User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Manual boost controller soru-tavsiye

e.sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Manual boost controller soru-tavsiye

merhaba,
    volvo s40 2.0T aracıma manual boost controller takmak istiyorum. elimde aşağıdaki gibi aliexpress işi bir mbc var, ama hiçbir işe yaramıyor, wastegate hortumu çekilmiş gibi basınç çok yükseliyor. bu noktada 2 sorum var:

1. elimdeki mbc içine 1-1,5cm bir ek parça koyup yayı daha fazla sıkıştırsam işimi görür mü? bir sıkıntı yaratır mı kullanımda?
    2. anlaşılan bunların dandiği bir işe yaramıyor, kalitelisi de çok pahalı. yok mudur bu işin bir orta yolu?

teşekkürler şimdiden..

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbo araçlarda sadece turbo basıncının arttırılması çok tehlikeli oluyor, beyin yakıtı destekliyor mu haritalar nasıl onu bilmek lazım, yoksa basınç arttırmak kolay, hidrolikçiden alınacak musluk bile iş görür ama riski bilmek lazım...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece soruları yazınca konu biraz eksik kaldı tabi kısaca amacımı anlatayım.

aracım aslında tamamen orijinal, sadece yakın zamanda katalitik konvertör iptali yapıldı ve k&n kutu içi hava filtresi takıldı. normalde bu motor düşük basınçlı versiyon, max 0,6 bar, teknik verilere göre 1800-4800 devir arası sabit tork veriyor. turbo kontrol valfini de orijinali ile değiştirdim, ama tcv motoru gereksiz kısıyor gibi. kickdownda basınç 0,7yi görüp 0,5e düşüyor, stabil hızlanmada 0,4-0,5 bar değişiyor.

wastegate hortumu çekikken ise 2000 devirde 0,4 bar ile başlıyor, 2500 devirde 0,6 ve sonra yukarı doğru tırmanıyor. benim amacım, mbc kullanarak torku biraz daha alt devirlerde almak ve sonrasında maksimum basıncı stabil tutmak. yurtdışı forumlarda 0,8-1bar seviyesine kadar doğru afr yi koruduğu söyleniyor, araç zaten eski, çok zorlamaya gerek yok, ama mbc kullanacaksam 0,7-0,8 civarı da fena olmaz. bu arada araç otomatik, oranlar çook uzun, öyle gazlayan biri de değilim zaten. amaç sadece günlük kullanımı biraz rahatlatmak, en azından potansiyelini tam kullanmasını sağlamak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anlıyorum ama manuel boost bunların tamamını karşılamaz ki, gaza tam oturunca biranda 1 barı falan geçerse o motor için hiç iyi şeyler olmuyor, yakın bir arkadaşımda vardı iyi biliyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mbc olsa bile tehlikeli pik basınçlar görebilirsin diyorsunuz yani. Peki bu durumda başka bir öneriniz var mi, yoksa çok kurcalamadan orjinal tcv ile devam et mi dersiniz?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç benim olsaydı

Basınç hattına dokunmadan yazılım yapar binerdim (ekonomik ve mantıklı çözüm)

EVC takar yazılım yaptırırdım (bütçe ister ama gönlümden geçen)

Turbo hybridleme / değiştirme vs vs (fantezi. Daha çok para ister. Muhtemel araç benzinli olduğu için uzak dururdum. ***** dizel gibi hatayı affeden motorlar değiller pek)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sondan başlarsam, turbo kontrol edildi, sağlam cıktı. Revizyon ihtiyacı olsaydı hybrıd olayını düşünecektim. Evc kendisi yeterince maliyetli, degmeyecek sanki.

Yazılım hep aklımın bir ucunda, dr. Ecuya ugramıslıgım da var. Yalniz bir türlü emin olamadım, başka bir yerden patlak verir mi diye. Cunku dediğim gibi amacım max güçten ziyade alt devirler. Mbc güvenli değilse en mantıklısı yazılım sanırım..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı e.sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sondan başlarsam, turbo kontrol edildi, sağlam cıktı. Revizyon ihtiyacı olsaydı hybrıd olayını düşünecektim. Evc kendisi yeterince maliyetli, degmeyecek sanki.

Yazılım hep aklımın bir ucunda, dr. Ecuya ugramıslıgım da var. Yalniz bir türlü emin olamadım, başka bir yerden patlak verir mi diye. Cunku dediğim gibi amacım max güçten ziyade alt devirler. Mbc güvenli değilse en mantıklısı yazılım sanırım..
    yazılım ve de manual boost konularındaki fikirleriniz yanlış, musluk o dediğiniz işi yapmaz yani düşük devirlerde basınç gelsin sonra tutsun vs, o işi ancak EVC yapar ve de verdiğiniz her kuruşa değer, yazılımda ise adam gibi bir haritayla hiç bir yerden bir şey patlak vermez, asıl risk düz musluğu bağlamak olur, alt devirlerde basınç belki çok az da olsa artar ama AFR yi ayarlayamazsa geriye bile gider basınç artmasına rağmen...

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazılım ve de manual boost konularındaki fikirleriniz yanlış, musluk o dediğiniz işi yapmaz yani düşük devirlerde basınç gelsin sonra tutsun vs, o işi ancak EVC yapar ve de verdiğiniz her kuruşa değer, yazılımda ise adam gibi bir haritayla hiç bir yerden bir şey patlak vermez, asıl risk düz musluğu bağlamak olur, alt devirlerde basınç belki çok az da olsa artar ama AFR yi ayarlayamazsa geriye bile gider basınç artmasına rağmen...
    +1

Düzgün bir yazılımda max. basınç zaten 0.2-03 artıyor. Bu zaten sağlıklı bir motorun çok rahat tölare edebileceği bir değer.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım, beni bu işi kurcalamaya iten, wg cekıkken atıyorum 0.1-0.2 gibi azıcık basınç gelen yerde orjinal tcv 'nin bunu bile kısmasıydı. Ama anlaşılan bu ayarlamalar arka planda daha karışık.

O halde şimdilik orjinal takılmaya devam edeyim, zaten performansta genel olarak bir şikayetim yok. Yazılım yaptırırsam evc ile birlikte yaptırma işini o zaman düşünürüm. Araç bayadır bende, uzunca bir süre daha kullanmak niyetindeyim, ne yapılacaksa sağlam olsun.

Yorumlariniz için teşekkürler @ghıblı ve @Eren.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler