User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Hibrit turbo hakkında

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hibrit turbo hakkında

Herkese merhaba.

Hibrit turbo kullanıcısıyım. Yaklaşık 6 aydır üzerinde (ilki beklenmeyen sebeplerden revize edilmek durumunda kaldı-hava filtre hortumundan kaçak olmuştu).

Orjinal turbosu gt 1749v idi aracın. Biz 2052s ölçülerine denk gelen hibrit turbo taktık. Günlük kullandığım ve tek aracım olduğu için yazılımcıdan istediğim beni yormayacak bir yazılım olmasıydı. Son vites hariç neredeyse dumansız bir yazılım var ama merak ettiğim şey şu.

Stok turbo 1.5 bar peak basıyordu stok yazılımda, biz hibrit ile şimdi 1.55 basıyoruz peak. Cont da 0.8 gibi, İlk iki viteste peak 0.8 bar. Basıncı açmak gibi bir niyetim var fakat öncesinde hibrit turbolarla ilgili bir kaç şey sormak istiyorum.

-En uzun süre ile sorunsuz bir şekilde hibrit turbo kullanımınız ne kadar oldu? Benzer bir durumda basınç ile ilgili neler yaptınız?

-Sorunsuzluk adına fabrika çıkışı 0 turbo takmak değecek bir harcama mı olur? Etrafta okuduğum kadarıyla hibrit turbolar orjinal turbolar gibi doldurmuyor diyor.

Gt2052s ile 2260 arasında ne gibi farklılıklar var elbette farklı ölçülerdeler ama ? Ben roll drag kovalamaktan uzak olduğum için günlük kullanımda beni üzmeyecek bir setup istedim bi nevi, sonra 2052s'e kadar verdik. Ama 2260'ı olan diğer benzer araçlar benimle aynı devirde doldurmaya başlıyor turboyu. Benim göreceli olarak daha küçük turboyu seçme sebebim günlük kullanımda turbo lag'ı vs yaşamamaktı. Eğer ikisi de aynı şekilde dolduracaksa 2260'a geçmek mantıklı değil mi?

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turboya tekerlek taktınız üstüne oturup geziyosunuz heralde araba nedir? stock turbo 1.5 bar basmaz saat yanlış muhtemelen replika. Pd130 türevleri bir araç kullanıyorsunuz diye tahmin ediyorum. Arabamı geçtim hibrit kelimesini cümle içinde dahi kullanmıyorum Eninde sonunda kırılacak dert etmeyin bu kadar

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir hibrittir gidiyor ama bende tam mantığını anlamış değilim egzoz kısmı sabit emme bir takım işlemlerle büyütülüyor şimdi büyütüyorsun bu sefer daha fazla basınç için egzoz kısmına yükleniyorsun tamam iyi güzelde emmeyi büyüttük daha fazla basınç turbonun kendi yapısına zararlı değil mi onu tam anlamış değilim en azından uzun vade de nasıl olur . konuya hakim olanlar daha detaylı bilgi verecektir tabi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı McKrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turboya tekerlek taktınız üstüne oturup geziyosunuz heralde araba nedir? stock turbo 1.5 bar basmaz saat yanlış muhtemelen replika. Pd130 türevleri bir araç kullanıyorsunuz diye tahmin ediyorum. Arabamı geçtim hibrit kelimesini cümle içinde dahi kullanmıyorum Eninde sonunda kırılacak dert etmeyin bu kadar
    Ahahah yok. Tekerlerin 4'ü yerine de turbo taktım uçuyorum.

Araç alfa romeo 147 1.9 dizel. Pd muadili. Eninde sonunda kırılması mesele değil kullanıcılardan orjinal turboya göre ömürlerini karşılaştırmak istedim. Dert ettiğimden değil bilgi edinmek maksat.

Alıntı ercan26esk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir hibrittir gidiyor ama bende tam mantığını anlamış değilim egzoz kısmı sabit emme bir takım işlemlerle büyütülüyor şimdi büyütüyorsun bu sefer daha fazla basınç için egzoz kısmına yükleniyorsun tamam iyi güzelde emmeyi büyüttük daha fazla basınç turbonun kendi yapısına zararlı değil mi onu tam anlamış değilim en azından uzun vade de nasıl olur . konuya hakim olanlar daha detaylı bilgi verecektir tabi.
    Evet doğru mantıken de zararlı ama kullanımda ne kadar efektif orjinal turbolara göre merak ediyorum.

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    valla fındık kadar c2 turbosuna emme egzoz büyük hali ile 1.8 basıyodum banamısın demiyodu normal kullanımım uzun soluklu 1.6/7 idi yaklaşık 10bin yaptım sattım aracımı halen de 1.4 barda biniyolar. stock 1.1 basıyo sanırım.( Fe-Ka turbo Maslak)
    - K -

________
    Dr.Ecu

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stoc turbonun fazla basması için fazla dönmesi lazım.fazla dönüncede illaki ömrü kısalır ama buna şukadar gider ben bukadar kullandım demek doğru olmaz hibrit lafı bana elektriği çağrıştırıyo sanki turboyu elektrikliye çeviriyolar bildiğin eksoz tarafını küçültüp erken açması veya emme palini büyütüp farklı şeyler yapmaya diyolar ama sanayi dilinde piç turbo diyoruz
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

RedCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    HYbird melez anlamına geliyor. Bu yüzden housing aynı fakat turbonun içi farklı diye hiybird denilmiş. Hiybird turboda hem emme palini hemde egzoz palini büyütüyorlar. Kullandıkları mil veya kanatları Çin malı olduğu için pek dayanmıyor. Tabi iyi parçalar ile toplayan turbocularda vardır eminim. Bende bu ara aracıma hiybird turbo yaptıracağım. Uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Etrafımda 20-30 bin km hiybird turbo kullanan var. 1.7-1.8 bar ile yürüyorlar. (1.7 Corsa turbosu ) Tabi kullanıma da bağlı. Kullandığınız hava filtresi, yağ basıncı gibi faktörlerde turbonun ömrünü kısaltabiliyor. Yaptırdığınız hybird turbo bu faktörlere karşı dayanıklı olmalı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlar için teşekkürler.

Yani ömür konusunda neredeyse yarı yarıya fark var. İkinci kez revize edildiğinde Turbocu kötü kalite pal kullanıldığını dilersem daha iyi pal takabileceğini söyledi. Ben de onay verdim o zaman. Soruları sormamın sebebi orjinal turboya göre çok az dayanıyorsa orjinal almak mantıklı idi. Ayrıca basınç olarak Turbodan turboya değişse de ortalama hangi basınçta kullanılıyor merak ettim.

Stok 1.5 bar diye yazılımcınin aktardığını yazdım. Orjinal yazılıma göre onun belirttiği yani. Bana da yüksek gelmişti değer o zaman.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbo dizelleri benzinliler ile karıştırmayın, çoğu yüksek basınçla çalışıyor... ayrıca verim ve güç alabildiğiniz hibritin de ömrüne çok takılmayın, yeni bir turbo kaç para ki? sonuçta modifiye bu illa ki para harcanacak, harcananın karşılığını alın yeter
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbo dizelleri benzinliler ile karıştırmayın, çoğu yüksek basınçla çalışıyor... ayrıca verim ve güç alabildiğiniz hibritin de ömrüne çok takılmayın, yeni bir turbo kaç para ki? sonuçta modifiye bu illa ki para harcanacak, harcananın karşılığını alın yeter
    Haklısın abi. Bilmeyen iki kişi konuştuğunda (ben ve arkadaşım) farkında olmadan gereksiz kaygıya sebep oluyor harcamaya harcıyoruz acaba doğru şekilde mi diye bi düşünce uyandı ama güvenilir tuner'ın sözüne itimat edip gittiği yere kadar kullanmak mantıklı olan sanırım
    Konu rain man tarafından (18-04-2017 Saat 13:13 ) değiştirilmiştir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısın abi. Bilmeyen iki kişi konuştuğunda (ben ve arkadaşım) farkında olmadan gereksiz kaygıya sebep oluyor harcamaya harcıyoruz acaba doğru şekilde mi diye bi düşünce uyandı ama güvenilir tuner'ın sözüne ve sözüne itimat edip gittiği yere kadar kullanmak mantıklı olan sanırım
    yok yahu bilmemek değil estağfurullah sadece arabaya 10-15 HP verecek garanti bir sistem turbo büyütmek ya da hibrit vs iyi bir yazılımla... o güçler kolay kolay alınmıyor başka türlü, yeter ki hakkını versin...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    gt2052s dediğin baya baya eski nesil diyebiliriz yani..

2260 ın benzer devirlerde doldurmasının sebebine gelirsek, gtb2260vkl - vklr dir diye tahmin ediyorum ballbearing olduğu için tepkime süresi kısa.
    ben olsam gtd2060 takarım yalan yok. oem 17 kıvamında gelir aşağı yukarı, hem bilyalı hem seramik kaplamalı, miss.

hybrid şans işi biraz da, onur yazmış kimi o şekilde sorunsuz uzun süreler kullanıyor, kimi patır kütür kırıyor. ki yaşadığın yer dolayısıyla ben uzun ömürlü olacak olanı tercih etmen taraftarıyım, ist'da yaşasan neyse ancak sen Allah muhafaza kırsan turbonu araba min 1 hafta yatar duruma geçicek.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gt2052s dediğin baya baya eski nesil diyebiliriz yani..

2260 ın benzer devirlerde doldurmasının sebebine gelirsek, gtb2260vkl - vklr dir diye tahmin ediyorum ballbearing olduğu için tepkime süresi kısa.
    ben olsam gtd2060 takarım yalan yok. oem 17 kıvamında gelir aşağı yukarı, hem bilyalı hem seramik kaplamalı, miss.

hybrid şans işi biraz da, onur yazmış kimi o şekilde sorunsuz uzun süreler kullanıyor, kimi patır kütür kırıyor. ki yaşadığın yer dolayısıyla ben uzun ömürlü olacak olanı tercih etmen taraftarıyım, ist'da yaşasan neyse ancak sen Allah muhafaza kırsan turbonu araba min 1 hafta yatar duruma geçicek.
    Kırılmadan müdahale etmeme rağmen zaten bi hafta yattı, arabanın yatmasını istemiyorum o yüzden yapılmışken tam olsun düşüncesindeyim bende. Evet memnunum günlük kullanımda ama gerek aktif tork devir bandının yukarı taşınması gerek hibrit olup uzakta beni sıkıntıya düşürme riski açıkçası bu soruyu sordurdu.

Ben bu ise kalkışırken ne yazık ki Ball bearing turbo vs bilgim yoktu haliyle verilen reçeteyi uyguladık. Hatta ilaç neredeyse ben hissetmeden vücuduma verildi o derece. Öğrenmeye başladıkça bazı keşkeler vs oluyor tabi. Konuyu açma sebebim de bu keza.

Gtd 2060 ve 2060vk takip 250 bg üstünü alan var mesela. Yapmışken tam olsun diye sınırlı setup kullanmaktansa sanırım daha fazlasını istemeye başladım.

Bu motorda en çok tercih edilen Bu işlemlerde ya 2056 ya 2256 (2.4 ltd turbosu) ya da 2260 oluyor.

2260 noktasında ikilemde kalmamın sebebi gec dolmasını istemediğimdi ama çok farklı bi dolum olmadığı için şu an tekrar müdahale edebilirim.

Edit: 2060 vklr ile elemanın aldığını idda ettiği güç.

Konu rain man tarafından (18-04-2017 Saat 14:17 ) değiştirilmiştir.

