User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
39 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: BMW 418i Piston Çatlatma Problemi

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman bu motora farklı forget piston varsa o takılmalı. Fabrikanın verdiği dayanma limitlerde ise soft yazılımla bu hale geliyor demekki. Ben olsam forget pistonu varsa onu takar toplatırdım yoksa yine aynı senaryoyu yaşama olasılığınız yüksek...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    üstünde detonasyon kaynaklı değilde parça dayanıksızlığı gibi duruyor fotoğrafta.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo Türkiye diye bir sayfa var facede, videolarının birinde bu problemin turbo vr egzoz manifoldundan kaynaklandığından bahsetmeşti hafızam beni yanıltmıyorsa...

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bmw nin 3 silindirli benzinli motorları çok başarısız ve üstüne yazılım yapmak intihar daha kırmayan duymadım görmedm

piston çapını söylerseniz forged piston bakılabilir kesin çözüm. segman kanalları bu 3 silindirler 4 silindirler segman kanallarını kırmasıyla meşhur zaten resimdede belli diğer araçların forged pistona dönmelerinin sebebi bu eğer çapı ölçerseniz bakarız neler yapılabilir ama sıfır motor yapın yine kırar

Network - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Motor testi ile uğraşan birisi olarak konu dikkatimi çekti, birebir turbo benzinli çok silindirli motoru test etmemiş olmakla birlikte, biraz da internetten bakarak, konuya ilişkin düşüncelerimi aktarmak isterim. Yazı biraz uzun olabilir şimdiden kusura bakmayın.

Silindir hacmi küçültülmüş fakat yine de aynı gücü üretebilen (ing: downsizing), direkt benzin enjeksiyonlu (ing: gdi) ve turbolu motorlarda piston/segman kırma olarak da ifade edilebilen bu konu birçok araçta mevcuttur. Bence ilerleyen dönemde daha da çok olacaktır.

Genel test süreçleri açısından hasarlanma gerekçesinin piston tasarımının zayıf olması, pompa yakıtı ya da gazlamanız vb fikirler aklıma pek yatmadı. Çünkü motorlar laboratuar ve saha testlerinde zaten piyasada satın alabileceğiniz yakıtlarla hem tam yükte hem de kısmi yükte performans, ömür, regülasyon gibi bir çok kapsamda ve bence bir kullanıcının zorlayabileceğinden çok daha fazlasına tabi tutuluyor. Bence gerekçe farklı olmalıdır.

Bu hasarlanma tipine gerekçe olarak pistonun aşırı yüksek yüke maruz kalması fikrine daha sıcak bakıyorum. Bu yükten kastım, motorun yanlış çalıştırılarak silindir içinde olması gerekenden çok daha yüksek bir silindir-içi gaz basıncı oluşmasıdır. Bu basıncı düşürebilmek adına o an silindir içindeki gaz bir şekilde tahliye edilmelidir. Bunu en zayıf nokta olan piston-segman grubuna hasar vererek yapmaktadır. Yanlış çalıştırmak demek sizin gazlamanızdan ziyade silindir içerisinde üretici kurgusu dışında kontrolsüz bir takım hareketler olmasıdır.

Bence bu hasarlanma motor tasarımı sorunlu demek değildir. Böyle bir yüksek basınç anında ana gövdenin patlaması ya da biyelin hasarlanması yerine segmanın kırılması en olası ve doğal durumdur diye düşünüyorum. Ayrıca pistonun dayanma yüzeyindeki et kalınlığı ile diğer tarafında et kalınlığını karşılaştırdığınızda, pistonun üstüne gelen anormal kuvetlerde ince taraftan hasarlanması da normaldir. İnternette bu soruna bağlı hasarlanan diğer motorları gördükçe bence sizde öyle ağır bir hasar olmamış, piston, biyel, pim, segman herkes yerinde duruyor. Keza paylaşılan 2. resimde de öyle.

Yüksek silindir-içi gaz basıncını ise yanmanın olması gerekenden daha erken bir krank açısında gerçekleşmiş olabilmesine bağlıyorum. Erken ateşlemeye kök sebeplerden birisi olarak bu motor tipleri için düşük motor hızında erken ateşleme (ing: Low-speed-pre-ignition -LSPI) konusu bana doğru bir sebep gibi geldi. Tarif ettiğiniz çalışma/kullanım şartları ile hasarlanan motor parçalarına bakınca bence sanki durum sizinki ile uyumluluk gösteriyor.

Bu durumda motor yağının yanma rejimini bozması bu durumda etken görülmüştür. Şöyleki; yakıtı silindir içerisine sevk ettikten sonra bujinin ateşlemesine sıra gelmeden daha erken bir krank açısında, piston yukarı doğru hareket ederken, üstündeki sıkıştırılan hacme bir şekilde akan ya da ek bir basınçla aşağıdan yukarı doğru iletilen yağ damlacıklarının (ters “blow-by” durumu olarak da ifade edilebilir) erken yanmaya sebep olması durumudur.

Motordaki muhtemel yağ kaçaklarının yanında, yanlış enjeksiyon zamanlaması ve basıncı ile yakıtın silindir duvarına çarptırılarak (ing: spray/wall impingement) duvardaki yağ film dokusunu bozması da yanma rejimini bozan bu yağın muhtemel kaynaklarından birisi olarak gösterilmektedir. Yanlış zamanda ve kontrolsüzce yanan bu yakıt ve yağ karışımının yanarak gaz halinde genişlemesine ve pistonu aşağıya itmeye çalışmasına karşılık, pistonun ise motorun ataleti sebebiyle aşağıdan yukarı gitmeye çalışması motoru zorlayan ana durumdur.

Bilmiyorum sizde motorda anormal sesler var mıydı ama bazı konularda bu gözlemlenmiş fakat bu aşırı yüksek silindir-içi gaz basıncın ve dengesiz çalışmanın getirdiği ek şoklarla birlikte konu, vuruntu olayından daha ağır bir durum olarak ifade edilmiş ve “super knock” olarak da tanımlanmıştır.

Ayrıca yağın içindeki katkı maddelerinin de bu duruma sebep olabileceği belirtilmiş olup, bu doğrultuda özellikle motor yağı ve katkıları üzerine çalışan firmaların konuya ilişkin bazı açıklamalarını ve görsellerini içeren siteleri aşağıdadır;

low speed pre-ignition - Oronite.

Low-speed pre-ignition engine protection | Mobil™

Resolving Low-Speed Pre-Ignition | LSPI | MOTOR Magazine

Buna ek olarak youtube üzerinden “What is Low Speed Pre-Ignition?” gibi aramalarla daha açıklayıcı görseller ile konu takip edilebilir.

Çok fazla parametre olduğu için bu konunun ilk kimden kaynaklandığını tespit etmek zor. Muhtemelen mahkemelik olunan bir durumda aracın ilk yazılım sonrası haritası ve hasarlanan eski parçalar dahil motor sökülüp tek tek incelenirdi. Ama eğer düzenli olarak aracınızın bakımlarını BMW'nin önerdiği ve onayladığı ürünlerle yaptırıyorsanız sanırım ben biraz daha önerdiğim gerekçe sebebiyle ilk önce yazılımcının yaptığı çalışmayı düşünürdüm.

Sonrasında ise bu durumla ilk kez karşılaştım diyen rektifiyeci/usta'nın dengelemeden tutun, yağ kontrolüne kadar o kadar çok konuda gözden kaçırdığı nokta olabilir ki, ona zaten diyecek hiçbir şey yoktur.

Çözüm olarak; BMW yetkili servisinde motorun detaylı iç temizliği, kullandığınız motor yağının temiz bir yağ ile yenilenmesi, rektifiye sonrası silindir ve piston-segman arasındaki boşlukların kontrolü, yağlama sistemindeki muhtemel kaçak ve çatlakların kontrolü yaptırılmalıdır. İster araç, ister endüstriyel herhangi bir motor olsun, tek sayıda numaralı silindire sahip motorların dengeleme noktasındaki hassasiyetine katılmakla birlikte bence araç yine aynı mekanik yapıyla yazılımlı olarak kullanılabilir. Belli ek maliyetlere katlanmakla birlikte Forged ürünler elbetteki seviyeyi daha yukarı çıkarmanızda fayda sağlayacaktır. Sorun, hangi yazılımın referans alınacağıdır. Aracınızı tecrübe etmiş birkaç yazılım firması ile bu konuyu görüşmek faydalı olabilir.

Eğer hala aracınızı satmamış olursanız, ilerleyen dönemde konuya ilişkin gözlemlerinizi bekleriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizim patronun metresinde var 418i mis gibi kullanıyor 2 senedir

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gokhankenar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim patronun metresinde var 418i mis gibi kullanıyor 2 senedir
    Patron yazılımı arabaya yapmıyorsa sorun yok
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu motora yazilim sıkıntili yazilim yapip cok kıran var hemde cok dusuk km lerde, ondan sormuştum ama 2. Sefer yazilim yok diyorsun stock a dönerken bir sikinti olmuş olmasin?

Birde pistonu niye yandan catlatir? bende şaşirdim o silindirin pistonun catladiği yere denk gelen kisiminda bir sorun olabilirmi ? Sogutma kanali tikali gibi? Yada oil jet ile alakali?
    miniler de de aynı motor var biliyorsunuz, bende de var benzinli 1.5 onlar da bu tarz problemler oluyor mu ? Ben günlük kullanıyorum aracı çok nadir sıkıştırdığım oluyor.
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

selcukkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç 17K'da alındı, stock olarak.

Daha sonra 20K gibi yanlış hatırlamıyorsam yazılım yapıldı gayet soft, sıkıntısız kullanılıyordu. 1. durumu yaşadıktan sonra orjinale dönüldü.Yani son durumda yazılımla ilgili bir bağlantı yok, kaldıki birinci durumda da 120km sabit hız otoyolda giderken olmuştu.
    120 km h sabit hızla giderken EGT (egzos gazı sıcaklığı=yanma sonucu oluşan ısı) en yüksek olduğu seviyedir. egt yi düşüren egr valfi yazılımda devreden çıkarıldıysa piston çatlaması normal.
    vw lerde 1.4 tsi 160hp egr iptali sonrasında aynı olay yaşanıyor. küçük hacimli yüksek beygirli araçların yazılımına müdahale edilmemeli. chip tuning yaparken motor için önemli birçok koruma güvenlik önlemi sınırlarının üstüne çıkılıyor yada devreden çıkartılıyor.
    f30 320 lerde de yazılım sonrasında piston kırma piston çatlama defalarca görüldü.
    1.8TSI 160hp

stlegal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pistonun üsttende resmini atarmısın ?birde bujilerin porseleni. attığın resim bana hiç bir şey söylemesen bu araç avans vuruyor derim
    Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz..

stlegal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teorimi söyliyim araçta zayıf pistonlar var ve araç orjinalden güç için avanslı ***** bizim yakıtlar tırt.Bu araç sahipleri ben olsam avans haritalarında rötara doğru haritada değişiklk yaptırırım.kırıp durucağıma 10 hp eksik dolaşılır.
    Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz..

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1585KG aracın ağırlığı var.

1.5 136HP 3silindir bir motor bu ağırlık'da bir kasayı yürütmek zor bir iş.Birde üstüne yazılım yapıldıysa motorun bir yerden sonra bir yerinde sorun çıkarmaması garip olurdu bence.

Bir üst mesajdaki stlegal abinin dediği gibi avans sorunu olabilir düşük güç'de kullanmak gerekiyor arttırmak yerine.
    Seat IBIZA FR

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence gayet net olarak vuruntu-pre iginiton dediğimiz zamansız-erken ateşleme olayları dönmüş motorda.
    120km ile giderken normal-standart bir motorda ve standart yazılımda bunun olması neredeyse imkansız gibi birşey
    her ne kadar zayıf malzeme, piston bile olmuş olsa ki ben ondan emin değilim, bu şekilde piston kıramazsın.
    kaldıki 218 aynı motorlu 3cyl bmw kardeşimde var, çok kullandım ben tedirgin olmadım kullanırken ve gazlarken.

soft-moft
    eğer yazılımda hata varsa bu duruma 50km ile giderkende düşebilirsin
    yazılımı standart hale döndürmek basit bir iş değil
    bir kere ondan %100 emin olun, detaylı bir şekiilde beyindeki yazılımın tamamının std halini geri yükletin.
    bana bu iş yazılım hatası gibi geliyor, çünkü zamansız ateşleme gibi şeyler olmuş.

belkide motorun zamanlama sensörlerini kontrol etmek lazım
    yani rpm krank sensoru, exantrik sensorleri gibi şeyler.
    temelde hata: olmaması zamanda buji çakması, zamanlama karıştırma, sıralama karıştırma gibi birşey
    çok çok inceleyip iyice emin olmak lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence gayet net olarak vuruntu-pre iginiton dediğimiz zamansız-erken ateşleme olayları dönmüş motorda.
    120km ile giderken normal-standart bir motorda ve standart yazılımda bunun olması neredeyse imkansız gibi birşey
    her ne kadar zayıf malzeme, piston bile olmuş olsa ki ben ondan emin değilim, bu şekilde piston kıramazsın.
    kaldıki 218 aynı motorlu 3cyl bmw kardeşimde var, çok kullandım ben tedirgin olmadım kullanırken ve gazlarken.

soft-moft
    eğer yazılımda hata varsa bu duruma 50km ile giderkende düşebilirsin
    yazılımı standart hale döndürmek basit bir iş değil
    bir kere ondan %100 emin olun, detaylı bir şekiilde beyindeki yazılımın tamamının std halini geri yükletin.
    bana bu iş yazılım hatası gibi geliyor, çünkü zamansız ateşleme gibi şeyler olmuş.

belkide motorun zamanlama sensörlerini kontrol etmek lazım
    yani rpm krank sensoru, exantrik sensorleri gibi şeyler.
    temelde hata: olmaması zamanda buji çakması, zamanlama karıştırma, sıralama karıştırma gibi birşey
    çok çok inceleyip iyice emin olmak lazım
    katiliyorum
    bazi yazilimcilar rolantiden itibaren, yarim gazda vb atesleme avansini degistiriyorlar orjinal dosyaya dondugunuzden kesinlikle emin olun, hatta yetkili serviste guncelleme vs yaptirabilirsiniz

Tofask61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence motor içinde zamansız olan şeyler var.Geçmiş olsun.

snngngr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence de vuruntu kaynaklı. s50b32 nin de sekman kanalları zayıf vuruntuya gelmiyor tecrübeliyim biliyorum. geçmiş olsun
    E36 M50 N / A PROJECT
    ALPINESTAR KW - ST SUSPENSIONS TR

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    miniler de de aynı motor var biliyorsunuz, bende de var benzinli 1.5 onlar da bu tarz problemler oluyor mu ? Ben günlük kullanıyorum aracı çok nadir sıkıştırdığım oluyor.

Alintiyi gec gordum sorry
    mini olarak 3cyc motorda sikinti yasayan duymadim hic hatta 2 kasada bile duymadim gormedim desem yeri ama 4 kasada hem gordum hem duydum hep hatta toplanan motor fotosuda attmisimdir yukarida.

acaba agirliktan dolayi maruz kalacagi ve arkadan itis ne biliyim sıkıştirinca patinajda cekemez bu garibim stressi salsin patiye dusen tekerden, burdaki karsi kuvvet surekli zora sokuyor bi yerdende bir sure sonra zayif kalip patlatiyor Olabilir.
    Konu Omak tarafından (05-09-2020 Saat 15:44 ) değiştirilmiştir. Sebep: Duzeltme
    e60 535d & THE A45 AMG

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Arabayı topladık sıfırdan, muhtemel bir rektefiye hatası vardı başka açıklama yapamıyoruz yazılım kontrol edildi fabrikasyon bütün değerler, ayrıca yine bu motorlarda kronik olarak Turbo Manifolt çatlaması da oluşmuş sıfır turbo da aldık. Araba şu an sorunsuz sıfır motor sıfır, turbo kullanıyoruz. Tam arabayı satacakken bunların olması da tuz biber oldu alacak kişi şanslı bu konuda tabi. Hem ÖTV zammı yedik yeni siparişte hem de bu arabanın masrafı
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

JumboAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kuzen soğuk motora gazlamıs kardeşim seni yiyo

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler