User Tag List

Sayfa 3/10 İlkİlk 12345 ... SonSon
174 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: T-jet MiTo'ya Garrett GT1446 Turbo Uygulaması

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güç ağırlık dengesini düşünürsek bencede 23-26sn arası çıkmalı.

narween - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle hayirlisi olsun kazasiz belasiz kullanman dileğiyle tjet projeleri artmaya basladi Benimde punto tjet tf035 konulu bir projem var burada. 1446 benzeri bi turbo. 100 200 olarak benim böyle 2 kisi olarak almiştim. YouTube
    Konunu inceledim de umarim sağlikli bir sekilde projeni tamamlarsiniz hayirlisi olsun tekrardan
    Konu narween tarafından (20-04-2019 Saat 12:24 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun, o aracın 0-200 u 35-36 sn, 100-200 46 sn . ise 0-200 ü 53-54 sn. olmalı, mümkün değil.

Umut melek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rahmi şimdi okuyabildim konuyu foruma bayadır girmiyorum . Hatta dün yıkamada 4 yolda ersin ile denk geldik onla da orda konuştuk. Öncelikle hayırlısı olsun nacizane fikrim her aşçının güzel yaptığı yemekler vardır ustalaşmış olduğu , ölçeğini nereye ne katacağını iyi bildiği... Sonra tatsız oldu tutsuz oldu yağı eksik kaldı olayları yaşamamak için alanında iyi olan aşçı tercih etmeliydin. Umarım sıkıntı yaşamazsınız ve maddiyat olarak seni sıkacak şeyler ile karşılaşmazsın. Bahsedilen saniye şaka gibi yani bişey diyemiyorum ...

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar 150 HP Seat Leon 1.4 TSI DSG 0 eğimde tek kişi 43 Saniye çikiyor. Sureler gayet olağan, siz sanirim eksi eğimde alinan sürelere aliştiginiz için size bu kadar yuksek geliyor sureler
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Umut melek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsedilen araç ile mito nun turbolar farklı ağırlıklar farklı bunların hepsinin etken olduğunu bir yazılımcı olarak sen bizlerden daha iyi bilirsin kardeşim. 150 act deki çıkan td025LbR turbo ile qv ve 500 abarth turbosu ( gt1446) arasındaki farkları göz önünde bulundurduğunda zaten az çok anlayabiliyoruz. İnşallah istediğiniz sonuçları alırsınız rahmi de arkadaşım zora girmesini istemediğim için bu şekilde yorum yapıyorum. Hayırlısı olsun inşallah istediğinizi elde edersiniz.

narween - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim bu kadrani aldigim yer egim -0.6 tek basima aldigim sure olarak 16sndi suan hybrtle 15 aldim full takili bu arada 1446 ortalama 17 civari almasi lazim

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar,
    Daha işin başındayız. Aldığımız ölçüm stock yazılımla olan ölçümdür ve sadece bir referanstır. İş bitti dediğimiz gün birebir aynı koşullarda bir daha ölçüm alıp, gelişme miktarını görebilmek için bir referans aldık, o kadar. Yoksa aracın gerçek hızlanması bu değil, bunu açıkladım da.

Sizlerden bir süreliğine vakit istiyorum, işi bitirelim sonra konuşalım. Şimdilik ne beni ne de Utku'yu sıkıntıya sokacak yorumlardan kaçınırsanız çok sevinirim.

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Umut melek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsedilen araç ile mito nun turbolar farklı ağırlıklar farklı bunların hepsinin etken olduğunu bir yazılımcı olarak sen bizlerden daha iyi bilirsin kardeşim. 150 act deki çıkan td025LbR turbo ile qv ve 500 abarth turbosu ( gt1446) arasındaki farkları göz önünde bulundurduğunda zaten az çok anlayabiliyoruz. İnşallah istediğiniz sonuçları alırsınız rahmi de arkadaşım zora girmesini istemediğim için bu şekilde yorum yapıyorum. Hayırlısı olsun inşallah istediğinizi elde edersiniz.
    Stock sürelerden bahsediyorum siz neyi nasil anladiniz hicbir fikrim yok eğer sure çok gelmişsede bana degil alfa romeo muhendisleri ile iletişime geçin bence
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Custom donanım stok yazılımla alınmış süreyi kıstas olarak görmemek gerek. Kolay gelsin Rahmi hocam. Bitince baya keyifli olur.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merakla beklediğim konu,umarım güzelce sonuçlanır sonuçları bekliyor olacağım

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stock 46sn ise skıntı yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanın fabrika verileriyle yol verileri arasında 20 sn.den fazla fark var yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parçaları takıp stok ecuyla bastıysanız turbo sensör tanımlanmış değerin üzerinde okuduğu zaman ecu motoru korumaya almak için kısmıştır. Öyle olduysa stok motor stok ecudan daha kötü süre almak kaçınılmaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu durumda öncesi sonrası şeklinde kıyaslama da yapılamaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son durum nedir ? bir güncelleme varmıdır ?

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 haftadır belki de 50 tane harita denendikten sonra, yazılım hemen hemen oturdu ve hafta sonu deneme amaçlı yazılımlı şekilde arabayı kullandım.

Gelinen son noktada, araca büyük enjektör şart olduğunu gördük, enjektörlerin siparişini verdik ama henüz teslim alamadığımızdan takamadık. O sebeple çok aşırı dip gaz yapmadan, gözüm devamlı afr'de olacak şekilde arabayı hafta sonu kullandım.

Genel olarak bastığımız basınçlar 3000 de 1.7 bar, 4000de 1.5 bar, 5000de 1.2 bar, 6000de 0.9 bar seviyelerinde idi. Özellikle düşük ve orta banttaki devirlerde araba çok çok etkileyiciydi. Yaklaşık olarak 350nm ve 200hp lik bir setup olmuştu yani. Henüz enjektörleri değiştirmediğimizden bu hali ile süre almadık. Ama sona yakın bir setup ile yol dyno su yapmıştık, o sebeple tahmini tork ve güç bilgisini söyleyebiliyorum.

Fakat, başlıca 2 adet mekanik eksiklik, beni tüm bu setup işinden geri adım atmaya zorladı. İlki kavrama. Daha önce hiç sıkıntı yapmayan kavrama, güncel tork seviyesine dayanamıyor ve 3000 devir civarı kaçırma yapmaya başlamıştı. Diğer sorun ise iat. 6,5lt'lik oem intercooler yetersiz kalıyor ve devamlı gazlamada iat'nin eski setup a göre en az 10C üstüne çıkmasına sebep oluyordu. Gazlama esnasında egt, yağ ve su sıcaklığı normal seviyelerde kalmasına rağmen, ekstra iş yapan turbonun kendi ısınmasından dolayı iat artıyordu.

Benim de yaratmaya çalıştığım setup günlük ve pist kullanımı uygun, dayanımlı bir araç olduğundan, maalesef aracın mevcut durumu, 200hp mertebesinde bir yazılım için yeterli olmadı. Eğer sadece roll odaklı bir hedefim olsaydı, bu setup da yeterli (kavrama değişmesi şartı ile) denilebilirdi ama benim amacım kesinlikle bu değil.

Geldiğimiz noktada, 3 farklı alternatif vardı.
    İlki, cooler büyütmek (veya met takmak) ve bronz balataya geçmek.
    İkincisi bir tık kısılmış bir yazılım yapmak.
    Üçüncüsü ise 180hp güç vaad eden magneti marelli box ile yola devam etmek.

İlk alternatif için maddi ve manevi yorulduğum için o kadar detayı bugün için baştan başlamaya gözüm yemedi.

İkinci ve üçüncü alternatifler ise beredeyse aynı sonuca çıkmaktaydı. Çünkü box'ın bastığı basınçtan yola çıkarsak, yazılıma göre kıyaslarsak, box neredeyse her devirde 0.2 bar daha az basınç basmaktaydı.

Durum böyle olunca, stock yazılıma dönüp box ile devam etmek bugün için benim adıma en doğru karar olarak gözüktü.

RSA ekibi de sağolsunlar, bu noktada kararıma saygı duydular. Günün sonunda araç yazılımını stock bıraktığımız için kendileri, bunca zamandır yaptığımız işler için her hangi bir ücret talep etmediler. Bu noktada da kendilerinin göstermiş oldukları esnaflık örneğinden dolayı buradan da teşekkür ederim.

3 ay veya 5 ay veya 1 yıl sonra, kocaman bir coolerı tampon altına sıkıştırıp, bir de bronz balata yapıp tekrar aynı yola çıkar mıyım, bilmiyorum.

Ama bugün için, performans / dayanıklılık olarak zaten memnun olduğum yazılım, yani box setup'ı ile yola devam edeceğim

Belki bazıları için hayal kırıklığı yaratmış olabilirim, lütfen affola.

Ama bugün için sadece arabamın keyfini çıkarmak istiyorum.

Herkese sağlıcakla.

Not: bu süre içerisinde edindiğim deneyimin yanı sıra, bir afr, bir de turbo basınç sensörü de edinmiş oldum, güzel oldu

fatihob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Rahmi bu kadar yaptın, vazgeçilir mi bu saatten sonra. Benim araba Özgün abinin dynoda 212HP çıkmıştı, torku hatırlamıyorum ama debriyajım kaçırmıyordu. Stok debriyaj 30K kmde falandı. Belki debriyaj değiştirsen kurtarır, şuanki balatan eskidir, o yüzden kaçırıyordur. İat ne kadar yüksek. Mitonun önünde sende biliyorsun büyük bir boşluk yok, daha büyük ic takmak çok zor iş. Bence balata değtirip dene derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rahmi selam;

box ile bi verim alacağını hiç düşünmüyorum,1446 yerine vl36 yada 38 orjinal turbondan yürüseydin eski setubunda kullanabilirdin resmen hayel kırıklığı oldu bende

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler