User Tag List

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
123 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Tofaş turbo modifikasyonu.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu anda yakıtı motora nasıl gönderiyorsun turbo nun emisinden veriyorsan o sistemde intercooler kullanman riskli bilgin olsun herhangi bir backfire durumunda cooler i patlatma riskin var ki bunu daha önce tecrübe etmiş bir sürü kişi var.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

pt_inanaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya çok hakim değilim ama şu sıralar sürekli Türk Garage stickerlı turbolu tofaşlar görüyorum ve baya da iyi gibiler. Bir görüş danış derim. Başarılar projede
    İnan ASLAN
    Instagram: @pt_inanaslan

Tofask61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpgyi major beyin ile karburatore aramikser ile veriyordum. Emisten vermemek icin major beyin almistim.Fakat dun gece bi anlik gaza gelip 4.vites 170 kmh gorunce sekman erittim duman cikmaya basladi motoru söktüm dagittim gomlegi cizmis sebebi avans ve yetersiz lpg diye dusunuyorum birde rodaj bitmemisti 400 km yapmistim 1. Piston sekmanda bisey yok tertemiz fakat gomlegi cizmis nasil olmussa 2. Tertemiz 3. Sekman erimis resmen pistona yapismis pistona ve gomlegi cizmis 4.tertemiz yani gomlek caktiracagim standart 84mm pistonlari sifir alip tekrar oydurmayi dusunuyorum sanirim pistonlarla alakali bir sorun degil bu vuruntu sonucu olan bisey veya piston farklimi kullanmak gerek ? Pistonlarla sekmanlarim goetze idi 0.6 oldugundan skstirma fazlaydi onunda payi var sanirim bar ayari 0.8 0.9 idi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enjeksiyon sistemi olmadıkça o bağlantı şekliyle yine sorun yaşarsın muhtemelen fakir karışım sorunu yaşadın bu arada distribütörun vakum otomatiklimi foto atarsan iyi olur.

Sana önerim bir tane blos al büyük kapasiteli bir şey olsun turbonun emişine bağla cooler ı sök turboyu en kısa yoldan manifolda ver en sağlıklı böyle olur dist. için bilgi verirsen yardımcı olurum.

Karburatorlu Araclarda Kullanılan Mikser Ceşitleri | Profflpg: Lpg Ayar Cihazı – Lpg Ayar Kablosu – Ateşleme Test Cihazı

arsenikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun bende çok düşünüyodum turbo olayını ama şuan soğudum açıkça
    Bunlara çikolata istediğinde fare zehri vermeyen bakkalın amk.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Distribitorum bundan vakum hortumunu karburatore vermis haldeydi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senin sorunun başlı başına hatalı parça seçimi ve akabininde hatalı montajdan kaynaklanıyor o distribütör ile avansı tutturman mümkün değil vakum otomatiği adı üzerinde referansını ince bir hortum ile manifold içindeki vakumdan alır turbo olunca vakum kaybolur basınç oluşmaya başlar bu durumda avansı neye göre ayarlayacak ?

Eski tip motorlarda vakum otomatiksiz distribütör kullanıldı avansı içindeki düzeneğin devire göre açılıp kapanmasıyla (merkez kaç kuvvetinden yararlanarak) yapıyor yani vakumla bir ilişkisi yok o distribütörden temin edip avansı ancak bu şekilde kontrol altına alabilirsin yada tam elektronik ateşleme sistemine geçmen gerekir bunun içinde ecu ya ihtiyacın var.

Distribütörünü değiştir bir tane blos temin et blosu karbüratörün ağzından emdir turboya ne kadar yakın olursa o kadar iyi olur turbonun çıkışını da en kısa yoldan arada hiç bir şey olmadan (cooler vs.) manifolda gir bu şekilde sorunsuz binersiz aracını ancak özellikle kışın motor soğukken biraz uzun marş yapman gerekebilir.Fakat benzinde kullanacağın zaman yine problem yaşayabilirsin enjeksiyon sistemi olmayan lpg li motorları turbo ile çalıştırmanın en ideal yöntemi budur.

Bahsettiğim distribütöre bir örnek ;

Cookies and JavaScript support required

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vakum hortumunu karburatore takmasak olmaz yani ? Blos miksere neden gerek varki ben lpg ayarini kismistim ondan lpg yetismedi major beyin ile lpg veriyorum normal beyinle degil distribitor kolay daha oncede 4. Vites 175 yapmistim o zaman lpg ayari daha acikti o zaman motor zorlanmamisti ses felan normald

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vakum hortumunu karburatöre taksan da bir şey değişmez turbo karbüratörün kafasından aşağıya havayı basıyor yine basınç gören bir hat üzerine takmış olacaksın distribütör konusunda yapacak bir şeyin yok malesef.

Eski tip lpg sistemler inanılmaz ilkel bir şekilde çalışıyor gaz çıkışı sabit ne ayarlarsan hep o oranda gaz veriyor atıyorum rölantide ideal afr yi tutturabileceğin bir ayar yapıyorsun ama yüksek devirde motor fakire düşüyor yüksek devirde ideal oranda ayar yapıyorsun bu seferde rölantide çok zengin çalışıyor bu yüzden bu sistemler ile sağlıklı sorunsuz bir şekilde motoru yürütmek imkansız gibi.

Blos denilen şeyi bir nevi lpg karburatörü gibi düşünebilirsin motorun devrine göre gazı açar yada kısar buda her devirde ideal afr oranını tutturmana olanak sağlar yada en yakın değeri.

Aşağıdaki linki incelemedin sanırım bir göz atarsan iyi olur ;

Karburatorlu Araclarda Kullanılan Mikser Ceşitleri | Profflpg: Lpg Ayar Cihazı – Lpg Ayar Kablosu – Ateşleme Test Cihazı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tofask61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha oncede 4. Vites 175 yapmistim o zaman lpg ayari daha acikti o zaman motor zorlanmamisti ses felan normald
    Yüksek devirde ihtiyacı olan yanıcı gazı aldığı için fakire düşmedi ve problem yaşamadın o yüzden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vakum hortumunu karburatore takmasak olmaz yani ?

Pardon bu kısmı yanlış anlamışım hayır kesinlikle olmaz o aracı yapan ustanın statik avans dinamik avans mevzusundan haberi yok herhalde.O hortum o distribütörde önemli bir hortum motorun devrine göre ateşleme derecesini ayarlıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motoru kendim topladım ilk turbo deneyimim herşeyi kendim montajladım Bilgileriniz için teşekkür ederim.
    Lpg sistemim şuanda söyle calısıyor major beyine turbodan basınç veriyoruz sanırım o basınç ile karbüratörden silindirlere yakıtı iletebiliyo turbo basıncına yenik düşmüyor.Blos mikser alınca daha stabil çalışır diyorsunuz yani ama anlamadığım şey bu blosta yakıt ayarını kendisimi yapıyor yoksa yine bizmi ayarlıyoruz?
    Yani blos boğazı açtıkça kendimi gazı ayarlayıp ona göre veriyor yoksa boğaz açtıkça sadece içeri giren hava oranınımı sadece değiştiriyor?
    Ayarı kendimiz yapıyorsak yine aynı sorun olmazmı boğaz açınca tüp az gelirse yine fakire düşecek?
    Ama incelediğime ve okuduğuma göre blosta lpg ayarı yapmıyoruz o kendisi kelebek açtıkça gaz veriyor.
    Peki bu kelebeği gaz teliyle bi alakası var sanırım kelebeği gaz verdikçe açtığına göre montajı kolaymıdır?
    Tamam distribitöre gelince vakumsuz distribitör alırım.

Birde şimdi ben yine orjinal tofaş goetze piston sekman 84mm alıp 2mm yanma odası açtırıp mı kullanayım yoksa m40 goetze mi alayım ? şu ilandakinden
    BMW m40 84.00mm Piston

Sonuçta 2side goetze tek farkları yanma odasının olmasımı yoksa piston kalitesi farklımıdır ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blos yakıt ayarını kendisi yapar motorun vakumuna göre kendisi gaz ayarını açar yada kısar karburatör gibi düşün yüksek devir fazla benzin düşük devir az benzin kelebekle de bir bağlantısı yok tamamen silindir vakumu ile görevini yapıyor.

Tofaş turbolama konusunda çok vakıf değilim ancak bildiğim kadarıyla orjinal pistonları 1 barda rahatça çalışıyor o yüzden farklı maceralara girmeye gerek yok ayrıca pistonların üzerinden 2 mm. 5 mm. diye değilde sıkıştırma oranını 8:1 e düşürecek kadar aldırman yararına olur bunun bir hesabı var bunun için forumda başka bir konu daha açıp yardım isteyebilirsin.

Sonradan turboya çevrilen motorların büyük bir çoğunluğu ayarsızlıktan kırılır bilgin olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım normalde emişten lpg verecektim ben intercooler kullanamazsın ani ters ateşlemede vb intercooleri patlatırsın dedikleri için bende lovato major marka turbo basıncında çalışabilecek beyin alıp normal karbüratöre mikser atıp kullandım tüp yetiştirememe gibi bi sorunum yoktu sadece nedense beyin tarafından aşırı çiğ yakıt kokusu vardı kaçırıyordu sanırım ama kelepçeleri hortumları kontrol etmiştim neyse çok yakıyor diye lpgyi biraz kıstım sanırım o yüzden yüksek devirde yeterli lpg gitmeyince detenasyon olustu kırdı birde avans vakumunu bağladığımız için olmustur oda detenasyona sebep verdi pistonların 0.6 olması sıkıstırmanın fazla olmasıda bi sebep olabilir neyse olan oldu tekrar olmaması için uğraşıyorum. Şimdi emişten lpg vermek istemiyorum yine major beyin ile düşünüyorum.Major beyine blos lpg baglanırmı acaba ? Piston m40 diyo çoğu usta.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncel.

Şuanda aracın motoru rektefe edildi 84mm gömlek çakıldı bmw m40 pistonu aldık motoru toplarken bişey farkettim 4 piston kolundan 1 tanesi 1300cc tofaş kolu çıktı tepe kısmı diğer 3 tane koldan 2 mm kısaydı acaba araçta hafiften sarsıntılı calısma o yüzden miydi? Neyse sonuç olarak şuanda motor toplanmış durumda bronz balatayı bekliyoruz motoru yerine atacağım. Birkaç sorum olacak.

1.Distribitörüm vakumlu olan tipten bunu eski distribitör ile değiştirmem gerekir mi? Yoksa vakum hortumunu kullanmasam eski distribitör mantıgıylamı calısır?
    2.Distribitörü vakumsuz olanla değişirsem bobinide değişmek zorunda kalırmıyım?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncel.

Şuanda aracın motoru rektefe edildi 84mm gömlek çakıldı bmw m40 pistonu aldık motoru toplarken bişey farkettim 4 piston kolundan 1 tanesi 1300cc tofaş kolu çıktı tepe kısmı diğer 3 tane koldan 2 mm kısaydı acaba araçta hafiften sarsıntılı calısma o yüzden miydi? Neyse sonuç olarak şuanda motor toplanmış durumda bronz balatayı bekliyoruz motoru yerine atacağım. Birkaç sorum olacak.

1.Distribitörüm vakumlu olan tipten bunu eski distribitör ile değiştirmem gerekir mi? Yoksa vakum hortumunu kullanmasam eski distribitör mantıgıylamı calısır?
    2.Distribitörü vakumsuz olanla değişirsem bobinide değişmek zorunda kalırmıyım?
    Arkadaşım forumdaki ilk mesajım çok bilmişlik taslamak istemiyorum ama yanlış yolda ilerliyosun motoru rektefiyeci topladıysa birdaha o rektefiyecinin yanına uğrama biyel kolunun biri kısa üçü uzun olmaz birde 2mm, motor içindeki ölçümler mikrometre ile komparatörler ile yapılır 2mm 2000µm eder.Tavsiyem 4 tane sıfır kol alıp takman.

Distribütörünü değiştırmene gerek yok hortumu söküp karbüratör tarafını tıkaman yeterli zaten mekanik distribütör ordaki vakum avans ın mantığı rolentide ve 2500 devre kadar ekstradan 1-2 derece avans vermektir sonrasında devreden çıkar.

Aracı topladıktan sonra direk turbo işlemine geçmeyin turbosuz atmosferik olarak en az 1000km bir rodaj işlemini tamamlayıp ondan sonra turbo işlemine geçin

Bırde aracacın sıkıştırma oranı nedir nekadar basınç açıyorsunuz.?

Bu arada benimde 93 model karbüratörlü bir samaram var.Şuan rodaj aşamasındayım 10uncu ayda muayene var inşallah muyeneden sonra bende turbo projesine başlayacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motoru rektefeci toplamadi o sadece gomlek cakti motoru daha once farkli biri toplamisti bu sefer ben topluyorum bakarken farkettim.
    0.8 basinc sikistirmayi bilmiyorum malesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıkıştırma önemli yanlız distribitör ateşlemeli sistemlerde genelde sıkıştırma 7:0:1 7:5:1 olur sizin aracın sıkıştırması 9:2:1 olması lazım sonuç olarak ya basıncı kısacaksınız 0,4 0,5 bar gibi yada sıkıştırmayı düşürceksiniz.Öteki türlü avans vurduğu zaman distribütör den kısacaksınız ozamanda alt devirler ölecek rolenti çok dengesiz çalışcak.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)