User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
46 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Dizel Manifold ( Hangisi ? )

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Dizel Manifold ( Hangisi ? )

2 Adet Manifold Tasarladım, Hangisini yapayım. yorumlarınız nedir ? Hangisini neden tercih edeyim diye yazarsanız daha iyi olur.

İlk 2 Resim aynıdır.

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi arabaya takilacak? Yeterli yer var mi? ilk iki resim bi cok arabaya sigmaz. Olmasi gereken "rr" ve ters "rr" seklinde dusun. Ucuncu resime benziyor ama dirsekler olabildigince ayni uzunlukta olmali 4u de ayni yani. Son resimdekini yapan ustanin ellerinden opulur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yer Sorunu yok. Yada şöyle var diyelim. Araba 159 1.9 JTDM. Turbo ise 2060vKLR Turbo büyük ve Arabanın Egzoz manifoldu ile Karterdeki Turbo yağ girişi mesafesi kısa olduğu için Turbo Tam ortada durmak zorunda. Resimde de görülebilir.
    Intercooler Iptail edildiği için 7cm radyatörleri öne aldım. Yer sorunu yok.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ilerleyişini merakla izliyorum. Klasik egzoz hava filtresi intercooler yazılım dörtlemesine taş çıkartacak şekilde planlı projeli geliyorsun umarım beklentini karşılar sonuç.

Konuyla alakasız ama şanzuman manuel mi? Eğer otomatikse o tork ile nasıl baş etmeyi düşünüyorsun? Takip ediyorsan belki hatırlarsın ankara'da silindir çapı vs büyütülen 210 civarı bg'lik bir 159 sw vardı otomatik. Tork ile baş etmekte zorlanıyormuş, bunu da göz önünde bulundur isterim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha kısa bir manifold da var elimde tasarımda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ilerleyişini merakla izliyorum. Klasik egzoz hava filtresi intercooler yazılım dörtlemesine taş çıkartacak şekilde planlı projeli geliyorsun umarım beklentini karşılar sonuç.

Konuyla alakasız ama şanzuman manuel mi? Eğer otomatikse o tork ile nasıl baş etmeyi düşünüyorsun? Takip ediyorsan belki hatırlarsın ankara'da silindir çapı vs büyütülen 210 civarı bg'lik bir 159 sw vardı otomatik. Tork ile baş etmekte zorlanıyormuş, bunu da göz önünde bulundur isterim.
    Manuel M32 Vites kutusu var bende.2000 devir altında 320Nm için tasarlanmış. F40 var bir de - 1.9 CDTI lar bunu kullanıyor 2.4lt JTDM'de kullanıyor - bu ise 2000rpm için 400Nm için tasarlanmış Otomatik vites kutusu ise F40'ın varyasyonu. Bende 800Nm yakın tork veren bir Otomatik F40 Dyno Sheet var. Yani sonuçta çok dikkatlı olmam gerekiyor. Eğer bu kutu canımı sıkarsa söker F40 Takarım bakarım işime.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    M32 de sorun olmaz dikkatli kullanımda bence , yalnız manifold 4 dirsek aynı mesafe de değil gibi daha doğrusu arkada kaldığı için görünmüyor ama mantıken o dirsekle uzanması zor gibi geldi girişe. Direk koç boynuzu tarzı bir manifold neden düşünmüyorsunuz ? Pd lerde vs yapılan mantıklı olabilir madem yer sorunu da dert değil , ayrıca bu çizimlerinizi ustaların yapması zor olmasa bile zaman alacağı kesin.

Debriyaj baskı vs onlar ne durum da ne kullanıyorsunuz ? Hedeflediğiniz güçleri de merak ettim 159 gibi tank gibi ve ağır bir makine için fazla emek harcıyorsunuz o yüzden amaç keyif almak mı yoksa hızlı bir şeyler mi çıkarmak onu merak ettim , ha birde yukarıda intercooler'ı iptal ettim demişsiniz o durumlar ne olacak ?
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Önemli olan koç boynu tasarımdan olabildiğince uzak durmak, istediğimi aradığım şey abilerimin dediği gibi "transient response" yani turboda biraz canlılık istiyorum, spool'a atkısı olan herşey benim için ideal olan şu anda. Ayrıca LOG manifold yada CAST manifold' dan daha iyi olacak, ama olabildiğince akışı bozmayan kısa geçişlerlen bunu yapmak istedim.

Şu anda manifold tam simetrik, Sadece çıkış kısmında belki bir yana doğru uzatma var o kadar. Manifold'u da ben yapmak zorundayım dışarıya vermeyeceğim.

Baskı Balata için de SprintAutoService - Bulgaria Sofia' dan yaptırdım. 380HP 600NM+ dayanıyor. Tam kit. Baskı merkezine kadar aldım. Organik desem değil, bronz hiç değil. Orjinaline benziyor ama daha değişik, 1000km rodajı var. Alışması için. Araba yürüyünce göreceğiz.

Tank gibi ağır araba benzetmesi çok doğru, ama bunu denemek istiyorum. Yoksa harcadığım paraya honda alır, yapar şu anda keyiflen sürüyordum. Ama bu bir zihinsel meydan okuma gibi birşey, kendim için zincirlerimi kırmak için bir fırsat. Kendimi tatmin etmek gibi de diyebilirsin. Becerilerimi geliştirmek diyebilirsin.

Intercooler için ise Sulu intercooler olacak. Arabanın önünde tampon ile radyatörlerin başladığı yerde 7cm boş yerim var. oraya bir su radyatörü koyacağım pompalarım hazır. Çorluda Kale radyatörün ustasıylan tanıştım. Ona da bir Intercooler yaptıracağım kısacık bir bağlantı ile iş bitecek.

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi gerçekten hayranlık mı desem takdirin son noktası mı desem öyle bir garip duygular ile takip ediyorum. Piyasacılık, en çok alkışı ben alayım, en uzağa ben işiyim duyguları değil de bindiği sevdiği arabasına böyle işler yapmaya çalışan insanlara saygım sonsuz. En ufak aksilik yaşamamanız dileğiyle..
    -Fırat

burakgunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi nacizane tavsiyem, ansys fluent ya da cfx gibi yazılımlarla akış analizleri yap bu manifoldlar için, ona göre karar ver derim. gözle karar vermek zor.
    Alıntı KOSEREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vazeline de zam yaparlar mı acaba seçimden sonra?Yapacaklarsa şimdiden alalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaparız sorun değil. Program var

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bolucem ama intercooler yerine watercooler a mi geciceksin abi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alfa Romeo ların ön tasarımı çok iyi değil, Intercooler koyuyorlar 600mm x 500mm x 80mm falan devasa birşey. Anca 300HP falan. Bundan dolayı ben küçük bir su radyatörü koyacağım alt açıklığa. Üstüne fan falan. İçeriyede Akü yerine gelecek şekilde sulu bir intercooler ( Water to Air - W2A ) - bu şekilde turbodan sonra hemen soğuma olacak ve direkt emme manifolduna girecek. Elimde yapılmış projeler var. Örnekler var. TDI lar için. Akü kadar bir sulu intercooler bana dış sıcaklıktan en fazla 20 derece hadi bilemedim 30 derece fazlasını versin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mantikli karar,benim TDI fabrikadan watercooler gerci emme manufoldu ile cooler tumlesik bir yapi ama olsun boyutu kucuk olmasina ragmen yaptigi isler guzel Dolasmadan direkt girip ciktigi icin tepki sureside tatminkar

Kisin kullanilmayacaksa motulmoccolerda bayagi is gorur sanirim,ben kis gecsin kullanicam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi yeni çıkan motorlara bakın. Artık önde Intercooler kullanmak istemiyorlar. Herkes Water cooler'a geçti. TSI motor için su devresi var bende mesela. Aynı genleşme kabında aynı radyatörleydi sanırım farklı su pompaları ile kullanıyorlar. Bende şu anda TSI su pompası var düşük profilli motor ile. Görecez bakalım neler olacak. Şu bayram girmeseydi çok iş yapardım ama oldu bikere. Bir sonraki pazartesi günü işleri hızlandıracağım Bayram boyunca çalışacağım ben zaten. Manifold için yada araba için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada Babam bir yanıma uğradı, resimleri gördü, beğenmedi Sonrada yokmu CNC de yapabileceğin birşey kaynak işçiliğini azaltsan diye. Gösterdim ona bir resim. Delirdi . Bize yakışan bu olur dedi. Nedersiniz ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harika bence soylenicek pek birsey yok buna

SNCKTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son tasarım güzel ve diğerlerine göre daha kullanışlı vw ilk nesil turbo dizel motorlarından beri bu tarz manifold kullanmış
    Kendi mk1 imden biliyorum
    Bu arada çalışmalarınız takip ediyorum tebrikler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim. Şimdi malzemeyi bulmaya çalışıyorum. Tatilden dolayı heryer kapalı. Cuma ve Cumartesi açık olur dedim o da yok. Çalışmaya alışamadık bir türlü. Paslanmaz malzemeyi bulduğum anda hemen başlayacağım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler