User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Turbo doğan egzoz ve yağ önerisi.

Tofask61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turbo doğan egzoz ve yağ önerisi.

Selamın aleyküm.

Aracımdaki turbo sistemini stabil duruma getirdim çok şükür.
    Şimdi sizden yağ önerisi istiyorum kış ayları diye Motul 6100 10-40 Kullandım fakat 1 haftada 1 litre yağ eksildi nasıl oldu anlamadım motorda yağ yakma yok yağ kaçağıda yok bi ara 5 dakikalığına turbo'dan karter'e geri dönüşüm hortumu kıvrılıp gönderemeyince yağ'ı yaktı egzozdan attı ondan 1 litre eksilteceğini sanmıyorum
    Yani şimdi siz yağ markası ve kaç'a kaç yağ kullanmamı öneririsiniz.

Şuanda kullandığım yağ bu :

Birde bana saçma gelen birşey var araçta orta ve son susturucu takılıyken araç deli gidiyor Ben komple düz boru son susturucuya ısparta ezme takayım dedim boru çapını düz 60mm yaptım fakat araç aşırı hantal oldu Tekrar taktım susturucuları şuan güzel gidiyor.Neyse sonradan basıncı biraz açtım araç 130'dan sonra geri düştü yani yüksek devirde geri çekildi biraz acaba orta susturucuyu çıkartsam son susturucu stock mu kalsa? Elimde pejo 106 xr'nin katalizatör'ü ve orta susturucusu var onları değerlendirmelimiyim?Veya orta orj kalıp son susturucuya konya egzoz aracı rahatlatırmı?

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz turbo araçlarımıza mutlaka sentetik yağ koyarız.
    yani ben olsam 10w-40 sentetik bir yağ koyardım.

öte yandan eksoz konusu çok klasik olmuş
    eksozu fazla boş bırakırsan free flow: alt devirler ölür ama üstlerde mümkün olan en yüksek gücü alırsın.
    eksoza birkaç tane susturucu takarsan: alt devirler canlanır, araç az yakar ama tam gazda olması gereken gücü alamazsın.
    bknz:backpressure

zaten bunun için günümüzde performaslı araçların son çıkışlarında vanalı düzenek vardır. (kalipe)
    veya 4 çıkış vardır, 2 tanesi aktiftir, tam gaz ve belli hızdan sonra 4ü çalışmaya başlar.

bizim ülkede vanalı eksoz düzenekleri amele-sığır insanların eline geçmeyip adam gibi insanları rahatsız etmeden kullanılsaydı
    hem bu yüksek rakamlı cezaları görmezdik hemde herkesin aracı en güzel verimde çalışırdı.

Olması gereken şudur:
    uzaktan kumandalı elle yapılan aç-kapa müdahalesi değil.
    bir elektronik kontrol devresi olacak
    gaz pedalına %80 den daha fazla bastığın + 120km nin üzerindeyken + turbo basıncında 0.6 bar üzerinde olduğun zaman
    otomatik açılacak
    gazdan ayağını çeker çekmez 2-3 saniye sonra otomatik kapanacak.
    haa ama bunu sevmez bizim angutlar, mahalle aralarında açıp insanları rahatsız edemezler çünkü!

Tofask61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Maxi, teşekkür ederim bilgin için evet biliyorum susturucu takınca alt devirler canlanıyor şuanda öyle zaten fakat benim sorunum egzoz büyütünce alt devirler gidiyor evet ama üst devirler canlanmıyor 10 40 sanırım ince geldi motora 15 40 motul yok ne kullanmalıyım 15 40 castrol gtx var birde 15 40 turbo fakat ticari ve kamyonet için olan var nasıl olur acaba? Veya varmı önerdiğiniz marka

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler