User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: BMW Turbo Hibrit ya da Revizyon?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW Turbo Hibrit ya da Revizyon?

Arkadaşlar merhaba, 2013 F20 116i sahibiyim, pazartesi Körfez’de idim, sağ sağlim çıktım diye mutluydum ama çıkamamışım. Büyük ihtimal hava filtresi ve turbo arasındaki kauçuk hortum yüksek sıcaklıktan parçalanmış ve birkaç parça turboya girip zarar vermiş. Aracımda soft yazılım var. 118i ile neredeyse aynı, yani aşırı yüklenme söz konusu değil. Yağ sıcaklığı sorunu çekiyordum, ecunun 142 derece yağda korumaya aldığını bildiğim için 141 dereceyi görünce ayağımı çektim. Neyse, mevcut halinde turbonun çalışmasında sıkıntı yok, sadece klasik fön sesi, forumdan aynı araca sahip bir arkadaşımız turbosunu FeKa’da hibritlemiş, bana da orayı önerdi, zaten her türlü oraya tamire göndereceğim. Tek karar veremediğim konu arabaya hard setup girişsem mi yoksa orijinal ebadlarda palini takıp yazılımı sildirmeden devam mı etsem? Yazılımı sildirme ihtimalimde var gerçi. Yağ soğutucusu olmayan bu arabayı yüklemek gerçekten hiç istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kauçuk eriyip egzozdan atılmış

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tampondaki lekeden bahsediyorsan kaucuk eriyip eksozdan atilmis diye, uzgunum kopek isemis oraya

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracınızın 142 derecelere gelmesi hatta geçmesi ihtimali, aracınızın mekaniksel yada elektrikszel bir arzada olduğunu gösteriyor. Diğer konunuzdanda takip ettiğim kadarı ile. Öncelikle bence yazılım öncesi böyle bir durum ile karşılaşmıyorduysanız onu yeniletmeniz. Dedğil yazılımdan ciddi zaman sonra bu sorunla karşılaştıysanız bence ısı müşürünü mutlaka bir değiştirip deneyin (aldığı ısı voltaj değeri sapmış olabilir, yağ o denli ısınmıyordur ama göstergeye o yansıyordur). Bunlardan sonra devam etme varsa başka parçalarada bakmak gerekebilir.

Bunlar çözümlenmeden bence siz hiçbir setupa geçiş yapmayın
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tampondaki lekeden bahsediyorsan kaucuk eriyip eksozdan atilmis diye, uzgunum kopek isemis oraya
    köpek sidiğini de biliyorum yav. Kauçuktur dimi abi o, aklımıza başka bişey gelmedi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınızın 142 derecelere gelmesi hatta geçmesi ihtimali, aracınızın mekaniksel yada elektrikszel bir arzada olduğunu gösteriyor. Diğer konunuzdanda takip ettiğim kadarı ile. Öncelikle bence yazılım öncesi böyle bir durum ile karşılaşmıyorduysanız onu yeniletmeniz. Dedğil yazılımdan ciddi zaman sonra bu sorunla karşılaştıysanız bence ısı müşürünü mutlaka bir değiştirip deneyin (aldığı ısı voltaj değeri sapmış olabilir, yağ o denli ısınmıyordur ama göstergeye o yansıyordur). Bunlardan sonra devam etme varsa başka parçalarada bakmak gerekebilir.

Bunlar çözümlenmeden bence siz hiçbir setupa geçiş yapmayın
    Yani stock halinde de olan bir sorun, hatırlıyorum bir yaz ayında stock iken bakmıştım, 120 ile seyir etmeme rağmen uzun yolda, yağ sıcaklığı 130 civarıydı, en son yine aynı hızlarda Ankara İstanbul yaparken yokuş çıktığım zamanlarda 125-130 aradı idi, arabanın normali bu, diğer arabalardan da takip ettim. İşte durum böyle olunca komple çeviresim geliyor stock a ya da turboyu yaptırıp yazılımı sadece gündelik sürüşlerde konforu arttırsın diye bırakasım var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaucuk degil ordaki plastik parca iceri kacmis. Muhtemelen onceden sokulup takilirken kirilmis ve farkedilmemis. Orda kiril sekilde dururken de zamanla iceri kacmis. Gecmis olsun

maykee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    z4 n54 de yağ sıcaklığı ist parkta 4.turda 155 i geçiyo..bir tur lastik motor soğutma sonrası 3 tur daha atıyorum..5/50 yağ var..10/60 koysam 5-6 derece daha düşük gelir sanırım sıcaklık.160 dereceye kadar bu motorda sorun olmadığını okuyorum..yağ sıcaklığının yükselmesi eğer yağın 5/30 yada 10/40 gibi yağ ise yağı yakar viskozitesini kaybettirir..yani değiştirmen gerekir yağını.. z4 n54 de 3.35 n54 e göre daha büyük yağ soğutucu var..senin aracındaki yağ soğutucu muhtemelen 3.35dekinden de performanssızdır..sorunu kökünden çözmen istiyosan mishimoto oil cooler ile değiştirebilirsin..400-500euro civarında fiyatlar..ucuz bişey ararsan çin malı orta kalite ürünler var 150dolar civarı..

sıcaklığın yazılımla alakası olduğunuda sanmıyorum..pist ortamında yüksek devir sürüşte yazılım olsun olmasın yağ sıcaklığı maksimuma doğru yükselecektir..2 turda bir boş tur atmak motoru rahatlatır..sürekli yüksek perfrmans kullanmak için Mpower motorlu bir araç tercih edilmeli..yada motor yağ şanzıman soğutucularını komple upgrade edeceksin..para çokomel eğrisi bu işin vazgeçilmezi..

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pistte ciddi süre kasmak istiyorsanız da 10 60 motorsport kullanmanızı tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @maykee beterin beteri varmış, onu anladım N13'ün teknik datasında 142 derecede korumaya aldığını, 151 derecede %90 oranında korumaya alıp tahrik hatası verdiği yazıyor. Benim arabada hiç yağ soğutucusu yok, o yüzden çok ısınıyor. Bilemiyorum, şu an hala yazılımı sildirip sildirmeme arasında gidip geliyorum. Sildirmezsem de artık roll ve pist aktivitelerine katılmayı kesinlikle düşünmüyorum bu arabayla, sadece gündelik konfor amaçlı duracak yazılım. @erh abi ile 1-2 noktada yağ kaçağı gördük, önemsiz dedi gerçi kendisi. Başka araba alınca artık katılırım zorlamalalı aktivitelere. @utkonoa aslında öyle yapmak lazımdı da işte fazla kalın gelir de motora zarar veririm diye girişmedim o işe, 5w40 bile kalın geliyordu, cold start da arabayı çok gürültülü çalıştırtıyordu. Mevcut durumumda pist işlerinin maddi olarak beni aştığını kabul ettim artık, neredeyse mezun olacağım, mezun olduktan sonra sağlam bir şekilde geri dönerim umarım

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok geçmiş olsun. Arada ki parçaları da kontrol edin belki parça atılamamış olabilir. Yanma odası-intercooler.

Turbo upgrade yapacaksanız, intercoolerı da büyütün bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. Arada ki parçaları da kontrol edin belki parça atılamamış olabilir. Yanma odası-intercooler.

Turbo upgrade yapacaksanız, intercoolerı da büyütün bence
    Teşekkür ederim, kaçan parça şu an eminim buharlaşmıştır, kolay eriyebilen bir plastik zaten. Şu aralar biraz zor, Eylül ayında bi detaylı temizlik yapılabilir.

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hİç kimse dememiş ki kardeşim ilk önce git yağ soğutucu al diye.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hİç kimse dememiş ki kardeşim ilk önce git yağ soğutucu al diye.
    bu proje üzerine epeydir çalışıyorum fakat uğraştıracak gibi duruyor ve en az 5-6 bine patlar gibi duruyor. Neyse, bi bakalım, turboyu bi sağ sağlim teslim alayım.

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O hortum çok rahat kırılıyor. @C2VTS ile eski aracı olan 116i'de, kendimiz hava filtresi değiştirirken o hortumun ucundaki sert kısmı kırmıştık. Allahtan kırdığımızı fark edip arabayı yürütmeden yeni parça aldık. Çok geçmiş olsun. Bakım yapan ustanın başında durup o parçaya biraz nazik davranmasını rica etmeni tavsiye ederim.
    Konu Ufuk tarafından (14-07-2018 Saat 19:40 ) değiştirilmiştir.

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu proje üzerine epeydir çalışıyorum fakat uğraştıracak gibi duruyor ve en az 5-6 bine patlar gibi duruyor. Neyse, bi bakalım, turboyu bi sağ sağlim teslim alayım.
    Şu motoru forgedlemeden yüklemeyin sonra çok üzülürsünüz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu motoru forgedlemeden yüklemeyin sonra çok üzülürsünüz.
    @onur_S sana nazarım değecek artık ama affet

YouTube

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yağ ısısı 140+ları gören araçla 5w30 yağ koyup pisttemi zorladın

geçmiş olsun özgür.

yağ soğutucu+cooler.olmadı meth derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstanbul Park oldukça hardcore bir pist. Giren sağlam çıkamıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı psychologist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstanbul Park oldukça hardcore bir pist. Giren sağlam çıkamıyor.
    20 dk boyunca gazlayip 1 tur bile sogutma atmadim. Bu sekilde iki yil nerdeyse her pazar gunune katildim hicbir sikinti yasamadim...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler