User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: 2.0 TFSi S3 8P - Yağ Seçimi Hk.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı selcukkoylu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen nekadar çok gereksiz yazıyorsun. yağ basınç saati konusu altında konuşulur o konu. mesaj sayısı kastırmaya çalışıyosun galiba. her konuda 3~5 tane gereksiz saçma sapan mesajın bulunuyor . forumun tapusunu falan mi alacağını zannediyorsun. insanlar bi şeyler öğrenmeye çalışıyor burada . bildiğini yaz bilmediğin de sallama.
    bunu şanzıman uzatıp F16 olduğunu zanneden adam yazıyor evet post kasıyorum kasam doluyor, ticarete çeviriyorum...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen nekadar çok gereksiz yazıyorsun. yağ basınç saati konusu altında konuşulur o konu. mesaj sayısı kastırmaya çalışıyosun galiba. her konuda 3~5 tane gereksiz saçma sapan mesajın bulunuyor . forumun tapusunu falan mi alacağını zannediyorsun. insanlar bi şeyler öğrenmeye çalışıyor burada . bildiğini yaz bilmediğin de sallama.
    Saçma...
    Akranım biz babalarımızın arabasını kaçırıyorduk o adam swap yaptığında.
    Ama imza süper... tebrik ederim.

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yag yakan 1.4 tsi yok mu???

yigitavsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yekta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    post - imza uyumu ibretlik

Ben s3 te 5w40 motul 300v kullanıyordum, aşağı yukarı aynı setup ile. 5-30 da olabilir ama iklime ve kullanım şekline bağlı olarak 5-40 daha makul olur gibi.
    Ama şimdi birçok farklı markanın güzel alternatif performans serileri de var, liqui kullananlar memnun ya da mobil olabilir.
    İklim Manisa-İzmir gibi düşünebilir o zaman setuplarda yakın ise 5w40 motul 300v ye yöneliyorum bende. Sahte yağ muhabbetleri varmıdır Motul'de yoksa internette turuncu siteden herhangi bir satıcıdan alsam olur mu?

Daha yeni konuya bakabildim değerli yorum ve bilgileriniz için teşekkür ederim.

Not:Araçta herhangi bir yağ yakma veya eksiltme söz konusu değildir. Konuyu açarken belirtmeyi unuttum kusura bakmayın.
    Konu yigitavsar tarafından (01-07-2020 Saat 16:09 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    136 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yag yakan 1.4 tsi yok mu???
    haha ben de arkadaşın mesajını okuduğumda buna şaşırdım.

arkadaş biliyor ama çok biliyor, zaten hep ne oluyorsa bu çok bilmekten oluyor ))
    @ghibli06 abi biz seni, vizyonunu biliyoruz, çok da şey yapma yani

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok fazla tecrübem olmamakla beraber hem otomotiv sektöründe olmam hemde ufak tefek araç değiştirmem sonucundaki bilgime dayanarak yazıyorum

Yağ Yakma ile yağ eksiltmeyi çok karıştıran var önceki postlarda yazıldığı gibi.

Yüksek sıkıştırma oranlarına sahip küçük hacimli araçların büyük bir çoğunluğu erken yağ azaltıyor. Marka-Model ayırt etmeksizin bunu söyleyebilirim.

0km sattığımız Mercedes araçlarda da bu durum yaşanırdı, Audi de özellikle eski kasa a6-a4 vb 2.0 benzinli araçlarda yağ erken azalırdı.

Vag grubundaki 1.4 tsi lar da durum aynı.

Kullandığım mini de de aynı durum vardı.

Yağ yakan aracın egzoz dumanıi egzoz konusu farklı olur.

Yağ eksilmesi ise kullanım süresi, kullanım tarzı ve iklim durumuna göre değişiklik gösterebilir.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

serkansozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bülent başkan Allah sabır versin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendin için çok güzel bir öğüt vermişsin. Kulak vermeden geçme....
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

RafetAraç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hastamısın sen ??

F4R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 senedir 2.0 TFSI biniyorum, forgedlemeden önce stok motor ile 15k km stage2+ bindim. 5/40 Motul - 5/50 Motul - 5/40 Liqui Moly kullandım. Benim tavsiyem stok motor için 5/40 Liqui moly olacaktır. Şuan 10/60 Castrol edge kullanıyorum.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

sansar34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vag gurubu araçların bünyesinde üretilen bazı seri motorlar (piston, piston segmanlar, ve buna benzer montaj hattındaki montaj sorunları)'dan dolayı bir dönem audi yetkili servisinde çalıştığım zamanlarda yağ eksiltme ve buna bağlı olarak yatak sarma vuruntu hatta segman kırma gibi problemler ile karsılasıldığını gözlemledim hatta genelleme yapacak olursak a5, a4, a3 araçlarda genellıkle 1.8tfsi motorlarında çıkıyordu tabikide 1.4tfsi 2.0tfsi larda falanda çıkıyordu ama en cok çalıştığım dönemde gözlemlediğim sorunlardan birtanesiydi.

Bu sonuç olarak audi nin ve diğer vag gurubundaki bu motorlara sahip olan araçların hepsinde bu sorun vardır 10w60 gibi yüksek viskoziteye sahip yağlar kullanarak yağ eksiltme sorununun tamamen önüne gecersiniz anlamına gelmiyor. Servisler bunu genelde garanti kapsaminda gerekli parçlarin değişimini ve tamirini yapma yoluna gidiyor eğer (düzenli olarak yetkili bayi) tarafından bakımları yapılmışşa garanti kapsamına sokmaya çalışıyorlar.

Teknik, mekanik bir problme varsa bunu yağ gibi dış unsurlarla çözmek başınıza gelecek sorunları gecıktirmektan baska birsey değil bile bile lades gibi birsey oluyor.
    Bazı motorlarda (genelde eski ) tasarımı ve üretimi yapılmış motorlarda o günün teknolojisinde üretilen motorlarda yağ üreticileri o motora göre yağ üretiyorlardı. simdiki yağlar yeni teknoloji ile üretilen motorlar uygun şekilde üretiliyor.

Örnek : Kendım 90 model 520 M20b20 motora sahip bir aracım vardı fabrika yagı 20w50 yada 20w40 mineralli yağ kullanılması tavsıye ediliyordu bende yağlar o yıllardan bu yıllara daha kaliteli olmuştur diye düşünüp 10w40 x marka bir yag koydum ve araba 1000km nerdeyse 500cc yağ eksiltmişti nerdeyse gösterge cubugünü altına inmişti. araştırmalarımın sonucunda segmanlar ve galama için gerekli olan viskozite ve gerekli yapıyı fabrika verilindeki yağın karşıladığını gördüm. (10w60 yağda kullandım ve onuda eksiltti) Tavsiye edilen 20W40 mineralli yağ aldım kullandım ve nerdeyse 1000km cubukta gözle görülür bir eksiltme olmadı. Bu tamamen tasarım aşamasında piston segmanlarının ve pistoların gerekli tasarım unsurları gözetilerek belirleniyor.

(Herşey okulda öğrenilmiyor bazen hayat tecubeside bazı seyleri öğrenmenize neden oluyor) burası bilgi paylaşım paltformu bende kimsenin kimseyi küçük düşürmeye veyada aşşağılama hakkının olduğunu düşünmüyorum.. saygılar
    http://www.youtube.com/watch?v=PkHp6...&feature=share
    /BMW E34 520i - 34 KHT 53 /http://i.hizliresim.com/j6Q9Mn.jpg
    /Renault Megane 3 1.5dCi - 34 FY 1679
    /Kia Cee'd 1.6 crdi - 54 PK 114

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sansar34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vag gurubu araçların bünyesinde üretilen bazı seri motorlar (piston, piston segmanlar, ve buna benzer montaj hattındaki montaj sorunları)'dan dolayı bir dönem audi yetkili servisinde çalıştığım zamanlarda yağ eksiltme ve buna bağlı olarak yatak sarma vuruntu hatta segman kırma gibi problemler ile karsılasıldığını gözlemledim hatta genelleme yapacak olursak a5, a4, a3 araçlarda genellıkle 1.8tfsi motorlarında çıkıyordu tabikide 1.4tfsi 2.0tfsi larda falanda çıkıyordu ama en cok çalıştığım dönemde gözlemlediğim sorunlardan birtanesiydi.

Bu sonuç olarak audi nin ve diğer vag gurubundaki bu motorlara sahip olan araçların hepsinde bu sorun vardır 10w60 gibi yüksek viskoziteye sahip yağlar kullanarak yağ eksiltme sorununun tamamen önüne gecersiniz anlamına gelmiyor. Servisler bunu genelde garanti kapsaminda gerekli parçlarin değişimini ve tamirini yapma yoluna gidiyor eğer (düzenli olarak yetkili bayi) tarafından bakımları yapılmışşa garanti kapsamına sokmaya çalışıyorlar.

Teknik, mekanik bir problme varsa bunu yağ gibi dış unsurlarla çözmek başınıza gelecek sorunları gecıktirmektan baska birsey değil bile bile lades gibi birsey oluyor.
    Bazı motorlarda (genelde eski ) tasarımı ve üretimi yapılmış motorlarda o günün teknolojisinde üretilen motorlarda yağ üreticileri o motora göre yağ üretiyorlardı. simdiki yağlar yeni teknoloji ile üretilen motorlar uygun şekilde üretiliyor.

Örnek : Kendım 90 model 520 M20b20 motora sahip bir aracım vardı fabrika yagı 20w50 yada 20w40 mineralli yağ kullanılması tavsıye ediliyordu bende yağlar o yıllardan bu yıllara daha kaliteli olmuştur diye düşünüp 10w40 x marka bir yag koydum ve araba 1000km nerdeyse 500cc yağ eksiltmişti nerdeyse gösterge cubugünü altına inmişti. araştırmalarımın sonucunda segmanlar ve galama için gerekli olan viskozite ve gerekli yapıyı fabrika verilindeki yağın karşıladığını gördüm. (10w60 yağda kullandım ve onuda eksiltti) Tavsiye edilen 20W40 mineralli yağ aldım kullandım ve nerdeyse 1000km cubukta gözle görülür bir eksiltme olmadı. Bu tamamen tasarım aşamasında piston segmanlarının ve pistoların gerekli tasarım unsurları gözetilerek belirleniyor.

(Herşey okulda öğrenilmiyor bazen hayat tecubeside bazı seyleri öğrenmenize neden oluyor) burası bilgi paylaşım paltformu bende kimsenin kimseyi küçük düşürmeye veyada aşşağılama hakkının olduğunu düşünmüyorum.. saygılar
    şimdi BMW den anlamayan biri konuya gelip de '20w50 ne yaaaa kamyon mu bu araba cahil cahil yazma' derse de aynı tonda bir cevap vermeni umuyorum...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler