User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: 2.0 sti

-Ata- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2.0 sti

uzun süre atmosferik araç kullandıktan sonra jcw aldım kullandım turbo baya keyifli geldi şuan aracımı sattım s2k-sti-evo8-9 araştırıyorum.S2000lerin fiyatları uçmuş durumda gözüme kestirdiğim de evo olmadı ben de sti a döndüm.Günlük kullanmayacağım için bu tarz bir araba bakıyorum

şimdi 2003-4-5 blobeye sti bakınıyorum forumda araştırdım ama istediğim nitelikte konu bulamadım sormak istediğim şeyler var deneyimli arkadaşlardan.
    Klasik olan subaruların sürekli motor kırma olayı düzenli bakımla kullanıldığında bile olağan birşey mi bu ?
    aracı alırken dikkat etmemiz gereken şeyler neler kullanırken neler?
    filtre komple egzozlu yazılımlı bi sti'ı uzun süre kullanabilir miyiz?
    parça sıkıntısı çeker miyiz ve aşırı pahalı mıdır?
    istanbulda kime bakım yaptırırız?
    kronik hastalığı var mıdır ?
    aktarma organları sıkıntı çıkarır mı ?
    ortalama rutin bakımları ne kadar tutar?
    forgedsiz motoru ne zamana kadar kullanabiliriz ortalama bir ömrü var mıdır?
    forgedsiz bir motoru forgedlemek istesek çok yıpranır mıyız?
    TT CTR
    CUF STI
    LMS RC

VWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Subaru'nun wrx ve sti olarak kronik bir arizasi yoktur. Subarular genelde iki nedenle motor yapiliyor... ekstra Performans almak icin avans aciliyor... bizdeki 95 oktan benzin yetersiz geliyor. Piston gidiyor... (Butun 2.0 Turbo yani WRX ve STI asgari 98 oktan ister fabrikada oyle cikiyor. 2.5 WRX 95 ayarli cikarken 2.5 sti gene 98 oktan ayarli cikiyor). Ikinci neden aracın yagsız kalması. Genelde gözden kacıyor. Yagını perıydok olarak her 2000-3000km de kontrol etmek lazım. Yagsız kalınca da yatak sorunları cıkıyor. Unutma ki Turkiye'ye 2.0 WRX, STI geldıgınde 98 ve 100 oktan vardı. Su an ıcın yok... Ancak etanol gıbı diger maddeler ile oktanı yukselteceksin. ya da dusuk avans kullancaksın.

Arıza yapmamıs bır motoru neden acıp yaptıracaksın (500 beygır gıbı hedefın yoksa),
    Su ankı dolar kuru ile forged yaptırmak maliyetli olur,
    stı aktarma organları saglam hıc bır sey olmaz,
    wrx i de td04 ıle kırman cok zor. eger surekli kalkıs yapmazsan. vf35-34-39-43 gıbı turbolar ile de wrxı kullanan ve kırmaayan cok kişi var.

Piyasada sahipligi 5-6 yasını asmıs cok nadır arac var ve duzgun arac var mı esas sorun o....
    Men plan God laughs...
    I have reset it....Aal izz well....
    Alıntı Posrche 959 Driver's Manual Nickli Üyeden Alıntı
    Even the Porsche 959 is subject to the laws of physics.

Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Merhaba

2.0 sti kullanıcısıyım
    Forumda bu konunun benzeri çok konu var araştırmanı öneririm.
    Öncelikle kullandığım aracta cai ve egsoz dışında bişey yok genel tabirle stok kullanıyorum.
    Bu hali ile çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.
    Araç 80.000 de be motoruna anahtar dahi değmedi.
    Üzerindeki debriyaj seti ikinci seti
    Genel olarak çok memnunum ve bakım harici 1 lira harcamadım.
    Kullanım şeklinize bağlı olarak 10 - 20 litre arası benzin yakıyor. Yani yakıt işi ayağın ve pedal ilişkisine bağlı
    Aktarma ile ilgili hiç bir sıkıntı yaşamadım.
    Motor arızası işi biraz aracın geçmişi ve modifiye ile ilgili zaten üst mesajda yakıt ile ilgili bilgi verilmiş
    Ben etanol ve shell nitro karışımı kullanıyorum. Direk shell nitroda sıkıntı çıkarmıyor.
    Ankarada olmak subarular için büyük şans iyi ustalarımız var bakımlar hanımın cliodan daha ucuza geliyor
    Biz daha iyisini alana kadar en iyisi bu

CKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba kardeşim 04 sti kullanıcısıyım
    Tek marsta 3500 km yol yaptım tık demedi
    Bundan önce ki sti mda da aynı sekilde uzun seyehatlere cıktım
    Yağını 4 bin km de değiştir motul kullan. Methanol kit baglat ve oilcooler baglatmayı unutma. Bu araclar sıcak havada yagın ısınmasından dolayı kırıyor çünkü.

Gry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atakan çok güzel bir konuya deyinmiş , genelde merak ettiğim konuları sorumuş , takipteyim : )
    Jackson Racing Supercharger Setup / Nardo Fn2 TypeR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -Ata- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uzun süre atmosferik araç kullandıktan sonra jcw aldım kullandım turbo baya keyifli geldi şuan aracımı sattım s2k-sti-evo8-9 araştırıyorum.S2000lerin fiyatları uçmuş durumda gözüme kestirdiğim de evo olmadı ben de sti a döndüm.Günlük kullanmayacağım için bu tarz bir araba bakıyorum

şimdi 2003-4-5 blobeye sti bakınıyorum forumda araştırdım ama istediğim nitelikte konu bulamadım sormak istediğim şeyler var deneyimli arkadaşlardan.
    Klasik olan subaruların sürekli motor kırma olayı düzenli bakımla kullanıldığında bile olağan birşey mi bu ?
    aracı alırken dikkat etmemiz gereken şeyler neler kullanırken neler?
    filtre komple egzozlu yazılımlı bi sti'ı uzun süre kullanabilir miyiz?
    parça sıkıntısı çeker miyiz ve aşırı pahalı mıdır?
    istanbulda kime bakım yaptırırız?
    2.0 STI'lar ve 2.5 STI'lar kullandım tecrübem biraz var
    Bilinçli bir kullanıcı 2.0 ile motor kırmaz, 2.5'lerde kronik bir sıkıntı var forged piston ile kolaylıkla çözülüyor bu değişiklik sonrası bilinçli kullanıcı motor kırmaz. Parça sıkıntısı yaşamazsın, İstanbul'da birkaç usta mevcut benim tercihim yıllardan beri Doğan Abi. Periyodik bakım maliyetleri gözünü korkutmasın sakin. Şanzıman ve aktarma organları ise çok sağlamdır problem çıkartmaz. 2.5 için forged piston şart. Methanol Kit mutlaka tavsiye ederim. Aldığın benzine ve yağına suyuna baktığın zaman çok uzun km'ler sorunsuz problemsiz yol alırsın. Alacağın 2. el STI geçmişi çok önemli bunu unutma, sevdirir yada hattan soğutur )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlar için teşekkürler soracağım biraz daha var
    2.0 sti ne kadar yağ alıyor yağı 20w-50mi
    Bujiyi servisten mi almak lazım ya da ne kullanmalı buji kodu vs. Nedir
    Orjinal ecudan map atabiliyor muyuz
    Aracın dccd olmaması cok mu dezavantaj
    TT CTR
    CUF STI
    LMS RC

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    4.70 lt yağ alıyor. Kışın motul 15-50 yazın 20-60 yağ kullanıyorsun. Bujiler ngk bkr6 ya da bkr7 powershop maslakta alabilirsin 150-200 lira arası
    Orj ecu dan mapp yapabilirsin hatta harıta yaptırabılırsım özgüne.
    DCCD 2005 ve üstünde var. Olsa tabi daha keyifli..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fabrika yagi 5w30... Ama kullanan var mi sanmiyorum. genelde 10w60 kullaniliyor. Ben yaklasik 90 bin kmdir Mobil 5w50 kullaniyorum. Orjinal buji NGK PFR6G dir. Degisim araligi 100 bindir. Erken degistirmek sana bagli. Ecuye tactrix kablo ile mudahale mumkun. Fabrika haritayi her turlu edit yapabilirsin. Ecuflash, ecuedit veya calistirabilirsen romraider... DCCD olmamasi dejavantaj degil ama dccd olmasi eger kullanmayi bilirsen avantaj ama genelde dccd zaten hep auto modda oluyor...
    Men plan God laughs...

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CKN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4.70 lt yağ alıyor. Kışın motul 15-50 yazın 20-60 yağ kullanıyorsun. Bujiler ngk bkr6 ya da bkr7 powershop maslakta alabilirsin 150-200 lira arası
    Orj ecu dan mapp yapabilirsin hatta harıta yaptırabılırsım özgüne.
    DCCD 2005 ve üstünde var. Olsa tabi daha keyifli..
    Yok artık. 20w60 nedir yahu? Erzurum balı kullanın bari garanti olsun, kesin yatak sarmaz.

Stock motor, ya da yatak-etek boşlukları standart ise fabrika ne öneriyorsa onu kullanırsın. Önerilen yağda 5w30'dur. Eğer piste çıkıyorsan ya da otobanda yüksek devir kullanıyorsan bir kalın yağa yani 5w40'a geçersin. Kuzey Amerika'daki STI larda herkez Rotella 5w40 kullanır pistte ya da günlük kullanımda. 600+ hp ler dahil. Rotella TR deki Shell Rimula bu arada, bildiğimiz tam sentetik kamyon yağı. 40+ derece havada bile hiç kimse pistte 10w60 ve daha kalınına ihtiyaç duymazken, nedense bizim ülkemizde wd40 misali her eve lazım modunda.

Bir türlü yenemedik şu "en kalını en iyisidir" önyargısını. Kısa vadede yağ yakmıyor, sorun çözüyor diye yapılıyor ama esasında kir halının altına süpürülüyor. Problem hala orada yani. Uzun vadede gereksiz kalın yağın yarardan çok zararı olacaktır. Başta yağ pompası ve yataklar olmak üzere. Sözüm meclisten dışarı, fakat bu tarz arabaların genel kullanıcı kitlesi 5-10 bin km kullanıp sattığı için, "kimin elinde kalırsa"ya dönüyor iş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben bildiğim kadarıyla bir kaç tanesine cevap vereyim.

Kronik hastalığı Subaru olması. Canı sıkılınca yatak sarabilir. 2.5 litreyse bu ihtimal daha da yüksek. 2016 yeni kasa 2.5 sti bile hala sarıyor. Bir türlü kurtaramadılar STI'yı şu fosil EJ motordan.

Öncesinde nasıl kullanıldığına ve senin nasıl kullanacağına bağlı. 4 çekerde sarma olayı olmadığı için bütün yük aktarma organlarına biniyor. Fakat 6 ileri sti şanzımanı taş gibidir. Evo gibi belirgin zayıf bir tarafı yok, transfer gibi.

EP3'ten farklı olarak şanzıman ve diff yağı alman gerekir. Geri kalan rutin bakımları aynı. Balata disk parça fiyatlarını bilmiyorum.

Nasıl bakıldığına ve daha önce basınç açılıp açılmadığına bağlı Atakancım. STI alanın da işe gidip gelmeye kullanmadığını hatırlatmak isterim.

Evet.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ömür ustanın tavsiyesi budur. Ben mekanikçi değilim. UC sti dan bi çok subaruyu yürüten ustamızın önerisidir. Sıcak havada yağın incelmesinden dolayı yazın 20-60 öneriyor. 153 km de stock makina yapılan sti ım suan 194 bin km de..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ustanın ustalığını sorgulayacak halimiz yok, kendisini tanımam etmem.

Fakat iyi usta olması, motor yağından anladığı anlamına gelmiyor. Farklı konular. Sattığı yağın içindeki ana sürtünme önleyici madde boron mu, titanyum mu, zddp mi, yoksa molybdenum mu diye sorsan muhtemelen bir cevap alamassın. Çünkü adamın işi onu bilmek değil.

Bütün dünyada her türlü STI için günlük kullanımda 5w30, pistte vs. tam sentetik 5w40 her koşulda yeterken (NASIOC vs. dahil araştırabilirsiniz), bir ustanın söyledikleri benim için çok anlam ifade etmiyor.

Ha şunu anlarım, kendi motor yapıyordur, boşluklarını geniş bırakıyordur, o zaman 20w60 kullanırsın, ona eyvallah. Fakat stock motora, ya da stock boşluklarla toplanan motorda yarardan çok zarar getirir, bugün değil uzun vadede görürsünüz etkisini. Hele ki Subaru gibi yağ konusunda sıkıntılı ve çok seçici bir motorda. Hiç zarar gelmediğini varsayalım, basıncı yüksek tutmak için yağın flowunu düşürüyorsunuz ciddi derecede Yağ basıncı önemlidir, yalnız flow da önemlidir. İkisinin dengesini bozmamak lazım.

Günümüzde M serileri BMW'ler bile artık 0w30 ve 0w40 kullanmaya başlamışken, gereğinden fazla kalın yağın gerçekten koruyucu olduğu konusunu sorgulamak gerekir.

Örneğin, ben viskozite tercihimi yağ iyice ısındığında her 1000 devirde 10 psi artacak şekilde, 6000 devirde 70+ psi gören en ince yağı seçme üzerinden yapıyorum. "Yeterince kalın, olabildiğince ince" tercih edilmeli. Kilometre arttıkça boşluklar arttığında tekrar denenir, eğer dediğim yöntemle yeterli basınç elde edilmiyorsa 1 kalın viskoziteye geçilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alakadar olan herkese teşekkürler artık bir sti sahibiyim yüz gülümsetici bir araba gerçekten çok keyifli
    TT CTR
    CUF STI
    LMS RC

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun hocam... mesela zaman icinde arıza yapan parcalardan bir ornek vereyim. Ameriganyanlılar orjınal wrx amortısorunun 100 bın milde omrununu tamamladıgı yazılır ıdı... benim sol arka 170 bin civarında gitti... 70 bin km eibach pro-kıt ile kullandım.

Sana ek bilgi olsun... kac model sti aldın bılmıyorum 2001-2004 sti arka amortisoru genelde ses yapar... lak lak...
    Men plan God laughs...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazın 10-60 kullanıyorum. havalar soğuyunca da 5-30 kullanırım yıllardır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düzeltme yapayım....5-40 olacaktı. Yanlış yazmışım.
    Alıntı Dayı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazın 10-60 kullanıyorum. havalar soğuyunca da 5-30 kullanırım yıllardır.

ozyt1000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım bende 10 60 kullanıyorum.

Bug eve ve blobeye sti lar kullandım geçmişte, şu an halen 06 hawkeye im var.

Kullanıcı olarak bakımlı araçlarda +/- leri sıralayabilirim. Sti larda yürür çok sağlam şanzımanda öyle (gerçi iki kere 5.vites seçici kol kırmışlığımız var).
    Boxer motor ve kapak yapısından dolayı kapaktan yüksek hava geçirmek zordur. Sti evc sevmez. beyinden kontrollü boost selenoid vasıtasıyla basınç ayarlamak daha mantıklı ve güvenlidir (standart beyinle de oluyor).

gtx 30 muadili ve üstü setuplarda kasnakla avcs iptali elzemdir, yoksa büyük ihtimal subap yakalar. Motoru kontrol etmek isterseniz (yataklar vs.) motor iner dağıtılır, öyle alttan söküp yataklara bakamazsınız. Parçalar nispeten daha ucuz ve bulunabilirdir. Boxer motorun sesi harikadır, hiçbir şeye benzemez -leri çabuk unutturur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler