User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: Turbo doğan wideband afr değerleri?

Tofask61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle afr değeri bastığın turbo basıncına göre değişir
    tabiki bu programlanan beyindeki haritaya ne yazıldıysa o olacaktır.
    araç enjektörlümü bilmiyorum, ben kabaca olması gerekenleri yazayım

rölanti 14-15 arası dalgalanır, en ideali 14.7afr
    rölanti ve sakin kullanım 15 veya 15.5 afr olursa birazcık ekonomi yapılmış olur.

gazı kökleyince basınç gelmeye başlar ve afr değeri zengine gider (yani ekrandaki rakam azalır)
    hiç bir devirde 17-20 olmaz! (sadece gazdan ayağını tam çektiğin zaman 20-22 olabilir)

afr 17-18-20 olması motora çok az benzin gidiyor demektir, motor tekler patırdar veya stop edebilir.

tam gazda ise dediğim gibi motora fazla benzin göndermek lazım ama bu turbo basıncına ve motora göredir
    yani afr değeri düşmeye başlar, genelde 1 bar gibi turbo basınçlarında 11.5 afr iyidir deriz
    ama bu kural değil yanlış anlaşılmasın, belki 11 afr daha iyi olacak o motor için

rakamın yüksek olması az benzin demek, rakamın düşük olması çok benzin demektir.
    çünkü herkes ters düşündüğü için şaşırır.
    düşük rakam fazla benzin demektir.

wideband afr göstergesi havayı ölçer! o gözle bakarsanız herşey netleşir
    çıkan eksoz gazında hava çoksa rakam yükselir
    mesela 17 afr de daha çok hava var, 11 afr de ise daha AZ hava var.

yani örnek 17 afr fakir karışımdır, hava çoktur çok az benzin gidiyordur motora
    12 afr ise zengin karışımdır, motora çok fazla benzin gidiyordur
    10 afr ise daha daha zengin yani daha fazla benzin gidiyor
    Evet araştırmıştım.Afr değeri azaldıkça yakıt fazla hava az, afr değeri yükseldikçe yakıt az hava fazla demek.Zaten şuan sorun rölanti veya dip gazdaki oran değil onlar normal.Sorun kalkışlarda aracıp yumulması 2000 3000 devir arası afr 18'lerde orayı ne yaptıysam lpg ayarıyla oynayarak 13 14 lere getiremedim.Lpg beynine giden basınç borusunu biraz sıkıştırayım dedim o zaman biraz düştü afr 15 14'lere yarın o hortuma ayar vanası takıp deneyecem bakalım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guncrl.bugunde olmadi tup bitti o kalkislardaki veya ani gazlamadaki bogulup sonradan acma sorununu cozemedim malesef delirmek uzereyim rolanti afr duzgun dip gaz afr duzgun sadece kalkislarda 17 20 anlik sacmaliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg beyninin markası nedir ?

Ankarada ne kadar turbo lpg şahin doğan varsa hepsinde major beyin var. Sen lpg beynindeki ayara yönelmelisin.
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg beyni major benimde.Beyindeki sari ayar vidalarinida her yonde denedim olmuyor karburator kepinin altina conta koymayinca degerler dahada normale yakin oluyor o zaman bogulma felan olmuyor denecek kadar az.Fakat kepjn altindan basinc kaciriyor.Contayi koyunca sorun oluyor hic basinc kacirmiyor lpg kalkislarda gelmiyor illa devirlenince duzeliyor yani kalkista arac yumuyor sonra brden ok gibi firliyor.Lpgyi aramikser ile veriyorum ankaradaki araclar direkt kepin icine basiyor kepi acaba o yuzdenmi sorun yasiyorum? Karburatorun arasinda mikser basinc lpgnin yanma odasina gitmesinimi engelliyor acaba? P.tesi kepin icine lpgyi verecem bakalim insallah olur.Tek tesellim o bi mantikli geliyo bi mantiksiz.Mantiklj yani basinc tupun yanma odasina gitmesine engel oluyor.Daha devirlenince tup basincida arttigi icin dip gazlarda lpgyi basabiliyor afr duzeliyor olabilir mi? Ama bide mantiksiz geliyo cnku benzinde pompa felan olmamasina ragmen rolantideyken ani gaz verince hic soluksuz gaz yiyor sonucta benzin jetleride karburatorun icinde benzin nasil ani gazda basinci yenebiliyor ? bakalim insallah cozerim dip gazda afr 12 lerde keyifli oluyorda trafikte kalkis yaparken stop ettiriyorum bazen canimi skti.
    Bugun subaplari ayarlattim.Emme egsoz 25. 10 40 mobil yağ koydum.Bogulma sorununuda cozunce egsoz sistemine el atacagim.
    Konu Tofask61 tarafından (02-07-2017 Saat 02:31 ) değiştirilmiştir.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabada blow off varmı ? Eğer yoksa araba boğulur benim arabada blowofu iptal edince tüm dünyası değişiyordu
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blow off var ama blow off ile ne alakası olabilir? Gazı bırakınca bi sorun yok gaz verince birden yumulup aniden açıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende blowofu iptal edince ilk gaza bastığında boğulup sonra gaz yiyordu bide boşa atınca stop ediyordu ben 2.0 bar basıyordum çift çıkışlı gaz beyni vardı haliyle gaz ayarı açıktı buda bu sıkıntıyı oluşturuyordu gazdan ayagı çekince blowof fazla gazı dışarı atıyordu o zman sağlıklı çalışıyordu onun için varmı yokmu diye sordum...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blow off deyince blow offu kontrol ettimde calismiyor sanki? Gaz verip birakinca blowdan disari hava atmasi gerekmiyormu? Atmiyor ama

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atmıyorsa çalışmıyordur bendeki sıkıntı olabilir devreye sok sonra bi dene

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karburatordeki ince rekor girisine bagliyorum hortumu ama yok en son calisiyordu soktum turboyu 1 sene bosta durdu dururken bozulmamjstir umarim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guncel. Lpg ayar sorununu cozdum aramikserden lpg verdigimden dolayiymis direkt kepin icine verince duzeldi dip gazda afr 11.5 12.5 arasi normalmidir? Blow offun vakumunu yanlis baglamisim oda duzeldi hararet sorunuda duzeldi sanirim afr duzelince.Simdi egsoz sistemini ayarlayacagim nasipse.

21dc963 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tofask61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Guncel. Lpg ayar sorununu cozdum aramikserden lpg verdigimden dolayiymis direkt kepin icine verince duzeldi dip gazda afr 11.5 12.5 arasi normalmidir? Blow offun vakumunu yanlis baglamisim oda duzeldi hararet sorunuda duzeldi sanirim afr duzelince.Simdi egsoz sistemini ayarlayacagim nasipse.
    Ara mikserden vermek böyle çözümsüz sorunlar çıkarıyor mu
    Mikser olayinda.herkesin kendi doğrusu var gibi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler