User Tag List

Sayfa 6/10 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
174 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: T-jet MiTo'ya Garrett GT1446 Turbo Uygulaması

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bayram sonrası bayram yaparız belki
    pardonda sen izmire giriş vizesi aldın mı
    Romeo <3 Giulietta

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pardonda sen izmire giriş vizesi aldın mı
    koynuna bile girerim
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    koynuna bile girerim
    rahmi niye beğenmişki bu postu kıskandı herhald
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rahmi niye beğenmişki bu postu kıskandı herhald
    Ahahah belki de ama adamın arabası hızlı
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Rahmi bu aralar çok sessiz korkuyorum yolda selektörle ansızın arkamda belirmesinden.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya herşey bitti aslında. Bir tek lpg ayarını güncelleme işi kalmıştı. onu da dün akşam yapalım dedik ama lpg regülatöründe sıkıntı çıktı, basınç dalgalanması yapıyor arkadaş. O sebeple bir kaç gün de o işe uğraşacağım şimdi.

Herşeyi tam bitirip de yazayım istiyorum da, onurumla levocuğum arasında sanki 3. türden ilişkiler falanlar filanlarla ortalık karıştı işte :P

Kısacası, bana bir kaç gün daha müsade veriniz arkadaşlar.

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gözler sende dostum, en iyisi için bilinçli bir şekilde uğraştığını görüyorum ve seni takdir ediyorum eline sağlık. birçok Mito kullanıcısına da yol göstermiş oluyorsun @rahmitanir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, benim için beklediğimden biraz daha uzun süren bir yolculuğun da hemen hemen sonuna geldik.

Hatırlayacak olursak, gt1446 turboyu takıp, yazılıma girişmiştik. Hem basınç hem de iat ve diğer araç sıcaklık değerleri olarak tatmin edici bir sonuç alamamıştık. O sebeple yazılım sürecine büyük bir ara verip, tespit edilen eksikleri tamamlamaya girişmiştim.

Öncelikle debriyaj baskısını oem Luk ile değiştirip, debriyajdaki kaçırma olayına kökten çözümü oluşturduk. Sonrasında ise, ömrünü tamamlamaya yaklaşan bujileri değiştirdim. Bir de diğer bakım sıvılarından falan bahsetmiyorum zaten. Bunların hepsini kısa süreli tanır oto ziyaretleriyle aralardaki günlerde hallettik.

Bunun yanı sıra, ilk net tespit, intercooler'ın yetmediğiydi. Aliex'ten universal 8,2lt lik cooler ı sipariş ettim. Araç üstündeki cooler ise 6,4lt'lik idi. Stock ise sadece 3,4lt gibi bir şeydi ama zaten ondan yıllar önce kurtulmuştuk.

Enjektör olarak da opel corsa opc ve insignia 1.6t gübi araçlarda kullanılan, sanırım 350cc'lik enjektörleri aldık (cc değerinde yanılıyor olabilirim, dileyen olursa oem numarasını atabilirim).

Son olarak da, gt1446 turbo üstündeki wastegate den oldukça kuşkuluyduk. Turbonun özellikle üstlerde basınç düşüşündeki en olası sorumlu olarak onu görüyorduk, o sebeple forge'un direkt gt1446 için ürettiği (fiat 500 abarth'da kullanılıyor) wastegate i aldık.

Evin oturma odasında çeyizüm bir süre bekledi:

Akabinde yazın ortasındaki 1 haftalık yıllık izinimi komple arabayı toplamaya ayırdım ve tanır oto'yda 1 haftalık mesaimize başladık.

İlk olarak cooler ve enjektörden başladım. Enjeökterler zatten plug & play mantığında olduğundan o iş kolaydı ve foto çekilecek bir detay bile göremedim doğrusu.

8,2lt lik cooler ise başlı başına bir hikaye. Eski 6,4lt lik cooler ile aynı genişli ve en ölçülerine sahip bu cooler, yaklaşık olarak 3-4 satır daha yüksekti. İlk başta cooleri tampon içine hafif açılı yerleştirmeyi düşündüm ama olacak gibi değildi. Sonra komşu dükkandaki bir ustamızın yanıma gelip, radyatör ile darbe demiri arasına sığmaz mı bu dedi, ölçtük baktık, boşluk 7 cm, cooler ise 6,5cm kalınlığında, cuk oturdu yani. Bir de alttan ve üstten güzel kollar yaptık coolerı sabitlemeye, toplam 4 kol ile taş gibi yerine sabitlendi.

Üst kollar:

Alt kollar:

Bu da montaj sonrası cooler ve benim oğlan

Not: akşam üstü kreş çıkışında oğlanı dükkana yarım saatliğine falan getirip dedeyle oynamasını sağlıyordum. Babam da benim projeye daha bi motive oluyordu :P
    Şaka bi yana, bizimki baya eline tornavida, anahtar alıp, arabanın sağına soluna sokup, araba üstünde tamircilik oynamaya baya meraklı

Bu da tampon takıldıktan sonraki görüntü:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burada konuya bir parantez açıp, eski Fe-ka Turbo, yeni maslak turbo servisi Kadir usta ile yaptığım yazışmalar ve gt1446 nın revizyon serüvenini anlatacağım.

Bundan tahminş 3 ay önce çıkma olarak gt1446 yı kendilerinden 1 yıl garantili şekilde almıştım. Tabi bu garanti mevzusu sözlü idi, yazılı bir belge, fiş ve makbuz falan yok ortada.

İkinci faz yazılım işine girişmeden önce, dumb valfin oralarda biraz yağlanma olduğunu fark etmiştim. Haziran ayı son haftası komple yurt dışında olacağımdan, araba yatacaktı. Bu süreyi fırsat görerek, Kadir ustaya WhatsApp tan turbo milinden yap kaçırıyor olabileceğini, turboyu söküp kendisine gönderirsem, garanti kapsamında kontrol edip edemeyeceğini sormuştum. Kendisi yazışmalarında her ne kadsr tatlı dilli olsa da, daha önceki konuşmalarımıza ters şekilde ürüne garanti vermediğini söyledi. Yine istersen gönder bakayım dedi.

Tabi işin içinde gönülsüzlük olunca, o işe güvenmek hiç mümkün olmuyor ve bu sefer de en garanti yoldan gitmek istediğimden kendisine teşekkür edip, sohbeti kestim.

Ustayla yaptığım bu sohbetten yaklaşık 1 ay sonra intercoolerı sökerken de, eski cooler içinde bolca yağ görünce, turboyu söküp izmir'de tanıdığım bir turbo servisine götürdüm.

İzmirdeki turbo ustasıyla beraber turbonun emme ve ve egzoz taraflarını sökünce zaten mildeki boşluğu net şekilde gördük. Akabinde, turbo göbeği, mili ve pallerini komple değiştirdik. Bu noktada artık sorunsuzluğa odaklandığım için hybritleme gibi bir serüvene hiç girmedik, sadece orijinal parçaları kullandık.

Turbonun wastegate ini de ustadan test etmesini rica edince, stock wastegate in sadece 0,3 barda hareket etmeye başladığını gördük. Forge wastegate ise üstündeki sarı yayın hakkını vererek, 1 barda hareket ediyordu. Zaten bunun faydasını yazılım çalışmasına geçince stabil olarak basılan basınç şeklinde gördük.

Kısacası, çıkma alınan turboda bir risk olduğunu tabiki de net şekilde biliyordum ve bunu göz önüne alarak bu turboyu almıştım. Kaldı ki, geldiğim nokta da neredeyse sıfır bir turboya sahip oldum ve neredeyse sıfır turbonun yarı parasını verdim. Ama bu garanti süreci muhabbetini özellikle buradan paylaşmam gerekir diye düşündüm. Sonıçta hepimiz bir şekilde bu piyasada ticaretin içindeyiz, ticaret için de deneyim ve referans önemli şeyler.

Bu da revizyondan hemen önceki turbom olarak byraya not olsun:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin devamında ise, turbomuzu forge wastegate ile beraber topladım, şöyle bir kaç şekilli foto bırakayım buraya:

Hatta fotolarda da görüldüğü üzere, intake borusunu bolca alüminyum bant ile sardım. Bu noktada @sanctuary Onurcuğumun "fırına tavuk tavuk mu atıyon la" söylemini de not düşelim biraz fazla alüminyum yapmış olabilirim ama iat değerim harbi çok iyi, oraya da geleceğim.

Dumb valfimize ufak bir filtre taktım, bu çuf çuf seslerinin artmasına ve kapıt altında kalabalığın azalmasında büyük faydası oldu. Son olarak da oct'nin vakum hattını iptal edip, oraya bir krank filtresi taktım. Bu krank filtresinden sonra, oct gerçekten sadece pis yağ (karamel kıvamında) tutmaya başladı.
    Oct'nin tuttuğu pis yağ:

Bu da kaput altı, ki bu fotoyu tearser olarak atmıştım:

Arabayı topladıktan sonra, tabiki de soluğu Utku'nun yanında aldım. Ama tabi mekanik işleri uzadığından benim tatil bitmişti.

Ertesi hafta ben yurt dışındayken, arabayı utkuya bıraktım ve yazılımdaki son rütuşları yaptılar. Kendisine ve rsa ekibine, gösterdikleri emekten ve samimiyetten ötürü buradan tekrardan teşekkürü bir borç bilirim.

Son durumda araç;
    3000 rpm 1,5 peak (eğime ve vitese göre 1,6 da olabiliyor)
    4000 rpm'e kadar 1,4 bar
    5000 rpm'e kadar 1,3 bar
    5500 rpm'e kadar 1 bar
    6000 rpm de ise 0,9 bar ile yürüyoruz.

5000 rpm üstü stabil 1,3 bar basmak konusunda mevcut stock egzantirikler en büyük dar boğaz gibi gözüküyor. Olur da bir gün üst kapal açarsak, belki ona da el atarım ama şimdilik kurcalamam.

Ara hızlanmalar 3000 rpm den sonra baya atmo motor gibi çok lineer ve keyifli gidiyor, ama kısa vites oranı ve 5500rpm sonrası egzantirik konusundan ötürü top speed yine çok değişti diyemem. Çuf çuf sesleri de cabası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi şunu da unutmayalım, benim için en kritik konulardan birisi de arabanın ısınmaması ve özellikle pist gazlamasında stabil olabilmesi.

Mevcut setup ile, ortam sıcaklığı 30C kadar şken;
    IAT 40-45C arası sabit oluyor
    Motor sıcaklığı 80C civarı
    Yağ sıcaklığı 90C civarı
    EGT ise 650C civarı oluyor.

Tüm motor setupını özetlemek gerekirse;
    K&N açık filtre ve custom intake kit
    200 cell spor katalizör, 63mm düz boru ve stock son susturucu
    Bonalume dumb valve
    Forge wastegate
    Gt1446 turbo
    Motor içi stock olan 1.4 T-jet
    8,2lt intercooler ve custom su sprey sistemi
    Opel 1,6T motorun enjektörleri (sanırım 380cc oluyor)

Kokpitimiz şöyle:

Oem dışımız da böyle:
    Konu rahmitanir tarafından (29-07-2019 Saat 08:17 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu geceki şlk postumda, işin hemen hemen sonuna geldşk dedim ama aslında iş bitti (allah kaza, bela, arıza vermez inş)

Ama bitmeyen kısım lpg kısmı.

O da şöyle ki, aracın artan gücüne lpg sistemi ayak uydursun diye atikerin sr06 220kw regülatörünğ araca takmıştım.

Hatta geçen gün izmir'de bu lpg işinin piri sayılan Özdin abiyle beraber ayara çıktık. Genel olarak sorun tok gibiydi ama bşr kaç kez araç saçmaladı ayar esnasında. Detaylı bakınca, gazlarken 1,1 barsa stabil olan lpg basıncının, ayağımı gazdan çekince 3,2 bar gibi acayip seviyelere çıkıp, oralarda kalmadığını gördük. Böyle olunca da, tekrar gaza dokununca acayip bir gaz akışı anlık olarak gerçekleşip, arabanın saçmalamasına sebep oluyor.

Regülatör arızalı diye düşünüp garanti kapsamında regülatörü değiştirdim ama sonuç yine aynı oldu.

Şu an BRC Genius Max veya Landirenzo LI10 regülatörü alıp takma konusunda arada kaldım. Bu iki regülatörden birini turbo araçta kullanan varsa, yorumlarını bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rahmi selam;

100-200 süren nedir ? 1446 ile ne kadar güç aldın bilgilendirirsen sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rahmi selam;

100-200 süren nedir ? 1446 ile ne kadar güç aldın bilgilendirirsen sevinirim.
    Biraz eğimli bir noktada hava sıcaklığı 30C kadar iken dbn ile 100-180 süresi 15 saniye çıktı.

Birebir aynı yerde ölçüm alınan ve güçlerini bildiğimiz başka araçlar var, onlara kıyaslayınca tahmini 190-195hp güç var diye ön gördük.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi eline sağlık, güzel iş çıkmış yine ellerinden Turbo olayı üzücü olmuş ama ben artık takmıyorum, revizyon turbo işleri hep böyle oluyor. Paran varsa gidip sıfır turbo alacaksın, yoksa el mahkum... yine de turbo işini iyi halletmişsin, umarım sıkıntı çıkmaz bir daha.

Yeni sezonda güzel süreler gelir inşallah, emeklerinin karşılığını alırsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rahocum güle güle kullan bebeem, hem sen hemde ailecek çok emek sarf ettiniz artık hakkıyla binmek hakkınız. koltuğa yaslama kısmı çok keyifli. motora gelcek olursak bagajdakini sayarsak her pistona bir filtre, fırına girmeye hazır paketlenmiş tavuk. arka koltuklardan büyük intercooler, bir f16 daki ile aynı sayıda gösterge

artık qv ler düşünsün
    Romeo <3 Giulietta

Umut melek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun rahmi yazılım işini çözdüysen kendi sağlık ve yürür düşüncen ile ağız tadıyla binmek nasip olsun. 20 25 HP için bu kadar masraf zaman sinir stres değer miydi o düşündürür biraz. Sen mutluysan sorun yok tabiki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Turbo meselesini daha da büyük mekanik bir probleme nüksettirmeden halletmiş olmanız iyi olmuş. Kesenize bereket.
    Tek hoşuma gitmeyen şey şu alüminyum folyo hadisesi oldu. Hem görüntü olarak hem de ilerde zamanla yıpranabilme ihtimali(olur mu olmaz mı böyle bişey bilmiyorum tabii; martaval okumayayım).
    Elinize, emeğinize sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Güle güle kullan brocum son ayar öncesi görmüştük, bayram akabinde geldiğimde gazlayalım da artık bi de Ülkü açılmış olursa tadından yenmez

Alıntı Umut melek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun rahmi yazılım işini çözdüysen kendi sağlık ve yürür düşüncen ile ağız tadıyla binmek nasip olsun. 20 25 HP için bu kadar masraf zaman sinir stres değer miydi o düşündürür biraz. Sen mutluysan sorun yok tabiki.
    Herşey güç demek değil ki, amaç sadece güç ve düzlük hızı olsa tjet için reçete belli

1446 yerine hybrid td04 alırdı
    Oem yerine CB road race egzantrik takardı
    Egzoz sistemini değiştirirdi

Gibi gibi uzar gider liste

Amaç burda mümkün olduğunda fabrikasyon sorunsuzlukta gündelik ve pist kullanımında üzmeyecek optimum setup olunca ve istediğini elde edince insan için o iş artık bitmiş oluyor
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler