User Tag List

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Egzoz akustiğiyle ilgilenenler buraya

barti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Egzoz akustiğiyle ilgilenenler buraya

Merhabalar

Egzoz sistemi hakkında bilgi sahiplerinin yardımına ihtiyacım var.
    Simdi sorun su,

BMW S55(m3-m4) motorların sesini hic begenmiyorum.1M coupelerin sesi de bir o kadar güzel.Aslında mantık olarak iki motor da(S55 ve N54) aynı.Ikisi de düz 6 silindir cift turbo.

S55 motorlar icin akla gelebilecek butun aftermarket egzoz markalarının sistemlerine baktım.(fi exhaust,akrapovic,active autowerke,mpe,awe vs vs)
    Hic biri de pek hosuma gitmedi yani demek istediğim "iste bu" diyebilecegim bir egzoz sistemi yok.

Asağıda 1m coupelerin oem egzoz sistemi var.

Görüldügü üzere downpipelardan itibaren orta susturucuya kadar cift olarak gelip orta susturucudan sonra teke dusuyor ve son susturucuya tamamlanıyor.

Bu da m4ün oem egzoz sistemi bu dizaynda orta susturucudan yine cift olarak son susturucuya ulasiyor.

Active autowerkenin egzoz sesi digerlerine göre nispeten fena sayılmaz.Onun da dizaynını asagida paylasiyorum.AA tek son susturucu yerine çift kazanlı bir tasarım yapmıs dikkat ederseniz.

Simdi de 1m coupenin sesini duyabileceginiz bir videoyu ekliyorum.(patlamalardan bahsetmiyorum)

Bimmer forumlarında yolcu tarafı egzoz borusunun dizaynını değiştirmeyi ve uzatmayı onerenler olmus.(equal length diyorlar fotografi asagıda)
    Bu sekilde ses tonu olarak farklı ses alanlar olmus.

Simdi asıl soru m4den 1mvari bir ses nasıl alırız?
    Downpipe kesinlikle olacak aracta.
    Son susturucu da cift kazan tek kazan farkı nasıl bir etki yapar?
    Orta susturucudan sonra cift boru yada tek boru son susturucuya ulasmanın ne farkı vardır?
    Sofor tarafının borusunu equal length dedikleri sekilde yapmanın nasıl bir farkı oluyor?
    Free flow bir orta susturucunun ses tonuna bir etkisi olur mu? Yoksa orta susturucu hic kullanmamak mı gerekiyor?
    Son susturucuyu tek kazan olarak varsayarsak boyutu onemli midir? Kücük kazan yada büyük kazanın sese ne gibi bir etkisi olur?

Bu konulara kafa yormus ve ilgilenen arkadaslardan bilgi paylasimlarini bekliyorum.
    1m gibi bir ses alma amacındayız.
    E92 M3-G350-Fiat 500

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel konu takipteyim

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Klasik bir cevap olacak ama İskender Usta ya gitseniz ve durumu anlatsanız. M1 in sesinide dinletseniz o çözer sanki bu durumu

Zaten hazır kitlerdem beğendiğiniz bir marka yokmuş. Custom yaptırmak daha mantıklı bu durumda

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler