User Tag List

Sayfa 1/10 123 ... SonSon
174 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: T-jet MiTo'ya Garrett GT1446 Turbo Uygulaması

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

T-jet MiTo'ya Garrett GT1446 Turbo Uygulaması

Herkese Selamlar,

Öncelik belirtmek isterim ki konunun amacı, arabanın ne kadar hızlandığı veya uçtuğu değil, benimle benzer sıkıntıyı yaşayan veya enzer proje aklında olan kişiler için yol gösterici olmasıdır.

Ayrıca, t-jet konusunda deneyimli olan ve her aradığımda / yazdığımda bana cevap veren buradaki abi ve arkadaşlara da tekrar teşekkür ederim.

Hikayemiz şöyle başlıyor ki, turbosu ve motor içi hariç hemen hemen her yerini upgrade ettiğim aracımda, turbo büyütmek de her zaman için aklımdaki bir seçenekti. Fakat zaten günlük kulandığım aracı çok fazla yormayacak bir setup arayışı içerisinde olduğumdan, zaruri bir durum olmadan turboyu değiştirme niyetim yoktu. Olası değiştireceğim turbonun da günlük kullanılabilirliğe uyacak ve deli güçler alınması hedefi olmayan, alt devirleri de iyicene ölü olmayan bir versiyon olması gerekmekteydi. Yani stock turboya bir şey olmazsa, oralara dokunma niyetim hiç yoktu.

Durum böyle iken, aşağıdkai motor setup'ı bu sebe 180hp civarında mutlu mesut takılırım modundaydım.
    • büyük cooler (6,5 lt)
    • Bonalume dump valve
    • K&N açık filtre & CAI (custom design)
    • Magneti Marelli ME110T tuning box
    • 200 cell spor cat + 60lık düz boru + stock son susturucu

Taa ki, 2 hafta önce 18-19psi olması gereken turbo basıncının ancak 13-14 psi görebildiğini fark edene kadar. Aracı fazla sökmeden, valfleri ve boruları kontrol ettik ama bir sonuç çıkmadı. En sonunda turboyu söktük ve aşağıdaki manzara ile karşılaştık:

Bir kaç gün boyunca eldeki stock VL38 turboyu kurtarmanın veya yerine yenisini bulmak için araştırma yaptık. Fakat ne yedek parça ne de turbonun kendisi bulunamadı. Durum böyle iken, krizi fırsata çevirmenin vakti gelmişti.

İlk iş olarak yazılım için RSA ile anlaştık, akabinde Fe-ka turbodan Garrett GT1446 siparişini verdik, geçtiğimiz hafta Cuma sabahı da turboyu teslim alıp babamın kendi dükkanı Tanır Oto'da işe koyulduk.

Pek çok kişi biliyordur zaten ama yine burada bir tırnak açayım, GT1446 turbo, MiTo QV ve 170'lik Giulietta'larda kullanılan turbodur. Bu seeple piyasada hem bolca hem de nispeten uygun fiyatlı bulunabiliyor.

İlk gün, turboyu yerine yerleştirip, çevre komponentlerden nelerin revize olması gerektiğini kontrol ettik.

İlk şekil fotomuz

Turboyu manifolda ilk oturtuşumuz:

İlk kontroller sonrasında revizyon gerektiren ve gerektirmeyen noktalar şöyle belirlendi:

Revizyon gerektirmeyen noktalar:
    • Hava hortum giriş ve çıkışı
    • Su bağlantıları
    • Manifold bağlantısı
    • Wastegate bağlantıları

Revizyon görmesi gereken noktalar:
    • Turbo & egzoz bağlantısı (bir nevi yeni down pipe yapılacak)
    • Turbo & egzoz bağlantısı için 92mm çapında konik egzoz kelepçesi alınacak
    • Turbo üstündeki yağ bağlantı 52 cm uzunluğunda tamamen spiral olan yeni bir boruyla değiştirilecek.

18.08.2020 tarihinde yapılan revizyonun açıklaması:
      Son madde çok önemli arkadaşlar. Eski boruyu uzatarak kullanmak mümkün ama o boru manifolda çok yakın geçiyor, hatta manifold ısı koruma sacına değiyor. Kolaylıkla 800C üstü sıcaklığı gören manifoldun temas ettiği yağ borusu da ısınıp, turboyu besleyen yağın aşırı ısınmasını ve özelliğini kaybetmesine sebep oluyor. Sonuç olarak, olayı anlayana kadar turbo borularında bolca yağlanma görüp, sonuçta turbo yiyorsunuz!!!
      O sebeple, tamamen spiralden oluşan yeni boruyu aşağıdaki gibi turbonun önünden olacak şekilde rotaladığınızda, hiç bir sıkıntınız kalmıyor. Bir de manifold ve egzoza seramik yünü ile yalıtım yapıp, manifolda nispeten yakın olan turbo su ve yağ çıkış botularını da izole etmekte fayda var. 35C sıcaklıkta piste çıksanız bile araba tık demiyor, turboda en ufak bir terleme bile olmuyor.

• Turbo alt kısmındaki yağ bağlantısı için flanş sağ ve sol kenarları 2-3mm kadar traşlanacak

• Turbo üstündeki blow off boşaltması tornada yapılan O ringli bir kapak ile kapatılacak

Malzemeler toplandıktan sonra 1 gün içinde (cumartesi) hem turbo montajı hem de down pipe imalatı ve montajını tamamladık.

Turbo montajından adım adım fotolar:

Turbo montajı sonrası egzoz olmadan ilk kotrol çalıştırması:

Sonra tabi egzoz işine giriştik. Zaten günün en büyük işi buradaydı. Eski spor cat'lı DP'yi kesip söktük. Hatta o DP üstündeki spor cat'ı da kesip aldık. Yerine, mevcut spor cat'ımızı da kullanarak tamamen krom borularla yeni bir DP hazırladık. Son olarak da DP'yi cam yünü izolasyon sargısı ile sarıp araca montajladık.

İlk egzoz fotomuz eski vs yeni şeklinde olsun. Eski DP'de alt kıvrım çok kötüydü, orayı da yeniledik:

Bunlar da egzoz yapım aşamasından bir kaç foto:

Montajı tamamladık, ilk teste çıkmadan önce arabanın sağına soluna baktık, akan kokan yok. Tabi ilk çalıştırmada bolca duman çıktı manifold ve egzozdan, montaj esnasında dökülen sıvılardan dolayı.

İlk testte tabi torque proyu taktım, biraz heyecan, biraz telaş. Ama test mutlu son ile tamamlandı, basınç köpekler gibi geliyordu Tabi yazılım hala stock. Ben eski turbo ile 20 psi üstünü hiç görmemiştim, yeni turbo çok rahat bastığından, peak basınç bi tık fazla oluyor.

Testten sonra arabayı tekrar lifte aldık, sağına soluna baktık iyice, olası kaçak kontrolü için. Bir yağ borusunda çok az bir kaçak var gibi gördük, o sebeple lift üstünde arabayı baya çalıştırdık, gazladık ama kaçak yoktu. Sonra arabayı topladık. Ama hafta içinde tekrar bi lifte alıp gözle kontrol yapılacak. Sıkıntı yok ise yağ ve filtresi değiştirilip, devam edeceğiz. Geçen 2 günlük sürede en az 10 kere yağ çubuğundan seviye kontrol ettim tabi, çok şükür hiç eksilme yoktu.

Bu arada, turbo fazla büyüdüğünden, hava filtresi alt kapağının orijinal hava emme kapağını kullanamıyorm artık. Hatta bilenler bilir, QV Mito'larda aynı sebepten ötürü o boru farklıdır, kaput ucuna uzanmak yerine, farın o tarafa uzanır hava emiş borusu. Söz konusu emiş borusunu da elimde atıl duran 2 adet 1 inçlik alüminyum hortum ile hallettim.

NOT: Zaten oldukça büyük bir çap ile tampon altına kadar uzanan hava emiş borumuz var. İkinci küçük emiş hortumu, olası aşırı yağmur durumlarında, yerdeki suyu vakumlamasın diye kullanıyorum, ki kış boyunca bu sistemin işe yaradığını test ettim.

Yeni emme hortumu uç kısmı aynı eskisi gibi kaporta ucuna uzanıyor:

Hava filtresi alt kutusu tarafında da bağlantı şu şekilde alüminyum bant ile sarılıp, kelepçelerle sabitlendi:

Son olarak da yeni turbomuzun sağlı sollu iki fotosunu ve temizlenmiş kaput altını paylaşayım:

Isı izolasyonu konusunda yapacağım ufak tefek bir kaç iş daha var, egzozun sağında solunda kalan hava borularının izolasyon bandı ile sarılması gibi. Ama artık asıl iş yazılım tarafında devam edecek. Ayrıca, yine yazılım çalışmalarında yapacağımız denemelerle buna kesin karar vereceğiz ama yüksek ihtimalle enjektörler ve basınç sensörleri de değişecek.

Şu an için stok yazılım + magneti marelli ME110T ile araç satbil çalışıyor. Sadece turbo büyümüş olduğundan 2000 devir civarı biraz daha ölü. Bu şekilde yazılım tamamlanana kadar bir süre sakin sakin sürüşe devam edeceğim. Ama yaptığım test sürüşlerinde, EGT, yağ sıcaklığı, basınç, lambda değerleri, iat, su sıcaklığı gibi obd ve harici sensörlerden okuduğum değerlerde sıkıntı gözükmüyor.
    [
    Konu rahmitanir tarafından (18-08-2020 Saat 12:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: Turbo yağ besleme borusunda revizyon

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Hem geçmiş, hem hayırlı olsun. İzmir-Manisa arası artık daha çekişmeli olacak. Sabah herkesi 7:30sularında Emiralem Manisa yoluna bekleriz.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

vtechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı Olsun kazasız belasız sürüşler.
    Kutay AYHAN
    PASSWORD:JDM

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keyifli sürüşler, emek verildiği belli.
    Baran emminin de eline ... çok sevinirim
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    foto.lara bakarak söylüyorum.
    eski dp a göre yenisine kat bağlanırken giriş çapı ciddi genişletmişsin,çok iyi olmuş.
    tq da maf-devir-hız-egt(görebiliyormusun bilmiyorum) verilerinide eklersen,okuması daha bilgilendirici olur.mesela hangi hızda iat34 oldu.veya gazladığında iat düşüyormu,yoksa çıkıyormu.yazılım-dp gui 1.6mjette gazladıkça iat düşüyor(uyuz oluyorum )

tek eksik iyi bir yazılım galiba

buarada eline kesene bereket

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Çok güzel olmuş yazılımla daha da keyif alacaksındır.

Güle güle kullan
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

by_hayali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    yeni dp kaç mm baya fark var eskisinden emeklerinizin karşılığını alırsınız inşallah kolay gelsin.
    SSD-S2k

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güle güle kullanın çok keyifli okudum vallahi elinize sağlık

üzerindeki map sensörü 200 ya da 250 kpa olmalı yani aman diyeyim 20 psi ın üzerine fazla çıkmayın, harita yetersiz kalıp benzini arttırmaz... hedef ne olur bu turboyla yaklaşık HP?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MuMBar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hem geçmiş, hem hayırlı olsun. İzmir-Manisa arası artık daha çekişmeli olacak. Sabah herkesi 7:30sularında Emiralem Manisa yoluna bekleriz.
    Çok sağolasın.
    Emiralem'de İtalyan - Alman savaşı çıkacakmış diyorlar bro, doğru mu :P

Alıntı vtechno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı Olsun kazasız belasız sürüşler.
    Çok teşekkürler.

Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    keyifli sürüşler, emek verildiği belli.
    Baran emminin de eline ... çok sevinirim
    Çok sağolasın.
    Emiralem yolunda bu ara çok güzel papatyalar var yolun kenarlarında. Baran'la birbirimizi onları veririz artık

Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    foto.lara bakarak söylüyorum.
    eski dp a göre yenisine kat bağlanırken giriş çapı ciddi genişletmişsin,çok iyi olmuş.
    tq da maf-devir-hız-egt(görebiliyormusun bilmiyorum) verilerinide eklersen,okuması daha bilgilendirici olur.mesela hangi hızda iat34 oldu.veya gazladığında iat düşüyormu,yoksa çıkıyormu.yazılım-dp gui 1.6mjette gazladıkça iat düşüyor(uyuz oluyorum )

tek eksik iyi bir yazılım galiba

buarada eline kesene bereket
    Çok sağolasın.
    yeni DP ile eski DP arasında resmen çağ farkı var. Eskisi sanayi devriminde 1900'lerin başında üretilmiş gibi, yenisi ise baya akışı kolaylaştıran modern bir şey oldu
    Hatta cold start'ta bile baya güzel bir ses var, eski DP ile bu kadar ses yoktu (son susturucu hala stock). Bu sabahtan cold start videomuz:

EGT ve yağ sıcaklığı için kendi taktığım sensörler var, hemen teybin üstüne yerleştirdiğim. Onları zaten devamlı izliyorum. Ekstradan torque pro dan su sıcaklığı, ltft, stft, map, turbo basıncı, avans gibi verileri de izliyorum. Çok şükür şu ana kadar baya temiz. Yazlıma da bugün başlayacağız gibi.

Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel olmuş yazılımla daha da keyif alacaksındır.

Güle güle kullan
    Çok teşekkürler.

Alıntı by_hayali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeni dp kaç mm baya fark var eskisinden emeklerinizin karşılığını alırsınız inşallah kolay gelsin.
    Çok teşekkürler.
    Cat öncesi kısımda ilk turbonun çıkışı 85mm civarı, sonra 70-75mm küsürlara iniyor. Cat'dan sonra da 60mm olarak son susturucuya kadar devam ediyor.

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güle güle kullanın çok keyifli okudum vallahi elinize sağlık

üzerindeki map sensörü 200 ya da 250 kpa olmalı yani aman diyeyim 20 psi ın üzerine fazla çıkmayın, harita yetersiz kalıp benzini arttırmaz... hedef ne olur bu turboyla yaklaşık HP?
    Çok sağol abi.
    Sensör konusunda sanırım dediğin gibi, ilk deemeden sonra belli olacak bakalım değişiklik ihtiyacı var mı yok mu.
    Hedef olarak da, benim setup'ımın hemen hemen aynısı şu projede mevcut:
    Microchips Tuning | Afla Romeo Mito 1.4L Tjet GT1446 setup 219ps / 340Nm
    Buradaki gücü 98 oktanla almışlar, tahmini bizler de 200-210hp arası bir şey çıkacaktır diye bekliyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tq dan süre aldınmı hiç 100-200 öncesi sonrası durumuna bakardın.

oem susturuculu bile sinirli ve tok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tq dan süre aldınmı hiç 100-200 öncesi sonrası durumuna bakardın.

oem susturuculu bile sinirli ve tok.
    zamanında kontrol için 3. viteste 80-130 ölçüsü falan almıştım tq ile ama o da çok sağlıklı bir ölçüm olmamıştı. Çünkü ister gps ister obd üstünden olsun, telefonun veri işleme hızı yeterli olmuyor, illa ki olandan daha uzun bir süre çıkarıyor.

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    süper uygulama, kazasız belasız kullanmanı dilerim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    süper uygulama, kazasız belasız kullanmanı dilerim
    Sağolasın Doğukan.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zamanında kontrol için 3. viteste 80-130 ölçüsü falan almıştım tq ile ama o da çok sağlıklı bir ölçüm olmamıştı. Çünkü ister gps ister obd üstünden olsun, telefonun veri işleme hızı yeterli olmuyor, illa ki olandan daha uzun bir süre çıkarıyor.
    ecu hızdan ölçerim.
    aynı yolda 80-120 sürekli alırım.stock 7.5 iken şuan 5.9 farkı görmek güzel.

bir arkadaş tq ile dbn 100-200 testini yaptı 0.1sn fark vardı arada.3-5 kerede denedi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araba hanemize geçmiştir konu kapanabilir.

şaka biyana allah gönlüne göre versin gönlü güzel kardeşim. tanır oto 1.çayda 2.mito turbolamada bir numara
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araba hanemize geçmiştir konu kapanabilir.

şaka biyana allah gönlüne göre versin gönlü güzel kardeşim. tanır oto 1.çayda 2.mito turbolamada bir numara
    Yakında, "t-jet mitolar QV'ye çevrilir" diye tabela astırıcam dükkanın önüne :P

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun.
    Bilinçli ellerde böyle uygulamalara hastayım.
    Benzer durum, Megane 2 RS.lerde de var. Üzerindeki turbo küçük. Megane 3 RS.in bi tık büyük olan turbosunu buna aktarıyosun. Sök tak şeklinde zaten. Yazılım bile yapmıyorsun. Alt devir üst devir demeden akıp gidiyosun.

Benzer etkiyi hissettiğini düşünüyorum. Bayılma falan yoksa belki yazılım bile yapmana gerek yok(tur). Yine de sen bilirsin tabii. Alfa.dan hiç ama hiç anlamam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun.
    Bilinçli ellerde böyle uygulamalara hastayım.
    Benzer durum, Megane 2 RS.lerde de var. Üzerindeki turbo küçük. Megane 3 RS.in bi tık büyük olan turbosunu buna aktarıyosun. Sök tak şeklinde zaten. Yazılım bile yapmıyorsun. Alt devir üst devir demeden akıp gidiyosun.

Benzer etkiyi hissettiğini düşünüyorum. Bayılma falan yoksa belki yazılım bile yapmana gerek yok(tur). Yine de sen bilirsin tabii. Alfa.dan hiç ama hiç anlamam.
    Çok teşekkürler abi güzel yorumların için.

Dediğin gibi, stock yazılım ve mevcut magnetş marelli box ile stock turboya nazaran daha iyi gidiyor gibi hissettiriyor.
    AFR ölçmek için elimde bir cihaz yok, o sebeple yeni turbonun dip gazda daha fazla hava basıp fakire yönlendirmesinden korkuyorum. Bir de bu turbonun basınç olarak özellikle üst devirlerde daha vereceği kesin var. Bu akşam ilk yazılım denemesini yapacağız bakalım.

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    baya baya tek tjet ben kaldım yau

lpg yı takıyosun şahin gibi. sonra orası catladı burası patladı. ne dıyım allah duz bastırsın bro. yapıyosun sporu

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler