User Tag List

Sayfa 7/10 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
174 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: T-jet MiTo'ya Garrett GT1446 Turbo Uygulaması

Umut melek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güle güle kullan brocum son ayar öncesi görmüştük, bayram akabinde geldiğimde gazlayalım da artık bi de Ülkü açılmış olursa tadından yenmez

Herşey güç demek değil ki, amaç sadece güç ve düzlük hızı olsa tjet için reçete belli

1446 yerine hybrid td04 alırdı
    Oem yerine CB road race egzantrik takardı
    Egzoz sistemini değiştirirdi

Gibi gibi uzar gider liste

Amaç burda mümkün olduğunda fabrikasyon sorunsuzlukta gündelik ve pist kullanımında üzmeyecek optimum setup olunca ve istediğini elde edince insan için o iş artık bitmiş oluyor
    Bende biliyorum herşeyin güç olmadığını yada ne takılırsa ne alınacağını hangi parçaların hangi şartlarda ne sağlaması gerektiğini. Konu bu değil , tb motor ztn rahmi dp egzoz filtre yazılım yaptığın da OEM turbosu ile şuan da aldığı gücü normal şartlarda uygun remap ile alabiliyorken bu kadar emek Zaman ve para harcadığı halde aynı güçleri alması. Konu tabiki uzar gider amerikayi keşf etmiyoruz. Kendisini tanıdığım için sevdiğim biri olduğu için birşeyler söyledim yazan arkadaşlar da söylemeye çalıştı. Karşıdan bakınca eleştiri gibi duruyor yazdıklarım ama ne demek istediğimi bu işin içinde olanlar ztn anlıyor. O yüzden çok da birşeyler daha demek istemiyorum. Kazasız belasız nazarsız sürüşler diliyorum.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Umut melek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende biliyorum herşeyin güç olmadığını yada ne takılırsa ne alınacağını hangi parçaların hangi şartlarda ne sağlaması gerektiğini. Konu bu değil , tb motor ztn rahmi dp egzoz filtre yazılım yaptığın da OEM turbosu ile şuan da aldığı gücü normal şartlarda uygun remap ile alabiliyorken bu kadar emek Zaman ve para harcadığı halde aynı güçleri alması. Konu tabiki uzar gider amerikayi keşf etmiyoruz. Kendisini tanıdığım için sevdiğim biri olduğu için birşeyler söyledim yazan arkadaşlar da söylemeye çalıştı. Karşıdan bakınca eleştiri gibi duruyor yazdıklarım ama ne demek istediğimi bu işin içinde olanlar ztn anlıyor. O yüzden çok da birşeyler daha demek istemiyorum. Kazasız belasız nazarsız sürüşler diliyorum.
    Umut teşekkür ederim söylediklerin için ama, stock turbom ile aracı yüklediğimde güç 180hp bile değildi. Kaldı ki, o ufacık turbonun ne hale geldiğini ilk postta da gösterdim. Yani Levent'in vurguladığı dayanıklılık ve sürdürülebilirlik konusu burada devreye giriyor.

Zaten stock turbomda bir sorun olmasaydı, ben bu turbo büyütme işine girmezdim. çünkü bir önce setupla (turbonun sağlıklı olduğunu var sayıyorum) bu setup arasında rakamsal olarak bakınca çok fark yok gibi. O sebeple farkı yaşamayan "ne gerek var" diyor, dedim de. Ama bugün iyi ki girmişim diyorum, onu da anlatayım;

Mevcut setupla arabayı sürdükçe anlıyorum ki, tork aralığı acayip iyileşmiş durumda. Özellikle 3000 - 5500 rpm aralığında, her hangi bir devirde eski setup ile yeni setup arasında 0,3 bar basınç farkı var. Bu da tabi o an emrine abade olan torkun miktarını ciddi arttırıyor. Zaten sürüş keyfinin %50'si burada, diğer %50 de yol tutuş fren falan. O konularda zaten mito rüştünü ispatlamış bir araba.

O zaman neden beygir farkı bu kadar az dersen, o da 6000 rpm civarıda artık turbonun değil, eksantiriğin aracı kısıtlıyor olmasından. Malumun beygir denen şey tork X devir olduğundan, üstlerde tork fark etmedikçe, beygir artışı fazla olmuyor. Örneğin, 6000 rpm'de eski turbo 0,7-0,8 bar basardı, şu an ise 0,9 bar basıyorum. yani gerçekten üstlerde gerçekten fazla fark yok

Bir de benim şöyle bir huyum var, arabanın bir yerileri bozulmadıkça, o parçalara direkt girişmiyorum, misal turbo örneğinde olduğu gibi.
    Olur da, üst kapak açmam gerekir, o zaman egzantiriğe de el atarım. Sonuçta babamın dükkanı

Harcanan para ve fiyat/performans konusunda ise, herkesin bütçesi kendine. Sadece şunu diyeyim, geçen güm bir liste yaptım. Zamanında Mito'yu aldığım paranın tam yarısı kadar parayı arabaya sırf keyfine gömmüşüm. Daha da gömerim, çünkü bu araba pahasının çok çok üzerinde.

Neyse, bu konu uzar. Ama tek realite var, her sabah/akşam menemen manisa yolunda kanı kaynar bir ufaklıkla keyifle gazlanıyor, bu da benim hayatımda her gün yapabildiğim güzel bir motivasyon kaynağı oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Özgür Güneş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi eline sağlık, güzel iş çıkmış yine ellerinden Turbo olayı üzücü olmuş ama ben artık takmıyorum, revizyon turbo işleri hep böyle oluyor. Paran varsa gidip sıfır turbo alacaksın, yoksa el mahkum... yine de turbo işini iyi halletmişsin, umarım sıkıntı çıkmaz bir daha.

Yeni sezonda güzel süreler gelir inşallah, emeklerinin karşılığını alırsın.
    Çok sağol brocum, inş sıkıntısız kullanmak nasip olur.

Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rahocum güle güle kullan bebeem, hem sen hemde ailecek çok emek sarf ettiniz artık hakkıyla binmek hakkınız. koltuğa yaslama kısmı çok keyifli. motora gelcek olursak bagajdakini sayarsak her pistona bir filtre, fırına girmeye hazır paketlenmiş tavuk. arka koltuklardan büyük intercooler, bir f16 daki ile aynı sayıda gösterge

artık qv ler düşünsün
    Yalnız Mito'nun şu halini deneyimleyen sayılı insanlardansın, değerini bil yani bebişim

Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Turbo meselesini daha da büyük mekanik bir probleme nüksettirmeden halletmiş olmanız iyi olmuş. Kesenize bereket.
    Tek hoşuma gitmeyen şey şu alüminyum folyo hadisesi oldu. Hem görüntü olarak hem de ilerde zamanla yıpranabilme ihtimali(olur mu olmaz mı böyle bişey bilmiyorum tabii; martaval okumayayım).
    Elinize, emeğinize sağlık.
    Eyvallah abi, çok teşekkür ederim. Alüminyum işini ilk CAI'ye yapmıştım ve faydasını görmüştüm, ondan şimdi arap misalı bulduğum yere yapıştırdım zamanla atma konusu benim de merak ettiğim bir detay, zaten her gün kaputun altını açıp bakan biri olaraktan, o hususu yakından takip ediyorum.

Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güle güle kullan brocum son ayar öncesi görmüştük, bayram akabinde geldiğimde gazlayalım da artık bi de Ülkü açılmış olursa tadından yenmez

Herşey güç demek değil ki, amaç sadece güç ve düzlük hızı olsa tjet için reçete belli

1446 yerine hybrid td04 alırdı
    Oem yerine CB road race egzantrik takardı
    Egzoz sistemini değiştirirdi

Gibi gibi uzar gider liste

Amaç burda mümkün olduğunda fabrikasyon sorunsuzlukta gündelik ve pist kullanımında üzmeyecek optimum setup olunca ve istediğini elde edince insan için o iş artık bitmiş oluyor
    Sağolasın levocuğum, benim teknik yazılımcım. Birlikte pistlerde gazlamamız lazım artık açın şu gençliğin önünü (yaş 30'u geçti, çoluk çocuğa karıştık ama genciz yauw :P)

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rahmi tebrik ederim, yüzleri güldüren değerleri almak çok güzel.

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fişek gibi oldu maşallah kazasız belasız kullan bro
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Sabah yine gördüm Menemen ışıklarda serviste uyuyordum gözümü açtım UN

Maaşallah çok güzel oldu son hali tam pistte gazlamalık sorunsuz.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Utkunun yanındayken inceleme fırsatım olmuştu güzel bir mito. Setupı istediğiniz gibi halletmenize sevindim eminim çok zevkli olmuştur, yeni süreleri bekliyoruz pistten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmi tebrik ederim, yüzleri güldüren değerleri almak çok güzel.
    Çok sağol bro.

Alıntı utkunoa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fişek gibi oldu maşallah kazasız belasız kullan bro
    Sayenizde bro, emeğinize, sabrınıza sağlık.

Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sabah yine gördüm Menemen ışıklarda serviste uyuyordum gözümü açtım UN

Maaşallah çok güzel oldu son hali tam pistte gazlamalık sorunsuz.
    Sabah uyandırma hizmetimiz de var yani, yazılımda o kısımı da açmışız :P
    İyi dileklerin için çok teşekkürler bro.

Alıntı Eren G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Utkunun yanındayken inceleme fırsatım olmuştu güzel bir mito. Setupı istediğiniz gibi halletmenize sevindim eminim çok zevkli olmuştur, yeni süreleri bekliyoruz pistten.
    Çok teşekkürler. Pisttimiz yakın tarihte açılıyor inş, keyifli etkinlikler olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Usta ellerine sağlık. Her şey mükemmel görünüyor keyfine diyecek yoktur.

Lakin bir şeyi beğenemedim... O Pioneer teyp olmuş mu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta ellerine sağlık. Her şey mükemmel görünüyor keyfine diyecek yoktur.

Lakin bir şeyi beğenemedim... O Pioneer teyp olmuş mu
    Öncelikle sağolasın, bu serzenişi çok duyuyorum ya

Orjinal teyb'de ne aux ne bluetooth ne de cd changer vardı. Ben de bluetooth için bu pioneer'i taktım, performans olarak çok şahane kendisi. Bir de single din olduğundan, teyp boşluğunun üst tarafında sensör ve switch'leri takmaya yer kaldı tabi.

Ama tabi pioneer görsellik olarak eleştrileri anlayabiliyorum. Ben teypten çok, teybin ebatları sayesinde takabildiğim diğer sensör göstergelerine baktığım için beni rahatsız etmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya şöyle bir güncel çekeyim.

Son olarak aracın LPG sistemini de sıfır hata ile çalışacak şekilde aktive etmeyi başardım.

Bu süreçte, öncelikle araç üzerindeki Atiket SR06 (220KW) regülatör, her ne kadar dip gaz esnasıda yeterli yakıtı sağlıyor olsa da, gazdan ayağı çekince 1,1 bar olması gereken regülatör basıncı bir anda 3,2 bara fırlıyor ve orada kalıyordu. Gaza tekrar dokunulduğunda ise ilk anda vermesi gerekenin 3 katı kadar gaz verilince, araba anlık olarak saçmalıyor, misfire yapıyor veya stop bile edebiliyordu.

Durum böyle olunca, ilk iş olarak regülatörü turbo uyumlu bir şeyle değiştirmek farz oldu. Bunun için Romano'nun turbo regülatörünü buldum. Bu regülatörün en büyük artısı, üzerindeki hava tahliye mekanizması sayesinde, manifold üzerinden aldığı referans basınç fazla geldiğinde bunu tahliye edip, basıncı her zaman ayarlı olan seviyesinde tutmayı başarması. Söz konusu regülatör şu:

Hatta regülatör konusunda şöyle bir anektot paylaşayım. Turbo uyumlu regülatör bulmak için bir öğle arasında manisa sanayide LPG'cileri gezip, biraz fikir alayım istedim. O esnada Atiker, Prins vesaire gibi farklı sistemler satan bir ustanın dükkanına girdim. Ustaya öncelikle durumu kısaca anlattım. Usta aracın motorunun ne olduğunu sordu, dedim T-jet. O anda usta "kardeşim ben o motora bakmıyorum" diyerek beni anında postalamaya çalıştı. Dedim hacı abi sakin ol, senden sadece varsa regülatör alacağım, montajı ve ayarı tamamen kendim yapacağım. Öyle olunca beni biraz daha dinledi usta ve makul bir zeminde anlaşabildik. Kendisi yaklaşık 1 yıl önce bir başka araba için bu Romano Turbo regülatörü getirmiş ama araç kaza yaptığından montaj olmamış, mal abimizin elinde kalmış. O sebeple benim için de onun için de güzel denilecek bir fiyatta regülatör için anlaştık.
    Yani, şunu tekrar tekrar vurgulayayım. Bunun gibi bir proje arabası işine girişiyorsanız, hele ki LPG takmaya çalışıyorsanız, kesinlikle ustalara güvenmeyin, adamlar işi almaktan bile kaçınıyorlar. Varsa kendi imkanlarınız, ya da gerçekten sağlam ustanız, öyle girişin bu işlere.

Neyse, regülatörü aldıktan sonra kule gergisi ve OCT'nin altındaki dar alana bizim dükkanda kendi ellerimle montajladım:

Akabinde de, AFR ayarını yapmama rağmen lpg sistemi hala çok stabil çalışmıyordu. Bu noktada da yeterliliğinden zaten şüphe duyduğum mavi renkli OMVL enejktörlerimi söküp yerine Atiker'in (aslında Romano üretimi olan) Gold enjektörlerini taktım:

Akabinde bolcana aşağıdaki gibi AFR ayarı için sürüş yaptım tabi.

Tüm bunlardan sonra bile, LPG enjektörü ile manifold arasındaki yakıt hortumlarının manifold tarafında nozzle'lara sadece geçme şeklinde takılıp bir kelepçe ile sabitlenmemesinden ötürü, bir gece afr ayarı için deneme sürüşü yaparken 1. silindirim yakıt hortumu yerinden fırladı. İlk anda tabi olayı anlayamadım tabi ve heralde piston veya contayı yedim diye düşündüm. Sonra olayı anlayınca tabi bir rahatladım ama 2,5 yıl önce montajı yapan ustama çok çok saygılarımı ilettim, iletişimi de minimuma indirdim, kendisini artık sadece parça gerekirse rahatsız ediyorum, tüm işimi kendi ellerimle yapıyorum.

Son olarak tüm hortumları kelepçeleri ile sabitleyip (bu noktanın fotosunu çekmemişim, kusura bakmayınız) mekanik sistemin stabil çalışmasını garanti ettikten sonra, AFR ayarını da bir kaç deneme sürüşü içerisinde noktayı koymayı başardım.

Şu an araç 4500 devire kadar LPG'de, sonrasında da benzine geçecek şekilde çalışıyor. Söz konusu geçiş anında da hiç bir şekilde tekleme veya kesiklik falan yapmıyor. Günlük sakin veya tatlı sert kullanım için bu ayar oldukça yeterli, en ufak sorun olmadan kullanabiliyorum. Geçen 1-1,5 aylık süreçte aracı devamlı benzinde kullandığımdan ve günde minimum 80 km yol yaptığımdan, akaryakıtçılara güzel para bıraktım. Şu an ise ortalama 30 krş / km şeklinde kullanıma geri döndüm çok şükür.

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerine sağlık abi güle güle kullan. Ülkemizdeki LPG'ciler adam akıllı öğrenerek ya da bilerek iş yapsa LPG ile ilgili hiç sorun kalmaz. Ama sağolsunlar kapıya yanaşan arabaya bakıp bunu yapmam diyip yolluyorlar.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    benzinde öğlen Manisa OSB'de gazladık, 50 lira yaktı çocuk, çok dertliydi. Şimdi bir Umut pide veya Köfteci Talat yapabilriz
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

optimus_prime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mito candır bunu bilir bunu söylerim

Sattigima pişman oluyorum bazen ama dizel manüel istanbulda sıkıntıydı. Temiz az km li otomatik bulursam yine almak istiyorum. Dediğin gibi parasının üstünde bir araç her ne kadar ic malzeme kalitesi olsa da yuruyeni yol tutuşu ve goruntusu o sınıfta bence en iyisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lft yi 0 olucak sekilde lpg ayari yaparsan ust devirleri benzinle binmek zorunda kalmassin..yoksa baska nedenimi var..merak etmedim degil..
    AFR si fakir e ceken adam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dnr1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lft yi 0 olucak sekilde lpg ayari yaparsan ust devirleri benzinle binmek zorunda kalmassin..yoksa baska nedenimi var..merak etmedim degil..
    Dediğiniz şekilde ltft ve open loop da afr ayarlanırsa, normal şartlarda lpg sorunsuz kullanılır.

Ama bu şekilde kullanmayı tercih etmemin 2 ana sebebi var.
    1) LPG sistemleri oldukça gelişmiş olsa da, araç çok ısındığında/zorlandığında regülatör basıncının stabilliğini kaybetmesi veya lpg enjektrölerinde düzensiz çalışma gibi durumlar çok olası. Bu da özellikle üst devirlerde olduğunda, çok kısa sürede bile arabaya zarar verecek durumlar ortaya çıkabilir.
    2) Diğer sebep de tamamen kendimi psikolojik olarak şartlayıp, arabayı hem çok hızlı hem de çok üst devirlerde kullanmamaya yardım etmesi.

Aracın üst devirde benzin tükettiğini bilince, 4000rpm i geçmeden vites atmaya özen gösteriyorum. Otobanda da son viteste 4500rpm de araç yaklaşık 175km hız yapıyor. Bu sayede de otobanda dahi 160km yi geçmeyecek şekilde aracı kullanmaya özen gösteriyorum. Örneğin böyle bir psikolojik engel olmasa, ben devamlı 200+ giderim çünkü kendimi biliyorum, araba gittikçe basasım geliyor Bu da hem nispeten güvenlik açısından tehlikeli hem de uzun vadede motoru daha fazla yormaya sebep.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rahmi hocam korfezde tur donmedinmi..sure nedir en son guncellemeyle birlikte..varmi guncel korfez suresi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dnr1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmi hocam korfezde tur donmedinmi..sure nedir en son guncellemeyle birlikte..varmi guncel korfez suresi..
    Selamlar

İzmir pisti acilinca hic korfeze gitmedim bu sene.

İzmirde yeni pistte 1:19 dondum. Bi tik daha gelisir bu sure, aralik ayinda ins.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Izmir pistini bilmiyorum..eskiden kac sn de donuyodun..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler