User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Volvo 850 2,0 t5 duman sorunu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Volvo 850 2,0 t5 duman sorunu

sorunumu başka bir konunun altında yazdım ancak cevap bulamayınca konu açmak zorunda kaldım kusura bakmayın.
    öncelikle aracım 96 model 850 t5. şehir içi trafiğe girip aracın motor ısındığı zaman rölantide yoğun bir şekilde mavi(hafif beyazımsı) duman geliyor. hele ki motor fanını açarsa arka tarafta bir bulut oluşturabiliyor. gaza basınca kesiliyor ve hiç duman gelmiyor gazı bırakınca yine geliyor.
    bir motorcuya sordum turbodan motora giden boruların yağlanmış olduğunu ve turbonun yağ sızdırdığını söyledi. kendim incelerken de PCV den gelen hortumun ucunun epeyce yağlı olduğunu gördüm. yağ çubuğundan hafif sigara dumanı gibi bir üfleme var ama buhara benziyor. bulunduğum yerde bundan anlayacak usta olduğunu sanmıyorum. aracı 3000 km dir kullanıyorum göze çarpan bir yağ veya su eksilmesi yok. ve aldığım kişi motoru yeni rektefiye yaptırdığını söyledi yaptırdığı yerle de görüştüm teyit ettiler.
    PCV arızalanmış ve emme manifolduna yağ gönderiyor olabilir mi zira turbonun giriş ağzında da ıslak şekilde yağ vardı. sizce ne yapayım. yorumlarınız benim için çok değerli. şimdiden teşekkür ederim.

eticet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eger bu sorunun anlattıgın gibiyse ciddi şekilde yag eksiliyodur bundan öncede sana yazdıgım gibi turbonu bir sokup kontrol ettir ilk basta pcv de arızalı olabilir pcv yag buharını turbodan verır eksozdan cıkar ama bahsettigin kadar duman cıkmaması lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yag hic eksilmiyor. Seviyesi hep ayni. Muhakkak eksiliyordur da cok az herhalde. Ben pcv ye taktim da kafayi onun icin buraya tekrar actim konuyu. Turbo aklimda ama pcvye gore biraz daha zor ya;l

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abartisiz soyluyorum isikta durdugum zaman arka taraf sis bulutu oluyor o derece. Bir anda geliyor duman gaza basinca kesiiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Once turboya bakiyim o zaman yapacak bisey yok. Pcv dense kolay diye dusunmustum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanın cekişi nasil peki?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eticet06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanın cekişi nasil peki?
    Inan aldigimdan beri cekisinden birsey anlamadim. Bazen ucak sanki bazen de ölü. motoru yok da ruzgarla gidiyo. Bugun baktim turbo gostergesi yarinin az ustunde gidiyo tabi cekis de yok. Az sonra bi bakmissin turbo sonunu gecmis bir boy daha gitmis nerdeyse, cekis de mukemmel ama birden kut diye kesiliyor. Butun hortumlarini yeniledim patlak catlak birakmadim. Eskiden cok daha kotuydu. Hic turbo yok gibiydi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugun bir de intercoolerin girisini söktüm epey yagliydi. Intercooler in icinde de yag vardi kamerayla isik tutup baktim. Dedigin gibi bi revizyon gerekiyor anladigim kadariyla. Ins. Motordan birsey cikmaz. Aldigim rektefiye yaptirdim demisti ama artik inanasim gelmiyor. Benzin depo kapafi delikmis satin aldigim gun depoyu doldurdum benzinin yarisi akti yolda da oyle anladim. Motoru yaptiracak kadar para harcayan biri depo kapagini niye almaz? Ki ben aldim 50tl sadece. Akan benzinim en az 70 tl.

VteC_MaNiaC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    muhtemelen turbonun ömrü dolmuştur.. yada üst kapakta bir sıkıntı vardır..

altta bi sıkıntı olsa yağ eksiltmeyi muhakkak farkedersin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo revizyonu yaptırabılırsın veya turboda alabılırsın iki konudada yardımcı olabılırım sana ama ilk başta turbodan mı onu anlaman lazım bir gidip bir gitmemesinin bir çok sebebi olabilir birisi n75 tcv valvi biriside maf sensörü intercoolerda terleme olabılır bu normal aşırı yag olmadıgı sürece

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo revizyonu yaptırabılırsın veya turboda alabılırsın iki konudada yardımcı olabılırım sana ama ilk başta turbodan mı onu anlaman lazım bir gidip bir gitmemesinin bir çok sebebi olabilir birisi n75 tcv valvi biriside maf sensörü intercoolerda terleme olabılır bu normal aşırı yag olmadıgı sürece
    N75 i onceden de soylemistin onda soun yoktu. Maf sensoru oldugunu sanmam cunku onun fisini cekmistim motor teklemeye basladi icerde ariza lambasi yandi taktiktan sonra duzeldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbodan gelip inyercoolerin alt tarafindan giren boruyu söktüp ic tarafini cektim. Yuklemeyi becerirsem

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir firsat bulabilirsem turboyu indiricem bir gun ama revizyon veya yenileme butcemi zorlar. Tamir takimini çinden buldum 100-110 tl civari. Tamirle kurtarir ins. cekis isini askiya alicam artik cunku bu duman cok kotu. Surekli olmamasi motordan gelmiyor anlamina geliyor anladigim kadariyla. Hic birsey yokken kirmizi isikta durunca bir anda arka tarafin dumana bogulmasi kotu birsey. O da durur durmaz degil durduktan bi kac saniye sonra geliyor duman.

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Araba sekman kanalı kırmış olabilir. Ben Impreza'da aynı durumu yaşadım Nişantaşını bir gecede görünmez hale getirdim açtık sekman kanalı kırıktı

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamir takım kitini getirsede turbocu en az 200 tl işcilik ve balans için 100 tl vereceksin yine aynı parayı bulacak ve gelen malzemeden bir haber olucaksın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamir takım kitini getirsede turbocu en az 200 tl işcilik ve balans için 100 tl vereceksin yine aynı parayı bulacak ve gelen malzemeden bir haber olucaksın
    yaw ben sanayi işinden çok korkar oldum. afedersin öyle dandik işlere öyle çok paralar verdim ki.. turboyu sökmeye bile 500 tl isterler gibime geliyor. o yüzden kendim söküp önce yapabilirsem tamir. beceremezsem de profesyonel yardım alırım diyorum. bu resimde intercooler epey yağlı değil mi sence de?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XoR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba sekman kanalı kırmış olabilir. Ben Impreza'da aynı durumu yaşadım Nişantaşını bir gecede görünmez hale getirdim açtık sekman kanalı kırıktı
    öyle bir şey olsa sürekli gelir herhalde bu her zaman yapmıyor. bazen özellikle motor çok sıcakken rölantide bir kaç saniye durduktan sonra bir anda geliyor. gaza basınca hiç yok. arkadaşların da dediği gibi turbo ile alakalı bir durum sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kadar yag olsa aracın kesinlikle yag eksiktir o kadar dumanda pcv dende veybrurbodanda yapabilir bu durumu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kadar yag olsa aracın kesinlikle yag eksiktir o kadar dumanda pcv dende veybrurbodanda yapabilir bu durumu
    nerdeyse her gün bakıyorum eksiliyorsa bile belli değil. değiştireli 3000km oldu belki yarım litre eksilmiştir. ama dediğim gibi yağ çubuğunda fark edilir bir azalma yok. pcv ile alakalı videolar var nette. onlara baktım yağ çubuğundan üfleme varsa ve doldurma kapağına eldiven takıyorlar onu şişirirse arızalı diyor. benimkinde çubukta hafif bir üfleme var ama o da her zaman değil bazen var bazen yok. yağ doldurma kapağında ise hiç üfleme yok. ne gözle görülen ne de eldiven falan takınca şişiriyor. önce bir pcv değiştiriyim mi ne dersin? veya söküp temizlenme falan oluyorsa onu yapıyım. pcv kolay iş.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)