold
    REG EG K24
    Honda Stream RN3

eticet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boost saatiniz varmı varsa kac basıyor dip gazda ? Eger üst devirlerde turbo kesiklik yapıyorsa tcv arızalı olabılır tcv yerıne t boru takıp basınc izlenebilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Volvo almanya ile görüştük ,

Sorunun %95 Vakum ventilinde olduğunu söylediler. Hava filtresi üzerinde bulunan bu ventil wesgate e giden havayı kontrol ediyor. Bakalım değiştirince düzelmesini umuyoruz.

Teşekkür ederim.
    REG EG K24
    Honda Stream RN3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vakum wentili nedir üstad ? Hafa filtresin bir maf sensörü birde ptc sensörü var.Sana bahsettikleri maf tır .BUnu denemenin en kolay yoluda mafi söker denersin değiklik varmı diye

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiğim sensörü değiştirdik fakat sorun devam etti , usta borulardan birisinde patlak olduğunu söyledi bakalım ne çıkacak.
    REG EG K24
    Honda Stream RN3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzer bir sorun ben de yaşıyorum. 20 gün kadar önce Volvo 850 2.0 t5 benzinli(lpgsiz) otomatik vites bir araç aldım. motoru yeni yapılmış lakin hiç çekiş yok. 1.vitesle iyi gibi kalkıyor 2ye geçince yığılıyor. rampalarda ve düzde sıkıştırdığım zaman ani bir çekiş artışı (1 san. bile sürmüyor) sonra yığılma şeklinde vura vura gidiyor. 100 kmden sonra hızlanması eski 1.4 cliomu aratıyor o derece.kadrandaki turbo göstergesi hiç en alt ve en üst seviyeyi görmüyor her zaman 1/4 - 3/4 aralığında çalışıyor sadece bugün bir defa en üste yaklaştı çekişi de çok güzeldi 80kmye gelince seviye düştü çekiş te aniden düştü. gazı bırakmışım gibi 3.vitese geçti hemen oysaki daha 2yi toparlamamıştı. geçenlerde würth enjektör temizleyici attım vuruntuları azaldı ama çekiş aynı. rölantide de mavi duman geliyor. bulunduğum yerde bundan çok anlayan yok iyi denilen bir motorcuya götürdüm turbo hava borularının içinin yağlandığını dumanın turbodan kaynaklandığını, sökülüp ankaraya gönderileceğini revizyon göreceğini bu arada burada da intercoolerı söküp benzinle temizleyeceklerini söyledi. güvenemediğim için sizlerden tavsiye almak istedim. motorcuya rampada Toyota corollayı geçemedim dedim onlar yeni nesil motor bu onlar kadar gitmez dedi. doğru mudur? youtube da 850 videolarına bakıyorum onlara göre benimki at arabası.. 15 lt yakıtı yakıp da bu kadar verimsiz bir motor olabilir mi? cevap vermese bile okuma zahmetinde bulunanlara ve cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim. ufak tefek bir sürü sorum olacak ama sizlerin de kafasını şimdiden ağrıtmıyayım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada turboya bağlı boruların hepsi değişmiş. ince küçük beyaz bir boru vardı göstergeyi o hareket ettiriyomuş küçük bir yerinde patlak vardı onu da değiştirdik bir fark yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ucantekmeci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benzer bir sorun ben de yaşıyorum. 20 gün kadar önce Volvo 850 2.0 t5 benzinli(lpgsiz) otomatik vites bir araç aldım. motoru yeni yapılmış lakin hiç çekiş yok. 1.vitesle iyi gibi kalkıyor 2ye geçince yığılıyor. rampalarda ve düzde sıkıştırdığım zaman ani bir çekiş artışı (1 san. bile sürmüyor) sonra yığılma şeklinde vura vura gidiyor. 100 kmden sonra hızlanması eski 1.4 cliomu aratıyor o derece.kadrandaki turbo göstergesi hiç en alt ve en üst seviyeyi görmüyor her zaman 1/4 - 3/4 aralığında çalışıyor sadece bugün bir defa en üste yaklaştı çekişi de çok güzeldi 80kmye gelince seviye düştü çekiş te aniden düştü. gazı bırakmışım gibi 3.vitese geçti hemen oysaki daha 2yi toparlamamıştı. geçenlerde würth enjektör temizleyici attım vuruntuları azaldı ama çekiş aynı. rölantide de mavi duman geliyor. bulunduğum yerde bundan çok anlayan yok iyi denilen bir motorcuya götürdüm turbo hava borularının içinin yağlandığını dumanın turbodan kaynaklandığını, sökülüp ankaraya gönderileceğini revizyon göreceğini bu arada burada da intercoolerı söküp benzinle temizleyeceklerini söyledi. güvenemediğim için sizlerden tavsiye almak istedim. motorcuya rampada Toyota corollayı geçemedim dedim onlar yeni nesil motor bu onlar kadar gitmez dedi. doğru mudur? youtube da 850 videolarına bakıyorum onlara göre benimki at arabası.. 15 lt yakıtı yakıp da bu kadar verimsiz bir motor olabilir mi? cevap vermese bile okuma zahmetinde bulunanlara ve cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim. ufak tefek bir sürü sorum olacak ama sizlerin de kafasını şimdiden ağrıtmıyayım..
    Aracın oyle at arabası gibi olmasını birak yeni nesil 180 hp tsilardan hızlı bir araç .Birincisi araçta kaçak varmı ilk onu kontrol ettir.Ufaktan duman vermesi normal dir rolantide cok deyilse eğer .İlk başta aracının n75 yani tcv valfini kontrol ettir.Sana basit yöndem söyleyeyim.N75 Valfinden wasgate e giden hortumu sökün birde aracı öyle deneyin eger çekişte çok fark varsa n75 arızalı demektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eticet06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın oyle at arabası gibi olmasını birak yeni nesil 180 hp tsilardan hızlı bir araç .Birincisi araçta kaçak varmı ilk onu kontrol ettir.Ufaktan duman vermesi normal dir rolantide cok deyilse eğer .İlk başta aracının n75 yani tcv valfini kontrol ettir.Sana basit yöndem söyleyeyim.N75 Valfinden wasgate e giden hortumu sökün birde aracı öyle deneyin eger çekişte çok fark varsa n75 arızalı demektir.
    Dediğiniz valfin borusunu söktüm aracın rölanti seviyesi 1500 civarına çıktı. çekişte çok bariz olmasa da hissedilir bir artış oldu. boş bir zamanda bütün hortumları kontrol edeceğim. zira gaza yüklenince turbo göstergesi sona doğru yaklaşıyor sonra bir anda düşüyor dediğiniz gibi sanki bir yerden boşalıyor. cevabınız için teşekkür ederim. biraz canlı şekilde uzun süre kullanıp durunca rölantide çok yoğun duman atıyor gaza basınca kesiliyor bu arada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğiniz valfin borusunu söktüm aracın rölanti seviyesi 1500 civarına çıktı. çekişte çok bariz olmasa da hissedilir bir artış oldu. boş bir zamanda bütün hortumları kontrol edeceğim. zira gaza yüklenince turbo göstergesi sona doğru yaklaşıyor sonra bir anda düşüyor dediğiniz gibi sanki bir yerden boşalıyor. cevabınız için teşekkür ederim. biraz canlı şekilde uzun süre kullanıp durunca rölantide çok yoğun duman atıyor gaza basınca kesiliyor bu arada.
    rolantinin yükselmesi kacak olduguna belirti olabilir.enjektör kütüğünün altından ince bir hortum gider benzin regülatörüne genelde o hortum hep yırtık olur ilk onu kontrol edebilirsiniz.rolanti motorununda hortumunu ellerinizle kontrol edin yırtık olabilir ve gözle görülmez hortumu elinizle bakınız.t seklinde ufak borular satılıyor o borudan temin edebilirseniz hırdavatcılarda olabilir n75 komple sökün fişi takılı kalsın t boruyu baglayın direk 3 hortuma öyle kullanın birde.Eger cekıiş biraz daha düzelirse öyle kullanabilirsiniz n75 değiştirene kadar herhangi bir zararı olmaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    n75 dışında bobinleri de kontrol ettirin. Bilgisayara bağlayın o hatalı olanları gösterir zaten. Bunların dışında o ustadan da uzak durun. Altınızdaki potansiyeli bilmeyen adamdan cacık olmaz. B52 kullanıyorsunuz ve o motor ford tarafından yakın zamana rs modellerinde kadar kullanılıyordu 2.3 olarak.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eticet06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rolantinin yükselmesi kacak olduguna belirti olabilir.enjektör kütüğünün altından ince bir hortum gider benzin regülatörüne genelde o hortum hep yırtık olur ilk onu kontrol edebilirsiniz.rolanti motorununda hortumunu ellerinizle kontrol edin yırtık olabilir ve gözle görülmez hortumu elinizle bakınız.t seklinde ufak borular satılıyor o borudan temin edebilirseniz hırdavatcılarda olabilir n75 komple sökün fişi takılı kalsın t boruyu baglayın direk 3 hortuma öyle kullanın birde.Eger cekıiş biraz daha düzelirse öyle kullanabilirsiniz n75 değiştirene kadar herhangi bir zararı olmaz
    o valften çıkıp enjektörlerin arasından trigger tarafına doğru ince bir hortum gidiyor doğru hatta üzerinde de epey çatlaklar var ben denerken o hortumu da sökmüştüm yerinden çok kolay çıkınca önemsiz bir şey gibi gelmişti bana onu da değiştireyim öyleyse. hafta sonu nasip olursa bu dediklerinizi yaparım. motorun arka tarafındaki turboya bağlı olan hortumları da hep söküp bakıcam. inşallah büyük bir sorun olmadan çözerim. n75 i devre dışı bırakıp(fişi hariç) 3 boruyu birbirine bağlamamı kastediyorsunuz değil mi? yanlış anlamadım umarım. denerim size bildiririm tekrar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    n75 dışında bobinleri de kontrol ettirin. Bilgisayara bağlayın o hatalı olanları gösterir zaten. Bunların dışında o ustadan da uzak durun. Altınızdaki potansiyeli bilmeyen adamdan cacık olmaz. B52 kullanıyorsunuz ve o motor ford tarafından yakın zamana rs modellerinde kadar kullanılıyordu 2.3 olarak.
    bugün bir doğan slx i zor zahmet geçtim doğrusu can sıkıcı bir durum.

bilgisayara bağlantı kuramadılar. bağladılar ama bağlantı başarısız dedi her deneme sonunda. işte burada %90ı Tofaş söküp takmakla usta oldukları için teferruatlı bir araç geldiği zaman atıyorlar. bilemeyince "normal, olağan" gibi kaçamak cevaplar geliyor. el freni teli kopmuş iyi denilen bir frenciye gittim teli takmak için ön koltukların sökülebileceğini hatta konsolu dahi sökebiliriz onun için de elektrikçi çağırırım dedi. bir daha gidemedim korkudan freni yapan fabrika bunun arızasını, tamirini hesaplamamış mıdır?

ilgilendiğiniz için ve üşenmeyip cevap yazdığınız için hepinize çok teşekkür ederim hafta içi çalıştığım için sürekli araçla uğraşamıyorum hafta sonu biraz daha kurcalar size de bildiririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    el freni teli için dediği doğru yalnız. O teli koparabildiyseniz helal olsun. Ciddi sağlam bir teldir ve araba hareket ederken devreye girmez.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    el freni teli için dediği doğru yalnız. O teli koparabildiyseniz helal olsun. Ciddi sağlam bir teldir ve araba hareket ederken devreye girmez.
    Aldigimda fren tutmuyordu baktirdim tel kopmus dedi hatta söktü teli ve arka kampananin icini. Hakikaten koltuklari falan indirmek gerekir mi oyleyse epey maliyetli olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    koltuk değil ama orta konsolu sökmen gerek.
    IN BOOST WE TRUST

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğer yarım gazda sorun yok tam gazda sorun varsa muhtemelen borualrda intercoolera giden vs de olabilir bi çatlak veya sızıntı olabilir, n75 valfini de değiştirin kaç adet varsa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aldigimda fren tutmuyordu baktirdim tel kopmus dedi hatta söktü teli ve arka kampananin icini. Hakikaten koltuklari falan indirmek gerekir mi oyleyse epey maliyetli olur

ankarada olsan bende s70 e göre serviscihazı var üstadım baglar bakardık daha ben hic bir tamircide göremedim veya serviste

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı utkunoa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer yarım gazda sorun yok tam gazda sorun varsa muhtemelen borualrda intercoolera giden vs de olabilir bi çatlak veya sızıntı olabilir, n75 valfini de değiştirin kaç adet varsa.
    bütün boruları kontrol ettim sadece n75 dediğiniz valften enjektörlerin üstündeki bir parçaya giden bir hortumun durumu iyi değil onu değiştirme fırsatım olmadı. nasip olursa biraz da maddi imkan olursa ankarada bir Volvo servisine götürmeyi düşünüyorum. zira bazen de çekişi çok güzel. turboyu bi elden geçirmek lazım anlaşılan.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)