User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 20 ile 34 arası

Konu: Tork-Hızlanma İlişkisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beygir beygirdir, herseyi devre disi bırakıp (aktarma,agirlik,aero) vs. konuşursak eger 170 bglik bir arac 170 bg ilk birebir ayni özelliklerdeki araçla ayni gitmelidir ancak burada şöyle bir istisnai durum var, benzinli olan 170 bg guce 5000 rpmde ulasip 6200 e kadar sabit güç gidebiliyorsa dizel ise anlık olarak 4000 rpm de bu guce ulaşıp daha sert bir düşüşe geciyorsa benzinli olan dizeli gececektir, günümüzde bg gücünden öte firmalar maksimum guce erken ulaşan ve eğriyi redline da düşürmeyen daha hızlı araçlar üretebiliyorlar, eski 1.6 tdi 4400 rpmde 105 bg üretiyordu, ondan sonra cikardiklari 1.6 tdi 3000-4000 rpm arasi 105 bg di, sıfırdan devirsiz kalktiginizi ve her vites yükselttiğinizde bir üst vitesi 3000 rpmde yakaladiginizi dusunun. Ayni bg ayni tork degeri ancak yeni motorun orta devirleri daha kuvvetli ve daha hizli olacaktır. Esit şartlarda ayni bg gücündeki iki aractan torklu olan gececek diye birşey yok kisacasi tork grafiğini de gecelim, basit olarak bg grafigi onemli. Peak rakamlar degil.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Tork / Hp eğrilerini göz önüne getirince,

hangisinin integral alanı daha yüksek kalıyorsa, o önde olur.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeş senin sorunu direk benzinli/dizel olarak açıklamış arkadaşlar. Verdikleri örneklerdeki araçlarda da şartlar eşit değil. Dizeller hep kilolu. Sorunun cevabı ise : Evet eşit şartlardaki iki arabada torku yüksek olan her şart altında geçer. Şartlar ağırlaşırsa fark torku yüksek olanın lehine açılır. Bir örnekte ben vereyim. Mesela elimizde 1.4 tsi vw grup bir araç var. Beygiri 120. Bir de aynı marka ve modelin 1.6 benzinli 120 beygirlik bir versiyonu var. Şanzumanlarını aynı kabul edersek, turbo olanın yani tsi'ın torku daha yüksek olacaktır. Bu tork, üst devirlere daha hızlı tırmanmayı getirecektir. Daha çabuk üst devirlere tırmanınca daha erken vites yükseltecektir. Dolayısıyla daha çabuk hızlanacaktır. Bunun yanında, düşük devirlerde daha rahat güç üreteceği için özellikle dik rampalarda devri düşmeyecektir ya da halk tabiriyle bayılmayacaktır. Kısacası tüm şartlar eşitse torku yüksek olan hızlıdır. Bu yüzden turbo araçlar daha hızlıdır.
    diğer tüm şartlar eşitse torku yüksek olan daha hızlı değildir. zaten torku yüksek olan araç torku düşük olan araçla aynı beygiri üretiyorsa bu gücü ürettikleri devir aralıkları farklı olmalı. torku düşük olan araç aynı beygiri üretmek için daha fazla devir çevirmeli. daha torklu ama aynı güçte araç 4000 devirde belli bir beygir gücünü veriyorsa torku düşük olan araç aynı beygir gücünü verebilmek için atıyorum 6000 devir çevirmek zorundadır. iki motorda aynı gücü üretiyor ama biri 4000 de biri 6000 de üretiyor, sadece devir aralıkları farklı. burada bizi yanıltan genelde hissedilir şekilde torklu olan araçlar ya turbo dizeller yada turbo benzinliler. bu araçların daha performanslı hissedilmesinin sebebi alt devirlerde üretilen ekstra torktan kaynaklanıyor. turbo benzinli ve atmosferik benzinli iki motorun ikiside 6000 devirde 120 hp güç üretiyorsa ikisininde 6000 devirde ürettiği torkta aynı olmalı. bu durumda turbo benzinli araç alt devirde ürettiği ekstra torku üst devirde koruyamıyor 6000 devirde 120 hp güç üreten atmosferik motorla aynı torku üretiyor demektir. maksimum gücünde yaklaşık atmosferikle aynı performansta ama orta devirlerde çok daha fazla güç üretebiliyor turbo sayesinde. eğer atmosferik motor vites değiştirme aralıklarında, örneğin 4500 6500 devir aralığında aynı güçteki turbo aracın 4500 6500 devir aralığında ürettiği beygir gücü ortalamasını yakalayabiliyorsa teorik olarak hızlanmalarının eşit olması gerekir. beygir torktan bağımsız bir veri değildir. kağıt üstünde torku kaç olursa olsun iki araçta 6000 devirde maksimum beygir gücünü veriyorsa 6000 devirde iki motorun ürettiği torkta eşittir.

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tork / Hp eğrilerini göz önüne getirince,

hangisinin integral alanı daha yüksek kalıyorsa, o önde olur.

aynen işte olay bu.
    bence asıl sorun konuşmaların hep max hp ya da max torq üzerinden gidiyor olması.
    iki araba da 300nm torq a sahip demek ya da iki araba da 170hp güce sahip demek inanın hiçbirşey ifade etmiyor.
    çünkü rölantiden kesici devrine kadar olan bir "devir aralığı" için bu aralıktaki max noktalarını konuşmak anlamsız.

ikimizde dizel corsa yaptık diyelim, ama turbolarımız farklı. ben x turbosunu kullandım siz y turbosunu. ikimiz de aynı dyno ya girdik, sizin araç 170hp max ölçüldü benim ki 150hp max diyelim. ama sizin ara. 170hp yi 3k devirde verdi ve sonra güç devre bağlı olarak inmeye başladı. ama benim aracım ise 3.5k devirde bu gücü üretti ve kabataslak kesiciye kadar da lineerimsi ilerledi. bu durumda bendeki araç sizdekini geçer, hem de baya geçer.

işte tam da bu nedenlerden dolayı max hp ve max torq üzerinden konuşmak anlamsız. bu noktalar yalnızca satış politikası olur..
    iki aracı karşılaştırmak istiyorsanız alıp dyno eğrilerini karşılaştıracaksınız. çünki o eğrilerde iki aracında devre göre ürettikleri torq ve beygir güçleri grafik olarak size sunulmuştur..
    If you have no LAG, you have no turbo..

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vw'nin 1.6 benzinli 120 hp motoru mu var ?
    Bkz: Skoda octavia vb.

Alıntı yesil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diğer tüm şartlar eşitse torku yüksek olan daha hızlı değildir. zaten torku yüksek olan araç torku düşük olan araçla aynı beygiri üretiyorsa bu gücü ürettikleri devir aralıkları farklı olmalı. torku düşük olan araç aynı beygiri üretmek için daha fazla devir çevirmeli. daha torklu ama aynı güçte araç 4000 devirde belli bir beygir gücünü veriyorsa torku düşük olan araç aynı beygir gücünü verebilmek için atıyorum 6000 devir çevirmek zorundadır. iki motorda aynı gücü üretiyor ama biri 4000 de biri 6000 de üretiyor, sadece devir aralıkları farklı. burada bizi yanıltan genelde hissedilir şekilde torklu olan araçlar ya turbo dizeller yada turbo benzinliler. bu araçların daha performanslı hissedilmesinin sebebi alt devirlerde üretilen ekstra torktan kaynaklanıyor. turbo benzinli ve atmosferik benzinli iki motorun ikiside 6000 devirde 120 hp güç üretiyorsa ikisininde 6000 devirde ürettiği torkta aynı olmalı. bu durumda turbo benzinli araç alt devirde ürettiği ekstra torku üst devirde koruyamıyor 6000 devirde 120 hp güç üreten atmosferik motorla aynı torku üretiyor demektir. maksimum gücünde yaklaşık atmosferikle aynı performansta ama orta devirlerde çok daha fazla güç üretebiliyor turbo sayesinde. eğer atmosferik motor vites değiştirme aralıklarında, örneğin 4500 6500 devir aralığında aynı güçteki turbo aracın 4500 6500 devir aralığında ürettiği beygir gücü ortalamasını yakalayabiliyorsa teorik olarak hızlanmalarının eşit olması gerekir. beygir torktan bağımsız bir veri değildir. kağıt üstünde torku kaç olursa olsun iki araçta 6000 devirde maksimum beygir gücünü veriyorsa 6000 devirde iki motorun ürettiği torkta eşittir.
    Yazıları iyi okumamışsın kardeş.
    Ben aynı beygirde iki benzinli motorun aynı hacimde olduğunu iddia etmedim. Ya da örneğimdeki araçların hacmi farklıydı. Ben 1.4 turbo benzinli ve 1.6 atmosferik benzinli örneği verdim. Çünkü soruyu soran ya da konuyu açan arkadaş diyeyim, ilk mesajında, tork hariç diğer verileri aynı olan iki araç demiş. Burada hacmi kast etmemiş. Bu soruya göre benim baktığım veriler : Beygiri, dişli oranı, ağırlığı ve rüzgar direnci aynı olan iki araç. Bunları da en rahat aynı marka aynı modelde bulabiliriz. Mesela : Skoda octavia 1.6 atmosferik ve 1.4 tsi. Başka da aklıma gelmiyor. Ha farklı modellerde bakarsak bir çok değişken gireceği için çok afaki şeyler çıkar ortaya. Ha ona şöyle bir örnek soru yaparım : 1.4 tsi 160 hp. golf mü geçer 1.6 atmosferik civic vti mı? Özellikle rampada hangisi geçer derim 1000 tane yorum gelir. Sonuçlar da hep farklı olur
    Neticede 1.4 turbo ve 1.6 atmosferik iki octavia yarışırsa her şart altında (çok dik iniş hariç) turbo olan geçer. İlk mesajdaki sorunun cevabı da budur.
    Nadide şeyler değerlidir.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen işte olay bu.
    bence asıl sorun konuşmaların hep max hp ya da max torq üzerinden gidiyor olması.
    iki araba da 300nm torq a sahip demek ya da iki araba da 170hp güce sahip demek inanın hiçbirşey ifade etmiyor.
    çünkü rölantiden kesici devrine kadar olan bir "devir aralığı" için bu aralıktaki max noktalarını konuşmak anlamsız.

ikimizde dizel corsa yaptık diyelim, ama turbolarımız farklı. ben x turbosunu kullandım siz y turbosunu. ikimiz de aynı dyno ya girdik, sizin araç 170hp max ölçüldü benim ki 150hp max diyelim. ama sizin ara. 170hp yi 3k devirde verdi ve sonra güç devre bağlı olarak inmeye başladı. ama benim aracım ise 3.5k devirde bu gücü üretti ve kabataslak kesiciye kadar da lineerimsi ilerledi. bu durumda bendeki araç sizdekini geçer, hem de baya geçer.

işte tam da bu nedenlerden dolayı max hp ve max torq üzerinden konuşmak anlamsız. bu noktalar yalnızca satış politikası olur..
    iki aracı karşılaştırmak istiyorsanız alıp dyno eğrilerini karşılaştıracaksınız. çünki o eğrilerde iki aracında devre göre ürettikleri torq ve beygir güçleri grafik olarak size sunulmuştur..
    aynen...çok güzel anlatım olmuş.

sadece hp-nm önemli değil.eğriyi nekadar stabil tutuğuda önemli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @kadioglu bence siz yazdıklarımı okumadınız. ben hacimle ilgili bir şey söylemedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @kadioglu bence siz yazdıklarımı okumadınız. ben hacimle ilgili bir şey söylemedim.
    Evet fark ettim. Beygirleri aynı olması için devirleri farklı olmalı deyince kendimce bir çıkarım yapmışım.
    Ancak sonuç yine de değişmez çünkü turbo olan bir vites üstte gider. Rampa çıkıyorlarsa atmosferik olan son vitesi göremez. Düzde bile sıkıntı ki bu da son hız için geçerli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet fark ettim. Beygirleri aynı olması için devirleri farklı olmalı deyince kendimce bir çıkarım yapmışım.
    Ancak sonuç yine de değişmez çünkü turbo olan bir vites üstte gider. Rampa çıkıyorlarsa atmosferik olan son vitesi göremez. Düzde bile sıkıntı ki bu da son hız için geçerli.
    rampa çıkarken bir üst viteste gidebilmesinin sebebi alt devirde ürettiği daha yüksek tork, buna bağlı olarak alt devirde ürettiği beygirde daha fazla. ama maksimum beygir gücünü ikiside 6000 devirde üretiyorsa 6000 devirde ürettikleri torkta aynı olmalı. eğer atmosferik maksimum performansında kullanıldığında mesela 4500 6500 aralıklarında ortalama ürettiği beygir turbo aracın bu aralıkta ürettiği ortalama beygirle aynı ise yokuş çıkarkende inerkende aynı şekilde hızlanmalı. beygir=(tork x rpm)/5252 formülüne göre bulunur. yani tork beygirden bağımsız hesaplanamaz. 5252 rakamından emin değilim öyle kalmış aklımda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rampa çıkarken bir üst viteste gidebilmesinin sebebi alt devirde ürettiği daha yüksek tork, buna bağlı olarak alt devirde ürettiği beygirde daha fazla. ama maksimum beygir gücünü ikiside 6000 devirde üretiyorsa 6000 devirde ürettikleri torkta aynı olmalı. eğer atmosferik maksimum performansında kullanıldığında mesela 4500 6500 aralıklarında ortalama ürettiği beygir turbo aracın bu aralıkta ürettiği ortalama beygirle aynı ise yokuş çıkarkende inerkende aynı şekilde hızlanmalı. beygir=(tork x rpm)/5252 formülüne göre bulunur. yani tork beygirden bağımsız hesaplanamaz. 5252 rakamından emin değilim öyle kalmış aklımda.
    Yok kardeş. Maksimum beygir devirleri aynı olmaz. Maksimum beygir devirleri aynı olsa beygirleri farklı olur zaten. Yani haklı olduğun konu : Beygirleri aynı devirde veriyorlarsa hızları eşit olur diyorsun ki haklısın. Dediğim gibi bir turbo bir atmosferik motorda devirler aynı olsa beygirler olmaz. Ha bunun olması için hacim farkının biraz daha artması gerekir ki o da torku düşürür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @kadioglu evet genelde aynı güçteki atmosferik ve turbo motorda turbo olan daha düşük devirde gücünü veriyor. hatta 1.4 tsi motor 5000 6000 devirde sabit 125 hp veriyor. 6000 devirde anlık 125 beygir veren atmosferik motordan her koşulda hızlı olacaktır.

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar max 170 hp arac diyoruz. Arac 170 beygir ama hangi devir araliklarinda? 6000 devirde 170hp ne anladım o işten. Onemli olan max torkunun ne olduğu ne kadar erken verebildiği ve ne kadar uzun devir bandinda max torkta kalabildiği max torku veremedigi devirlerde ne kadar tork ürettiği dir. Bir arkadaş yurtdisinda elektrikli tesla kiralamis, 650hp modifiyeli arabayada bindim ama boyle gidiş gormedim 200 den sonra bile koltuğa adami feci yapıştırıyor demisti. Sebebi surekli yuksek tork
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elbette güç eğrisi grafiği bu işin asli fotoğrafıdır lakin bu gibi detaylara girmeden.. teknik açıklamalara boğulmadan en yalın ifade şu olabilir :
    iki aracında güçleri aynı fakat torkları farklı hangisi geçer ?
    cevap çok basit : maximum gücünü hangi araç daha üst rpm de veriyorsa o geçer.. daha çok rpm daha çok iş demektir..
    hız olmadan tork hiçbirşey ifade etmez..
    hız =rpm
    hız odaklı tüm araçlar max. güçlerini en yukarı devirlerde üretmeye odaklı tasarlanırlar..
    yokuşta fark oluşabilirmi ? oluşabilir..
    örneğin çok sağlıklı e36 3.28 im 184 lük 3.20 d yi düzde hep bir boy kadar geçiyor.. ciddi yokuşlarda yada yük durumunda arka kapısında kalıyor..

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya sey gibi dusunun bir tane at arabasini hizli 1 tane at cekecek.

Diger at arabasinida o attan daha gucsuz ama 2 tane at cekecek.

Tek olan atin gucu yuksek torku az , digeride gucsuz ama torku fazla...Ama 2 tane olan at ne kadar gucsuz,hNgi devirde gucsuz...vs bir cok etmen var Digerleri zaten yazilimis

Stock 320d 184hp , stock 320i yi gecemiyor 14 hp guclu ve torklu olmasina ragmen.Dizel hem daha dar devir araliginda. Guc veriyor ayrica bloktan dolayi her zaman agirlik dezavantaji var

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    HP senin motorundaki at sayısıdır, tork ise atların büyüklüğü/gücüdür.
    Kesinlikle müthiş bir benzetme.

İki araç üzerinden hızlanma değerlerine bakarak güç/tork kıyaslaması yapmak doğru olmaz ayrıca ağırlık farkı şanzıman tipi ve oranları hatta lastikler net olarak kıyaslamayı mümkün kılmaz. Hadi hepsi aynı eşit diyelim o zaman yüklü şekilde rampa yukarı basınca torktan yana fark açık şekilde görülecektir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler