User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: EGT sıcaklık ölçümü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

EGT sıcaklık ölçümü

Arkadaşlar merhaba. Aracıma krom borudan downpipe yaptırdım, aracımın 1. ve 2. oksijen sensörleri olması gereken yerlerde, herhangi bir arıza lambası vs. yok. Buraya kadar her şey normal.
    Ek olarak içeri Orjinal Prosport marka EGT göstergesi koydum, EGT sensörünü (manifolda takmaktan korktuğum için) Turbo çıkışından hemen sonraya aracın O2 sensörünün tam karşısına koydum ve çalıştırdım.
    Aracıma OBD2den bağlanıp EGT sıcaklığını ölçtüğümde sanıyorum ki kendi O2 sensörü ölçüyor, Bank1 Sensor1 atıyorum 600derece ise bizim taktığımız EGT sensörü 400 gösteriyor. Aracınki 800derece ise bizimki 650derece, yani kısacası hep aralarında 150 - 200derece eksik var.

Ben oksijen sensörü sıcaklık ölçmez diye biliyorum, acaba üzerinde ısıtıcı olduğu için mi yüksek ölçüyor? Veya bu sıcaklıklardan hangisine inanmalıyım?

Şehir içinde OBDden okuduğum değer 600 - 650lerde gezerken, kendi sensörümden okuduğum değer 400 - 450lerde geziyor.

Tamam manifolda takmadığımız için belki gerçek EGT sıcaklığı alamıyoruz ama aracın da kendi ısı ölçeriyle aynı yerde...

Hangisine inanacağımı şaşırdım Fikirleriniz nelerdir?

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lambda sensörlerinin sıcaklık ölçüp ölçmediği benim de merak ettiğim bir konu.

Aynı şekilde, turbodan hemen sonra EGT sensörüm mevcut.

Ezber bilgi olarak turbodan sonra ölçülen sıcaklık, manifoldda ölçülen sıcaklıktan 100C daha düşüktür denir.

Benim aracımda log üzerinden EGT okunamıyor, o sebeple sizin gibi kıyaslama yapamıyorum.

Sadece EGT konusunda şunu söyleyeyim, eğer sensörün ölçüm alan uç kısmını egzoz borusunun içine yeterince daldırmadınız ise, sıcaklıklar o sebepten de ötürü düşük ölçülüyor olabilir. Ama tutup, borunun karşı duvarına temas edecek kadar komple de içeri sokmeyın, bu sefer de sensör yanıyor (ilk montajımda başıma geldi, deneme yanılmayla doğrusunu öğrendik). Sensör ucu tahmini 2-2,5 cm kadar içeride olması en doğru sonucu veriyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lambda sensörlerinin sıcaklık ölçüp ölçmediği benim de merak ettiğim bir konu.

Aynı şekilde, turbodan hemen sonra EGT sensörüm mevcut.

Ezber bilgi olarak turbodan sonra ölçülen sıcaklık, manifoldda ölçülen sıcaklıktan 100C daha düşüktür denir.

Benim aracımda log üzerinden EGT okunamıyor, o sebeple sizin gibi kıyaslama yapamıyorum.

Sadece EGT konusunda şunu söyleyeyim, eğer sensörün ölçüm alan uç kısmını egzoz borusunun içine yeterince daldırmadınız ise, sıcaklıklar o sebepten de ötürü düşük ölçülüyor olabilir. Ama tutup, borunun karşı duvarına temas edecek kadar komple de içeri sokmeyın, bu sefer de sensör yanıyor (ilk montajımda başıma geldi, deneme yanılmayla doğrusunu öğrendik). Sensör ucu tahmini 2-2,5 cm kadar içeride olması en doğru sonucu veriyor.
    çok teşekkürler değerli bilgiler için... sensör ucunun dışarıda olmasından ben de şüphelendim, onu biraz daha içeri alabilmek için civatasını komple sökmek mi gerekiyor?

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazı crdiler 2.sensörden ölçüyor buna bende dahil.(dpf-dp-düz boru aralarında ciddi fark oluyor)

arkadaşımda 2019 megane 1.3t var.TQpro ile oda 1. ve 2 sensör ısılarını görebiliyor.
    zaten gazladığında 1.sensör 2.sensöre göre 150-200derece daha fazla ölçüyor.gazı bırakınca 1. sensör daha hızlı ısı düşüyor okadar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. sensörle 2.sensörün arasnda fark olması gayet normal çünkü aralarında 50cm mesafe var yaklaşık...

Benim anlam veremediğim aynı yerde duran 2 sensörün farklı ölçmesiydi...

Demekki burdan şu sonucu çıkarabiliriz, benzinli turbo araçlarda lambda sensörleri sıcaklığı da ölçüyor... (ben ölçmez diye biliyordum...)

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı crdiler 2.sensörden ölçüyor buna bende dahil.(dpf-dp-düz boru aralarında ciddi fark oluyor)

arkadaşımda 2019 megane 1.3t var.TQpro ile oda 1. ve 2 sensör ısılarını görebiliyor.
    zaten gazladığında 1.sensör 2.sensöre göre 150-200derece daha fazla ölçüyor.gazı bırakınca 1. sensör daha hızlı ısı düşüyor okadar.
    İki farklı sensörden sıcaklık okunuyorsa, lambda sensörünün sıcaklık da ölçtüğü bilgisi kesin diyebiliriz o zaman.

Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler değerli bilgiler için... sensör ucunun dışarıda olmasından ben de şüphelendim, onu biraz daha içeri alabilmek için civatasını komple sökmek mi gerekiyor?
    Kendi arabamdan örnek vereyim, egzoz üstüne dışı dişli olan civatayı kaynatmıştım ben. Sensörü takarken, önce pirinç bileziği geçirip, sensörü içeri daldıracağım mesafeyi ayarlıyor ve bileziğin üstüne gecek şekilde dışta kalan somunu sıkıyorum. Sizin de bu şekilde ise, tek somunu gevşeterek sensörün daldırma mesafesini ayarlayabilirsiniz.

Ama sensörle birlikte gelen vidalar, egzozun üzerine kaynatmadan, sıkma şeklinde takılmaya uygun oluyor diye biliyorum. Ve bu tür yapı sıcağı görünce esneyip, kaçak sebebi de olabiliyor. Eğer o noktada kaçak var ise, EGT'nin düşük çıkmasının bir sebebi de bu olabilir.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. sensörle 2.sensörün arasnda fark olması gayet normal çünkü aralarında 50cm mesafe var yaklaşık...

Benim anlam veremediğim aynı yerde duran 2 sensörün farklı ölçmesiydi...

Demekki burdan şu sonucu çıkarabiliriz, benzinli turbo araçlarda lambda sensörleri sıcaklığı da ölçüyor... (ben ölçmez diye biliyordum...)
    ben olsam aracın sensörüne güvenirdim.

dizellerde zaten bu iki sensör arasındaki ısı farkını baz alarak rejenasyon yapıyor.tabi bunu tq da gösteren var,göstermiyen var.
    aynısı benzin içinde geçerli.onda sadece rejenasyon yok.ama iki sensör arasındaki ısı fabrika sınırlarını aşarsa arıza yakar.buda yazılımla haloluyor zaten.

dragstar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbodan sonraya takıldığında böyle farklar oluyor, orjinal sensör doğruyu ölçüyordur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragstar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbodan sonraya takıldığında böyle farklar oluyor, orjinal sensör doğruyu ölçüyordur
    Orjinal sensör de aynı yerde.

F4R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç ne hocam?
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kia Pro Ceed benzin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kia'ları bilmiyorum açıkcası vag grubu ise yorum yapayım dicektim. Bende 2,0 tfsi var ve polarfis ile ekranda pc'den gördüğüm çoğu veriyi görebiliyorum. AFR/EGT/BTDC/retardlar falan. Ekrandan görüyorum diye EGT saati almamıştım. Ancak sonradan öğrendim ki ECU'nun gösterdiği EGT tfsi motorlarda calculated. Hesaplayarak ölçüyor yani. Muhtemelen AFR, enjektör zamanlaması vs gibi veriler ile ölçüyor. Yani bizim o2 sensörlerinin hiç biri EGT'yi ölçemiyor. Bu sebeple gittim EGT saati aldım ve şunu fark ettim. Aynı sizin söylediğiniz gibi aracın o2 sensörü ile egt sensörü hemen hemen aynı yerde olmasına rağmen aralarında nerdeyse 200derece fark var. Gazladığımda ecu +900 dereceleri görüyor egt ise 700 derecelerde. +900 egt ile kırmadan yürümeniz mümkün değil çok yüksek ısı zaten.

Ayrıca bir fark daha fark ettim. Gazdan ayağınızı çekip arabayı kompresöre bıraktığınız zaman ECU'nun okuduğu EGT çok hızlı bir şekilde düşüyor. Ancak saatten okuduğum EGT daha daha stabil şekilde düşüyor, yavaş yavaş.

Dediğim gibi Kia'dan anlamıyorum ama deneyebilirsiniz siz de bunu, bana sorarsanız sizinki de calculated olarak ölçüyordur EGT'yi ve bu yüzden fark çıkıyordur saat ile ECU arasında.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstad söylediğin aşırı derecede mantıklı çünkü ben oksijen sensörünün ısı okuyamadığını çoğu yerli yabancı forumda okumuştum ve dizellerde mesela neden hem o2 hem de egt için ısı sensörü var.

Aynı şekilde ben de mesela 3. Vites şehir içinde devir 2000 rampa çıkarken obd deki egt 750 gosteriyor diğer saat 500. Arabayı sıfır aldiğimda bile şehir içinde egt hic 650 altına düşmüyordu sakin kullanımda.
    Söylediğiniz gibi ben de otobanda gazladigimda 900leri goruyordum saatim 650lerdeydi. Evet gazdan çekince de söylediğiniz gibi düşüşler oluyor. Bu sebeptendir ki araç ekranındaki bank1 S1 verisini silip yerine coolant temp koydum, kendi saatimi kullanıyorum. Ha belki manifolddan ölçmüyoruz ama gene de doğru iş yapıyoruz demekki... çok teşekkürler değerli yorumun için. Iyi akşamlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rica ederim, ben de manifolda koydurmadım, koydurmam da zaten. Hem manifoldu delmeye bozmaya gerek yok, hem de egt sensörü ısıdan kırılsa, kopsa turboyu da bozacak. 100derece eksik ölçsün ama dp üzerinde olsun daha güvenli. Ben saatten takip ederken +100 olarak takip ederim sıkıntı yok onu bileyim yeter.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstad söylediğin aşırı derecede mantıklı çünkü ben oksijen sensörünün ısı okuyamadığını çoğu yerli yabancı forumda okumuştum ve dizellerde mesela neden hem o2 hem de egt için ısı sensörü var.

Aynı şekilde ben de mesela 3. Vites şehir içinde devir 2000 rampa çıkarken obd deki egt 750 gosteriyor diğer saat 500. Arabayı sıfır aldiğimda bile şehir içinde egt hic 650 altına düşmüyordu sakin kullanımda.
    Söylediğiniz gibi ben de otobanda gazladigimda 900leri goruyordum saatim 650lerdeydi. Evet gazdan çekince de söylediğiniz gibi düşüşler oluyor. Bu sebeptendir ki araç ekranındaki bank1 S1 verisini silip yerine coolant temp koydum, kendi saatimi kullanıyorum. Ha belki manifolddan ölçmüyoruz ama gene de doğru iş yapıyoruz demekki... çok teşekkürler değerli yorumun için. Iyi akşamlar.
    hocam sana dediğim gibi, egt 900 leri bulsa çok sıkıtı olur araçta...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam sana dediğim gibi, egt 900 leri bulsa çok sıkıtı olur araçta...
    Aynen öyle abi bizi kandırıyorlar zaten...

fms - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbo egzoz gazının ısısını işe çevirdiği için turbo sonrası egt düşecektir, basınç nekadar fazla olursa (turbonun yaptığı iş) sıcaklık farkı okadar yüksek olacaktır.

selcukkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    passat 1.8tsi torque ile ölçdüğüm egt değeri ş.içi 700-850 arası 130-160 km/h aralığında ise 930c ye kadar çıktığı oluyor. arabada 1 tane oksijen sensörü var oda katalizörden sonra egt sensörü yok araçta nasıl ölçtüğünü anlayamadım.
    1.8TSI 160hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı selcukkoylu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    passat 1.8tsi torque ile ölçdüğüm egt değeri ş.içi 700-850 arası 130-160 km/h aralığında ise 930c ye kadar çıktığı oluyor. arabada 1 tane oksijen sensörü var oda katalizörden sonra egt sensörü yok araçta nasıl ölçtüğünü anlayamadım.
    biz de gerçekte ölçülmediği fakat bazı değerlerden dolayı hesaplandığı sonucuna vardık.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler