User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: compressor bypass valve(CBV) vs Blow-off Valve (BOV)

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

compressor bypass valve(CBV) vs Blow-off Valve (BOV)

arkadaşlar selamlar, aracımda orijinal olarak CBV mevcut, aşağıdaki gibi, sistem olarak throttle kapandıktan sonra kalan havayı havaya değil de emmeye geri basıyor kapalı bir devre oluşturuyor...

bazı forumlarda BOV e geçiş yapanlar var bu sistemden, turbo lag arttı diyenler de var, faydasını gördüm diyenler de, sizlerin de yorumlarını bekliyorum...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

stock bypass valfini bununla mı değiştirmek lazım yoksa BOV e mi geçsem karar veremedim o nedenle açtım konuyu...

d16y4
    Misafir

bov un yararından çok zararı olur en iyisi forge dv

fkocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeri gelmişken neden bov un negatif etkisi oluyo açıklayabilir misiniz?

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gazdan ayağınızı çektiğinizde DV turbo çıkışındaki havayı turbo girişine basıyor ve bu sayede MAF sensöründen hava girmemiş oluyor.. BOV da ise bu hava dışarı verildiği için MAF sensöründen yeni hava girilmiş oluyor, bu nedenden dolayı da arabanın beyini gaza basılmaya devam edilmiş olarak algılayıp fazladan benzin yakılmasına neden olur...
    Bu 1. nedeniydi..
    2. olarak da DV devreye girdiğinde basınçlı hava turbonun basınçsız tarafına verildiğinde, turbo girişinde az da olsa basınç oluşturuyor ve tekrar gaza bastığınızda daha iyi tepki almanızı sağlamış oluyor... BOV da ise içerideki büyük baasınçlı havayı dışarıya vermiş oluyorsunuz..

Tabiii bu demek değil ki BOV kötü, Orjinalde MAF + DV olmayan arabalarda BOV un yay ayarı güzel yapıldığı takdirde bi sorun olmaz..
    Alıntı fkocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeri gelmişken neden bov un negatif etkisi oluyo açıklayabilir misiniz?
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

fkocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gazdan ayağınızı çektiğinizde DV turbo çıkışındaki havayı turbo girişine basıyor ve bu sayede MAF sensöründen hava girmemiş oluyor.. BOV da ise bu hava dışarı verildiği için MAF sensöründen yeni hava girilmiş oluyor, bu nedenden dolayı da arabanın beyini gaza basılmaya devam edilmiş olarak algılayıp fazladan benzin yakılmasına neden olur...
    Bu 1. nedeniydi..
    2. olarak da DV devreye girdiğinde basınçlı hava turbonun basınçsız tarafına verildiğinde, turbo girişinde az da olsa basınç oluşturuyor ve tekrar gaza bastığınızda daha iyi tepki almanızı sağlamış oluyor... BOV da ise içerideki büyük baasınçlı havayı dışarıya vermiş oluyorsunuz..

Tabiii bu demek değil ki BOV kötü, Orjinalde MAF + DV olmayan arabalarda BOV un yay ayarı güzel yapıldığı takdirde bi sorun olmaz..
    tmmdır teşekkürler..

superchargerBMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar selamlar, aracımda orijinal olarak CBV mevcut, aşağıdaki gibi, sistem olarak throttle kapandıktan sonra kalan havayı havaya değil de emmeye geri basıyor kapalı bir devre oluşturuyor...

bazı forumlarda BOV e geçiş yapanlar var bu sistemden, turbo lag arttı diyenler de var, faydasını gördüm diyenler de, sizlerin de yorumlarını bekliyorum...
    Kesinlikle forge dump valve öneririm.Tecrübeyle sabitDoğru yay sertliğiyle en iyi sonuç.Kesinlikle forge.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar peki kaçak nasıl anlaşılır DV de ? sistemi aslen çok basit, bir tane diyafram ve yay var, fakat burada sertlik önemli, normalde maserati 3 tane farklı sertlikte yaydan bahsediyor ben üzerinde ne takılı bilmiyorum:

aracı 0,7 bardan 1,1 bara çıkarttık ama EVC %100 ken bile 1,1 barı görüyor, WG in kollarını da kısalttım, şu an aslında daha fazla bar görmesi lazım, MAP 2,5 barlık onda da sıkıntı yok sanıyorum, kaçak da görünmüyor, aklıma DV geldi, yumuşak yay basınç kaybına yol açar mı?

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar peki kaçak nasıl anlaşılır DV de ? sistemi aslen çok basit, bir tane diyafram ve yay var, fakat burada sertlik önemli, normalde maserati 3 tane farklı sertlikte yaydan bahsediyor ben üzerinde ne takılı bilmiyorum:

aracı 0,7 bardan 1,1 bara çıkarttık ama EVC %100 ken bile 1,1 barı görüyor, WG in kollarını da kısalttım, şu an aslında daha fazla bar görmesi lazım, MAP 2,5 barlık onda da sıkıntı yok sanıyorum, kaçak da görünmüyor, aklıma DV geldi, yumuşak yay basınç kaybına yol açar mı?
    yani zor aslında kaçırması, bozuk patlak ise o ayrı

1.5 bar dan sonra falan kaçırsa neysede 1.1 bar normal seviyeler
    ne kadar yumuşak olursa olsun, yay + emmeden gelen ince hortum var

yayın kuvveti yanında emmeden gelen basınç sırasında içerde yayı arkadan itip destekleyen bir itme gücü daha var, yani boost yayı dahada itiyor.

mesela o hortum patlak ise kaçırır kolayca

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani zor aslında kaçırması, bozuk patlak ise o ayrı

1.5 bar dan sonra falan kaçırsa neysede 1.1 bar normal seviyeler
    ne kadar yumuşak olursa olsun, yay + emmeden gelen ince hortum var

yayın kuvveti yanında emmeden gelen basınç sırasında içerde yayı arkadan itip destekleyen bir itme gücü daha var, yani boost yayı dahada itiyor.

mesela o hortum patlak ise kaçırır kolayca
    hortumlar silikon ve kalın, herhangi bir kaçak tespit edemedim ama kesinlikle kaçak yoktur da diyemiyorum...

'Comes with 3 springs for different boost settings
    Low (~8-12 psi), Medium (~12-16 psi) and High (~16-20 psi)'

3 yay tipinin specleri böyle, low kesinlikle karşılamaz, medium da limit 16 psi 1,1 e yakın, acaba diyorum üzerinde medium mu takılı?

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forge DV kullanıyorum, bov falan hikaye. Kesinlikle faydası var zararı yok.

akın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hortumlar silikon ve kalın, herhangi bir kaçak tespit edemedim ama kesinlikle kaçak yoktur da diyemiyorum...

'Comes with 3 springs for different boost settings
    Low (~8-12 psi), Medium (~12-16 psi) and High (~16-20 psi)'

3 yay tipinin specleri böyle, low kesinlikle karşılamaz, medium da limit 16 psi 1,1 e yakın, acaba diyorum üzerinde medium mu takılı?
    Merhaba, 5 adet bow eskittim.Aracınızdaki yaylı sistemse en yumaşak olandır muhtemelen. Ama dump valve düşünüyorsanız, kesinlikle dual piston dumpvalve. Vakumdayken hava almaz kacak yapmaz. Genelde hep en sert yaylar çıkıyor içinden. Sanırım yay satın almamız için zorluyorlar. Tavsiyem en yumaşak yayı almanız yoksa 0.3 0.4 gibi barlarda dump lave tahliye edemiyor ve sesin desibel olarak şiddeti zayıf oluyor. Single piston dumpvalve sesi birazdaha fazla fakat vakumda hava alıyor.Yayı sertleştirilirse sesi azalıyor az basınclarda hiç ses çıkmıyor .... Ama vakumda hava almıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer kaçak olduğunu düşümüyorsanız dump valve en yumuşak yayı bile taksanız 1.5 bar görür. Egzozlarınız ne durumda. En ufak bir tıkanıklık basıncın yükselmesini engeller. Header da oluşaşan catlaklar,genelde benzinli turbo arabaların internal wg bölümünü çatlaması yani egzoz salyangozunu zamanla oluşan catlaklar yüzünden de başınç yükselemiyor olabilir. Bence önce başınç hattı kontrolü,sonra egzoz sonrada header ve turbo diye devam eder. Umarım basitbirşeydir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 turbomu da elden geçirttim biri değişti diğeri temizlendi kontrol edildi balansı yapıldı, tamir revizyon vs bile yaptırmadım, egsoz ise X-pipe lı krom egsoz var son susturucuya kadar da herhangi bir kat ya da orta susturucu yok... bu gün kaçaklara tekrar bakacağım, evc nin hortumlarını da kontrol edeceğim, bu esnada compressor valfi de söküp kontrol edeceğim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar sorun tahmin ettiğim gibi valfden çıktı, ikisini de söktüm biri tamamen özelliği yitirmiş direk üfleyince karşıya veriyor, şimdilik iptal ettim ve 1,5 bar gördü, 1,3 bar peak olacak şekilde EVC den ayar yaptım, şimdi DV mi alsam blow-off a mı çevirsem ona karar vereceğim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar sorun tahmin ettiğim gibi valfden çıktı, ikisini de söktüm biri tamamen özelliği yitirmiş direk üfleyince karşıya veriyor, şimdilik iptal ettim ve 1,5 bar gördü, 1,3 bar peak olacak şekilde EVC den ayar yaptım, şimdi DV mi alsam blow-off a mı çevirsem ona karar vereceğim...
    Sorunun çözüldüğü iyi olmuş . DV daha uzun ömürlü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ömür çok dert değil, adam gibi markalı DV ler 400-500 tl, 2 tanesi 1.000 tl... çok çok mantıksız paslanmazdan tornaya versem, yaycıdan adam gibi yay yaptırıp diyafram koysam aynı işi yapar, sonuçta basınç tahrikli bir check valve... bu mantıksız fiyatlarla DV almayı düşünmüyorum açıkçası...

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ömür çok dert değil, adam gibi markalı DV ler 400-500 tl, 2 tanesi 1.000 tl... çok çok mantıksız paslanmazdan tornaya versem, yaycıdan adam gibi yay yaptırıp diyafram koysam aynı işi yapar, sonuçta basınç tahrikli bir check valve... bu mantıksız fiyatlarla DV almayı düşünmüyorum açıkçası...
    akilli adam ciktigina sevindim
    icinde bir diyafram bir adet yay var sonucta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    akilli adam ciktigina sevindim
    icinde bir diyafram bir adet yay var sonucta
    abi arabama harcadığımın haddi hesabı yok hiç acımam da, ama az buçuk maliyetini bildiğim bir olayın bu paralara satılmasına yazık diyorum, 50 usd lik BOV alıp ucunu aparatla devirdaim bağlasam yine aynı işi görecek sonuçta...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)