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

GTD2060 için çok uğraşman lazım, egzoz tarafı çift giriş olduğu için kesip biçmek gerekebilir. Yada ona uydurma bir kapak ile standart flanşlı birşeye çevirilebilir. Ama yapacak kişiyi iyi seçmek gerekecek. GTB2060VKLR ise aynı dertten muzdarip. Ona da 2260Egzoz kafası takılıp kullanılıyor, ama bolt-on değil sanırım, az bir tornalama ile uydurulabilir. Sorun LAG, şu anda GTB2060 VKLR ile işe başladım. Lag azcık var, eski GTB17'yi arar olmadım. Şimdi bende FE&KA ile görüşüyorum. Bende Emme pervanesine Billet yaptıracağım. Hem alt devirlere taşıyacağım max boost seviyesini. Hemde üst devirleri devam ettireceğim. Bence denemekten korkma, ama Şunu bilki dengesiz yüklenme hemen yağ kaçağına dönüyor. Uzun vadede dönecektir belki ama yine de sorun. Ha belki ballbearing kullandığımızdan riskimiz daha az ama yine de var.

Yeni konu açmak istemiyorum bu arada size ne tavsiye ettiler 6+6, 11+0, 10+0 bu kanat yapıları hakkında da bilgisi olan var mı? Biraz paylaşım yapalım bence. Özellikle dizel için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Henüz bi Turbocu ile veya yazılımcım ile görüşmedim. Halihazırda bende de var olan 2052v 2.5 tdi turbosuna sözde minimal lag olsun diye karar vermiştik. Ama aynı motorda 2260 takan arkadaşın da çok yakın devirlerde doldurduğunu görünce boşuna fazla güçten mahrum kalmışım dedim. Soruyu sorma konuyu açma amacım da o.

Evet nette aradım baktım gtd veya gtb 2060'a denk gelen bir turbo bulamadım katalogda. 2260vklr de 3.0 tdi turbosu sanırım. Ne tip modifikasyonlar şart üzerinde bilmediğim için şimdilik askıda. Ama yarın öbür gün bir Turbo ihtiyacı oluşursa en azından bu şekilde çözmek isterim.

Şu an günlük kullanımda fazlasıyla tatmin ediyor. Derdim yarın öbür gün tam anlamıyla Project car olarak kullanmaya başladığım zamanda (yani günlük kullanmadığım zaman) ona uygun setup hazırlamak, değiştirmek.

Diğer teknik konularda fazlasıyla bilgili arkadaşlar cevap verecektir.

hasqar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Henüz bi Turbocu ile veya yazılımcım ile görüşmedim. Halihazırda bende de var olan 2052v 2.5 tdi turbosuna sözde minimal lag olsun diye karar vermiştik. Ama aynı motorda 2260 takan arkadaşın da çok yakın devirlerde doldurduğunu görünce boşuna fazla güçten mahrum kalmışım dedim. Soruyu sorma konuyu açma amacım da o.

Evet nette aradım baktım gtd veya gtb 2060'a denk gelen bir turbo bulamadım katalogda. 2260vklr de 3.0 tdi turbosu sanırım. Ne tip modifikasyonlar şart üzerinde bilmediğim için şimdilik askıda. Ama yarın öbür gün bir Turbo ihtiyacı oluşursa en azından bu şekilde çözmek isterim.

Şu an günlük kullanımda fazlasıyla tatmin ediyor. Derdim yarın öbür gün tam anlamıyla Project car olarak kullanmaya başladığım zamanda (yani günlük kullanmadığım zaman) ona uygun setup hazırlamak, değiştirmek.

Diğer teknik konularda fazlasıyla bilgili arkadaşlar cevap verecektir.
    Hocam ben de şuan sizin 3 sene önceki durumunuzdayım. 1.9JTD 156 sahibiyim. Hibrit turbo falan araştırırken sizin de Alfa kullandığınızı gördüm ve geçen sürede muhtemelen yeterli tecrübeye ulaşmışsınızdır diye düşünüyorum. Bana gerek turbo gerek yazılım ile ilgili ne yol izlemem gerektiği konusunda tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @emre2blue varken bana düşmez ama öncelikle ne kadar güç almayı planlıyorsunuz aracın mekanik altyapısı nasıl, gittiği gibi durabilecek mi ya da süspansiyonu yeterli gelecek mi bunlara siz karar vereceksiniz.

147de fabrikasyon durumda 1749v turbo vardı, benim baktığım vakitlerde yurtdışı en sık uygulanan 2056v turbo idi, bizde 2052 yaptık. Çok büyümemiş gibi olsa da lag yine de hissediliyordu. O yuzden mümkünse konuda da yazılan ball bearingli yani bilyalı turbolara bakıp karar verin. Gtb diye geçer genelde. Ben de hız sınırlayıcı basamak enjektörlerdi ve stok enjektörler 240 bg kadar veriyordu maksimum. O yüzden ben günlükte beni üzmeyecek hardcore setup ama soft yazılımla gittim. Ki onun sayesinde 4 yıl 60 bin km neredeyse sorunsuz kullandım. Yazılımımı Ankara'da Racewerks Serdar Anık @tdipower yapmıştı. Bütçe amaç belirleyip yola öyle çıkın.

Şahsen ben olsam 1756 benzeri ölçülerinde turboya karar verip sıkmaması için downpipe egzoz filtre intercooler yapar binerim.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende 1.9 cdti asta h gtc kullanıcısıyım 147 ile aynı motor a sahip şuan us performans solft yazılım obd den baktımız zaman yazılımsız 1.3bar yazılımdan sonra 1.5 bar basıyor turbo ingilterede bir firma z19dth motorlar ile çok uğraşıyor gördüğüm kadarıyla gtb2260vk turbo ile 300hp lere yakın güc alıyorlar 2260vk ı takmak bir kaç işlemden gecirmek gerekiyor yalnış hatırlamıyorsam ehance performans firmanın adı bi inceleyin isterseniz

emre2blue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geldim.. @hasqar arkadaşım merhaba. @rain man zaten soracaklarımdan birçoğunu sormuş. onları yazabilirsen her türlü tavsiyeyi veririm. 300HP ve sonrasına kadar yolun var. Tabiki bu değeri alacağın motoru bilmek lazım 1.9 JTD olarak 8V mi? yoksa 16V bir aracın mı var. Her türlüsüne de yazılım yapmak yüklemek mümkün. 8V tabiki biraz eski ve enjektör bulmak zor. Fakat 16V 1.9 JTDM için artık çok şey var bilgimizde. Fakat şunu unutma, bir TDI yüklemiyorsun. Ve asla ucuza çıkmayacak TDI gibi. Ben şu anda yapılabilecek, takılabilecek parçaların sonuna doğru geldim 159 1.9 16V aracımda 300HP zorluyorum günlük. Senin araban benimkinden az daha kolay olur 16V ise. En azından vites kutusu problemi yaşamazsın. Ve senin aracının hafifliği çok daha hızlı hissettirir. Kısacası sen hedelerini yaz. Biz burdayız... Yazılım işini de konuşuruz. Tavsiye edeceğim yerler elbet olacak. Türkiye içi veya Yurtdışı olarak.

Alıntı hakan308 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende 1.9 cdti asta h gtc kullanıcısıyım 147 ile aynı motor a sahip şuan us performans solft yazılım obd den baktımız zaman yazılımsız 1.3bar yazılımdan sonra 1.5 bar basıyor turbo ingilterede bir firma z19dth motorlar ile çok uğraşıyor gördüğüm kadarıyla gtb2260vk turbo ile 300hp lere yakın güc alıyorlar 2260vk ı takmak bir kaç işlemden gecirmek gerekiyor yalnış hatırlamıyorsam ehance performans firmanın adı bi inceleyin isterseniz
    2260 tabiki takılabilir. Fakat gerekli değil hedef 300HP ise. boşuna LAG olacak. Drag/Roll yapmayacaksa şehir içi berbat olur kullanımda. Üst devir basacağım. Hız ibresini çevirmeyi günlük bir iş bilirim derseniz. EGT'den kurtulmak için 2260 takılabilir. Ama ben tavsiye etmem.
    Konu emre2blue tarafından (18-05-2020 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler