User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Methanol Kit Montajı

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Methanol Kit Montajı

1,5 ay falan oldu kiti alalı, siteye de üye bir arkadaştan almıştım... Race Werks Serdar'la yapacağız montajı, öncelikle dikkat etmem gereken bir şey var mı konuşalım, sonrasında da detaylı montaj fotolarını montaj yapılırken koyarım, güze bir konu olur...

daha önce montajı yapmış arkadaşlarım foto, öncesi-sonrası güç farkları, meth. karışım oranları vs yazarlarsa sevinirim...

aldığım kit, Snow Performansın MAF-MaP tipi stage 2 Meth. kiti...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

benim aldığım kit bu...

ZX-636R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel kit almışsınız umarım sorunsuz kullanırsınız
    YouTube da çok güzel montaj videoları var izlemenizi Tavsiye ederim. Karışım için genel görüş 50-50 en ideali
    Çok hard kullanım için 80-20 yapanlar da var yazılım ve avans durumuna göre tercih edebilirsiniz. İmkan varsa meth sonrası yazılımı güncelleyin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ZX-636R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel kit almışsınız umarım sorunsuz kullanırsınız
    YouTube da çok güzel montaj videoları var izlemenizi Tavsiye ederim. Karışım için genel görüş 50-50 en ideali
    Çok hard kullanım için 80-20 yapanlar da var yazılım ve avans durumuna göre tercih edebilirsiniz. İmkan varsa meth sonrası yazılımı güncelleyin
    teşekkür ederim, yazılım güncellenecek evet montajdan sonra, youtube dan videolara baktım ama tech de sanırım takanların hiç biri detaylı bilgi yazmamış, konuların içinde 2-3 satıra geçiştirilmiş... detaylı fotoğraflandırıp konuya ekleyeceğim bitince...

aliergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aem v1 kitlerin pnomatik rekor kısımlarında sorun çıkıyor özellikle meme kısmının olduğu pnomatik basınç gelince yerinden çıkıyordu. bunu dışarda elle kontrol edip ona göre pnomatik rekoru sanayiden daha kalitelisini alıp değiştirebilirsiniz.

Oran konusuna da en verimlisi 70 metho 30 su olduğunu duydum bikaç defa. Bu tabi havanın durumuna göre değişebilir.
    Ali's Detailing Garage / Erenköy

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Methanol Kit'in asıl amacı nedir ? Sadece gazlamak için kullanılmadığı belli

Aliburakb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Methanol Kit'in asıl amacı nedir ? Sadece gazlamak için kullanılmadığı belli
    bende merak ediyorum ?

Gunes G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Water injection sistemin amaci inlet ve burn chamber tempi dusurmek dolayisi ile vuruntu potansiyelini asagi cekmektir. Icine konan methanolun amaci su sogukta donmasin diyedir. Yani isi su yapar, alkol degil.

Bizde bu sistemle motorun icine methanol filan basmaya calisiyorlar guc almak icin klasik cehalet ornegi. Motora bu sistemin progresif calisan sikimsonik controlleri ile methanol basmaya calismak gereksizlik ornegi bir davranis. Yakit olarak alkol basmak isteyen gider alcohol content analyser alir, adam gibi ECU nun kontrolundeki enjektorle, efendi gibi zamanlamalarla basar, pasa gibi gucunu alir. Hirtligin luzumu yok esasen de kime neye anlatiyoruz orasi ayri. Ha bir tek hirt bizimkiler mi? Degil canim dunyada hirt cok, yurtdisinda da bu tardligi yapan cok adam var. Yabanci yapinca dogru sayilmiyor yanlis anlama olmasin.

Tak bu sistemi sirf su bas gec benim sahsi fikrim. Ya da hic takma direk alkole gec, incik boncuk cunku bu sistemler. Ciddi modifikasyona gozu kesmeyen adamin hareketleri bunlar
    You call it turbo lag , i call it foreplay ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Water injection sistemin amaci inlet ve burn chamber tempi dusurmek dolayisi ile vuruntu potansiyelini asagi cekmektir. Icine konan methanolun amaci su sogukta donmasin diyedir. Yani isi su yapar, alkol degil.

Bizde bu sistemle motorun icine methanol filan basmaya calisiyorlar guc almak icin klasik cehalet ornegi. Motora bu sistemin progresif calisan sikimsonik controlleri ile methanol basmaya calismak gereksizlik ornegi bir davranis. Yakit olarak alkol basmak isteyen gider alcohol content analyser alir, adam gibi ECU nun kontrolundeki enjektorle, efendi gibi zamanlamalarla basar, pasa gibi gucunu alir. Hirtligin luzumu yok esasen de kime neye anlatiyoruz orasi ayri. Ha bir tek hirt bizimkiler mi? Degil canim dunyada hirt cok, yurtdisinda da bu tardligi yapan cok adam var. Yabanci yapinca dogru sayilmiyor yanlis anlama olmasin.

Tak bu sistemi sirf su bas gec benim sahsi fikrim. Ya da hic takma direk alkole gec, incik boncuk cunku bu sistemler. Ciddi modifikasyona gozu kesmeyen adamin hareketleri bunlar
    aracı İtalyanlar bile zor anlıyor bir de benim halimi düşün ciddi modifikasyonu nerden gözüm kessin

LnchCntrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    püskürtme açısına dikkat edin, biz at pipisi gibi taktık geri kaçtı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kızgın sobanın üzerine su püskürtme gibi birşey sanırım bu. Bide heyecan artsın diye methanol mu katılıyor içine?

SGTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gunes G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Peki sadece su kesiyormuki retardı ? Oktanı yükseltmeden vuruntu nasıl alınıyorki ? Ben toluen/ethanol ekleyerek 0 retard elde edebılıyorum mesela.Buna karşılık sürekli bu maddeleri eklememek için meth kit almak istedim.Sadece su basmam yeterli olurmu ? kesermi yani bu durumu.Bilmeyerek soruyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nozzle ı işaretli yere monte edeceğiz, gaz kelebeğinden sonra verme şansımız yok çünkü direk manifold başlıyor sonrasında...

şimdi gelelim su-methanol ilişkisine... Güneş uzun zamandır sadece su bas diyor, yeterli olur... karşıt fikirler ise 'su soğutma sağlarken methanol oktanı yükseltip vuruntuyu engelliyor'... dış basın ise bilineni biraz farklı açıklıyor, methanol kitle kullanılan methanol, oktanı arttırmaz ama 'behaves like higher octane!' yani yüksek oktanlı gibi davranış gösterir...

methanol kit kullananlar yazabilirler mi acaba kendilerindeki öncesi-sonrası durumlarını?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Gokhan43 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SGTI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki sadece su kesiyormuki retardı ? Oktanı yükseltmeden vuruntu nasıl alınıyorki ? Ben toluen/ethanol ekleyerek 0 retard elde edebılıyorum mesela.Buna karşılık sürekli bu maddeleri eklememek için meth kit almak istedim.Sadece su basmam yeterli olurmu ? kesermi yani bu durumu.Bilmeyerek soruyorum.
    Aracın timing değerine bağlı olarak belii bir retardı tölere ediyor. E20 ile 0 retard olan araçta mesela 70-30 bile retardı sıfırlamıyor öyle diyeyim Benim tecrübem böyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SGTI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada sayisal degerler devreye girer, kafadan atmasyon konusmakta olmaz. Bu kitlerin amaci cok dusuk calisan atesleme timingini uce bes avansa alip incik boncuk takilmak, ciddiyetli isler icin bunlarla ugrasmamak lazim. Oktani yukseltmeden de vuruntu yapmasi engellenir, bunu anlamak icin vuruntu niye yapar diye arastir zaten sistem roket muhendisligine dayanmiyor, pistonla hava yakit karisimini sikistirdikca hacmi azaliyor, dogal olarak basincta artiyor sicaklikta, belirli bir seviyeden sonra artik karisim kendi kendine alev aliyor bizde buna vuruntu diyoruz, yani zamanindan once yanan karisim. Olusturdugu problemler zincirleme kaos tabi motorun icinde, stress bindirmedigi parca alt blokta neredeyse yok, kiriciligi da bundan mutevellit.

Simdi sen bu denklemde isiyi dusurebilirsen, ayni karisim daha zor kendi kendine yanmaya baslar. Iste oktani arttirmadan vuruntu potansiyelini azaltmak boyle oluyor.

Toluen ethanol filan depodan bastiriyorsan guzel, adam gibi timing adam gibi ayar yapilabiliyor isin icinde ecu olunca. Sisteminde bu sivilara dayanikli ise olayin dogru yontemi budur zaten.

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nozzle ı işaretli yere monte edeceğiz, gaz kelebeğinden sonra verme şansımız yok çünkü direk manifold başlıyor sonrasında...

şimdi gelelim su-methanol ilişkisine... Güneş uzun zamandır sadece su bas diyor, yeterli olur... karşıt fikirler ise 'su soğutma sağlarken methanol oktanı yükseltip vuruntuyu engelliyor'... dış basın ise bilineni biraz farklı açıklıyor, methanol kitle kullanılan methanol, oktanı arttırmaz ama 'behaves like higher octane!' yani yüksek oktanlı gibi davranış gösterir...

methanol kit kullananlar yazabilirler mi acaba kendilerindeki öncesi-sonrası durumlarını?
    Yahu babacim o aletler cok kontrolsuz, ben guvenmiyorum injection sistemlerine. **** basi surekli biryerleri bozulup su koyar, ugrastirir durur. Onu da gectim methanol hem toksik hemde ciddi tehlikeli, muhatap olmamak lazim kendisiyle fazla. Ille de olacagim diyorsan ol tabi, otur tak dene, uzun vade de meh dedirtir adama. Suna harcayacagin enerjiyi ECU'ya harcasan arabanin motorunu kontrol edebilir hale gelirsin, o saaten sonra alacagin guc bu **** boklu injection sistemleriyle kiyas bile kabul etmez. Ben onu diyorum.

Bari individual port yap sistemi, tek noktadan verme en *** uygulama da o tek noktalar...

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biri ne zaman methanol derse tırsarım hafiften, çok dikkat etmek lazım
    methanol yanınca ortaya su çıkıyor zaten (bakın 2. video)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben taktirdim gectigimiz yaz, ise yaradi , yani incik boncuk olabilir aracim modifiye araci degil evo gibi sonucta, ne aftermarket parcalari var ne de flexfuel sensoru ve tertibati var, 6000 devirden sonra guc dusuyor gibi geliyordu onu bi nebze azaltmak icin taktirdim. Yaziliminda 5000 devir sonrasi degistirildi. Evet bi nebze duzelme oldu ve 4 boy civari takriben hizlandi aracim. Ustu de eminim mumkundur ancak surekli bloguna pencere acilan (n13 bmw) araclari gorup-duydugum icin ve aractan ignition retard logu bile alinamadigi icin bu ayarlarda gayet memnun biniyorum. Hem pratik; ethanol vs gibi katkilari surekli depodan doldurmayla ugrasmak zorunda kalmiyorum, cunku methanol bastigimda isiyor basmadigimda ihtiyac yok, ama depodan yakit koymazsan basamazsin, surekli koyman lazim, kotu benzin vs denk gelir tolere etsin diye her depoya yuzde 10 ethanol , meth kitle bu sikinti yok, sogutma etkisi guzel, 109 derece olan hararet, gazlarken 82 ye dusuyor, yag sicakligimda eskisi kadar artmiyor. Yazilimcim %70 meth kullanmami onerdi, 50 kullandigimda oldu sorun yok dedigim gibi benim arabada limitlerde olunamiyor riskli bi arac, hem atesini aldi hemde az biraz ise yaradi, daha guvenilir ve az daha hizli hale geldi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben taktirdim gectigimiz yaz, ise yaradi , yani incik boncuk olabilir aracim modifiye araci degil evo gibi sonucta, ne aftermarket parcalari var ne de flexfuel sensoru ve tertibati var, 6000 devirden sonra guc dusuyor gibi geliyordu onu bi nebze azaltmak icin taktirdim. Yaziliminda 5000 devir sonrasi degistirildi. Evet bi nebze duzelme oldu ve 4 boy civari takriben hizlandi aracim. Ustu de eminim mumkundur ancak surekli bloguna pencere acilan (n13 bmw) araclari gorup-duydugum icin ve aractan ignition retard logu bile alinamadigi icin bu ayarlarda gayet memnun biniyorum. Hem pratik; ethanol vs gibi katkilari surekli depodan doldurmayla ugrasmak zorunda kalmiyorum, cunku methanol bastigimda isiyor basmadigimda ihtiyac yok, ama depodan yakit koymazsan basamazsin, surekli koyman lazim, kotu benzin vs denk gelir tolere etsin diye her depoya yuzde 10 ethanol , meth kitle bu sikinti yok, sogutma etkisi guzel, 109 derece olan hararet, gazlarken 82 ye dusuyor, yag sicakligimda eskisi kadar artmiyor. Yazilimcim %70 meth kullanmami onerdi, 50 kullandigimda oldu sorun yok dedigim gibi benim arabada limitlerde olunamiyor riskli bi arac, hem atesini aldi hemde az biraz ise yaradi, daha guvenilir ve az daha hizli hale geldi.
    Failsafe sistemi mutlaka bulundurun aracinizda, bir de yangin sondurucu kesinlikle her daim bulunsun. Bu arada sirf suyla kullanmayi test edin yazilimcinizla, esas o zaman huzura erersiniz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler